vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

515 επισκέπτες, 9 χρήστες
nightdream, Williamgah, dkostas, Milarepa, Tem, Christos Z, ZoeM, Giannis.B, trabaman

Twitter

Profile Unity RTA by Wotofo

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Profile Unity RTA by Wotofo
« στις: Μαρτίου 20, 2019, 01:39 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την Wotofo)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)


Η αρχική συσκευασία περιλαμβάνει τον ατμοποιητή με διάμετρο 25mm, το μικρό τανκ των 3.5ml και ένα μεγαλύτερο με χωρητικότητα 5ml, τον αντάπτορα για να ψηλώσει ο ατμοποιητής για το μεγάλο τανκάκι, 2 αντιστάσεις nexMESH της OFRF στα 0.13Ω η κάθεμια με το εύρος των W που μπορούμε να παίξουμε να είναι στα 60-75W, το εργαλειάκι για να δώσουμε κλίση στην αντίσταση μας, ένα κατσαβιδάκι, 2 κομμάτια βαμβάκι της Wotofo και φυσικά ορινγκς, βιδάκια και ένα ελατηριάκι το οποίο σπρώχνει το κεραμικό τμήμα κάτω από την αντίσταση για να μην κουνιέται το βαμβάκι.

Έχουμε φυσικά και το μάνουαλ του ατμοποιητή και νομίζω είναι η πρώτη φορά που πραγματικά άνοιξα και το μελέτησα πριν ξεκινήσω να στήνω.


*Παρατήρηση: Ο ατμοποιητής είναι πολύ μπελαλίδικος στο στήσιμο και ειδικότερα στο βαμβάκωμα του. Καινούργιοι ατμιστές στους επισκευάσιμους καλό θα ήταν να δουν και κάποια βίντεο στο YouTube όταν βγουν για να σιγουρευτούν πριν την αγορά.


Θα αναφερθώ πρώτα στα όρινγκς τα οποία είναι πολύ σφιχτά από την συσκευασία ακόμα και μετά το πρώτο μπάνιο για το καθάρισμα του γίνονται ακόμα πιο πολύ. Οπότε θέλουν καλό πέρασμα με VG για να γίνει η ζωή σας ευκολότερη από την αρχή.

Ξεκινώντας με το ντριπ τιπ του ατμοποιητή αν και θυμίζει 810, δεν έχει τόσο μεγάλη εσωτερική διάμετρο και νομίζω ότι είναι το πιο κατάλληλο για τον συγκεκριμένο. Με άλλα τύπου Γκουν πχ δεν μου άρεσε καθόλου ο αέρας και δεν θα τα προτιμήσω. Το πάνω μέρος ξεβιδώνει με μισή στροφή για να βάλουμε υγρό και στην μέσα πλευρά του έχει σε όλο το εμβαδόν του ενα υλικό ίδιου τύπου με τα όρινγκς για να ανοίγει πιο εύκολα. Αν και έχεις την δυνατότητα να το πιάσεις καλά για να το ανοίξεις, θεωρώ ότι ανοίγει δύσκολα και θα ήθελα να ήταν ένα τσικ ψηλότερο ή να είχε διαφορετικό εσωτερικό.

Το τανκ ενώνεται με το πάνω μέρος από το κεντρικό κομμάτι του ατμοποιητή(το κομμάτι στα αριστερά στην από πάνω φωτογραφία) και σε αυτό είναι που βιδώνει ο αντάπτορας αν θέλουμε να βάλουμε το μεγάλο τανκ. Είναι και το κομμάτι με τα λούκια για την αναπλήρωση του υγρού, τα οποία σίγουρα θα τα ήθελα μεγαλύτερα.

