vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

524 επισκέπτες, 4 χρήστες
nightdream, vasim, Lazy Dog, camber

Twitter

Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto

Αποσυνδεδεμένος DimRx

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #225 στις: Φεβρουαρίου 27, 2019, 04:37 »
:sign_voithia:
Σχεδόν ψημένος να τον πάρω τον μικρο, δεν είχα ποτέ kayfun οπότε δεν έχω σχετική εμπειρία κ εικόνα πέρα από αυτές τις 15 σελίδες.

Εδώ κ 4 χρόνια με Phenomenon lite, full ικανοποιημένος!!! αφού κ τον Skyline μπόρεσε να τον βάλει συρτάρι εδώ κ ένα χρόνο.

Επειδή βλέπω όμως με τον καιρό ότι έχω βαρύνει με το δύσκολο γέμισμα υγρού κ με την Μικροχειρουργική που χρησιμοποιώ για αλλαγή αντίστασης, αυτό που θέλω πια, είναι μια αλλαγή κ να στείλω τον αγαπημένο Phenomeno στο συρτάρι να κάνει παρέα με τον Sky

θα το καταφέρει ο μικρός ο Kayfunis?

Δεν είμαι πολύ απαιτητικός, όχι πολύπλοκα υγρά (Virginia Flavourart  κ Banana Nut Bread TPA είναι τα βασικά μου),  
15w - 18w , 32mm Kanthal...


Αυτά που θα ήθελα να έχει η έστω να πλησιάζει, ώστε να θεωρηθεί επιτυχημένη η αγορά του, είναι τα παρακάτω:
     
1) τον αέρα από τον Pheno
2) την Smoothie τζούρα του Pheno
3) την γεύση του Pheno
4) την χαμηλή κατανάλωση του Pheno

[justify]5) τον δροσερό ατμό από τον Sky [/justify]
6) την απλότητα γεμίσματος υγρού του Sky


Θα ήταν για εμένα πολύ χρήσιμη η άποψη μερικών που έχουν επαφή με αυτούς τους ατμο , σχετικώς με αυτά τα 6


Υ.Σ: μην κουράζεστε με το να γράφετε πολλά... θα καταλαβαίνω εγώ με τα 1,5,3,6 που θα λέτε, ότι τα πλησιάζει
:))
                                    :bow: Ευχαριστώ εκ των προτέρων :respect_hat:
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 27, 2019, 04:44 από DimRx »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #226 στις: Φεβρουαρίου 27, 2019, 08:42 »
είμαι και gusακιας και kayfunακιας και βεβαίως έχω και skyline (παρατημένο στο συρτάρι εδώ και μήνες).
Συνολικά στα 6 σημεία που αναφέρεις θα σε καλύψει άνετα o νέος kayfun.


Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #227 στις: Φεβρουαρίου 27, 2019, 09:08 »
Βρε καλό μου, τι άλλαξε στα υγρά; Κάποια νέα χημική ένωση δημιουργεί γλυκερίνη διαφορετική από αυτήν που είχαμε συνηθίσει; Που παράγει τρις πυκνά σύννεφα ατμού με κάθε τζούρα; Αλλαξε η νικοτίνη που ατμίζουμε; (αυτό δεν αφορά στα άλατα)
Αντε να πω ότι πλέον δεν βάζουμε wfi στα υγρά. Αλλά σκέτη vg πολλοί έκαναν ήδη από το 2010.
Αλλαξαν οι συνταγές, αυτό ναι. Παλιά πέρναμε ένα αρωματάκι flavourart, βάζαμε 2 σταγόνες στο μλ κι ατμίζαμε. Πλέον υπάρχουν οι συνταγές και οι ποσοστώσεις άνω του 10%, αλλά αυτό ισχύει και για τα υγρά που φτιάχνουμε εμείς οι mtlάδες. Ακόμη και τα snv μείγμα κυρίως pg είναι, στα οποία προσθέτουμε γλυκερίνη και νικοτίνη. Ασε που κάποιοι κάνουν σκέτη βάση.
Κι εγώ έχω eviva και unfollow κι έπεσε πλέον στα χέρια μου κι ένας iou (αυτός κλώνος) οπότε δεν θα θεοποιήσω τον καυφούν, αλλά ούτε και θα τον απαξιώσω. Κάθε προιον εχει τους χρήστες του. Θα συμφωνήσω επίσης με τον ποιητή. Δεν παίζω όλη μέρα με ρυθμίσεις υγρών και αέρα. Ο eviva πχ που τον εκθειάζεις και είναι όντως λατρεία, δεν έχει καμιά ρύθμιση. Στάνταρ τα υγρά και για αέρα βάζεις ένα πιν κι αυτό είναι. Δεν έχεις δαχτυλίδι να παίζεις. Κι όμως, είναι άψογος. Ο δε unfollow που τα έχει και τα δυο, πιο πολλές πιθανότητες έχει να κάνει διαρροή αν ανοίξω λίγο παραπάνω την καμπάνα.
Οσο για το γέμισμα απο κάτω, ο πολυεκθειασμένος phenomenon κι αυτό το θέμα είχε και πάμπολλα άλλα κουσούρια, αλλά μέχρι και τρελούς μας έβγαζαν τα fanboys αν τολμούσαμε να τα επισημάνουμε. Αλλά ατμοποιητής ιστορία και must have.
Τώρα ξαφνικά τις 7 πληγές του Φαραώ έχει ο καυφουνάκος;
Kαλημέρα [member=3419]petra[/member] [member=12562]thenetpoet[/member] :bye:


