vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

275 επισκέπτες, 4 χρήστες
anetost, Jorge, azzazel, manoslykos

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #15 στις: Απριλίου 18, 2019, 07:07 »
Θεωρητικά 6 μήνες από την έναρξη ισχύος του παρόντος νομοσχεδίου.
Στην πράξη θα μάθουμε σύντομα τις ακριβείς ημερομηνίες.
Πάντως ακόμα και αν θεωρήσουμε 6 μήνες από χτες, τότε στην αγορά λογικά θα εμφανιστούν τα πρώτα σημάδια εξάντλησης των "παράνομων" προϊόντων πολύ πιο σύντομα αφού όλοι οι έμποροι θα αρχίσουν να ξεστοκάρουν και δεν θα αναπληρώνουν τα προϊόντα τους.
Επίσης είναι αρκετά πιθανό να υπάρξουν καλές εκπτώσεις σε αυτά τα προϊόντα.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #16 στις: Απριλίου 18, 2019, 13:35 »
Η εκδίκαση της προσφυγής του ΣΕΕΠΑ στο Συμβούλιο της Επικρατείας πηρε αναβολή για τις 19 Ιουνίου, με ευθύνη του Υπουργείου το οποίο δεν προσκόμισε φάκελο (θεωρείται ως να μην προσήλθε).

Με τον πρόσφατο νόμο καταργείται η γνωστή εγκύκλιος (και όλες οι εγκύκλιοι) και νομιμοποιούνται τα μηδενικά υγρά αναπλήρωσης. Θα υπάρχουν συγκεκριμένες προϋποθέσεις και διαδικασίες για την κυκλοφορία τους στην Ελληνική αγορά (ανάλογες της TPD), αλλά πάντως νομιμοποιούνται.

Με τον πρόσφατο νόμο απαγορεύονται όλα τα υλικά ιδιοκατασκευής (βάσεις, αρώματα, shake and vape, flavor shots), με μια διάταξη που μπάζει από παντού και χρήζει νέων διευκρινιστικών εγκυκλείων. Κοντολογίς, απαγορεύει τα "σκοπούμενα για χρήση στο άτμισμα" συστατικά. Δηλαδή, δεν τα απαγορεύει μεν από την αγορά, αλλά απαγορεύει την πώλησή τους για το σκοπό. Πιασταυγοκαικουρευτο... Ο ΣΕΕΠΑ το κυνηγάει ακόμα το θέμα σε πολλά επίπεδα (και Ευρωπαϊκά).

Η καταληκτική ημερομηνία που θα ισχύσουν οι απαγορεύσεις (γνωστή και ως "περίοδος χάριτος" ή "περίοδος προσαρμογής της αγοράς") είναι η 9η Σεπτεμβρίου 2019. Αν δεν αλλάξει κάτι, από την ημέρα εκείνη και μετά θα απαγορεύεται να διατίθενται τα παραπάνω προϊόντα προς πώληση. Εκτός απροόπτου στην αγορά θα υπάρχουν μόνο 10μελα και shortfills (σε διάφορα μεγέθη).

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #17 στις: Απριλίου 19, 2019, 00:17 »
Άρα δηλαδή να πάρουμε κάνα ντριπερ να το πηγαίνουμε σταγόνα σταγόνα, γιατί αν θεωρητικά εγώ που θέλω 120μλ το μήνα θα πρέπει να δίνω κάνα 80αρι άντε χαριστικά δεν βάζω σύρματα βαμβακια ωραία πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #18 στις: Απριλίου 19, 2019, 01:13 »
60μελο shortfil Tom Pouce (από τα ακριβά κιόλας) στα €27,.βάλε και 4.5 το μπουστεράκι, πας τριανταενα και μισό, βάλε και ένα ακόμα το σύνολο 63. Άμα θες ένα 20ρικο το μήνα σε σύρματα και μπαμπάκια, το ακούω.

Αν και μάλλον αν δεν αλλάξει κάτι, στα flavourshots βλέπω να πηγαίνουμε, διαφωνώ με το θείο Σπύρο σε αυτό το κομμάτι...

Αναμονή μέχρι τις 19 Ιουνίου.

 Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #19 στις: Απριλίου 19, 2019, 01:42 »
Αυτό που ανέφερες είναι σε τιμή Ελλάδας; Δεν θέλω 20ευρο το μήνα σε σύρματα και βαμβακια, αλλά δεν πρέπει να μπει και αυτό στα εξοδα; κράτα καμία πισινή καθημερινά αυξάνονται σε όλα οι τιμές, η πιστεύεις ότι οι περισσότεροι μαγαζάτορες θα ενδιαφερθούν να κάνουν καλύτερη τιμή; 

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #20 στις: Απριλίου 19, 2019, 10:53 »
Σε αυτά τα... ατμημένα στοιχεία "που αποδεικνύουν ότι, όσον αφορά τα νικοτινούχα υγρά, η χρήση τους από νέους και μη καπνιστές οδηγεί στον εθισμό στη νικοτίνη και τελικά στην παραδοσιακή κατανάλωση καπνού."
Όλη η υφήλιος τα ψάχνει και δεν τα βρίσκει. Να τους τα πει το υπουργείο μας, να μην ταλαιπωρούνται...

Φίλε BigSur, βασίζονται στο κοινωνικό φαινόμενο που έχει παρατηρηθεί τα τελευταία χρόνια κυρίως στην Αμερική, όπου εκατοντάδες χιλιάδες ή πιθανόν και εκατομμύρια έφηβοι ηλικίας 14, 15, και 16 χρόνων, οι οποίοι δεν είχαν καπνίσει ποτέ κανονικά τσιγάρα, ατμίζουν υγρά με νικοτίνη, και κυρίως έχουν τρέλα με τα pods. Είτε μας αρέσει είτε όχι, όλοι αυτοί οι έφηβοι θα είναι σε λίγα χρόνια εξαρτημένοι από τη νικοτίνη. Το αν θα κάνουν βέβαια αργότερα μετάβαση, και σε ποιο ποσοστό, στα κανονικά τσιγάρα, είναι άγνωστο.

Κι έζησα κι εγώ τέτοιο περιστατικό, πριν λίγες μόλις μέρες. Σε πολύ μεγάλη εταιρεία που συνεργάζομαι, γυναίκα διοικητικό στέλεχος με φωνάζει στο γραφείο της και πολύ ανήσυχη, σχεδόν έντρομη, μου δείχνει μια φωτογραφία από ένα μοντάκι της Drag με κάποιον ατμοποιητή που δεν αναγνώρισα, ένα 60μελο S&V, και δύο άλλα πλαστικά μπουκάλια των 60ml και 100ml, με άγνωστο περιεχόμενο. Ο 16χρονος γιος της, ο οποίος κατά τα λεγόμενά της, δεν έχει καπνίσει ποτέ, έχει αρχίσει το άτμισμα, με υγρά χωρίς νικοτίνη, μηδενικά δηλαδή. Επίσης λέει στη μητέρα του, ότι όλοι οι φίλοι του, φαντάζομαι 16χρονοι όλοι τους, κάνουν το ίδιο.  :o

Το πιο κουφό είναι ότι ο πιτσιρικάς ισχυρίζεται ότι κάποιος φαρμακοποιός φτιάχνει τα υγρά που ατμίζει ολόκληρη η παρέα των εφήβων. Αφού προσπάθησα να την καθησυχάσω ότι το άτμισμα είναι πολύ λιγότερο επικίνδυνο από το κάπνισμα, την παρότρυνα να πιέσει τον πιτσιρικά να της πει ποιος είναι αυτός ο φαρμακοποιός, και να τον επισκεφθεί κιόλας. Γιατί αν όντως κάποιος φαρμακοποιός πουλάει μαζί με την VG/PG και αρώματα, τότε θα ξέρει και πολύ καλά τι ακριβώς κάνει, και η γυναίκα θα πρέπει να κοιμάται ήσυχη, τουλάχιστον όσον αφορά την ασφάλεια των υγρών που ατμίζει ο γιος της...

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #21 στις: Απριλίου 19, 2019, 11:31 »
Αυτό που περιγράφει ο φίλος zarko27 είναι μέσες - άκρες η νέα πραγματικότητα. Αρκετά από τα νέα παιδιά θα οδηγηθούν στην εξάρτηση της νικοτίνης. Όμως, αυτά τα παιδιά κατά τεράστιο ποσοστό θα πήγαιναν προς τα κει μέσω του τσιγάρου αργά η γρήγορα.
Το ότι επιλέγουν το ατμισμα έστω και λόγω εφε, τουλάχιστον θα μπορέσουν να το ελέγξουν όταν χρειαστεί πολύ πιο εύκολα απ' ότι αν κάπνιζαν. Και με λιγότερες βλάβες υποθέτω.

