vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

105 επισκέπτες, 2 χρήστες
kkoumas, Parolos

Twitter

Provari vs Lava tube

Αποσυνδεδεμένος camelot

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari-Lava-Α2/A2TM
Απ: Re: Provari vs Lava tube
« Απάντηση #195 στις: Μαρτίου 07, 2012, 16:02 »
Αν και ψήφησα το λάβα ως value for money , μια και είναι κάτοχος και των 2 , απλά δεν έχουν καμιά σχέση.

Τα δουλεύω με καρτο-τανκ 2ωμ

Λάβα: Με μπαταρία γεμάτη λειτουργεί κάπως ικανοποιητικά. Όντως αυξάνει την τάση , όντως είναι κλάσεις καλύτερο από μια απλή μπαταρία ego και ίσως να έχει και ποιο σταθερή απόδοση από μια απλή μπαταριοθήκη. Αλλά ως εκεί. Με τάση 3,8v και κάτω, ακόμα και σε aw imr υπολειτουργεί. Ότι είχες το χάνεις. Αρχίζει η πτώση σε απόδοση και στην ουσία είναι σα να ατμίζεις ότι καταφέρνει να βγάλει σε κάθε πάτημα. Σίγουρα πολύ καλύτερα από μια ego αλλά ως εκεί.

Provari : on/off.... Η έχει μπαταρία και δουλεύει όπως το είχες ρυθμίσει ή δεν έχει μπαταρία :-)
Από την αρχή ως το τέλος, η ίδια απόδοση, καμιά πτώση. Ότι άλλο και να πω είναι λίγο. Απλά ότι καλύτερο. Ναι έχει ένα κάρο λεφτά, αλλά αν υπάρχει τρόπος να σε ικανοποιεί το η.τ. είναι με πρόβατο.-

Το provari είναι value for money, αν πάρεις απευθείας αυτό. Αν ξεκινήσεις με ένα της σειράς, μετά πας σε mod, μετά σε λάβα και καταλήξεις σε πρόβατο (όπως εγώ) απλά χαλάς λεφτά άδικα.

Είναι πολλά τα 200+ € αλλά αν θυμηθώ πως έδινα τα ίδια κάθε μήνα για κ.τ. Ε τότε είναι μια πολύ οικονομική πολυτέλεια.



Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Συμφωνω 100%
Ψηφισα lava ως VFM αλλα το προβαρι αξιζει !
Προσωπικα ηταν η 1η μου αγορα ως ΗΤ και το λαβα το αγορασα για να το εχω ως εφεδρικο στην περιπτωση που παθει κατι το προβαρι .
Αλλα ως εκει , δεν υπαρχει καμια απολυτως συγκριση στην αποδοση και στην διαρκεια .
Να μην μιλησουμε για την ποιοτητα κατασκευης.... ηδη μετα απο ελαχιστη χρηση κολαει το κουμπακι....
Για καποιον που νομιζει οτι θα ατμιζει για ενα μεγαλο χρονικο διαστημα , αξιζει να παρει το προβαρι.

Αποσυνδεδεμένος dxdydz

  • ***
  • 525
Απ: Provari vs Lava tube
« Απάντηση #196 στις: Μαρτίου 07, 2012, 16:24 »
κι εγώ το lava ψηφισα. συμφωνώ πως το προβάρι είναι καλύτερο. κρατάει σταθερά την τάση είτε με είτε χωρίς ατμοποιητή και μέχρι την τελευταία τζούρα. αλλά μου φαίνεται πως 4 φορές τα λεφτά του λαβα είναι πολλά και μάλιστα τέτοια εποχή!

Αποσυνδεδεμένος stelakis1

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Βάρκιζα τέλος...
Απ: Provari vs Lava tube
« Απάντηση #197 στις: Μαρτίου 07, 2012, 16:30 »
Ασε που με τη διαφορα χρηματων παιρνεις ενα σκασμο μπαταριες και ενα παρα πολυ καλο φορτιστη.

Lava-mini lava it is λοιπον :)

Αποσυνδεδεμένος Yianni

  • **
  • 139
    • Από το τελευταίο μου τσιγάρο:
Απ: Re: Provari vs Lava tube
« Απάντηση #198 στις: Μαρτίου 08, 2012, 17:31 »
Αν και ψήφησα το λάβα ως value for money , μια και είναι κάτοχος και των 2 , απλά δεν έχουν καμιά σχέση.

Τα δουλεύω με καρτο-τανκ 2ωμ

Λάβα: Με μπαταρία γεμάτη λειτουργεί κάπως ικανοποιητικά. Όντως αυξάνει την τάση , όντως είναι κλάσεις καλύτερο από μια απλή μπαταρία ego και ίσως να έχει και ποιο σταθερή απόδοση από μια απλή μπαταριοθήκη. Αλλά ως εκεί. Με τάση 3,8v και κάτω, ακόμα και σε aw imr υπολειτουργεί. Ότι είχες το χάνεις. Αρχίζει η πτώση σε απόδοση και στην ουσία είναι σα να ατμίζεις ότι καταφέρνει να βγάλει σε κάθε πάτημα. Σίγουρα πολύ καλύτερα από μια ego αλλά ως εκεί.