H γλυκερίνη σίγουρα δεν άλλαξε αλλά oι χημικές ενώσεις των σύγχρωνων υλικών σίγουρα όπως και η  εκμετάλλευση αυτών με νέους τρόπους και τεχνικές απο τους  mixers.Eίναι δεδομένο πλέον  οτι άλλη συμπεριφορά και αποτέλεσμα έχουν τα υγρά  ανάλογα τον αέρα και την θερμοκρασία ατμοποίησης τους.
Αρκετά video στο youtube κυκλοφορούν απο γνωστούς mixer όπως ο Darren Cole και υπάρχουν και πληρέστατοι οδηγοί στην αρχειοθήκη των vapealchemist στο facebook που εξηγούν αρκετά πραγματάκια και τα αναλύουν εκτενέστερα.Όρεξη να έχετε και ελεύθερο χρόνο.
Σίγουρα το να βάλεις ενα-δύο ή και περισσότερα αρωματάκια σε λίγη βάση και να φτιάξεις το δικό σου DIY δεν έχει καμία σχέση με μια αναπτυγμένη σύγχρονη συνταγή ή οποία μπορεί να έχει εύκολα πάνω απο καμιά 10δεκαριά αρώματα και να υπάρχουν backnotes,overdrives,layers,γόμες που ανάλογα την θερμοκρασία και τον αέρα να έχουν εντελώς διαφορετικό αποτέλεσμα .Αλλά όπως πολύ ωραία ανάφερε και ο [member=13664]Ribot[/member]  :respect: με το παράδειγμα του Doggy γούστα είναι αυτά και σίγουρα άβυσσος οι γευστικοί κάλυκες του καθένα...
Στην σύγκριση τώρα του eviva με τον kayfun που λες petra είναι 2 εντελώς διαφορετικοί ατμοποιητές και φιλοσοφίες.Ο eviva έχει υπερυψωμένο deck,τροφοδοσία απο τα πλάγια που είναι υποδειγματική και με πολύ μεγαλύτερο χώρο στην καμπάνα του για ατμοποίηση.Ο kayfun έχει ένα bottom flood chamber deck όπως έλεγε και ο φίλος μας ο Μπουσάρντος αρκετά διαφορετικής φιλοσοφίας και αρκετών προβλημάτων τροφοδοσίας(γεμάτα τα νήματα των kayfun και εδώ απο τέτοια προβλήματα) που υποτίθεται ο Smoe για να τα λύσει μας έδωσε τότε την ρύθμιση των υγρών για να εκμεταλλευτούμε και την υποπίεση που δημιουργείται μέσα στο chamber του οποίου σκόπιμα έδωσε τότε μεγαλύτερη διαδρομή.
Kαι οι phenomenon και unfollow άλλη κατηγορία εντελώς διαφορετικής φιλοσοφίας και deck που η απόδοσής τους μας έκανε να παραβλέπουμε τα κουσούρια τους.
Για να το κλείσουμε αυτό το θέμα και να ασχοληθούμε με αυτά που πρέπει στο νήμα.Δεν είπε κανείς οτι έχει τις 7 πληγές του Φαραώ ο νέος lite απλά περιμέναμε κάτι παραπάνω γιατί  έχει και κάποια συναισθηματική αξία για μερικούς απο εμάς το συγκεκριμένο brand .Είμαστε στο 2019 και απο το 14 μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει, στήσει και ατμίσει πάρα πολλούς ατμοποιητές για να συμβιβάζομαι με μια τέτοια πρόταση .
Καλοάτμιστος να σας βγει όσοι τον προτιμήσετε και να τον χαρείται :thumpup:
...και τέλος τα σεντόνια για τα kayfounia ,ήμαρτον :wall: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #228 στις: Φεβρουαρίου 27, 2019, 09:37 »
 :wall: αυτό είναι αδικία. 
Έγραψε εκείνος ο παλουκαρος 3σενδονια κ αμέσως η [member=3419]petra[/member]  τον είπε "ρε καλό μου"  ???
Εγώ έχω γράψει 5200 μλκιες, κ δεν μου έχει πει ούτε ένα: παφτο ρε μλκα  :angry_orange:
Αει σιχτηρ. Τα πήρα κρανίο λέμε ΜΓΤΣ  :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #229 στις: Φεβρουαρίου 27, 2019, 09:44 »
[member=6094]DimRx[/member]

