vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

528 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, camber, giorgos1999, manoslykos, DonnaWhidA, kurtz

Twitter

Yosta Livepor 230W

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Yosta Livepor 230W
« στις: Αυγούστου 27, 2018, 11:45 »
Έχουν περάσει 15-16 μήνες από τότε που έπεσε στα χέρια μου για πρώτη φορά συσκευή της Yosta.
Ήταν το Livepor 160W, ένα διμπάταρο mod, πάρα πολύ οικονομικό, πάρα πολύ ελαφρύ (ίσως το πιο εντυπωσιακό χαρακτηριστικό του, αφού ζύγιζε μόνο 65g), αξιοπρεπές και αξιόπιστο.
Η αίσθησή μου ήταν τότε πως στόχος της Yosta ήταν να προσφέρει ένα διμπάταρο mod όσο το δυνατόν πιο φθηνό, ελαφρύ και ανθεκτικό που ταυτόχρονα να μην υστερεί σε τεχνικά χαρακτηριστικά και προδιαγραφές από τον ανταγωνισμό.
Έχω στην κατοχή μου και σε καθημερινή χρήση εδώ και δύο μήνες την εξέλιξη του προαναφερθέντος mod, το επίσης διμπάταρο (δέχεται δύο μπαταρίες 18650)  Yosta Livepor 230W, το οποίο και θα σας παρουσιάσω.

Συγκρίνοντας τις δύο συσκευές διακρίνω μια συνέπεια στη φιλοσοφία της Yosta.
Οι βασικοί άξονες της επιδίωξης κι ο στόχος της εταιρείας είναι να μας προσφέρει ένα όσο το δυνατόν πιο φθηνό κι ελαφρύ mod, που να μην υστερεί όμως καθόλου σε όλες τις άλλες προδιαγραφές και δυνατότητές  του.

To mod έρχεται στην παρακάτω συσκευασία


Στη συσκευασία περιλαμβάνονται εκτός από το mod:
Καλώδιο φόρτισης micro usb
Εγχειρίδιο χρήσης στα αγγλικά, που είναι σαφές και καλογραμμένο
Κάρτα εγγύησης


Είναι διαθέσιμο στα παρακάτω χρώματα


Χαρακτηριστικά και διαστάσεις

Το mod είναι κατασκευασμένο εξ ολοκλήρου από κάποιου είδους πλαστικό υλικό, με εξαίρεση τις βίδες και τον ελατηριωτό πόλο.
Το πλαστικό είναι πολύ ανθεκτικό και πολύ ελαφρύ, με αποτέλεσμα το mod χωρίς τις μπαταρίες να ζυγίζει μόνο 67g.


Στην πάνω έδρα του mod υπάρχει μόνο ο ατσάλινος ελατηριωτός πόλος και δύο βίδες που συγκρατούν την έδρα που είναι αποσπώμενη. Δέχεται άνετα ατμοποιητές διαμέτρου μέχρι και 25mm.
Η εταιρεία διατείνεται πως δέχεται όλους τους ατμοποιητές της αγοράς, αλλά εγώ δεν έχω στην κατοχή μου ατμοποιητή με διάμετρο μεγαλύτερη των 25mm για να το διαπιστώσω.


Στην κάτω έδρα-βάση υπάρχει η συρταρωτή είσοδος των δύο 18650 μπαταριών που δέχεται. Ανοίγει και κλείνει πανεύκολα κι απροβλημάτιστα.


Η μια από τις δύο μεγάλες πλαϊνές έδρες καλύπτεται σε πολύ μεγάλο βαθμό από ένα πλάγιο παραλληλόγραμμο από δερματίνη που έχει πάνω της γραμμένο ανάγλυφα  το λογότυπο Livepor 230. Η χάραξη του λογοτύπου είναι στο ίδιο χρώμα και δεν χτυπάει άσχημα στο μάτι, αφού δεν διακρίνεται από απόσταση.
Ακριβώς πάνω από το πλάγιο αυτό παραλληλόγραμμο έχουμε τρεις τριάδες οπών αερισμού και απαγωγής θερμότητας.


