vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

524 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, Sergios, pngtszs1976, maprix, teo77

Twitter

Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto

Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #135 στις: Φεβρουαρίου 25, 2019, 21:54 »
Η υγρασία είναι αυτό που λέει ο knstn.
Αυτή είναι φωτό από τον παλιό lite+ και αυτό το κάνει σε κάθε τζούρα.
Άν και οι συνθήκες είναι κατάλληλες,δλδ το μέρος του mod που το γλύφει ο ατμός είναι κάπως πιο κρύο, επειδή π.χ δεν το κρατάμε συνέχεια στο χέρι, ή είμαστε έξω, υγροποιείται.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Mahd Soi

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #136 στις: Φεβρουαρίου 25, 2019, 22:11 »
Nαι, οκ, μπορειτε να βαλετε loctite 55 (τεφλον) και λυθηκε το θεμα οντως, αλλα καλυτερα θα ηταν, οταν πληρωνω 80€ τον ατμοποιητη να μην εχω τετοια θεματα να αντιμετωπισω.

υ.γ. Μη βαλετε λαθος loctite, δεν θα βγαινει με τιποτα η πλαστικη βιδα!  :))

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #137 στις: Φεβρουαρίου 25, 2019, 22:30 »
Πάντως πέρα από τα αστεία, οι διαρροές από τον πόλο είναι ότι χειρότερο.
Αν ένας ατμοποιητής έχει διαρροή από τις εισαγωγές αέρα γίνεται άμεσα αντιληπτό ώστε να σκουπιστούν τα υγρά πριν περάσουν μέσα στο μοντ και να διορθωθεί πιθανό λάθος στο στήσιμο.

Αν τρέχει έστω και λίγο αλλά σταθερά από τον 510, σιγά-σιγά τα υγρά θα μπούνε στο μοντ, το έχω πάθει με άλλο ατμόποητή.

Το κακό είναι ότι λόγω σχεδιασμού ήταν προφανές ότι ο lite 2019 θα είχε αυτό το πρόβλημα, αλλά παρόλα αυτά αποφάσισαν να τον βγάλουν στην αγορά.
Οσον αφορά διάφορες πατέντες με teflon ή κάτι παρόμοιο, συγνώμη αλλά προσωπικά μου φαίνονται αστείες για ατμοποιητή τέτοιας τιμής που κυκλοφόρησε το 2019 και λέγεται Kayfun.

Από 'κει και πέρα είναι στην ευχέρεια του καθενός να κρίνει αν το ατμιστικό αποτέλεσμα αξίζει το συμβιβασμό με τα όποια ελλατώματα και τη δεδομένη δυσχρηστία έναντι του ανταγωνισμού και να διαθέσει τα χρήματά του όπως νομίζει.

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #138 στις: Φεβρουαρίου 25, 2019, 22:34 »
 Παιδιά συνεχίστε να λέτε τα αρνητικά, μήπως γλυτώσουμε το 80αρι. Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος dimitris1167

  • **
  • 316
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #139 στις: Φεβρουαρίου 25, 2019, 22:37 »
 Ναι ναι συμφωνώ και επαυξάνω

Αποσυνδεδεμένος Mahd Soi

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #140 στις: Φεβρουαρίου 25, 2019, 23:42 »
Να σας πω ενα μυστικο για να γλυτωσετε 50 € και να ατμιζετε απροβληματιστα..?
Παρτε τον True αντι για τον Lite!  :tongue_smilie:

E, ναι, το ειπα και θα το ξαναπω, τη σημερον ημερα, με τετοιο ανταγωνισμο στο mtl, δεν νοειται να αντιμετωπιζεις τετοια θεματα εχοντας πληρωσει 80€. Oυτε να γουργουριζει ο Prime, που κοστιζε και παραπανω.
Δεν μας προσεφερε κατι καινουργιο ο κυριος Mesto με αυτη την κυκλοφορια ουτε ακουσα κανενα να λεει οτι επαθε πλακα με τη γευση του νεου Lite.
Και δεν ειμαι αντι-Kayfunακιας, ισα ισα σκεφτομουν να τον παρω και εγω, μπας και ηταν ενας καλυτερος Prime χωρις ρυθμιση υγρων. Αλλα τελικα μπα, με ξενερωσε αυτο με τη βιδα.
Γενικοτερα, προσωπικα περιμενα περισσοτερα.
Παρ'ολα αυτα και λογω ονοματος δειχνει να πουλαει εξαιρετικα καλα οποτε... Περι ορεξεως :dontknow:

Για εμενα αν θελετε, αυτη την περιοδο, ενα καλο φθηνο mtl παρτε τον True, αν θελετε high end παρτε εναν ελληνικο.

υ.γ. Δεν απευθυνομαι στους χομπιστες που εχουν μεχρι και χειροποιητο ατμοποιητη φτιαγμενο απο καποιον Μαορι σε ενα νησι του Ειρηνικου. Αυτοι θα τον παιρνανε ετσι και αλλιως και καλα θα κανανε! 


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #141 στις: Φεβρουαρίου 26, 2019, 00:20 »
Σε κάθε περίπτωση είναι μια "ορθή" άποψη η παραπάνω και για να είμαι ειλικρινής -αν και αισθάνομαι άσχημα και που το σκέφτηκα κιόλας - μου περνάει κι εμένα απ' το μυαλό το σενάριο. Προσωπικά την έχω καταβρεί τόσο πολύ με τον fresia το τελευταίο διάστημα που πραγματικά αναρωτιέμαι αν αξίζει να κάνω τη κίνηση. Λάτρης του Svoemesto προσωπικά και σίγουρα δύο φορές περισσότερο του ονόματος "Kayfun". Είναι και γλύκας ο μικρούλης o lite, δεν το συζητώ καν. Αλλά το βιδάκι και οι πρώτες αναφορές με έβαλαν σε σκέψεις.

Τεσπα ας μην οδηγήσουμε το νήμα σε συγκριτικά. Ας δούμε τι έχει ο κόσμος που τον απέκτησε να πει κι ότι κατεβάσει.. :)

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #142 στις: Φεβρουαρίου 26, 2019, 00:31 »
Mάγκες ο μονος λόγος που ψήθηκα να αγοράσω ατμοποιητη ξανά, είναι γιατί λάτρεψα τον Prime και ξεφορτώθηκα ότι άλλη κινεζιά είχα πάρει.  

Αποσυνδεδεμένος tasoscook

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #143 στις: Φεβρουαρίου 26, 2019, 00:34 »
[justify]Όμορφος ατμοποιητης αλλά αυτό με την υγρασία στη βίδα με φρέναρε να τον πάρω τουλάχιστον για την ώρα! Επίσης μια ρητορική ερώτηση,εγώ έχω μόνο ηλεκτρονικά mod και να περάσει υγρό μέσα ισως μόνο το κάψει,κάποιος με μηχανικό αν περάσει η υγρασία τι γίνετε;  :hmmm:[/justify]

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #144 στις: Φεβρουαρίου 26, 2019, 00:44 »
Αν πράγματι η θέση του βιδακίου αποδειχτεί προβληματική, είναι βέβαιη η παρουσίαση v2 όπου θα το έχει μεταφέρει στην κλασική θέση που το είχε & ο παλιός.
* Εκτός & αν τον προλάβουν οι κινεζοκλωνοβελτιωτές. ;D
OFF TOPIC

** Δεν μπορώ να μην εκφράσω τον προβληματισμό μου από πρόσφατα προβλήματα που βλέπω να αναφέρουν κάτοχοι πρόσφατων παρουσιάσεων high end ατμο.
1) Στο τελευταίο batch skydrop κρακαρισμένα PC2000 τανκάκια (που υποχρέωσε τον Βασίλη να ανακοινώσει ΚΑΙ κατασκευή γυάλινων).
2) Αναφορές για αποκόλληση του ematalised υλικού στο deck του Squape Nduro.
Μπας & φτάσαμε ήδη στην εποχή που οι κινέζοι αρχίζουν να θέτουν τα στάνταρντς (όπως οι γιαπωνέζοι στα 70s στα ηλεκτρονικά, μηχανήματα κλπ) την στιγμή που οι ευρωπαίοι έχουν μείνει με την καλή ποιότητα των πρώτων υλών τους μεν, αλλά με λειτουργικά προβλήματα & αυξημένο κόστος, δε;