1) τον αέρα από τον Pheno NΑΙ
2) την Smoothie τζούρα του Pheno NΑΙ
3) την γεύση του Pheno ΟΧΙ
4) την χαμηλή κατανάλωση του Pheno ΠΕΡΙΠΟΥ

[justify]5) τον δροσερό ατμό από τον Sky ΟΧΙ[/justify]
6) την απλότητα γεμίσματος υγρού του Sky ΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #230 στις: Φεβρουαρίου 27, 2019, 09:44 »
[justify]6) την απλότητα γεμίσματος υγρού του Sky[/justify]

Eίναι ΤΟΣΟ απλός ο Σκάι, που για να γεμίσεις: Βιδώνεις για να κλείσεις υγρά, ξεβιδώνεις το πάνω δαχτυλίδι, το κρατάς στο χέρι που το ξεβίδωσες, με το ίδιο χέρι βγάζεις το πάνω καπάκι, μετά ψάχνεις που να αφήσεις το δαχτυλίδι και το καπάκι για να πιάσεις το μπουκαλάκι, τα αφήνεις, πιάνεις το μπουκαλάκι, γεμίζεις, αφήνεις το μπουκαλάκι εκεί που έχεις αφήσει το δαχτυλίδι και το καπάκι, πιάνεις βάζεις το καπάκι, πιάνεις βιδώνεις το δαχτυλίδι και τέλος ξεβιδώνεις τη ρύθμιση υγρών.


ΑΣΤΑΔΙΑΛΑ συγχύστηκα. Η χαρά του οδηγού είναι αυτός ο Σκάι.


(Δε συγχύστηκα με εσένα [member=6094]DimRx[/member], απλά θυμάμαι την περίοδο που τον χρησιμοποιούσα γιατί μου άρεσε η τζούρα του)

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #231 στις: Φεβρουαρίου 27, 2019, 09:48 »
Οκ το τερματισες...δεν είναι απλός ο sky και είναι οι υπόλοιποι που γεμίζουν από κάτω...

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #232 στις: Φεβρουαρίου 27, 2019, 09:52 »
Ο ορισμός του απλού γεμίσματος είναι ο Αres και όλοι οι επισκευάσιμοι και μη που δε χρειάζεται να αφαιρεθεί από τον ατμοποιητή το πάνω καπάκι για να κρατηθεί ή να αφεθεί κάπου και που δε χρειάζεται να κλείσεις υγρά. Με το δαχτυλάκι από το χέρι που κρατάς το μοντάκι, σπρώχνεις το καπάκι και με το αλλο κρατας μπουκάλι και γεμίζεις.

