vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

519 επισκέπτες, 1 χρήστης
Milarepa

Twitter

Dotmod MTL RTA

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Dotmod MTL RTA
« στις: Μαρτίου 28, 2019, 15:09 »
Aς γράψω λίγες πρώτες εντυπώσεις για τούτον.

Όμορφος. Πολύ! Οι απαλές καμπύλες στα μέρη του ατμοποιητή δημιουργούν ένα πολύ σέξι συνολάκι.

Χρυσός ή ασημί;
Στο μυαλό μου, έχω συνδυάσει τη Dotmod με το χρυσό χρώμα. Τραμπακουλογυφτέ χρώμα αλλά να που το marketing της συγκεκριμένης εταιρείας με κάνει να το βλέπω με άλλο μάτι. Το Dotmod λογοτυπάκι του αφαιρεί την κιτσαρία και το κάνει να έχει κλάση. Κι εγώ έχω κλάση. Πολλές φορές σήμερα. Φακές χθές. Οπότε ταιριάξαμε και αγοράστηκε σε χρυσό.
Ανοίγω την πολύ όμορφη και απλή συσκευασία. Μου κάθεται άσχημα στο μάτι το κατσαβιδάκι που είναι φάτσα κάρτα. «Βρωμάει» κινεζίλα. Οκ το ξέρουμε πως είναι Αμερικλάνικος ατμοποιητής κατασκευασμένος στην Κίνα αλλά να μη το κάνουμε και βούκινο.

Πιάνω τον ατμοποιητή, αρχίζω να τον επεξεργάζομαι, και για να είμαι ειλικρινής, ξενερώνω λιγουλάκι, γιατί η Κινεζίλα είναι εμφανής. Μη το παρεξηγήσετε αυτό. Δε βρήκα κάποιο ψεγάδι εμφανισιακά. Ίσα ίσα. Όλα ήταν μια χαρά. Χαμός από γυαλάδα και ούτε ίχνος από σημαδάκια. Ψιλοξενέρωσα όμως γιατί όταν τον κρατάς στο χέρι, δεν έχει την αίσθηση και το βάρος ενός KFL 2019 (αυτόν χρησιμοποιώ, αυτόν έχω ως μέτρο σύγκρισης). Οκ, άλλο Κίνα και άλλο Γερμανία. Αλλά όταν σκας 60 ευρώ για ατμοποιητή, περιμένεις καλύτερη κινεζιά από Geekvape ας πούμε. Αλλά δεν είναι. Τουλάχιστον κατασκευαστικά. Το σπείρωμα της καμπάνας το νιώθεις να γρατζουνάει.

Πάμε στο ντεκ. Εκ πρώτης όψεως μου φάνηκαν εύκολα τα πράγματα. Έχω ξαναδουλέψει τέτοιο με κοτετσόσυρμα πλακέ σε αεράτο. Έλα όμως που δεν είναι ιδιαίτερα εύκολα. Γιατί τα λεπτά mtl σύρματα δεν κάθονται εύκολα στη θέση που θες, και έχοντας μόνο μια βίδα, δε μπορείς να τοποθετήσεις πρώτα το ένα ποδαράκι, να σφίξεις, και μετά να τοποθετήσεις το άλλο και να ξανασφίξεις. Πρέπει να τα κουμαντάρεις και τα 2 ποδαράκια ταυτόχρονα.

Γολγοθάς το πρώτο στήσιμο με 0.32. Το πλάτος της αντίστασης με τις 6 σπείρες που θέλω για 1Ω, βγαίνει μικρότερο και πρέπει να ανοίξω αρκετά τις σπείρες για να καταφέρω να τοποθετήσω τα ποδαράκια στη σωστή θέση. Μετά από πολλά μπινελίκια τα κατάφερα. Το βαμβάκωμα ήταν εύκολη υπόθεση. Τύπου Siren 2, Ares κλπ.