Η άλλη μεγάλη πλαϊνή έδρα καλύπτεται από ένα επίσης πλάγιο παραλληλόγραμμο, ίδιων ακριβώς διαστάσεων.
Στο κέντρο του παραλληλογράμμου βρίσκεται η έγχρωμη IPS οθόνη των 1,33 ιντσών.
Από το μενού μπορούμε να ρυθμίσουμε την οθόνη σε τρεις διαφορετικούς συνδυασμούς χρωμάτων.
Η οθόνη είναι εντυπωσιακή, φωτεινή (κι η φωτεινότητα επίσης ρυθμίζεται από το μενού), ευκρινής σε οποιεσδήποτε συνθήκες φωτισμού και πληρέστατη σε πληροφορίες.
Στην οθόνη μπορούμε να βλέπουμε ταυτόχρονα το mode που έχουμε επιλέξει, το επίπεδο φόρτισης της κάθε μπαταρίας ξεχωριστά, watts, volts, amperes, temperatures, διάρκεια puff σε δευτερόλεπτα, μετρητή puffs κι αν το mode που έχουμε επιλέξει είναι κλειδωμένο ή όχι.


Κάτω από την οθόνη βρίσκονται τα πλήκτρα συν (+) και πλην (-) και κάτω από αυτά βρίσκεται η θύρα φόρτισης.
Πάνω και κάτω από το πλάγιο παραλληλόγραμμο που περιλαμβάνει τον οθόνη, τα πλήκτρα συν και πλην και τη θύρα φόρτισης έχουμε εννέα και εννέα οπές αερισμού και απαγωγής θερμότητας.

H μια από τις μικρότερες πλαϊνές έδρες καλύπτεται από ένα ανάγλυφο πλαστικό ίδιας ποιότητας, διαφορετικού χρώματος, που η χρησιμότητά του είναι καθαρά εργονομική και βοηθάει στο καλύτερο δυνατό κράτημα.


Η άλλη από τις δύο μικρότερες πλαϊνές έδρες είναι το fire button, το οποίο έχει μήκος 6,5cm (!) και καλύπτεται από πλαστικό διαφορετικού χρώματος με υφή δερματίνης.
To fire button είναι πολύ πρωτότυπο, αφού δεν χρειάζεται να πιεστεί με τον δείκτη ή τον αντίχειρα, αλλά λόγω μεγέθους, αρκεί ένα οποιοδήποτε ελαφρύ σφίξιμο της παλάμης για την πυροδότηση.
Δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο και δεν έχει καμιά σημασία το πώς ακριβώς κρατάει κανείς στην παλάμη του το mod, ούτε αν το κρατάει με το δεξί ή με το αριστερό χέρι.  
Η πυροδότηση είναι σαφέστατη, πανεύκολη κι η ανταπόκριση του mod ακαριαία. Η εταιρεία διατείνεται πως ο χρόνος απόκρισης είναι κάτω από 0,01s, πράγμα που προφανώς είναι αδύνατο να μετρηθεί.


Κλείνοντας με την εξωτερική περιγραφή θα έλεγα πως το κράτημα του mod είναι από τα κορυφαία και η εργονομία του υποδειγματική.
Δεν μπόρεσα να βρω με ποιο chipset είναι εφοδιασμένο το mod (προφανώς θα είναι κάποιο της εταιρείας), αλλά δουλεύει άψογα και προσφέρει πολλά κι αυτά πολύ αξιόπιστα.
Διαθέτει έξι modes λειτουργίας: VW, TC, TCR, CURVE, BYPASS, MEMORY
Στο VW mode υπάρχει υπομενού επιλογής: Soft, Norm, Hard ανάλογα τα γούστα και τις προτιμήσεις του χρήστη.
Διαθέτει επίσης όλα τα σύγχρονα συστήματα προστασίας.
Ένα αρνητικό (;) που εντόπισα τουλάχιστον για εμένα είναι πως κάθε 999 puffs χρειάζεται reset και μηδενισμό του κοντέρ. Δεν μπόρεσα να καταλάβω σε τι εξυπηρετεί αυτό.

