vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

512 επισκέπτες, 3 χρήστες
th3ofilos, Tem, RobGup

Twitter

Sigelei Sobra Kit 198W

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Sigelei Sobra Kit 198W
« στις: Σεπτεμβρίου 11, 2018, 17:21 »

Έρχομαι το βράδυ βράδυ σαν το φίδι στο λιβάδι…
(Πωγωνίσιος δεκαεξασύλλαβος στίχος)


To Sigelei Sobra Kit  είναι ένα starter kit που αποτελείται από το Sobra Mod των 198W και τον sub ohm ατμοποιητή Moonshot 120.

Αυτό που το κάνει να ξεχωρίζει με την πρώτη ματιά είναι η εκκεντρική εμφάνιση και σχεδίασή του. Η ιερή αιγυπτιακή naja, ένα από τα πιο επικίνδυνα και δηλητηριώδη φίδια, γνωστή σήμερα με το πορτογαλικό της όνομα σαν κόμπρα, είναι η πηγή έμπνευσης της εμφάνισης και σχεδίασης του Sobra Kit.

Θα προσπαθήσω να αφήσω στην άκρη το προσωπικό μου γούστο. Αν δεν έχει διαφανεί από τις προηγούμενες παρουσιάσεις μου, να το δηλώσω κατηγορηματικά πως είμαι λάτρης του κλασσικού, του λιτού, του μινιμαλιστικού σχεδιασμού. Η αισθητική μου όμως δεν είναι τόσο πουριτανική. Μου αρέσουν οι προκλήσεις του μοντερνισμού που πατάει όμως γερά και σέβεται την κλασσική αυστηρότητα και την εξελίσσει.

Το συγκεκριμένο kit όμως μου προκαλεί μια παιγνιώδη και χιουμοριστική διάθεση. Τι ακριβώς είχε στο μυαλό του ο εμπνευστής και σχεδιαστής της συσκευής; Τίνος το φετίχ τοτέμ θέλει να γίνει; Σε ποιους απευθύνεται το προϊόν; Σε αποκρυφιστικές, παγανιστικές, αρχαιοαιγυπτιακές σέχτες; Σε ασιατικά μυητικά τάγματα φακίρηγων και δερβισάδων; Στο νεανικό κι ίσως όχι μόνο ασιατικό κοινό με τη δική του εξωτική αισθητική; Για εμάς όμως τους ιδιαίτερους βαλκάνιους, που με το ένα πόδι πατάμε στη Δύση και με το άλλο στην Ανατολή, είτε έχουμε περάσει …Διαφωτισμό, είτε όχι, η σχεδίαση και η εμφάνιση μάλλον είναι λίγο έως πολύ…εξαντρίκ! 
Πέρα από τη χιουμοριστική μου διάθεση όμως, το συγκεκριμένο kit μπορεί να έγινε τζαστ φορ φαν που λέμε και στο νησί μου.
Όσο κι αν φαίνεται αντιφατικό, την παιγνιώδη διάθεση που μου δημιούργησε η συσκευή από την πρώτη στιγμή που την έπιασα στα χέρια μου, και τη διάθεση να τρολάρω φίλους και παρέες την προσθέτω στα θετικά. Να το διευκρινίσω ξανά. Για τη διάθεση λέω, όχι τη σχεδίαση.  Κι αυτή όμως η διάθεση δεν μπορεί να είναι διαρκής.

Ας αφήσω όμως στην άκρη τα θέματα της αισθητικής, που είναι προσωπική υπόθεση του καθενός κι ας περάσω στην παρουσίαση της συσκευής, των χαρακτηριστικών της, των επιδόσεών της και των εντυπώσεων που μου άφησε.

Το kit έρχεται στην παρακάτω συσκευασία και περιλαμβάνει τα ακόλουθα
1*Sobra Mod
1*Moonshot120 Tank
1*MS Coil
1*Normal Glass Tube
1*Sealing Ring
1*USB Cable
2*User Manual
1*Warranty Card
1*Certificate
1*Spare Parts


Είναι διαθέσιμο σε δέκα διαφορετικά χρώματα



Sobra Mod 198W



Το mod είναι κατασκευασμένο από κράμα ψευδαργύρου και το σχήμα του παραπέμπει στο σχήμα του κεφαλιού της κόμπρας. Η βαφή του δείχνει ποιοτική. 
Η σχεδίασή του αν και εκκεντρική, είναι πολύ εργονομική και προσφέρει άνετο και σταθερό κράτημα. 
Σε αυτό συμβάλει και το γεγονός πως περιμετρικά το σχήμα του είναι οβάλ και λείπουν τυχόν αιχμηρές ακμές.

