vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

521 επισκέπτες, 7 χρήστες
Jorge, dkostas, giorgos1999, bloodlessz, Tazz, manoslykos, billythekid

Twitter

ΑΡΧΙΣΑΝ....ΤΑ "ΟΡΓΑΝΑ"?/

Αποσυνδεδεμένος bazexa

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
ΑΡΧΙΣΑΝ....ΤΑ "ΟΡΓΑΝΑ"?/
« στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 01:45 »
Διάβασα αυτό το άρθρο.. και άρχισα να "ανησυχώ"...
Και αυτό διότι γνωρίζοντας πλέον ότι οι δικοί μας "υπεύθυνοι" ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ καμία βούληση και απλά "αντιγράφουν" τέτοιες αποφάσεις...

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22769&subid=2&pubid=63583963

ΑΠΟΦΑΣΗ-ΣΤΑΘΜΟΣ ΣΤΙΣ ΗΠΑ
Ηλεκτρονικό τσιγάρο; και αυτό σύντομα θα απαγορεύεται!

Απαγόρευση χρήσης σε δημόσιους χώρους και πώλησης σε ανηλίκους - σύντομα και σε μία περιοχή δίπλα μας...
Ηλεκτρονικό τσιγάρο; και αυτό σύντομα θα απαγορεύεται!

Οταν οι υπέρμαχοι της απαγόρευσης της χρήσης προϊόντων καπνού, προ ετών, θεωρούσαν ότι είχαν νικήσει στη μάχη για την απεξάρτηση της κοινωνίας από τη νικοτίνη, η αγορά είχε ήδη βρει τρόπους να συνεχίσει να την διανέμει φτηνά και έξυπνα, και πάλι αρχίζοντας από τις μικρότερες ηλικίες.

Τα σκληρά περιοριστικά μέτρα κατά των παραδοσιακών καπνιστών οδήγησαν στην ευρύτατη χρήση των ηλεκτρονικών τσιγάρων, τα οποία και δεν αντιμετώπισαν καμία ρύθμιση στην πώλησή τους. Ετσι, πολύ σύντομα έγιναν και αυτά «παγίδα» για τους ανήλικους, λόγω τόσο της χαμηλής τους τιμής, όσο και της ποικιλίας γεύσεων που προσφέρουν.

Πλέον, ξεκινώντας -από πού αλλού; από την Αμερική, έχει αρχίσει η προσπάθεια περιορισμού της χρήσης τους, καθώς ο εθισμός στην εισπνεόμενη νικοτίνη κάνει θραύση στις μικρές ηλικίες.

Στη Βοστώνη η αρμόδια υγειονομική επιτροπή υπερψήφισε την απαγόρευση χρήσης ηλεκτρονικών τσιγάρων σε δημόσιους χώρους και χώρους εργασίας, αλλά και της πώλησής τους σε ανηλίκους. Παράλληλα, θα χρειάζεται ειδική άδεια για την πώληση συναφών προϊόντων.

«Δεν θα επιτρέψουμε σε μία ολόκληρη γενιά να ξεκινήσει τη ζωή της με χρήση προϊόντων καπνού και νικοτίνης. Τα φτηνά τσιγάρα δεν θα είναι πλέον φτηνά και τα ανεξέλεγκτα προϊόντα νικοτίνης δεν θα πωλούνται σε παιδιά», υποσχέθηκε η επικεφαλής της επιτροπής Μάργκαρετ Ράιντ μετά την ψηφοφορία.

Πρέπει να σημειωθεί ότι η αμερικανική υπηρεσία τροφίμων και φαρμάκων εμποδίστηκε πρόσφατα από το ομοσπονδιακό δικαστήριο να επιβάλλει ρυθμίσεις στην αγορά ηλεκτρονικών τσιγάρων, έτσι «απάντησε» με την αντιμετώπισή τους όπως τα προϊόντα καπνού.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 03, 2011, 01:58 από bazexa »

Αποσυνδεδεμένος reefdiver

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Τρία πουλάκια καθονταν....ΚΑΝΑΒΕΡΑΛ γωνία...
    • santorini rooms
Απ: ΑΡΧΙΣΑΝ....ΤΑ "ΟΡΓΑΝΑ"?/
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 01:53 »
Βαζουν μπροστα τα ανήλικα, για να ακουστούν .

Εμ βεβαια..........  Εδω μιλαμε για χοντρά πολιτικοοικονομικά ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ.............



ΟΥΣΤ.

 :sign_psyxraimia: 


Αποσυνδεδεμένος crimson_skorpio

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΡΧΙΣΑΝ....ΤΑ "ΟΡΓΑΝΑ"?/
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 02:14 »
Καθε αλλαγη προκαλει αντιδρασεις.Αναμενομενο ηταν.
Και οταν αλλαζει και η μοιρασια της πιτας ειναι προς το χειροτερο.Το χρημα που χανεται απο τις τσεπες των καρεκλοκενταυρων τους ενοχλει.Τα δικα μου δικα μου, και τα δικα σου..δικα μου!!! :idiot1:
Σε δουλεια να βρισκουμαστε και να προσπαθουμε ν αποδειξουμε οτι δεν ειμαστε ελεφαντες!!!
Υπομονη..

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: ΑΡΧΙΣΑΝ....ΤΑ "ΟΡΓΑΝΑ"?/
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 08:55 »
Αυτή ήταν η πηγή του Newsbeast λοιπόν, ή μάλλον η ανακοίνωση κάποιου πρακτορείου ειδήσεων, καλοθελητάδες όλοι. Φυσικά, το Έθνος δεν έχει χώρο για σχολιασμό.


Τι έγινε:
- υπάρχει ομοσπονδιακός νόμος που απαγορεύει την πώληση προϊόντων καπνού σε ανήλικους. Αυτοί θέλανε επιπλέον νόμο. Γελοίο βέβαια, αλλά...
- στην πόλη Boise, όταν πήγε να γίνει, ξεσηκώθηκαν οι ατμιστές και πήγαν στο δημοτικό συμβούλιο. Εκεί εξήγησαν το άτμισμα, (κάποιοι δημ. σύμβουλοι ζήτησαν να τους φυσήξουν ατμό στη μούρη και έμειναν έκπληκτοι από το αποτέλεσμα) και πέρασε ο νόμος της απαγόρευσης στους δημόσιους χώρους, με την εξαίρεση του η.τ .
- στο Boston, παρ' όλη την παρουσία των ατμιστών, η απαγόρευση πέρασε. Τονίζεται ότι τα snus και τα συναφή δεν απαγορεύονται με την διάταξη αυτή στους δημόσιους χώρους, απαγορεύεται όμως το η.τ .
http://casaamedia.blogspot.com/2011/12/boise-gets-it-but-boston-nips-it.html


Τα άρθρα δείχνουν πως οδεύουμε σε τέτοιες αντιπαραθέσεις κι' εδώ.


Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΡΧΙΣΑΝ....ΤΑ "ΟΡΓΑΝΑ"?/
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 09:42 »
Απο μονος του ο καθενας στις αντιπαραθεσεις η ολοι οσοι θελουν μαζι ;;;;

http://casaamedia.blogspot.com/2011/12/boise-gets-it-but-boston-nips-it.html

Μηπως ειναι καλυτερα ;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 04, 2011, 20:09 από jeke04 »

Αποσυνδεδεμένος panosfc

  • ***
  • 763
  • I am a Steam Machine Κιτσο μου!
    • OUR PRIDE!!!
Απ: ΑΡΧΙΣΑΝ....ΤΑ "ΟΡΓΑΝΑ"?/
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 11:48 »
Αναρωτιεμαι για ποιο λογο φοβαστε μην απαγορευσουν το η.τ. στην Ελλαδα.Εδω ακομα στα μαγαζια αφηνουν το κ.τ.
Μεχρι και στις Δημοσιες Υπηρεσιες ακομα καπνιζουν.
Γι'αυτο δε θελω να φυγω απο αυτη τη χωρα!Γιατι ειμαι μπ@υρδελιαρης κι εδω ειναι το μπ@υρδελ@ μου!


Αποσυνδεδεμένος Dep-ON

  • ***
  • 900
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί-Ζω ProVari+Iatty+GG Stealth+Zeus+DVW
Απ: ΑΡΧΙΣΑΝ....ΤΑ "ΟΡΓΑΝΑ"?/
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 11:52 »
http://www.facebook.com/pages/CASAAorg-The-Consumer-Advocates-for-Smoke-free-Alternatives-Association/158188647867?sk=wall


 :bye: ωραία σελίδα στο FB....με χρήσιμες πληροφορίες  :yes:

Αποσυνδεδεμένος 99

Απ: ΑΡΧΙΣΑΝ....ΤΑ "ΟΡΓΑΝΑ"?/
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 12:49 »
Στην Αμερική συνηθίζουν να παίρνουν πολιτικές αποφάσεις χωρίς να λαμβάνουν και πολύ υπόψη τους επιστημονικά συμπεράσματα, ειδικά όταν ικανοποιούν μεγάλα οικονομικά συμφέροντα (πρόθυμα να χρηματοδοτήσουν προεκλογικές εκστρατείες – βλέπε καπνοβιομηχανίες) αλλά και να χαϊδέψουν τα αυτά των συντηρητικών ψηφοφόρων.
Στην Ευρώπη αυτό συμβαίνει σε πολύ μικρότερο βαθμό ή, για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, δεν συμβαίνει τόσο απροκάλυπτα. Συνήθως γίνεται προσπάθεια να «επενδυθούν» οι πολιτικές αποφάσεις με τα κατάλληλα επιστημονικά συμπεράσματα.

ΩΣΤΟΣΟ,
η είδηση δεν είναι και τόσο κακή. Μην σκάτε και πολύ για το τι θα μεταδώσει το Σταρ και η Εσπρέσο (έχουν ελάχιστη ως ασήμαντη πολιτική επιρροή). Επίσης, το Έθνος δεν κήρυξε και κανέναν πόλεμο στο ΗΤ.
Η καλή παράμετρος της είδησης είναι ότι εντείνει το ενδιαφέρον του κόσμου, συνεπώς και των επιστημονικών φορέων. Μπορεί δηλαδή η είδηση να επισπεύσει τις διαδικασίες διεξαγωγής κάποιας αξιόλογης έρευνας.
Εξάλλου κι εμάς μας ενδιαφέρει να μάθουμε αν μπορούμε να ατμίζουμε στο ίδιο δωμάτιο με παιδιά. Και σε τελική ανάλυση, ας γίνει μια αξιόπιστη έρευνα και μετά ας προχωρήσουν σε περιορισμούς του ΗΤ. Τουλάχιστο θα ξέρουμε κι εμείς αν αντιμετωπίζουμε κινδύνους, ποιους και σε ποιο βαθμό.
Η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι οι όποιοι περιορισμοί μπορεί να προκύψουν στη βάση της πρόκλησης εθισμού στους νέους (με τη νικοτίνη αλλά και ως εικόνα). Το πολύ πολύ αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να απαγορευτούν π.χ. οι τηλεοπτικές διαφημίσεις κλπ. Ίσως και το άτμισμα σε δημόσιους χώρους της Βοστόνης αλλά… χεσ@@@κα!

Αποσυνδεδεμένος kiltsikis21

  • **
  • 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπάρχει πάντα ένας τρόπος εάν είσαι αποφασισμένος
Απ: ΑΡΧΙΣΑΝ....ΤΑ "ΟΡΓΑΝΑ"?/
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 13:33 »
Αναρωτιεμαι για ποιο λογο φοβαστε μην απαγορευσουν το η.τ. στην Ελλαδα.Εδω ακομα στα μαγαζια αφηνουν το κ.τ.
Μεχρι και στις Δημοσιες Υπηρεσιες ακομα καπνιζουν.
Γι'αυτο δε θελω να φυγω απο αυτη τη χωρα!Γιατι ειμαι μπ@υρδελιαρης κι εδω ειναι το μπ@υρδελ@ μου!
Ετσι ετσι  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΡΧΙΣΑΝ....ΤΑ "ΟΡΓΑΝΑ"?/
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 13:41 »
Παράθεση
@ sgiak

Εξάλλου κι εμάς μας ενδιαφέρει να μάθουμε αν μπορούμε να ατμίζουμε στο ίδιο δωμάτιο με παιδιά. Και σε τελική ανάλυση, ας γίνει μια αξιόπιστη έρευνα και μετά ας προχωρήσουν σε περιορισμούς του ΗΤ. Τουλάχιστο θα ξέρουμε κι εμείς αν αντιμετωπίζουμε κινδύνους, ποιους και σε ποιο βαθμό.

Ασφαλη αποτελεσματα να μην περιμενεις πριν περασουν 15-20 χρονια,
οποτε κρινε και πραξε.