Tapatalk user


Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #22 στις: Απριλίου 19, 2019, 11:48 »
Αυτός που θα ατμίσει για τη "μαγκιά", αν δεν άτμιζε θα κάπνιζε.
 
Επομένως, τα ποσοστα των ανήλικων ατμιστών στην ουσία δεν δείχνουν ότι ξεκίνησε μια επικίνδυνη μόδα. Δείχνουν σε μεγάλο βαθμό στροφή από το κ.τ. στο ηλεκτρονικό.

Συμφωνώ απόλυτα με το Νίκο.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #23 στις: Απριλίου 19, 2019, 12:02 »
Εχουμε επισημα στοιχεία απο ερευνες (στις ΗΠΑ) για το ποσοστό αλλα και τον απολυτο αριθμο νεων που στρεφονται στο ατμισμα χωρις να ειναι καπνιστες και ειτε γινονται ΤΑΚΤΙΚΟΙ ατμιστες, δηλ. δεν το δοκιμαζουν μια δυο φορες για πλακα αλλα το συνεχιζουν και μενουν σε αυτο για τουλάχιστον 1-2 χρονια, είτε παθαίνουν εξαρτηση απο τη νικοτίνη, και δεν μπορουν να σταματήσουν το ατμισμα παρα μονο με συνειδητη προσπάθεια ?

Γιατί ενα πραγμα που με ενοχλουσε και με ενοχλει ακομη μερικες φορες στο ατμισμα είναι ότι δεν μου φαινόταν καθόλου cool, αντιθετα μου φαινόταν πολυ "εσωστρεφες" αφου ήθελε τόση φροντιδα:

Συνεχεις φορτισεις, φορτιστες, μπαταριες, αντιστασεις ετοιμες ή ιδιοκατασκευες, μπουκαλάκια, δευτερο και τριτο Mod, δευτερο και τριτο ατμοποιητη, εξτρα μπαταρίες, πολύμετρα, μετρησεις αντισταεων, dry burning, Νικελια, Ατσαλια, FeCrAl, τσιμπιδακια κατσαβιδάκια, αλλενακια, κοπτάκια, αρωματα, συρματα, βαμβακια (παλιοτερα φιτιλια) και..... δωστου κοντρα μπουκαλακια σε σημειο εκνευρισμου, και να μην εχεις τα χερια ελευθερα αλλα να κουβαλάς τσαντακια και παρατσαντακια κτλ, το οποίο ουσιαστικα ειναι οχι απλα ενδειξη αλλα διαφήμιση αδυναμίας αφου η τοσο μεγάλη ασχολία τονιζει ακομη περισσότερο στον περίγυρο την εξαρτηση σου απο νικοτινη, και μπορει να σε κανει να φαίνεσαι και σαν πολίτης της... Dorkville(*) κτλ και η γενικη εικόνα παραπεμπει σε αδυναμία ή εστω σε απελπισμενη προσπάθεια απεξαρτησης κτλ (πχ "Δεν μπορείς απλα να το κόψεις το ρημάδι?" "Οχι δεν μπορω, αν μπορουσα νομιζεις ότι θα ασχολουμουν με όλο αυτό το συρφετό, πανεξυπνε?")

Προσωπικά σε καμμια περίπτωση αν δεν ήμουν καπνιστης δεν θα το υιοθετουσα ακριβως γι αυτους τους λογους ειτε σαν εφηβος είτε σαν ενήλικος. Το υιοθετησα γιατι δεν μπορουσα με άλλο τροπο απο όσους είχα δοκιμασει να απαλλαγω απο το @!$%@%@ το κάπνισμα.

(*)Dork : Αυτός που ενδιαφερεται εντονα για πραγματα που ειναι εντελώς αδιάφορα για το 99% των υπόλοιπων... Και απο τα οποια δεν προάγει και την... επιστήμη ουτε και κερδιζει χρηματα ή αρετες. Κατι σαν περιθωριακός ...φυτουλας.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 19, 2019, 12:07 από panos »

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #24 στις: Απριλίου 19, 2019, 14:37 »
Αντίστοιχα με το άτμισμα, τις διαδικασίες που απαιτούνται και την απόλαυση που συνεπάγονται όλα αυτά τα " μπελαλίδικα" που αναφέρνεις, ΥΠΑΡΧΟΥΝ

1. Μοντελισμός γενικά, αερομοντελισμός, μοντελισμός σκαφών και οχημάτων.
2. Ορειβασία, με όλα τα συμπράκαλα και τη διαδικασία της.
3. Hobby νερού, Σέρφινγκ, ιστιοπλοία,
4. Ακόμη και το μπάρμπεκιου, θέλει φασαρία, από την προετοιμασία μέχρι και τον ιδρώτα του ψησίματος.
5, 6, 7, 8 ...
....1000. Ψήσιμο της εκλεκτής σας. Απείρως πιο δύσκολο και χρονοβόρο, αν δεν είσαι 1,90-2,05 ψηλός. 25-35 ετών και δεν έχεις κλειδιά από Porche.

Γιατί αυτή η γκρίνια για την απόλαυση του ατμίσματος.
Ξεχνάτε ότι για ότι θέλουμε να απολαύσουμε στη ζωή αυτή, θέλει κόπο, χρόνο και χρήμα.
Ακόμα και για την απόλαυση και ικανοποίηση να έχεις παιδιά, πρέπει να τραβάς κουπί γιαυτά και εξ αιτίας αυτών, για 40 τουλάχιστον χρόνια.

Για τι intopic, ο άνθρωπος προσαρμόζεται, άρα θα επιζήσουμε και του νόμου χψωαβγ.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 19, 2019, 14:44 από Π. Γιούρσης »

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #25 στις: Απριλίου 19, 2019, 14:44 »
Γιατί αν όντως κάποιος φαρμακοποιός πουλάει μαζί με την VG/PG και αρώματα, τότε θα ξέρει και πολύ καλά τι ακριβώς κάνει, και η γυναίκα θα πρέπει να κοιμάται ήσυχη, τουλάχιστον όσον αφορά την ασφάλεια των υγρών που ατμίζει ο γιος της...

Αν όντως κάποιος φαρμακοποιός πουλάει μαζί με την VG/PG και αρώματα (δηλαδή υγρά έτοιμα προς άτμισμα) ή έτοιμα για να ατμιστούν μόλις τα αναμείξει ο 16χρονος, θα πρέπει μάλλον να αντιμετωπίσει μια ωραιότατη μύνηση, επειδή πουλάει τέτοια προϊόντα σε ανήλικους. Σιγά μην του δώσουμε και βραβείο...  ;)

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #26 στις: Απριλίου 19, 2019, 14:48 »
Ολα αυτα που αναφερεις (απο τα οποια εχω κανει 2-3 κατα καιρους) γινονται για προσωπικη ευχαριστηση (μπάρμπεκιου) υγεία/αθλητισμό/κοινωνικοποίηση (Ορειβασία ιστιοπλοία Σέρφινγκ κτλ) ή παιδεια/δημιουργικότητα/αναπτυξη δεξιοτήτων (πχ μοντελισμος αερομοντελισμός κτλ).

Το ατμισμα όμως το ξεκινησα ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για να μην καπνιζω, και οι γνωσεις που πηρα απο αυτό ,επιστρεφουν σχεδον αποκλειστικά σε αυτό δεν εφαρμόζονται αλλου, το βλέπω σαν ενα "ευχαριστο φαρμακο απεξαρτησης" και με τα νεα μετρα βλέπω και ημερομηνια λήξης του, για εμενα τουλάχιστον που θελω 20-30 ml τη μερα.
Εκει ειναι η διαφορά. Δεν ειναι ακριβως "κερδος" αλλα προσπαθεια να ελαχιστοποιήσω τη ζημια μου απο το καπνισμα.

Και δεν γκρινιαζω ουσιαστικά, εγω το επελεξα, δεν μου το επιβαλλε κανεις, απλα μου κανει φοβερη εντυπωση γιατι ενας νεος να μπει στον κόπο και τα αρκετα μεγάλα εξοδα να ατμισει, αφου η ευχαριστηση που εγω τουλάχιστον παιρνω απο το ατμισμα είναι σχεδον μηδενικη αν αφαιρεσω την ικανοποιηση της εξαρτησης απο τη νικοτινη, δεν είναι cool (όπως είχε καποτε περασει με πλυση εγκεφάλου ότι είναι το κάπνισμα), δεν προάγει την υγεία του ΜΗ καπνιστή, δεν σε κοινωνικοποιεί, και οι γνωσεις που παιρνεις ειναι σχεδον αχρηστες για οτιδήποτε άλλο.
Δεν βλέπω αιτία δηλαδή.