Provari : on/off.... Η έχει μπαταρία και δουλεύει όπως το είχες ρυθμίσει ή δεν έχει μπαταρία :-)
Από την αρχή ως το τέλος, η ίδια απόδοση, καμιά πτώση. Ότι άλλο και να πω είναι λίγο. Απλά ότι καλύτερο. Ναι έχει ένα κάρο λεφτά, αλλά αν υπάρχει τρόπος να σε ικανοποιεί το η.τ. είναι με πρόβατο.-

Το provari είναι value for money, αν πάρεις απευθείας αυτό. Αν ξεκινήσεις με ένα της σειράς, μετά πας σε mod, μετά σε λάβα και καταλήξεις σε πρόβατο (όπως εγώ) απλά χαλάς λεφτά άδικα.

Είναι πολλά τα 200+ € αλλά αν θυμηθώ πως έδινα τα ίδια κάθε μήνα για κ.τ. Ε τότε είναι μια πολύ οικονομική πολυτέλεια.

!!! Ακριβώς έτσι όμως !!!

Συμφωνω 100%
Το λαβα το αγορασα για να το εχω ως εφεδρικο στην περιπτωση που παθει κατι το προβαρι .
Αλλα ως εκει , δεν υπαρχει καμια απολυτως συγκριση στην αποδοση και στην διαρκεια .
Να μην μιλησουμε για την ποιοτητα κατασκευης.... ηδη μετα απο ελαχιστη χρηση κολαει το κουμπακι....
Για καποιον που νομιζει οτι θα ατμιζει για ενα μεγαλο χρονικο διαστημα , αξιζει να παρει το προβαρι.

Εγώ θα κρατήσω το VVbySEB για δεύτερο (όχι εφεδρικό) που έχω πάντα μαζί μου και το miniLava που παρέλαβα σήμερα, στη γυναίκα μου. Όταν χαλάσει θα το δώσω στη πεθερά μου. Κανένα 100άρικο. Το σώμα μόνο, χώρια τις μπατταρίες.

Αποσυνδεδεμένος voltaire

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Re: Απ: Re: Provari vs Lava tube
« Απάντηση #199 στις: Μαρτίου 08, 2012, 22:00 »
!!! Ακριβώς έτσι όμως !!!

Εγώ θα κρατήσω το VVbySEB για δεύτερο (όχι εφεδρικό) που έχω πάντα μαζί μου και το miniLava που παρέλαβα σήμερα, στη γυναίκα μου. Όταν χαλάσει θα το δώσω στη πεθερά μου. Κανένα 100άρικο. Το σώμα μόνο, χώρια τις μπατταρίες.

Την αγαπάς την πεθερά σου βλέπω ε;

Ontopic Το λάβα είναι πολύ καλό για starter kit τελικά. Όπως είναι το κουτί + ένα τανκ. Τα επόμενα φορτιστής, μπαταρίες, όλα τα αγοράζεις με γνώμονα το μελλοντικό πρόβατο. Και όταν το πάρεις απόφαση μειώνεις το συνολικό κόστος και φυσικά πουλάς το λάβα.

Τίμιο mod, πολύ τίμιο

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Απ: Provari vs Lava tube
« Απάντηση #200 στις: Μαρτίου 28, 2012, 15:28 »
Αν ήταν τα ίδια χρήματα Provari  αλλά επειδή η διαφορά είναι μεγάλη 100 € τότε Lava tube.
Και αν σήμερα πάρει κανείς το ανοξείδωτο ........ :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος ilias100

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari vs Lava tube
« Απάντηση #201 στις: Μαρτίου 28, 2012, 20:17 »
παιδια αξιζει να δοσω το 40αρι για το μινι λαβα η να δοσω κατι παραπανω για κατι καλυτερο?

Αποσυνδεδεμένος timeco

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari vs Lava tube
« Απάντηση #202 στις: Μαρτίου 28, 2012, 20:25 »
παιδια αξιζει να δοσω το 40αρι για το μινι λαβα η να δοσω κατι παραπανω για κατι καλυτερο?
ilias, δεν είναι κάτι παραπάνω.... είναι γύρω στα 140 παραπάνω!! Αν εννοείς για το provari.
Αλλά το lava για τα 40 ευρω που κάνει, είναι η καλύτερη λύση για vv για αρχή. :thumpup: Εκτός αν σου αρέσουν τα vv box.