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #145 στις: Φεβρουαρίου 26, 2019, 02:18 »
Για να συνεχίσω το off topic, αυτό που έχει σημασία σε όλα τα καταναλωτικά προϊόντα είναι οι προδιαγραφές και όχι η χώρα κατασκευής.
Και φυσικά πολλοί "ευρωπαϊκοί ή "αμερικάνικοι" ατμοποιητές είναι made in China, είτε εν γνώσει είτε εν αγνοία των αγοραστών.

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #146 στις: Φεβρουαρίου 26, 2019, 07:57 »
off topic contd...

Ακριβώς apva, οι Κινέζοι μπορούν να φτιάξουν τα πάντα, σε οποιαδήποτε προδιαγραφή, όλα τα προϊόντα της Apple εκεί φτιάχνονται και δεν παραπονέθηκε κανείς για την ποιότητα. 

On topic

Παρακολουθώ αν και δεν πρόκειται να τον αποκτήσω ποτέ αφού δεν είναι στον τρόπο ατμίσματός μου, αλλά μια παρατήρηση είναι ότι αυτός ο κακομοίρης ατμοποιητής έχει φάει το ξύλο της αρκούδας σε φόρουμ και FB κι ακόμα έχει μισή βδομάδα στην αγορά. Γιατί τόσο ξύλο παιδιά;

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #147 στις: Φεβρουαρίου 26, 2019, 08:05 »
Εγώ συνεχίζω να απορώ. Όσοι τον έχουν λένε ότι πρακτικά δεν υπάρχει υγρασία στη βίδα, παρ' όλα αυτά έχει γεμίσει το νήμα με συζήτηση για υγρασία, τεφλον, τριχιές και κόλλες :)
Εκτός κι αν δεν κατάλαβα εγώ και όντως βγάζει υγρασία...

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #148 στις: Φεβρουαρίου 26, 2019, 08:13 »
[justify]Όμορφος ατμοποιητης αλλά αυτό με την υγρασία στη βίδα με φρέναρε να τον πάρω τουλάχιστον για την ώρα! Επίσης μια ρητορική ερώτηση,εγώ έχω μόνο ηλεκτρονικά mod και να περάσει υγρό μέσα ισως μόνο το κάψει,κάποιος με μηχανικό αν περάσει η υγρασία τι γίνετε;  :hmmm:[/justify]
Ε δεν νομίζω να προκαλεί κάποιος τόσο την τύχη του και να τον βάλει σε υβριδικό...Δεν είναι και hardcore mech users οι kayfunάκηδες έτσι και αλλιώς  