Στην πάνω πλευρά του υπάρχει ο 510 ατσάλινος ελατηριωτός πόλος. Δέχεται ατμοποιητές διαμέτρου μέχρι και 24mm. Όμως θα έλεγα πως περισσότερο του ταιριάζουν οι ατμοποιητές με διάμετρο ακριβώς 24mm. Οι μεγαλύτερης διαμέτρου ατμοποιητές θα εξέχουν κι οι μικρότερης διαμέτρου θα αφήνουν ακάλυπτο εν μέρει τον ατσάλινο πόλο. Γι αυτό το γεγονός φταίει η ιδιαίτερη σχεδίαση του mad, όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες.



Στην κάτω βάση έχουμε την θύρα εισαγωγής των δύο 18650 μπαταριών που δέχεται. Το πορτάκι λειτουργεί μια χαρά κι απροβλημάτιστα. Θέλει μόνο λίγη προσοχή να δει κανείς το συν και το πλην των δύο πόλων των μπαταριών, γιατί είναι μεν χαραγμένα πάνω στο πορτάκι, αλλά δεν είναι ευδιάκριτα, αφού είναι βαμμένα στο ίδιο χρώμα.



Ψηλά, στην μια από τις δύο ας πούμε μικρές παράπλευρες έδρες υπάρχει το fire button, το οποίο είναι σχετικά μεγάλο (περίπου 1cm2), απόλυτα ανταποκρινόμενο σε κάθε πυροδότηση, χωρίς missfirings και χωρίς κουδουνίσματα.



Όλο το mod είναι πολύ συμπαγές κι επίσης χωρίς το παραμικρό κουδούνισμα. Η ποιότητα κατασκευής του είναι πολύ ικανοποιητική.

Περιφερειακά υπάρχουν εγχαράξεις που είναι λίγο δύσκολο να τις περιγράψω. Αυτές βοηθούν αφενός στο καλό κράτημα κι αφετέρου στο πληρέστερο σχηματισμό της εικόνας της κεφαλής της κόμπρας.



Στη μια από τις δύο μεγάλες παράπλευρες έδρες, μέσα σε ένα μαύρο πλαστικό πλαίσιο, βλέπουμε σε ασημογκρί χρώμα το κεφάλι μιας κόμπρας κι από κάτω τη λέξη Sobra. Τίποτα άλλο.



Στην άλλη μεγάλη παράπλευρη έδρα έχουμε πάλι κάτω από μαύρο πλαστικό την πολύ μεγάλη έγχρωμη οθόνη, μεγέθους σχεδόν μιας τετραγωνικής ίντσας, κάτω από την οθόνη το λογότυπο της Sigelei και κάτω από αυτό τα δύο πλήκτρα επιλογών συν (+) και πλην (-) και τη θύρα φόρτισης micro usb.



H  οθόνη είναι απολαυστική. Έχει πολύ όμορφα χρώματα, είναι πολύ φωτεινή κι ευανάγνωστη κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες φωτισμού και αναγράφει όλες τις απαραίτητες πληροφορίες.

Ένα αρνητικό σημείο εδώ είναι το εξής. Το mod είναι βαμμένο με τέτοιο τρόπο που να δίνει την αίσθηση του φολιδωτού δέρματος του φιδιού. Από το βάψιμο αυτό όμως δεν ξεφεύγουν ούτε το fire button, ούτε τα λειτουργικότατα κατά τα άλλα, πλήκτρα των επιλογών, με αποτέλεσμα να είναι δυσδιάκριτα.
Πάνω από τα δύο μαύρα πλαστικά πλαίσια των δύο μεγάλων παράπλευρων εδρών έχουμε τέσσερις κόκκινες σχισμές εν είδει ματιών, που τα δύο που βρίσκονται στην πλευρά που βρίσκεται και η οθόνη, ανάβουν με ένα πορτοκαλοκόκκινο χρώμα σε κάθε firing, ούτως ώστε να συμπληρώνεται η σατανική εικόνα του επικίνδυνου ερπετού.

Το chipset που οδηγεί το mod, είναι σύγχρονο, με όλες τις απαραίτητες επιλογές και όχι μόνο που θα απαιτούσε ο χρήστης, είναι αξιόπιστο, έχει πολύ εύκολο μενού, είναι ταχύτατο με χρόνο απόκρισης στο firing μόνο 15ms και διαθέτει υπεραρκετά συστήματα προστασίας.

Στα θετικά του chipset είναι το γεγονός πως είναι αναβαθμίσημο και μπορεί να φτάσει σε ισχύ από τα 198W στα 230W.

Στην επιλογή preheat προσφέρονται τέσσερις επιλογές: soft, normal, hard, user ανάλογα με τις προτιμήσεις του κάθε χρήστη. Η τελευταία επιλογή είναι δυνατή μόνο σε TC mode και όχι σε wattage mode.
 