Σε όλα τα modes που το δοκίμασα διαπίστωσα με ικανοποίηση πολύ μεγάλη αξιοπιστία. Το μενού επίσης είναι πανεύκολο.


Το mod το έχω αγαπήσει και το χρησιμοποιώ σταθερά καθημερινά.
Είναι το καλύτερο; Είναι το πιο όμορφο; Είναι το πιο δεν ξέρω κι εγώ τι; Σίγουρα σε όλα αυτά τα επιμέρους ερωτήματα θα απαντούσα αρνητικά. Τι είναι λοιπόν αυτό που με κέρδισε;
Θα απαντήσω με μεταφορικό λόγο.
Θέλω να βγω έξω και ψάχνω τα παντελόνια μου. Θέλω  να είμαι άνετος, να μη φοβάμαι μήπως το παντελόνι είναι ασιδέρωτο, να μη φοβάμαι μήπως λερωθώ, να είμαι…trendy, να μπορώ να πάω παντού (που λέει ο λόγος), ε τότε αρπάζω χωρίς δεύτερη σκέψη το blue jean μου.
To Livepor 230W λοιπόν είναι το blue jean του ατμιστικού μου εξοπλισμού. Είναι δυνατό, με έναν ατμοποιητή με αντίσταση 0,8Ω και πάνω δεν χρειάζεται να πάρω μαζί μου άλλες έξτρα μπαταρίες, θα με καλύψει στην έξοδό μου και στη δουλειά μου, δεν θα σκεφτώ που θα το βάλω μήπως και γρατζουνιστεί ή πάθει οτιδήποτε, είναι σκυλί μονάχο! Αξιόπιστο, πολύ ελαφρύ, σχετικά μικρό σε μέγεθος για διμπάταρο, ανθεκτικό σε πτώσεις και σε κάθε κακομεταχείριση.

Σαν ένα all around mod, σαν το πιστό σκυλί, σαν το blue jean για κάθε περίπτωση, το συνιστώ ανεπιφύλακτα.


To Yosta Livepor 230W μου ήρθε από την https://www.elegomall.com/ γι αυτή την δοκιμή, την οποία κι ευχαριστώ πολύ.

Θετικά (+)
Εργονομία
Σχέση τιμής προς απόδοση
Αξιοπιστία
Ισχύς
Αντοχή
Βάρος
Διαστάσεις

Αρνητικά (-)
Ποιότητα υλικών (ως προς την εμφάνιση, όχι την αντοχή)
Μετρητής puffs που χρειάζεται reset

Σας ευχαριστώ πολύ για την ανάγνωση κι εύχομαι έστω και πρόωρα...καλή επάνοδο και καλό χειμώνα!




« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 27, 2018, 12:05 από aragiannis »

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Yosta Livepor 230W
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2018, 10:09 »
Άπαιχτη παρουσίαση! :respect:
Λεπτομερέστατες φωτό ;)

Ευχαριστούμε :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος msamko

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yosta Livepor 230W
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2018, 19:14 »
Εξαιρετική παρουσίαση! Το mod φαίνεται πολύ καλό. Μήπως γνωρίζει κανείς πότε έρχεται στην χώρα μας?:dontknow:

Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: Yosta Livepor 230W
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2018, 19:57 »
 
καλόν μήνα!
συγχαρητήρια, πώς μου ξέφυγε τόσες μέρες κ δεν την είδα την παρουσίαση?
 
 

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Yosta Livepor 230W
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2018, 20:48 »
Προς το παρόν δεν το έχει πάρει το μάτι μου σε ελληνικό κατάστημα. Υπομονή!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180506 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8298 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33927 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536020 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59740 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237320 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15477 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136097 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085269 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35369 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10200 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12