Στο κεντρικό κομμάτι βρίσκεται η εισαγωγή του αέρα με πέντε τρύπες από δύο μεριές. Για μένα στο φουλ ανοιχτό κάνει σφιχτή πνευμονική, φίλος που τον δοκίμασε την θεώρησε κανονική πνευμονική τζούρα, οπότε δοκιμάζετε και κρίνετε. Αγαπημένη μου επιλογή είναι ανοιχτές οι 4 τρύπες για να κλείνει λίγο ο αέρας, στις 3 ένιωσα ότι μπούκωνε ο ατμός παραπάνω από όσο θα ήθελα.

Το ντεκ έχει τους δύο σφιγκτήρες για να πιάνουν την αντίσταση, το κεραμικό κομμάτι που σπρώχνει το βαμβάκι προς την αντίσταση και τα 2 λούκια για το βαμβάκι. Τα λούκια είναι μικρά και το βαμβάκι στριμώχνεται λίγο, θα τα ήθελα μεγαλύτερα.


Οι αντιστάσεις έρχονται ίσιες οπότε με το ειδικό εργαλείο, με την χοντρή μεριά, δημιουργούμε μια καμπύλη και την τοποθετούμε. Μέχρι εδώ είναι το εύκολο κομμάτι και τώρα ξεκινάει το «βαρετό».

'Ολα τα στησίματα έγιναν με το βαμβάκι της Wotofo και ίσως να είναι πιο γρήγορο το στήσιμο με άλλα βαμβάκια. Λοιπόν, περνάμε το βαμβάκι και ξεκινάμε με ένα καλό αφράτεμα, πραγματικά καλό όμως. Μετά, όπως φαίνεται στην δεύτερη φωτογραφία από κάτω, κόβουμε το βαμβάκι διαγώνια από την αντίσταση προς τα κάτω και όχι ίσια στις άκρες όπως κάνουμε συνήθως. Μετά κόβουμε λίγο από τις άκρες, τα πλάγια, από πάνω και αφρατεύουμε και άλλο. Στο τρίτο στήσιμο κατάλαβα ότι καλό είναι να βρέξουμε καλά την αντίσταση με υγρό να περάσουμε το βαμβάκι στα λούκια και να δούμε αν κάθεται άνετα ή θέλει και άλλο κόψιμο. Η εμπειρία μου λέει ότι θα θέλει και άλλο, τουλάχιστον στις αρχές που ακόμα ψάχνεις ακριβώς πόσο βαμβάκι χρειάζεται.


Δεν μου αρέσει ότι με τον ατμοποιητή πάνω σε μοντ δεν βολεύει καθόλου να ξεβιδώσεις το πάνω μέρος για να αλλάξεις βαμβάκια πχ. Θέλει ξεβίδωμα ολόκληρος, βίδωμα επάνω στο μοντ το ντεκ, πάλι ξεβίδωμα το ντεκ, βίδωμα ολόκληρος και πάλι βίδωμα στο μοντ. Μπορεί να ακούγεται υπερβολικό αλλά όλες αυτές τις μέρες που τον δοκίμαζα βαρέθηκα να βιδώνω και να ξεβιδώνω.

Για να μεγαλώσει η χωρητικότητα του ατμοποιητή χρησιμοποιείται ένας αντάπτορας οπότε μεγαλώνει η διαδρομή που κάνει ο ατμός και λογικά θα έπρεπε να χάνει σε γεύση αλλά εγώ δεν κατάλαβα κάτι. Χρησιμοποιώ το τανκ των 3.5ml καθαρά για ψυχολογικούς λόγους ώστε να μην σκέφτομαι ότι ίσως χάνω σε γεύση.

Αρνητικό μπορεί να θεωρήσει κάποιος ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις σύρματα που ήδη έχεις αλλά πρέπει να αγοράσεις τα nexMESH της OFRF, εμένα προσωπικά μου είναι αδιάφορο. Το πακέτο που πρέπει να αγοράσεις έχει 10 αντιστάσεις και κάνει λιγότερο από ένα σετ χειροποίητες, οπότε για μένα είναι μία η άλλη. Άλλος που στήνει με μονόκλωνα απλά σύρματα, καλό είναι να σκεφτεί τα έξτρα έξοδα.