Moonshot 120


Τα μεταλλικά μέρη του ατμοποιητή είναι κατασκευασμένα από ανοξείδωτο ατσάλι ss 303

O ατμοποιητής αποτελείται από έξι τμήματα, συμπεριλαμβανομένης και της αντίστασης.


Έρχεται με δύο γυάλινα tanks με χωρητικότητες 5,5ml και 2ml.


Το airflow που βρίσκεται στη βάση ρυθμίζεται και περιορίζεται από δύο stops στην εντελώς ανοικτή και εντελώς κλειστή θέση. Περιστρέφεται πανεύκολα και κρατάει σταθερά την επιλογή. Την καλύτερη απόδοση την βρήκα στην εντελώς ανοικτή επιλογή.

Στη βάση βιδώνεται η αντίσταση, που στη συνέχεια περιβάλλεται από ένα κυλινδρικό κάλυμμα σε πέντε κατακόρυφα ανοίγματα για την εισαγωγή του υγρού , που μαζί με το top cap σχηματίζουν αυτά τα τρία μέρη και την σχετική καμπάνα-καμινάδα. Ο χώρος ατμοποίησης είναι αρκετά μικρός για το μέγεθος της αντίστασης, με αποτέλεσμα την πύκνωση του παραγόμενου ατμού και την ανάδειξη της γεύσης.

Το επιστόμιο είναι λίγο ιδιαίτερο. Η εμφάνισή του μου αρέσει πολύ. Κι η απόδοσή του επίσης.
Είναι 510 ultem, αρκετά παχύ, που δεν θερμαίνεται καθόλου. Τώρα, δεν βρίσκω πως το συγκεκριμένο ultem επιστόμιο να ταιριάζει χρωματικά και με τα δέκα διαθέσιμα χρώματα του kit. Στα περισσότερα θεωρώ πως θα ταίριαζε σε μαύρο χρώμα. Επίσης τα εσωτερικά πάσα του με τα οποία βιδώνει στο top cap δεν είναι μεταλλικά κι αυτό δεν ξέρω αν μελλοντικά αποδειχτεί προβληματικό. Ολόκληρο το επιστόμιο είναι ultem πολύ ιδιαίτερου σχήματος. Ο ατμοποιητής δεν μπορεί να δεχτεί κανένα άλλο επιστόμιο πλην το δικό του. Αρνητικό αυτό, όσο καλό κι αν είναι το δικό του επιστόμιο.

Το επιστόμιο ξεβιδώνει κι η αναπλήρωση υγρού γίνεται από πάνω, πολύ εύκολα και με οποιουδήποτε είδους ακροφύσιο. Το πάνω μέρος του top cap μάλιστα, καλύπτεται από μια μεμβράνη σιλικόνης, που δεν επιτρέπει διαρροές κατά την αναπλήρωση υγρού. Η μεμβράνη έχει μια σχισμή που υποχωρεί κατά την είσοδο του ακροφυσίου και μετά την απομάκρυνσή του στεγανοποιεί το tank κι έτσι αποφεύγονται διαρροές ακόμη κι αν γυρίσει ο ατμοποιητής ανάποδα.



Ο ατμοποιητής κι οι κλασσικές αντιστάσεις του των 0,2Ω και 0,25Ω παράγουν πλουσιότατο πυκνό και γευστικό ατμό σε πολύ ικανοποιητικά επίπεδα, πέραν του αναμενομένου και των προσδοκιών από ένα starter kit. Μεταξύ 50W και 60W πήρα για το δικό μου γούστο το καλύτερο αποτέλεσμα σε γεύση. Οι αντιστάσεις επίσης αποδείχτηκαν πολύ ανθεκτικές και αντέχουν  για πάρα πολλά mls απαιτητικών και δύσκολων υγρών.


Ο ατμοποιητής κυμαίνεται σε φυσιολογικά επίπεδα για την κατηγορία στο θέμα του θορύβου και της κατανάλωσης υγρού.

Ο ατμοποιητής διατίθεται και σε ξεχωριστή έκδοση, με το δακτυλίδι του airflow να μην είναι ασορτί με τα χρώματα του μοντ, αλλά να έχει το μεταλλικό χρώμα που έχουν κι όλα τα υπόλοιπα μέρη του. Παραθέτω μερικές φωτογραφίες από αυτή την έκδοση.