Αποσυνδεδεμένος ilias100

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari vs Lava tube
« Απάντηση #203 στις: Μαρτίου 28, 2012, 20:34 »
vv box ενοεις καποιο μοντ ελληνικο ε??
εχεις να προτινεις κατι??
στειλε και πμ αν θες

Αποσυνδεδεμένος ellada

  • **
  • 444
  • Φύλο: Άντρας
  • ΤΙΠΟΤΑ :)
Απ: Provari vs Lava tube
« Απάντηση #204 στις: Μαρτίου 28, 2012, 20:36 »
παιδια αξιζει να δοσω το 40αρι για το μινι λαβα η να δοσω κατι παραπανω για κατι καλυτερο?
δεν αξηζει για μενα η περνεις κατι η αρχιζεις να κανεις ΣΥΛΛΟΓΗ μετα  :-\ αν δεν εχεις παραπανω για προβαρι τοτε βρες ενα box  γιατι το λαβα δεν τηα σε βολεψη ειναι vv χωρεις στην ουσια να ειναι vv  :bye:

Αποσυνδεδεμένος timeco

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari vs Lava tube
« Απάντηση #205 στις: Μαρτίου 28, 2012, 20:41 »
vv box ενοεις καποιο μοντ ελληνικο ε??
εχεις να προτινεις κατι??
στειλε και πμ αν θες
είναι καλύτερα να αποφασίσεις μόνος. Αυτό που μου αρέσει εμένα εσένα μπορεί να σου φαίνεται χάλια. Είναι σαν τα υγρά.... Πάντως ευτυχώς έχει στο φορουμ αξιόλογους moders, seb, sokin, depon .....θα το ψάξεις λίγο...και στείλτους pm :bye:

Αποσυνδεδεμένος ellada

  • **
  • 444
  • Φύλο: Άντρας
  • ΤΙΠΟΤΑ :)
Απ: Provari vs Lava tube
« Απάντηση #206 στις: Μαρτίου 28, 2012, 20:47 »
σωστη απαντηση σου  :) :thumpup:

εντιτ : για εμενα  :-[

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Provari vs Lava tube
« Απάντηση #207 στις: Μαρτίου 28, 2012, 20:56 »
παιδια αξιζει να δοσω το 40αρι για το μινι λαβα η να δοσω κατι παραπανω για κατι καλυτερο?

Κοίτα,αν αντέχει η τσέπη σου και δε θες κάθε λίγο να αλλάζεις mods VV τότε πας στη μοναδική(για μένα λύση) η οποιά είναι ProvariMini+extension(18350-18500 μπαταρίες) :yes:
Η απάντησή μου αφορά έμμεσα και το νήμα,γιατί πολύ off topic βλέπω έχει πέσει και σε σχέση με το τίτλο δε βοηθά σε συμπεράσματα. 8) :tongue_smilie:
Ακόμη,τσέκαρε και εδώ για σύγκριση αυτών των δυο http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,4134.msg180905.html#msg180905
 :) :bye:

Αποσυνδεδεμένος timeco

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari vs Lava tube
« Απάντηση #208 στις: Μαρτίου 28, 2012, 20:58 »
Γειά σου Λευτέρη. :bye:
Σωστός ο steam!! (το mini provari είναι για μένα το καλύτερο και το ομορφότερο!! :laugh1: :laugh1:)

Αποσυνδεδεμένος Tigris

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari v2 blue
Απ: Provari vs Lava tube
« Απάντηση #209 στις: Μαρτίου 28, 2012, 21:07 »
Όταν μιλάμε πάντως για value for money για ένα προιόν εννοούμε το βαθμό που του δίνουμε σε σχέση με
την ΑΞΙΑ (απόδοση ,υλικά κατασκευής ,αξία μεταπώλησης κτλ) και την ΤΙΜΗ του δλδ τι κοστίζει για να το αγοράσουμε.
Αν τα υπολογίσουμε αυτά σε μιά κλίμακα του 10 μπορούμε να υπολογίσουμε με τον τύπο (ΑΞΙΑ+ΤΙΜΗ)/2 και να βρούμε το value for money.
Για παράδειγμα :

PROVARI
ΑΞΙΑ : 10 (το καλύτερο vv αυτή την στιγμή...)
ΤΙΜΗ : 7  (είναι λιγουλάκι τσουχτερό το άτιμο !) :tongue_smilie:
Άρα 10+7=17 ,17/2= 8,5

LAVA
ΑΞΙΑ : 7 (Έχει αδυναμίες...)
TIMH : 10 (πολύ χαμηλή τιμή)
Άρα 7+10=17 ,17/2= 8,5

Οπότε εδώ βγάζουμε μιά ισοδυναμία. Επειδή όμως τα μεγέθη που δίνω στα ΑΞΙΑ και ΤΙΜΗ είναι υποκειμενικά ο καθένας μπορεί να βάλει τις τιμές
που πιστεύει και συζητάμε πάνω εκεί καλύτερα . :bye:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279668 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207685 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64834 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173726 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312080 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13469 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124289 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93310 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4078 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1350 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15775 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14528 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias