vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

502 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #255 στις: Φεβρουαρίου 27, 2019, 15:28 »
Βρε Joe, έχεις από την μία πλευρά μια ασφάλεια τετράγωνη και από την άλλη ένα κούφιο σωλήνα στον πόλο του kayfun.
Συνεπώς πατάει μόνο περιμετρικά στα άκρα του σωλήνα και αυτό έχει ρίσκο.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #256 στις: Φεβρουαρίου 27, 2019, 15:31 »
Μα δεν μιλάμε για κακή επαφή ή υποψία μικρής επιφάνειας σύνδεσης με κενά, δεν θα ρίσκαρα ούτε εγώ αν έβλεπα κάτι που δεν κάνει σωστά επαφή. / [μην ξεχάσω να σημειώσω βέβαια. Δεν επιμένω σε τίποτα, μεταφέρω αυτά που είδα και τίποτα παραπάνω].

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #257 στις: Φεβρουαρίου 27, 2019, 15:51 »
Η επιφάνεια επαφής είναι μικρή. Πατάει ένας κούφιος κύλινδρος πάνω σε ένα πλακέ τετράγωνο. Δεν είναι γεμάτος ο πόλος, όπως πχ όταν έχει μεταλλική βίδα.
Επίσης όπως ξέρεις στο συγκεκριμένο σωλήνα, η ασφάλεια κατεβαίνει ελαφρά σταδιακά προς τα κάτω με τη χρήση.
Το μόνο που σώζει την κατάσταση είναι τα πολύ λίγα W στα οποία λειτουργεί ο kayfun.

Την επαφή πως την βλέπεις αφού είναι μέσα στον πόλο? :)

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #258 στις: Φεβρουαρίου 27, 2019, 16:04 »
[justify]Αρχικά να πούμε πως αν η κεντρική ασφάλεια πατούσε επάνω σε πλαστική βίδα του [lite], αυτό θα ήταν άμεσο πρόβλημα για όλα τα υποψήφια μηχανικά. [/justify]

[justify]Εδώ δεν μιλάμε για κακή επαφή ή υποψία κακής επαφής. Ναι, είναι ένας κούφιος κύλινδρος που κάνει επαφή με μία φλατ επιφάνεια, ως σύνδεση δεν έχει κενά, π.χ. ουσιαστικά τον ίδιο σχεδιασμό έχει ακόμα και μία απλή ασφάλεια (χοντρό-λεπτό-χοντρό). / Ναι, κατεβαίνει η ασφάλεια του gus, σε ό,τι κι αν ήταν ο πόλος που έρχεται σε επαφή, είτε γεμάτος είτε κούφιος, είτε Gus είτε Joe. / Καμία κατάσταση δεν σώζει τίποτα, ή είναι λάθος ή θα είναι σωστό, είτε 1 βατ είτε 100.[/justify]

[justify]Την επαφή τους την είδα κρατώντας την ασφάλεια στα χέρια, κατόπιν έβαλα όλο το σετ για τα παρακάτω. [/justify]


Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #259 στις: Φεβρουαρίου 27, 2019, 16:07 »
Σας διαβάζω και προσπαθώ να κάνω τους υπολογισμούς....  :))


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #260 στις: Φεβρουαρίου 27, 2019, 19:54 »
Ενταξει βρε joe. Αν επιμενεις οτι ενας κουφιος κυλινδρος κανει καλυτερη επαφη απο εναν μασιφ, δεν εχω να πω κατι επιπλεον...

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #261 στις: Φεβρουαρίου 27, 2019, 20:04 »
[justify]Να, αυτά διαβάζουν οι οχτροί μας και μετά ξεσαλώνουν, ανάβοντας και τσιγαράκι μετά το αίσθημα που μας κέρασαν. Επομένως, δεν φταίει καμία ασφάλεια του Gus, δηλ. μεταφέρουμε το πρόβλημα στον κούφιο πόλο του lite κι όχι σε πρόβλημα συγκεκριμένου μηχανικού με κεντρική ασφάλεια/επαφή. Άρα υπάρχει ο κίνδυνος ηλ. τόξου σε ό,τι μηχανικό κι αν επιλέξω. Άρα μπορεί κάποιος να πει πως ο συγκεκριμένος Kayfun δεν πρέπει να κουμπώνει σε κανένα σωλήνα, όσο ήρεμος κι αν είναι αυτός διότι ο κούφιος πόλος μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα μη ιδανικής σύνδεσης, αλλά είμαστε τυχεροί διότι ούτως ή άλλος έτσι κι αλλιώς ο lite παίζει σε λιγοστά βατ. / [επαναλαμβάνω και από δω, δεν επιμένω σε καμία απολυτότητα, όσο κι αν το συνεχίζω κι εγώ στη συζήτησή μας][/justify]

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 27, 2019, 20:12 από JoeBarTeam »

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #262 στις: Φεβρουαρίου 27, 2019, 21:50 »
μα καλά πότε γέμισαν 18 σελίδες στο θέμα ?

