vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

425 επισκέπτες, 6 χρήστες
Doubt, dkostas, Sergios, ZoeM, panoskapa, Jorge

Twitter

Augvape VX217 (2x21700)

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Augvape VX217 (2x21700)
« στις: Νοεμβρίου 17, 2020, 00:22 »

(Το προϊόν το παρέλαβα από τη Sourcemore)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



Sourcemore Site



Με τον κωδικό 'VX217M' στη Sourcemore το μοντ κοστίζει $31.39.
(Εννοείται πως δεν κερδίζω τίποτα μέσω του κωδικού και το ποστάρω για όποιον θέλει να το πάρει πιο φτηνά)



Το μοντάκι είναι κατασκευασμένο από zinc alloy, έχει διαστάσεις 80x49x42mm και ζυγίζει 192.3g χωρίς τις μπαταρίες.
Παίζει απο 5 μέχρι 217W και φτάνει μέχρι και τα 12V.
Χωράει ατμοποιητές με διάμετρο μέχρι 30mm χωρίς να προεξέχουν και διαβάζει αντιστάσεις μέχρι 0.05Ω.



Η συσκευασία περιλαμβάνει το μοντ, ένα καλώδιο Type-C και τον αντάπτορα για 18650 μπαταρίες.



Το μοντ πωλείται στα παρακάτω τρία χρώματα.





Θέλω να ξεκινήσω με κάτι αρκετά σημαντικό. Το μοντάκι τα σπάει και δεν έχω κανένα παράπονο αλλά υπάρχει κάτι που συμβαίνει σε κάποια batch αλλά φτιάχνεται με μια απλή αναβάθμιση. Το μοντ όταν το βγάλεις από το κουτί με τις 21700 δουλεύει άψογα αλλά αν θες να παίξεις με τον αντάπτορα και τις 18650 τότε έχεις θέμα γιατί ενώ ξεκινάει σωστά σε κάποια φάση ρίχνει τα βολτ στο 2.5 και παραμένει μόνιμα εκεί όσο και να ανεβάσεις τα βατ εκτός αν βγάλεις και βάλεις πάλι τις μπαταρίες.

Για να λυθεί αυτό πρέπει να έχεις ένα καλώδιο Type-C για data και όχι απλό φόρτισης γιατί δεν το βλέπει ο υπολογιστής, να κατεβάσεις το πρόγραμμα από το site της εταιρείας να συνδέσεις το κινητό και να κάνεις την αναβάθμιση που υπάρχει. Μετά από αυτό το πρόβλημα λύνεται τελείως. Απλά να ξαναπώ ότι αυτό γίνεται μόνο με τις 18650 και όχι σε όλα τα batch, με τις 21700 δεν είχα κανένα πρόβλημα σε κανένα από τα μοντ.



Και κάπου εδώ τελειώνουν και τα αρνητικά της συσκευής. Πρόκειται σίγουρα για το μικρότερο και ελαφρύτερο διμπάταρο 21700 μοντάκι που έχω πιάσει στα χέρια μου το οποίο είναι και υπερβολικά κοντό επίσης. Η διαφορά ύψους από το ορθόδοξο Pico ας πούμε είναι μόνο ένα καπάκι μπαταρίας, πχ το Odin 200 φαίνεται σαν τριμπάταρο μπροστά του. Είναι πάρα πολύ άνετο στο χέρι, κάθεται πολύ βολικά στη παλάμη και τα κουμπιά βολεύουν πάρα πολύ. Έχει τύχει πάρα πολλές φορές να έχω ξεχάσει να φορτίσω μπαταρίες για τα άλλα μοντ, να παίρνω το VX217 να βάζω πάνω έναν MTL ατμοποιητή ή τον Ναυτίλο GT πχ και να φεύγω από το σπίτι. Το μοντάκι είναι τόσο εργονομικό και ελαφρύ(πιο ελαφρύ και από το Paranormal 250C που χρησιμοποιώ καθημερινά) που απλά έχει γίνει προέκταση του χεριού μου.

Όπως έγραψα και παραπάνω χωράει μέχρι και 30mm ατμοποιητές χωρίς να προεξέχουν οπότε η αυτονομία του, η οποία στα δικά μου μάτια είναι πολύ καλή, είναι ότι πρέπει αν κάποιος θέλει να παίξει σε πολύ χαμηλά Ω με μεγάλους ντρίπερ για παράδειγμα. Ένα θεματάκι ότι το πάνω μέρος γύρω από το πόλο γρατζουνιέται σχετικά εύκολα οπότε θέλει προσοχή να μη βιδώσεις τον ατμοποιητή μέχρι τέρμα όσο πάει γιατί θα κάνει το κλασικό στρογγυλό σημάδι γύρω γύρω.

Στο κάτω μέρος το καπάκι μπαταριών είναι πολύ στιβαρό και φαίνεται ότι αντέχει αρκετή κακομεταχείριση. Μου αρέσει πολύ αυτό ο τύπος ανοίγματος που χρησιμοποιεί το μοντ σε σχέση με παρόμοια πορτάκια που έχουν το κουμπί που σπρώχνεις και το οποίο χαλάει πολύ πιο εύκολα από το απλό κούμπωμα εδώ. Το πορτάκι θέλει λίγο παραπάνω πίεση όταν οι μπαταρίες είναι μέσα για να το ανοίξεις αλλά σχεδόν μπορείς να το κάνεις και με το ένα χέρι αν χρειαστεί.




Τα κουμπιά της συσκευής τώρα, δηλαδή το κουμπί του fire και η ροδέλα, είναι εργονομικά και δουλεύουν άψογα. Είμαι σίγουρος ότι η ροδέλα δεν θα αρέσει σε αρκετό κόσμο αλλά εγώ την βρίσκω καλαίσθητη και δε με κουράζει, άλλωστε πόσο συχνά αλλάζω τα βατ ή μετακινούμαι στο μενού μέσα στη μέρα; Ακόμα και με κακομεταχείριση, προσπάθησα με δύναμη να τη γυρίσω ή γύρναγα πολύ γρήγορα ή προσπάθησα να τη βγάλω από τη θέση της τελείως δεν μάσησε πουθενά και δουλεύει τέλεια. Το μόνο που θα ήθελα να αλλάξει είναι ότι αφού η ροδέλα μπορεί να πατηθεί προς τα μέσα, όταν είμαι στο μενού ας πούμε και διαλέγω μια επιλογή θα ήθελα εφόσον κινούμαι με την ροδέλα να μπορώ και με αυτήν να «πατήσω το ΟΚ» και όχι μόνο με το κουμπί του fire.

Η οθόνη δεν είναι πολύ φωτεινή και είναι λίγο δύσκολο να δεις τι γράφει κάτω από πολύ φως, το αριστερό gif από κάτω ας πούμε είναι μέσα σε στούντιο κάτω από μεγάλα φώτα και φαίνεται πολύ λίγο τι γράφει και το δεξιά είναι σε δωμάτιο με μια απλή λάμπα και μπορείς να διακρίνεις άνετα τι γράφει. Έξω πάντως δεν είχα κανένα πρόβλημα να διακρίνω τι γράφει.

Η επιλογές στο μενού είναι πάρα πολλές και μάλιστα φτάνουν σε υπερβολικό σημείο. Ας πούμε, μπορούμε να διαλέξουμε μεταξύ τριών μοντ(soft, normal, hard) όταν παίζουμε με βατ και μπορούμε να παίξουμε επίσης με βολτ αλλά και σε bypass. Μπορούμε να κλειδώσουμε τη ροδέλα ή να αλλάξουμε το χρώμα στο μενού και εδώ φτάνουμε στο υπερβολικό σημείο. Έχουμε την δυνατότητα πέραν τον πέντε επιλογών χρωμάτων που έχει να φτιάξουμε μέσω του RGB ακριβώς το χρώμα που θέλουμε εμείς να έχει το μενού. Κάτι που σίγουρα δεν με ενοχλεί αλλά δεν καταλαβαίνω κιόλας γιατί υπάρχει.


« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 17, 2020, 03:14 από zamploutos »

Αποσυνδεδεμένος longjohn

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
  • One day or day one. You decide
Απ: Augvape VX217 (2x21700)
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 17, 2020, 01:50 »
Το εχω καμια βδομαδα τωρα και ουτε εγω εχω δει προβλημα με 21700 μπαταριες που το χρησιμοποιω. Μικροτερο απο πολλα 2μπαταρα 18650 και ισως το μικροτερο με 21700, πολυ καλη κατασκευη με καλή διαχείριση μπαταριών και οτι πρεπει για 28-30ρη ατμοποιητη. Οποιος ψαχνει για 2μπαταρο αξιζει να το τσεκαρει καθως η τιμη του και στην Ελλαδα ειναι ηδη πολυ καλη και ισως στην μαυρη Παρασκευη να ειναι και ακομα καλυτερη

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172369 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277074 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15438 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14081 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43357 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 437 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35947 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559693 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182838 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 221 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10866 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364