Αν δεν δώσεις αρκετό χρόνο στο βαμβάκωμα, πας χέρι χέρι με την υποτροφοδοσία και είμαι σίγουρος ότι θα ατμίσεις σκέτο βαμβάκι στην τρίτη κιόλας τζούρα. Μετά από αρκετά στησίματα θέλησα να δω τι κάνει και όταν κόψεις παραπάνω βαμβάκι από όσο χρειάζεται. Δεν άργησε να μου κάνει διαρροή από τις τρύπες του αέρα οπότε προσοχή στο βαμβάκι!

Στα W τώρα, δεν μπορούμε ακριβώς να παίξουμε όπου θέλουμε. Οι αντιστάσεις έρχονται έτοιμες και η εταιρεία προτείνει από 60W μέχρι 75W. Στα 60-69W ήταν υποτονικά, πάνω από 70W πολύ καλύτερα και με τα 75W να έχω βρει την χρυσή τομή. Με πολύ φόβο για dry hit δοκίμασα απανωτές τζούρες για να δω πως τροφοδοτεί. Φυσικά το δοκίμασα μετά το τέταρτο στήσιμο που πλέον είχα κάποια εμπειρία στο βαμβάκωμα. Πέντε μεγάλες απανωτές τζούρες και μόνο στην τελευταία ένιωσα ότι το βαμβάκι ίσως αρχίζει να στεγνώνει αν συνεχίσω.

Η τζούρα του είναι πολύ απαλή και αθόρυβη όσο ανοιχτό αέρα και να έχεις.

Στα υποκειμενικά τώρα, έχει αρκετά καλή γεύση. Είμαι στο έκτο στήσιμο αυτή την στιγμή και δεν έχω παράπονο με την γεύση που παίρνω. Τον ξεκίνησα με Angel Cry και Blue Spirit της Abuelos και ήταν τιμιότατος. Συνέχισα με την Custard της Vapetasia και δεν είχα παράπονο. Του έβαλα το Γκούφυς του Βλαδίμηρου, την συνταγή όχι το έτοιμο και το Richelieu του Σαρακενίδη και μου έδωσε καθαρή την γεύση που περίμενα.

Δεν πρόκειται να συγκρίνω την γεύση του με ντρίπερς αλλά μπροστά σε άλλους τανκάτους που έχω δοκιμάσει αυτό το διάστημα, κερδίζει.


Αποσυνδεδεμένος knightofcor

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Profile Unity RTA by Wotofo
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 20, 2019, 13:59 »
νομίζω χρειάζεται αυτό το βαμβάκωμα


Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Profile Unity RTA by Wotofo
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 20, 2019, 20:38 »
Να δείξουμε όμως και εδώ τι λέει το βίντεο.

Ξεκινάς να κόβεις εκεί που ενώνονται οι δύο γραμμές και το πράσινο κομμάτι είναι στην ουσία αυτό που πετάς.


Λέει να μην κόψεις διαγώνια από εκεί που ξεκινάει η αντίσταση αλλά να ξεκινήσεις στο ύψος που τελειώνει το λούκι. Έτσι θα έχει παραπάνω βαμβάκι στο σημείο που βρίσκονται οι τρύπες που περνάει το υγρό από το τανκάκι.

Αυτός στο βίντεο δεν αφράτεψε καθόλου και απλά το έκοψε και πέρασε λίγο από τα λούκια. Το βαμβάκι της Wotofo που το δουλεύω αυτές τις μέρες δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψει σωστά χωρίς πολύ καλό αφράτεμα.

Αποσυνδεδεμένος Sniaf

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Profile Unity RTA by Wotofo
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 03, 2019, 22:52 »
μου αρέσει αλλά τον ψηλό φοβάμαι για διαρροές αν τον αφήνεις πολλές ώρες με τόσο βαμβάκι που περνει 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171452 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275382 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15231 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42716 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34905 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181923 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9095 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364