γράψτε εντυπώσεις στησίματα παιδιά

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #263 στις: Φεβρουαρίου 28, 2019, 00:01 »
Ενταξει βρε joe. Αν επιμενεις οτι ενας κουφιος κυλινδρος κανει καλυτερη επαφη απο εναν μασιφ, δεν εχω να πω κατι επιπλεον...
Απλώς υπόθεση κύριοι.. Και οι ατμοποιητές με bf pin μια χαρά κάθονται και δουλεύουν πάνω σε μηχανικά squonk mods. Βέβαια ένας κοινός bf 510 πόλος έχει και μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής πάνω στον πόλο του mod, δεν παύει όμως να είναι κι αυτός ένας "κούφιος κύλινδρος". Σε αυτή την περίπτωση μάλιστα, "κούφιος κύλινδρος" είναι και ο 510 του ίδιου του mod. Να το "πιέσω" κι άλλο; Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει και υγρό μέσα σε αυτούς τους δύο "κούφιους κυλίνδρους"!

Απλώς υπόθεση ξαναλέω μιας και δεν ξέρω από πρώτο χέρι το μέγεθος της επαφής της ασφάλειας του Gus. Πιστεύω όμως ότι ο Joe ξέρει τι κάνει και ήμουν σίγουρος ότι θα είχε δοκιμάσει πρώτα να ακουμπήσει σκέτη την ασφάλεια πάνω στον πόλο του lite για να ελέγξει..

Σε κανονικό πόλο ενός μηχανικού είμαι κι εγώ σχεδόν βέβαιος ότι ο lite θα παίζει κανονικά, δεν πιστεύω να το άφηνε στην τύχη αυτό το πράγμα ο Svoe.. ε;

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #264 στις: Φεβρουαρίου 28, 2019, 00:04 »
Επομένως, δεν φταίει καμία ασφάλεια του Gus, δηλ. μεταφέρουμε το πρόβλημα στον κούφιο πόλο του lite κι όχι σε πρόβλημα συγκεκριμένου μηχανικού με κεντρική ασφάλεια/επαφή. Άρα υπάρχει ο κίνδυνος ηλ. τόξου σε ό,τι μηχανικό κι αν επιλέξω.
Βρε Τζο, άλλο το ένα και άλλο το άλλο, θα μπορούσαν εύκολα να δημιουργήσουν προβλήματα, είτε το ένα είτε άλλο, είτε σε συνδυασμό μεταξύ τους όταν παντρεύονται, σωλήνας και ατμοποιητής. Το θέμα είναι αντικειμενικό, η αγωγιμότητα και στις δύο περιπτώσεις παίρνει χαμηλό βαθμό, τι να κάνουμε τώρα!
Ο σωλήνας του gus είναι περιορισμένων δυνατοτήτων και ποντάρει περισσότερο στην αισθητική του παρά στα ρεύματά του και ο kayfun έχει κούφιο πόλο με περιορισμένη επιφάνεια επαφής. Το να κάνει καλή επαφή η υπάρχουσα επιφάνεια, δεν την κάνει λιγότερο περιορισμένη. Αυτό σου λέει ο ποιητής και απλώς στην περίπτωση του kayfun ίδως να μην είναι τόσο αισθητό λόγω χαμηλών απαιτήσεων σε ενέργεια.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #265 στις: Φεβρουαρίου 28, 2019, 00:25 »
Κοίτα ο διάολος.. :))

Μόλις τώρα είδα αυτό στη σελίδα του Svoemesto στο Facebook. Δείτε το mod.. :))



Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2300
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #266 στις: Φεβρουαρίου 28, 2019, 00:44 »
Δεδικαίωται, ο Τζο, λέμε.  :respect:

Αποσυνδεδεμένος DimRx

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #267 στις: Φεβρουαρίου 28, 2019, 03:14 »
thenetpoet , Ksp , Stepeha Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά!
Ήμουν ψημένος εξαρχής με τον Kayfuni αλλά εσείς με καλοψήσατε κ εκεί που είχα πάει βόλτα σήμερα κέντρο για καφεδάκι στον Βορρά, τσουυυπ μπήκαμε με το μωρό σε ένα ατμομάγαζο κ μου τον πήρε δωράκι τον μικρο!!!!
Προτίμησα τον 24αρι καθώς κόλλαγε καλύτερα με το τούβλο μου το Paranormal, πολύ tiny ο 22αρης!