Θέλω κλείνοντας να σχολιάσω την κρίση κάποιων βιντεο-ριβιούερς. Καταλογίζουν στα αρνητικά της συσκευής, ψάχνουν να βρουν που οφείλεται και κάνουν προτάσεις στην εταιρεία για σχετικές βελτιώσεις στο θέμα της σαφήνειας και ακρίβειας μέτρησης της αντίστασης. Λένε λοιπόν πως βιδώνουν τον ατμοποιητή στο μοντ, βλέπουν την ένδειξη  μέτρησης της αντίστασης και μετά εκφράζουν παράπονα πως κατά το firing βλέπουν η τιμή της αντίστασης να παίζει. Και ψάχνουν να βρουν το ελάττωμα ή το πρόβλημα που δημιουργεί το σχετικό παίξιμο.  Φυσικά και παίζει η τιμή της αντίστασης και μάλιστα πάντα προς τα πάνω. Αυτό δεν λέγεται ασάφεια της μέτρησης, αλλά το αντίθετο. Λέγεται σαφήνεια και ακριβής μέτρηση.
Η τιμή της αντίστασης δεν είναι ίδια όταν η αντίσταση είναι κρύα ή όταν έχει θερμανθεί. Κι ανάλογα το πόσο έχει θερμανθεί, αλλάζει κι η μέτρηση. Υπάρχουν φυσικά και κράματα μετάλλων που κρατούν σχεδόν σταθερή τη τιμή της ειδικής τους αντίστασης. Στο μοντ υπάρχει η δυνατότητα του κλειδώματος της αρχικής μέτρησης της αντίστασης, αν αυτό είναι επιθυμητό. Αλλά θεωρώ μεγάλο πλεονέκτημα την ακρίβεια στη μέτρηση της αντίστασης ακριβώς τη στιγμή του firing. Nα συμπληρώσω πως αυτό το παίξιμο της τιμής της αντίστασης παρασύρει και προκαλεί κι αντίστοιχο παίξιμο της τάσης, που επίσης η τιμή της διαμορφώνεται κατά το firing.


Επιγραμματικά θα έλεγα πως το kit στους τομείς λειτουργίας, αξιοπιστίας, απόδοσης είναι αξιοπρεπέστατο  και κρίνεται πολύ θετικά. Στο θέμα της εμφάνισής του τώρα, μόνο την προσωπική μου άποψη θα πω, πως μια τέτοια εμφάνιση λειτουργεί αποτρεπτικά για οποιαδήποτε σκέψη αγοράς, πέρα από την πλάκα. Ενδεχομένως στα μάτια άλλων να είναι πολύ ελκυστικό. Σεβαστή φυσικά η κάθε αισθητική άποψη.



Θετικά (+)

Ποιότητα κατασκευής
Σχέση τιμής προς απόδοση
Εργονομία
Γεύση
Αντοχή αντιστάσεων
Μηδενικές διαρροές
Ισχύς
Οθόνη
Αξιοπιστία

Αρνητικά (-)

Σχεδίαση-εμφάνιση
Δεν δέχεται άλλο επιστόμιο εκτός από το δικό του
Δυσδιάκριτα πλήκτρα λόγω ομοιόμορφου βαψίματος
 
Ευχαριστώ πολύ για την ανάγνωση
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Sigelei Sobra Kit 198W
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2018, 17:38 »
Άπαιχτος! Ακόμα έχω το χαμόγελο "βιδωμένο" στη φάτσα μου :))

Ενδελεχής παρουσίαση  :respect:

Εύστοχες οι παρατηρήσεις σου για την μεταβολή των ενδείξεων αντίστασης/τάσης :protos:




Αποσυνδεδεμένος giannisg

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sigelei Sobra Kit 198W
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2018, 17:41 »
Συγχαρητήρια για την αναλυτική παρουσίαση. Δεν μπορώ να καταλάβω σε τι κοινό απευθύνεται, αλλα προσωπικά δεν μπορώ να με φανταστώ με αυτο το πραγμα στο χέρι μου...

Αποσυνδεδεμένος harisde1

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sigelei Sobra Kit 198W
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2018, 21:13 »
το τερμάτισαν αισθητικά πάλι οι Κινέζοι... :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος realizum

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sigelei Sobra Kit 198W
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2018, 23:11 »
Άβυσσος η ψυχή του σχεδιαστή

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sigelei Sobra Kit 198W
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2018, 23:52 »
G.I. Joe φάση κι έτσι?

Αποσυνδεδεμένος bretsos

  • **
  • 281
  • Φύλο: Άντρας
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
Απ: Sigelei Sobra Kit 198W
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2018, 00:47 »
Κουκλί ζωγραφιστό. :wall:

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Sigelei Sobra Kit 198W
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2018, 18:15 »
Εξαιρετική παρουσίαση Πέτρο!  :thumpup:


Το σχήμα του Sobra mod θυμίζει μπουκάλι κολώνιας.

Ίσως μια εναλλακτική αισθητικά αντρική επιλογή να ήταν το Python Gray και γυναικεία το gold  :)


Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sigelei Sobra Kit 198W
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2018, 20:05 »
Πολύ ωραία παρουσίαση.
Ομως που  να την κυκλοφορήσης αυτή τη γκουμούτσα :D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8383 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180770 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34042 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536727 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59898 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237774 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 604 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15927 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136190 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085415 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35482 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10327 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12