Και επειδη δεν βλεπω αιτία (μπορει να υπαρχει και εγω να μην τη βλεπω, γι αυτο και ρωτω) δεν μου "κολλαει" οτι ειναι μια "ταση" στους νεους, αλλα ισως μαι εξαιρεση, δεν μουφαίνεται δηλαδη κατι που θα το ακολουθησουν το 10%-30% των νεων αλλα το 1%-2%
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 19, 2019, 14:59 από panos »

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #27 στις: Απριλίου 19, 2019, 15:03 »
Δεν αντιδικούμε, αλλά αν θέλεις , σοβαρά, να σου πω την άποψή μου για τα 12χρονα-16χρονα, ΓΝΩΡΙΖΩ ότι ΟΛΑ ανεξαιρέτως τα παιδιά προεφηβικής - εφηβικής και μεταεφηβικής ηλικίας 12-17,99 ετών, ΕΧΟΥΝ δοκιμάσει τσιγάρο ή και κάτι άλλο. Είναι λοιπόν απείρως προτιμώτερο να μυηθούν στο άτμισμα παρά να συνεχίσουν το κάπνισμα ή τα άλλα.
Αν έχεις παιδιά ή εγγόνια θα το ξέρεις, αν όχι το γνωρίζεις από τον περίγυρό σου.
Μην ψάχνουμε το ιδανικό, το όχι νικοτίνη σε κάθε μορφή. Δεν υπάρχει. Ας πορευτούμε με την σημερινή πραγματικότητα. Αλλωστε το μη χείρον εστί βέλτιστο. Να είσαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #28 στις: Απριλίου 19, 2019, 15:09 »
Σιγουρα δεν αντιδικουμε!

Παιδια εχω, αλλα ειναι μικρα ακομη, και τυχαινει τα παιδια συγγενων και φιλων μου που ξερω, τα οποία ειναι εφηβοι η νεοι, να ειναι ολα μη καπνιστες-μη ατμιστες. Τουλάχιστον φανερα, γιατι ποτε δεν ξέρεις.

Προσπαθω να καταλαβω το μηχανισμο που μπορεί να κανει ενα νεο να ατμισει, σκεφτόμενος ότι εγω αντιστοιχα ποτε δεν θα ατμιζα αν δεν ημουν ηδη εξαρτημενος καπνιστης.

Απο αυτά που γραφεις, φαινεται μια εικονα ότι ενας εφηβος αρχιζει το ατμισμα για να μη συνεχισει να καπνιζει, που φαίνεται λογικό, και εντελώς αντιθετο απο αυτο που θελουν να περάσουν ορισμενοι πολιτικοι + ΜΜΕ, ότι δηλαδή αρχιζει απο ατμισμα και μετα περνα στο καπνισμα.


Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #29 στις: Απριλίου 19, 2019, 15:28 »
Επίσης χωρίς καμία διάθεση για αντιπαράθεση και καθαρά εμπειρικά σαν μάνα κόρης που περνάει τώρα στη μεταεφηβική ηλικία,

έχω την εντύπωση ότι, ιδιαίτερα τα αγόρια, θεωρούν το άτμισμα πολύ cool (όπως παλιότερα το τσιγάρο).  Εξάλλου σήμερα όλα τα παιδιά (και όχι μόνο) είναι καλωδιωμένα.

Το έζησα τα χρόνια που επισκεπτόμουν το σχολείο της κόρης μου.

Όσο για το χρόνο και τον κόπο ... εδώ προλαβαίνω εγώ με δουλειά και σπίτι, δεν θα προλαβαίνει ο έφηβος, ο οποίος εκτός από χρόνο επιπρόσθετα διαθέτει οξύτερη όραση και περισσότερη επιδεξιότητα στα χέρια? 

Και τα pods απλοποιούν την διαδικασία έτσι κι αλλιώς.  :) 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1685 180263 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 23:10
από tasos1976
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8258 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33882 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534584 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59699 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237193 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 537 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14034 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136081 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085136 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35302 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10071 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12