παρατήρησα ότι εκτός από το εξωτερικό μέγεθος έχει κ λίγο ποιο φαρδιά καμπάνα εσωτερικά ο 24αρης, τώρα ατμιστικά τι αλλάζει δεν ξέρω, φαντάζομαι ότι θα έχει ο22αρης ίσως λίγο ποιο ζεστό ατμό με το ίδιο στήσιμο καθότι είναι λίγο ποιο στενή η καμπάνα του.

Λοιπόν πρώτες εντυπώσεις αυτές τις 5 ώρες:

1) Ωραίο για τα γούστα μου Minimal Design!!
2) Πυκνό και γεμάτο Ντουμάνι!!
3) Smoothie τζούρα!!
4) πολύ ωραίο για τα γούστα μου αέρα, στο τέρμα ανοιχτό (εκεί που προτείνει κ ένας φίλος ποιο πάνω, ώστε να μην έχει την μικρή διαρροή στον πόλο που αναφέρουν μερικοί, ίσα ίσα να μην φαίνεται η πλαστική βίδα μέσα στην τρύπα)
5) από γεύση τα παίρνω όλα φλατ, περιμένω να γίνω καλά για να εκφέρω άποψη  γιατί είμαι άρρωστος κ δεν καταλαβαίνω θεό...
6) Γέμισμα υγρού κ στήσιμο για πλάκα.. παιδικότατο θα έλεγα

Αυτό που με χάλασε αλλά ευελπιστώ να στρώσει αν κατεβάσω ποιο χαμηλά την αντίσταση, είναι ότι στις απανωτές τζούρες ζεσταίνεται αρκετά το Driptip, ίσως φταίει κ το preheat στα 18w/2sec κ15w μετά... ίδωμεν!

το Στήσιμο σε 2.5 αρι πυρήνα 5 σπείρες,  Crazy Wire Kanthal 0,32mm.

κ ένα μικρο φωτογραφικό ποτ πουρι
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 28, 2019, 03:37 από DimRx »

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #268 στις: Φεβρουαρίου 28, 2019, 07:47 »
Ποτε προλαβε ο κινεζος και τον πηρε, τον μετρησε, τον εκανε reverse engineering και τον εφτιαξε κιολας;;  :o
Πως ξέρουμε ότι: 
α) δεν τον πούλησε ο ίδιος ο Ρώσος; - αν ήμουν κατασκευαστής αυτό θα έκανα προσωπικά
β) δεν τον πούλησαν beta testers και reviewers; Ας μην ξεχνάμε τον le supersonic της vaponaute τον οποίο η fasttech είχε presale και κυκλοφορία τις ίδιες μέρες με τη vaponaute...
γ) και κανένα από τα δύο πρώτα να μην ισχύει, πιστεύω με την τεχνολογία και τα μεγέθη που έχουν πλέον εκεί αυτό που περιγράφεις έιναι μισή ώρα δουλειά 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #269 στις: Φεβρουαρίου 28, 2019, 08:03 »
[member=4133]makis206[/member]

κατασκευαστής είναι, τον έχει και σε άλλα 5 μοντάκια επάνω, λογικό είναι.

[member=13664]Ribot[/member]

Αυτό ακριβώς είπα Γιώργο, μάλλον δεν έγινε κατανοητό απ΄ όλους.

Η επιφάνεια επαφής είναι μικρή. Πατάει ένας κούφιος κύλινδρος πάνω σε ένα πλακέ τετράγωνο. Δεν είναι γεμάτος ο πόλος, όπως πχ όταν έχει μεταλλική βίδα.
Επίσης όπως ξέρεις στο συγκεκριμένο σωλήνα, η ασφάλεια κατεβαίνει ελαφρά σταδιακά προς τα κάτω με τη χρήση.
Το μόνο που σώζει την κατάσταση είναι τα πολύ λίγα W στα οποία λειτουργεί ο kayfun.

Την επαφή πως την βλέπεις αφού είναι μέσα στον πόλο? :)
Λειτουργεί μεν αλλά όχι με τον καλύτερο τρόπο.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 28, 2019, 08:10 από thenetpoet »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276497 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9401 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35602 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559074 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182608 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10568 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364