Eννοείται πως δεν είναι τούτος δω τόσο απλός. Αλλά προτιμώ να γεμίζω τον λάιτ παρά τον Σκάι.

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #233 στις: Φεβρουαρίου 27, 2019, 10:02 »
Το πρόβλημα δλδ είναι η σύγκριση με τον sky....οκ ...sorry για το οφ τοπιτς...καλοατμιστος σε όλους παιδάκια...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #234 στις: Φεβρουαρίου 27, 2019, 10:04 »
o ορισμός του εύκολου γεμίσματος είναι το squonk, τα υπόλοιπα είναι απλά οδοντόκρεμες :)
Πάντως σήμερα το πρωί καθ'οδόν για δουλειά, γέμισα τον kayfun όταν με έπιασε ένα κόκκινο φανάρι.

Αποσυνδεδεμένος JohnT

  • **
  • 244
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #235 στις: Φεβρουαρίου 27, 2019, 10:06 »
Μια και ολοι εχουν πει την αποψη τους πανω στον ατμοποιητη αλλοι εχοντας τον και αλλοι μη να πω και γω την μικρη και ταπεινη αποψη μου. Καυφουνακια δεν μπορεις να με πεις μια και η ατμιτικη εμπειρια μου ειναι πολυ μικρη (μπηκα στον δευτερο χρονο μολις στις αρχες Γεναρη) αλλα εχωντας παρει και δοκιμασει Siren2, Prime, Le concorde, Hadaly, Galaxies RDTA, True οι μονοι που μου εχουν μεινει στο καθημερινο rotation ειναι  o Prime για καπνικα (ημικαπνικα θα ελεγα καλυτερα) ο True για γλυκα και ο galaxies σε squonk για το σπιτι με μηλοπιτα μονιμα πανω του. Τους αλλους δυο τους κουβαλαω παντα μαζι. Νομιζα οτι με αυτα τα τρια σετ εχω κλεισει για αρκετο καιρο καθως θεωρω τον πραιμ αναντικαταστατο στο καθημερινο μου rotation και τον true μια φοβερη αποκαλυψη. Μου αρεσει η τζουρα του μου αρεσει πως αποδιδει το υγρο μου αρεσει η οικονομια του και αλλα διαφορα πανω του. Επειδη ομως εχω μια τρελα καθε 2 με 3 μερες να τον λυνω και να τον πλενω και να τον ξαναστηνω μου την ψιλοσπαει που πρεπει να λυσω 7-8 κομματια και να τα ξαναδεσω. Γιαυτο οταν μου περισσεψουν 80 γιουρια για να γλυτωσω και την παντοφλα απο το κεφαλι μου απο αυτα που εχω δει θα τον χτυπησω. Δυστηχως με τους ατμοποιητες τυπου siren hastur ares δεν τα βρηκα.

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #236 στις: Φεβρουαρίου 27, 2019, 10:09 »
Το πρόβλημα δλδ είναι η σύγκριση με τον sky....οκ ...sorry για το οφ τοπιτς...καλοατμιστος σε όλους παιδάκια...
Οχι δεν είναι το προβλημα αυτο. Στάθηκα στην "ευκολία" γεμίσματος του. Παρέθεσα το πως μπορεί ένας ατμοποιητής που γεμίζει από πάνω, να σου κάνει τη ζωή πιο δύσκολη ακόμα και από αυτούς που γεμίζουν από κάτω. Μόνο αυτό.  

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #237 στις: Φεβρουαρίου 27, 2019, 10:09 »
Κανείς δεν είναι απαραίτητο να τα βρει με όλους τους ατμοποιητές.
Το σκουπίδι του ενός είναι ο θησαυρός του άλλου, όπως και με τα υγρά.
Σημασία έχει να βρει ο καθένας μας τι τον βολεύει στο άτμισμα και να το ευχαριστιέται.


Αποσυνδεδεμένος alphonse

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
  • θα μειώσω νικοτινη απο Δευτέρα
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #239 στις: Φεβρουαρίου 27, 2019, 10:50 »
δεν λες αληθειααα :idiot1:
απίστευτοι τυποι 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172079 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276477 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43095 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35552 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558983 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182574 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10532 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364