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: ΑΡΧΙΣΑΝ....ΤΑ \"ΟΡΓΑΝΑ\"?/
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 13:43 »
Αναρωτιεμαι για ποιο λογο φοβαστε μην απαγορευσουν το η.τ. στην Ελλαδα.Εδω ακομα στα μαγαζια αφηνουν το κ.τ.
Μεχρι και στις Δημοσιες Υπηρεσιες ακομα καπνιζουν.
Γι'αυτο δε θελω να φυγω απο αυτη τη χωρα!Γιατι ειμαι μπ@υρδελιαρης κι εδω ειναι το μπ@υρδελ@ μου!
Εγώ δεν αντέχω τον καπνό πλέον. Θα πιέζω όσο μπορώ να τηρείται η νομοθεσία για το κάπνισμα. Σωστή είναι.


Συγχώνευση μηνυμάτων: Δεκεμβρίου 03, 2011, 14:31
Ασφαλη αποτελεσματα να μην περιμενεις πριν περασουν 15-20 χρονια,
οποτε κρινε και πραξε.
Δεν είναι έτσι ακριβώς... στο η.τ χρησιμοποιούνται ουσίες που έχουν χαρακτηριστεί ως 'ασφαλείς σε τρόφιμα', με προδιαγραφές, όρια και μέγιστες ποσότητες.
Το μόνο που χρειάζεται είναι να ερευνηθεί η μεταφορά τους από τους πνεύμονες στον οργανισμό αντί από το στομάχι.
Θα μπορούσε να γίνει πραγματικά γρήγορα.



Συγχώνευση μηνυμάτων: Δεκεμβρίου 03, 2011, 13:48
Θέλω να πω, υπάρχει ήδη έρευνα για τις παρενέργειές τους. Αυτό που λείπει είναι η ποσοτική αντιστοιχία εισαγωγής τους στον οργανισμό, ανάμεσα στο άτμισμα και την κατανάλωσή τους σε τρόφιμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 03, 2011, 14:31 από zalaros »

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΡΧΙΣΑΝ....ΤΑ "ΟΡΓΑΝΑ"?/
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 14:11 »
@Λιακουρας
Εγώ δεν αντέχω τον καπνό πλέον. Θα πιέζω όσο μπορώ να τηρείται η νομοθεσία για το κάπνισμα. Σωστή είναι.

Εγω νοιωθω ενοχες απο την εποχη που καπνιζα
και παροτι με ενοχλει δεν μπορω να πιεσω.


@Λιακουρας
Θέλω να πω, υπάρχει ήδη έρευνα για τις παρενέργειές τους. Αυτό που λείπει είναι η ποσοτική αντιστοιχία εισαγωγής τους στον οργανισμό, ανάμεσα στο άτμισμα και την κατανάλωσή τους σε τρόφιμα.

Ισως εχεις δικιο, αλλα για τις επιπτωσεις του ατμου στους αλλους
και ειδικα στα παιδια;
Αν λαβουμε υπ οψιν μας και τις αλληλοσυγκρουομενες αποψεις των επιστημονων
τις επιρροες των συμφεροντων ποτε θα μπορουμε να ειμαστε σιγουροι,
οτι θα ειναι ασφαλεις;

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: ΑΡΧΙΣΑΝ....ΤΑ "ΟΡΓΑΝΑ"?/
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 14:19 »
Πάλι, οι έρευνες έχουν να ελέγξουν μόνο την ποσοτική επίδραση του παθητικού ατμίσματος.
Αυτό θα είναι το πιο εύκολο - είναι μικροσκοπικές αυτές οι ποσότητες.


Σίγουρος; τι θα πει σίγουρος; εγώ μιλάω για τα θεσμοθετημένα όρια. Δεν συζητάω για τα όρια αυτά καθεαυτά, αυτή είναι μία τεράστια κουβέντα, μια και οι ποσότητες τέτοιων ουσιών που ατμίζονται είναι μηδαμινές μπροστά σ' αυτές που καταναλώνονται.




Αποσυνδεδεμένος Tzimisce

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΡΧΙΣΑΝ....ΤΑ "ΟΡΓΑΝΑ"?/
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 04, 2011, 18:11 »
Όταν σε ολόκληρο τον κόσμο απαγορεύεται το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους, στην Ελλάδα απαγορεύονται τα τασάκια σε δημόσιους χώρους.
Σε αναλογία, όταν θα απαγορευτούν στον υπόλοιπο κόσμο τα ΗΤ, στην Ελλάδα θα απαγορευτούν οι USB chargers...
Τι αγχώνεστε;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180556 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8309 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33951 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536146 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59769 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237394 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 580 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15563 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136117 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085295 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35401 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10227 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12