Aλλά γενικά οι mtlάδες είναι τόσο πεινασμένοι με τις λιγοστές κυκλοφορίες αυτή την περίοδο που ότι βγαίνει κυρίως σε low και mid price range τρέχουν να το πάρουν και να το hypaρουν .Προσωπική μου γνώμη είναι οτι είχα καιρό να ατμίσω τέτοιο σκουπίδι σε ανάλυση και γεύση κυρίως(κατάφερε να κάνει το saltybacco χωρίς αλάτι στην επίγευση εντελώς  :respect_hat: ) και ατμοποιητές σαν τον true,fresia και berseker 1.5 είναι τουλάχιστον ένα σκαλί πάνω σε ανάλυση,γεύση και ευκολίες προς τον χρήστη αυτή την περίοδο.Προσωπικά είχα εμπειρία με άτομο που του τον πλασάρανε για ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε mtl σε γνωστή αλυσίδα και μόλις είδε το παιδί οτι ρυθμίζεται ο αέρας με βιδάκι και γεμίζει απο κάτω γούρλωσε τα μάτια ...Για να μην πω πως ένιωθε ατμίζοντας το αγαπημένο του VCT εκεί μέσα...
Οι αξιόλογες mtl λύσεις εκτός των Ελληνικών κορυφαίων προτάσεων(GUS,Eviva,Leo,GG κτλ.) είναι και αυτές αρκετά ακριβές οπότε τους δικαιολογώ σε ένα σημείο αλλά σίγουρα εν έτη 2019 δεν έχει λόγο ύπαρξης  και αν δεν ήταν το brand απο πίσω του και οι αγαπημένοι μας ατμόσαυροι που τους έπιασε η νοσταλγία  θα είχε φάει το θάψιμο της αρκούδας ο συγκεκριμένος :yes: .
Και εγώ διστακτικός ήμουν στην αρχή και έλεγα να τον πάρω έστω και για την συλλογή αλλά μόλις τους δοκίμασα είπα πάμε παρακάτω...
Eλπίζω να σας γλίτωσα απο τα έξοδα ... :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 26, 2019, 08:28 από paloukaros »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Kayfun [lite] 2019 by SvoëMesto
« Απάντηση #149 στις: Φεβρουαρίου 26, 2019, 08:38 »
Σταύρο, θα έλεγα ότι κάτι πίνεις και δεν μας δίνεις, αλλά από την άλλη γούστα είναι αυτά  :yes:
Τα σκουπίδια του ενός είναι ο θησαυρός του άλλου...

Κανείς δεν προκαλεί την τύχη του αν τον βάλει σε μηχανικό, απλά γιατί δεν στάζει τίποτα. Τον ατμίζω και στο cybrillion και σε άλλους σωλήνες. Στον μόνο που δεν παίζει είναι του gus με την ασφάλεια, καθώς η ασφάλεια είναι στο κέντρο του πόλου και πατάει στην πλαστική βίδα και όχι στο μέταλλο.

Λες για νοσταλγικούς ατμόσαυρους και στερημένους Mtlάδες. Προσωπικά μετά τον παλιό αυθεντικό Lite+ πήρα τον 5 που ήταν όντως χάλια και τώρα τον 2019. Με θεωρείς mtlα? :confused1:
Το έγραψα κιόλας ότι ενδιάμεσα είχε βγάλει ένα κάρο μ@λ@κίες ο svoemesto. Το να λες όμως ότι ο νέος lite δεν έχει λόγο ύπαρξης και πως ατμίζει σαν σκουπίδι, είναι τουλάχιστον ατυχές.
Το λα κρεμα μου το έβγαλε καλύτερα σε γεύση απο οποιοδήποτε dripper μου και μάλιστα με σημαντικά μικρότερη κατανάλωση υγρού.

Η ρύθμιση του αέρα δεν καταλαβαίνω γιατί είναι θέμα. Δηλαδή όποιος ατμίζει, ρυθμίζει τον αέρα κάθε 5 λεπτά? Γιατί? Αλλάζει την αντίσταση που έστησε? Αλλάζει τα W? Πώς θα παίξει με άλλο αέρα ένα στήσιμο που απαιτεί συγκεκριμένες παραμέτρους για να λειτουργήσει καλά? Αέρα δεν αλλάζω σε κανένα ατμοποιητή μου, ούτε dripper ούτε tank. Έχω βρει το στήσιμο που μου αρέσει και καθάρισα. Αν στήσω κάτι διαφορετικό, θα πειραματιστώ για να βρω αυτό που θέλω και μετά δεν θα ακουμπήσω ξανά τον αέρα.
Εδώ έχουν πετύχει ατμοποιητές χωρίς καμία ρύθμιση αέρα πχ doggy...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 26, 2019, 08:50 από thenetpoet »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172276 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276659 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15418 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14052 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9413 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43234 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35807 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559427 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182748 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10696 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364