vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

514 επισκέπτες, 2 χρήστες
stamatisgr, camber

Twitter

TRIPOD RTA by Atmizoo

Αποσυνδεδεμένος Dim80

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #60 στις: Δεκεμβρίου 30, 2020, 22:44 »
Καλησπέρα..Χρόνια πολλά!Μια ερώτηση στους κατόχους του ατμό γτ μάλλον έχω θολώσει και μπορεί να μην βλέπω κάτι αυτονόητο... Έπεσε στα χέρια μου πριν 2 μέρες στήνω βράδυ τον αφήνω πάνω στο dani, ξυπνάω έχει αδειάσει όλο το τανκ πάνω στο mod,ξεπερνάω το σοκ και αρχίζω να ψάχνομαι..Χαλάω στήσιμο για τυχόν λάθος στο βαμβακωμα αν και σε 2.5 πυρήνα με αυτό το deck δεν μπορούν να πάνε πολλά πράγματα λάθος.. Αλλάζω oring στο τανκ γτ εκεί πήγε το μυαλό μου ..ξαναστηνω και τον αφήνω με κλειστή τροφοσια υγρών πάνω στο mod..(επιστρατεύτηκε ευτυχώς το Aegis από το ντουλάπι) σε  καμία ωρα βλέπω υγρό να βγαίνει από τις εισαγωγές αέρα στη βάση..σε 4 ώρες άδειασε όλο! Καθαρίζω αλλάζω oring του δακτυλιδιού αέρα πάλι με κλειστά υγρά αδειάζει..Τι μου έχει διαφύγει?

Αποσυνδεδεμένος Manitou

  • *
  • 99
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #61 στις: Δεκεμβρίου 31, 2020, 01:16 »
Είχα το ίδιο πρόβλημα.  Άλλαξα τα oring, έβαλα το δικό του drip tip και λύθηκε.  Μήπως έχεις βάλει κανένα δικό σου drip tip και δεν σφραγίζει καλά το top cap;

Αποσυνδεδεμένος Dim80

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #62 στις: Δεκεμβρίου 31, 2020, 01:19 »
Την πρώτη φορά ναι γτ δεν μου άρεσε σαν ύψος και διατομή αλλά μετά την 1 διαρροή γύρισα σε default κατάσταση..

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #63 στις: Δεκεμβρίου 31, 2020, 05:34 »
[member=21423]Dim80[/member], προσωπικά δεν βρίσκω κάποια σχέση για διαρροή λόγω drip tip. Αφού έχεις ελέγξει/αλλάξει τα o-rings του tank, θα έλεγα να κοιτάξεις μήπως κάτι δεν πάει καλά με την σιλικονούχα φλάτζα μέσα στο καπάκι αναπλήρωσης & το o-ring του άνω μεταλλικού μέρους του tank (αυτό που στεγανοποιεί το καπάκι αναπλήρωσης). 

Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #64 στις: Δεκεμβρίου 31, 2020, 10:14 »
Δημήτρη,δοκίμασε λιγο να βάλεις το κοντό το τανκ και το τανκ των steam tuners για να δεις αν συνεχίζεται η διαρροη.Εμένα πέρα από κάποιες υγρασίες στο σημείο που ενώνεται το τζαμάκι με το ντεκ,δεν είχε τετοιο θεμα που περιγράφεις.Επίσης δες αν το extension της καμπάνας είναι καλά βιδωμένο πάνω στην μαμα καμπάνα.Εκει υπάρχει και μια ροδελίτσα που συγκρατει το reducer της καμπάνας.Δες αν κι αυτό είναι καλά βιδωμένο.Από κει μπορεί να σου βάλει υγρα στο ντεκ και να στα στειλει στην εισαγωγη αερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 31, 2020, 10:21 από Athanasios »

Αποσυνδεδεμένος Dim80

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #65 στις: Δεκεμβρίου 31, 2020, 10:59 »
προσωπικά δεν βρίσκω κάποια σχέση για διαρροή λόγω drip tip. 
Συμφωνώ αλλά με το παίξιμο που κάνουν τα υπόλοιπα driptip σκέφτηκα μήπως αλληλοεπιδρουσαν με την σιλικονουχα φλάντζα στο πάνω μεταλλικού μέρος.Anyway δεν είναι αυτό.

Την αφαίρεσα για έλεγχο και μήπως είχε πιάσει κάποιο σκουπιδακι ενδιάμεσα όλα καλά.Το oring του μεταλλικού μέρους δεν το έχω αλλάξει αλλά ο ατμό έχει μεγάλη διαρροή σε κάθετη θέση πάνω στο mod οπότε εικάζω ότι δεν είναι αυτό.Τα oring του τανκ τα άλλαξα όλα με της συσκευασίας..Άσε που όταν το παρατηρούσα βγάζει τα  υγρά από τις εισαγωγές αέρα και όχι από την ένωση του τανκ
Δημήτρη,δοκίμασε λιγο να βάλεις το κοντό το τανκ και το τανκ των steam tuners για να δεις αν συνεχίζεται η διαρροη.

Θανάση αυτή είναι η επόμενη δοκιμή.
Επίσης δες αν το extension της καμπάνας είναι καλά βιδωμένο πάνω στην μαμα καμπάνα.Εκει υπάρχει και μια ροδελίτσα που συγκρατει το reducer της καμπάνας.Δες αν κι αυτό είναι καλά βιδωμένο.Από κει μπορεί να σου βάλει υγρα στο ντεκ και να στα στειλει στην εισαγωγη αερα.
Εκεί πιστεύω ότι είναι το θέμα..γτ μου στέλνει τα υγρά μέσα στο ντεκ και από εκεί στις εισαγωγές αέρα με κλειστή την τροφοδοσία υγρών..είδα σε reviews τώρα ότι σφίγγουν με ίσιο χοντρό κατσαβίδι ή ✂️ την ροδελιτσα με το reducer της καμπάναςθα το κοιτάξω από αύριο και θα αλλάξω τανκ μήπως έχω θέμα στην επέκταση που έχει και εκεί ένα oring.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #66 στις: Δεκεμβρίου 31, 2020, 13:24 »
... Το oring του μεταλλικού μέρους δεν το έχω αλλάξει αλλά ο ατμό έχει μεγάλη διαρροή σε κάθετη θέση πάνω στο mod οπότε εικάζω ότι δεν είναι αυτό.
Μην το αποκλείεις, καθώς αν είναι αυτό το πρόβλημα, τότε πάει περίπατο η στεγανότητα, θα παίρνει αέρα. Δες το & αυτό, καλού-κακού,
* Μιλώντας για την χαλαρή βίδα που κρατάει το chimney reducer, θεωρητικά πάντα, αυτό έχει o-ring. Οπότε, θεωρητικά πάντα, δεν θα έπρεπε να επιτρέπει διαρροή & μάλιστα τόσο μεγάλη, εκτός & αν έχει φύγει από την θέση του. Πριν πειράξεις το βιδάκι, τσεκάρισέ το βάζοντας το δάχτυλό σου από κάτω, μέσα στην καμπάνα, για να δεις μήπως ήταν συνδυασμός χαλαρής βίδας+ reducer που έφυγε προς τα κάτω.
Για να χάνει υγρά με κλειστή την τροφοδοσία, κλίνω προς μάλλον το θέμα πρέπει να βρίσκεται εδώ πάντως (ένωση του extension  ή chimney reducer).
** Στα υπόψη, σηκώνει πολύ βαμβάκι. Στην fb ομάδα υπήρξαν αρκετές περιπτώσεις ανεπαρκούς βαμβακώματος
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 31, 2020, 13:36 από treloneritis »

Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #67 στις: Ιανουαρίου 15, 2021, 21:22 »
Έχω τον tripod καινούργιο σχεδόν 20 μέρες και ενώ από γεύση , χτύπημα , ποιότητα κλπ είμαι πολύ ικανοποιημένος , μου κάνει ένα κουλό που δεν μπορώ να εξηγήσω.
Ατμιζω σε έλεγχο θερμοκρασίας με yihi sx και ενώ παίζει κανονικά , αν αφήσω τον ατμο για αρκετή ώρα και πάω ξανά να πάρω  τζούρα,  μου γράφει no liquid ενώ είναι γεμάτος ο ατμό.  Πατάω λοιπόν να διαβάσει ξανά την αντίσταση και την διαβάζει σχεδόν 0.3Ω πάνω από το κανονικό.  Αντί  για παράδειγμα να δείξει 0.54 που είναι η αντίσταση μου , διαβάζει 0.8. Αν πατήσω κάνα δυο φορές το fire και πατήσω να διαβάσει ξανά μετά από λίγο ,τότε επανέρχεται στα κανονικά. Την αντίσταση μου την χάνει επίσης όταν αναπληρώνω υγρό και γενικά τα έχω παίξει γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται αυτό.
Να σημειώσω πως ο taifun gsl που έχω , παίζει χωρίς θέμα στο ίδιο mod.
Σκέφτηκα να πειράξω λίγο τον πολο,  αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως θα βοηθήσει αυτό  , αφού γενικά διαβάζει καλά την αντίσταση και την χάνει στην πορεία.

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #68 στις: Ιανουαρίου 15, 2021, 21:42 »
αν είσαι σίγουρος για το στήσιμο και την τροφοδοσία λύσε τον ατμό,κάνε ένα καλό καθάρισμα και τσεκαρισμα ότι τα μονωτικά είναι όλα στη θέση τους και ο 510 πόλος είναι σφιγμένος.
τσεκαρε και ένα στήσιμο με κανθαλ, διαβάζει κανονικα τα Ω,?χοροπηδάει η τιμή τους?

Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #69 στις: Ιανουαρίου 15, 2021, 21:51 »
Θα τσεκάρω και η αλήθεια είναι ότι το σύρμα που χρησιμοποιώ είναι καινούργιο (ss316) αν και μου φαίνεται δύσκολο να φταίει αποκλειστικά το αυτό .

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #70 στις: Ιανουαρίου 15, 2021, 22:12 »
Μιας και το θυμήθηκα,και εγώ όπως ο φιλος georbap όλα καλά αλλά, το υγρό μου σκουρενει γρήγορα, δεν θυμάμαι αν το έκανε και ποιό πριν πάντως τώρα που έχω βάλει τo Antoinette από steampunk το κάνει σχεδόν μετά από μισο τανκ.

Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #71 στις: Ιανουαρίου 15, 2021, 22:49 »
Έχει παρα-φουσκώσει το βαμβάκι σου και ακουμπάει στην καμπάνα;

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #72 στις: Ιανουαρίου 15, 2021, 22:59 »
Το σκέφτηκα και αυτό, από την αντίσταση το περναμε με τον ίδιο τρόπο ή ποιό σφιχτά γιατί μου έχουν πει όταν περνάω το βαμβάκι να το γυρίζω μέσα από την αντίσταση, συνήθως σκουρενει στις άκρες δηλαδή από εκεί που ξεκινάει να βγαίνει από την αντίσταση.

Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #73 στις: Ιανουαρίου 15, 2021, 23:04 »
Το βαμβάκι φυσιολογικό είναι να σκουραίνει,εδώ λέμε να μη σκουραίνει το υγρό σου.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #74 στις: Ιανουαρίου 16, 2021, 03:26 »
Ναι σωστά δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8383 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180760 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34041 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536714 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59895 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237754 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 603 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15918 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136186 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085413 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35478 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10323 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12