Το δαχτυλίδι του αέρα δεν έχει πλευρικές τρυπες. Περνάει ο αέρας κάτω από αυτό. Η περιστροφή του είναι όσο σφιχτη πρέπει και έχει συγκεκριμένο εύρος περιστροφής.  
Αφού έστησα και πότισα, μετά θυμήθηκα ο π@π@ρας πως πρέπει να βγάλω το ντεκ από τη βάση για να ανοίξω τον πλευρικό αέρα… !@#$%&*!$#!!^%$#!@#$%&*!$#!!^%$#… Να είναι καλά το χαρτί κουζίνας. Να χέσω τις καινοτομίες στο έρφλοου!

Συναρμολογήθηκε λοιπόν μετά από όλη αυτή την ιστορία, και άρχισα να ατμίζω. Λίγο άβολο το ντριπτιπάκι και δεν αλλάζει. Το ήθελα καμπυλωτό και αυτό. Τζουρίτσα πολύ ωραία, απαλή και τη φέρνεις ακριβώς στα μέτρα σου. Γεύση συγκρίσιμη με τον KFL. Πολύ καλή. Σφυρίζει κάμποσο. Όσο σφίγγεις αέρα τόσο περισσότερο.

Με έτρωγε όμως να σφίξω λίγο παραπάνω τον πλευρικό αέρα και περίμενα να τελειώσει το τανκ για να τον ανοίξω. Δεν μπορείς να επέμβεις σε αντίσταση και πλευρικό αέρα αν δεν αδειάσεις το τανκ. Τελειώνω το πρώτο τανκ χωρίς ίχνος διαρροής. Ώρα για χαρτί κουζίνας. Θα ξαναξεβιδώσω το στημένο ντεκ από τη βάση. !@#$%&*!$#!!^%$#!@#$%&*!$#!!^%$#... Το κατάπιαμε κι αυτό. Συναρμολογώ, γεμίζω, πάω να ατμίσω, μπλιαξ. Συρματοβαμβακίλα. Κάτι θα πειραξα στην αντίσταση κατά την αποσυναρμολογηση του ντεκ από τη βάση και χάλασε.

Άαααντε ξανά μανά στήσιμο. Έλεος. Άδειασμα το υγρό και πάλι από την αρχή. Όλα καλά μετά. Μετά από 2 ώρες ταλαιπωρία τον έφερα στα μέτρα μου.

Δεν αρχίσαμε καλά απ ότι καταλάβατε. Μόνο ομορφία είναι, άντε και καλή γεύση.

Και στα δικά σας.

Καϋφούν και πάλι Καϋφούν.






Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 28, 2019, 17:23 από Stepeha »

Αποσυνδεδεμένος Dumouriez

  • **
  • 249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dotmod MTL RTA
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 28, 2019, 15:20 »
Με εψησες, θα πάρω τον kayfun, να μπω στην σεχτα των καυφουνακιδων, 2,5 χρόνια αφότου άρχισα το ατμισμα. 
Εξαιρετική παρουσίαση και ιδιαιτέρως βοηθητική. Thumps up    :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Dotmod MTL RTA
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 28, 2019, 15:23 »
Η πρώτη επαφή με τον ΔΙΚΟ ΣΟΥ Kayfun Lite, είναι σαν το ξεπαρθένιασμα. Το θυμάσαι για μια ζωή. Να τον πάρεις. Ευχαριστω!  :D

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dotmod MTL RTA
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 28, 2019, 16:06 »
 Δεν εχω αγοραστικο ενδιαφέρον για το προιον, αλλα η παρουσίαση ηταν απολαυση :respect:
 Να γινεις ο επίτιμος reviewer!

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Dotmod MTL RTA
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 28, 2019, 16:30 »
Όχι δε θέλω! Αρκετά ξεφραγκιάστηκα. Πρέπει να φτιάξω και κανα δόντι.  :))

Ευχαριστώ πάντως!  :)

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dotmod MTL RTA
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 28, 2019, 16:38 »
Μην ξεχνάς χωρίς δόντια δεν θα δαγκώνεις και τα Drip Tip, και το κυριότερο οι οδοντίατροι κοστίζουν, τέλος πάντων τί αξία έχουν 1-2 δόντια μπροστά στην ευχαρίστηση????  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Dotmod MTL RTA
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 28, 2019, 16:53 »
Έχειθ δικιο θα θυνεχίθω να αγοράδω ατμοποιητέθ και να κάνω ριβιούδ. Ποιόθ τα χέδει τα δόντια...  :))

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Dotmod MTL RTA
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 28, 2019, 17:14 »
Μην ξεχνάς ότι ο Γεωργίου έκανε ολόκληρη καριέρα έτσι.....

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Dotmod MTL RTA
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 29, 2019, 08:57 »
Πουλήθηκε. Μπορεί να κλείσει.  :))

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Dotmod MTL RTA
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 29, 2019, 09:29 »
Απορία.Εγω πχ,που, μιά που στήνω και μια που δεν ξαναπειράζω τίποτα (τόσο άρτιο στήσιμο δηλαδή),ισχύει και για τον αέρα αυτό,πιστευεις θα μου έκανε τη ζωή δύσκολη;

edit:Στο σφύριγμα θα μου τα χαλάσει τωρα που διάβασα ξανά τι έγραψες Στέφανε.

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Dotmod MTL RTA
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 29, 2019, 10:05 »
Kοίτα. Δε θέλω να τα ισοπεδώνω όλα. Για εμένα δεν κάνει. Εσένα μπορεί να κάνει. Ανεξάρτητα από το σφύριγμα. Αποδίδει καλά και έχει άριστη τροφοδοσία.
Αυτό που θεωρώ γεγονός όμως, είναι πως σε τούτον πληρώνεις φίρμα. Δεν πληρώνεις ούτε ποιότητα κατασκευής, ούτε πρωτοπορία που θα σε διευκολύνει, ούτε τίποτα.
Δεν είναι με την καμία VFM.
Να φανταστείς, τον πούλησα σε άνθρωπο που είναι κολλημένος με τη φίρμα. Τον έβαλα να διαβάσει πρώτα το ριβιού και παρά τα γραφόμενα, τον ήθελε! Mονο και μόνο επειδή είναι όμορφος και dotmod.

------------------------------------

... και τώρα τον έχω εδώ δίπλα μου (τον τύπο που του τον πούλησα) γιατί μου ζήτησε βοήθεια για το πως να τοποθετήσει το coil γιατί του βραχυκυκλώνει.  :laugh1:

Του τα 'πα. Δε του τα 'πα;


Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων


« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 29, 2019, 11:56 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Dotmod MTL RTA
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 29, 2019, 11:52 »
Nα του κάνω εγώ ένα στησιματάκι ;;; :deviltroll:

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Dotmod MTL RTA
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 29, 2019, 12:05 »
Παρακαλώ τοποθετείστε το επίπεδο του σφυρίγματος σε μία από τις παρακάτω κλίμακες:

Α) Φαφούτα γιαγιά που καθαρίζει σέσκουλα και προσπαθεί να πεί "σκέτα σέσκουλα θα σου φτιάκσω Σάσα μου σήμερις"

Β) Σφυρίχτρα διαιτητή πινγκ-πονγκ

Γ) Σφυρίχτρα πολεμικού πλοίου

Δ) ...

Ε) ...

ΣΤ) ...

Ζ) Purge - MoneyShot 30mm RDA

Η) Μια κατηγορία μόνος του...

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Dotmod MTL RTA
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 29, 2019, 12:09 »
Ζ) Purge - MoneyShot 30mm RDA

Aυτό είναι σημάδι γνησιότητας είπαμε >:(

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Dotmod MTL RTA
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 29, 2019, 12:27 »
Περα απο την βλακεία στο airflow κλπ κλπ νομίζω οτι ο συγκεκριμένος με 32αρι σύρμα ΔΕΝ

Κατά την γνωστή πρακτική της Dotmod μαλλον ήθελε από mtl fused clpaton και πάνω

Κοινώς τον ήθελε τον παλούκαρό του.....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171478 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275437 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42736 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 388 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34941 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557589 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181961 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 170 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9118 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364