vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Augvape intake rta

Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #135 στις: Νοεμβρίου 28, 2018, 00:33 »
φίλε pfso και εγώ πάθαινα το 'ίδιο ακριβώς στα 3-4 πρώτα στησίματα που του έκανα...να φανταστείς άλλα 3 στησίματα του έκανε και ο πιο έμπειρος μαγαζάτορας που ήδη έστηνε άλλους 4 intake για άλλα παιδιά....μόνο ο δικός μου είχε αυτό το πρόβλημα....λύση έβρισκα με γρήγορο γέμισμα όχι μέχρι επάνω και με τίναγμα ανάποδα με χαρτοπετσέτα...μετά από εκείνα τα πρώτα στησίματα δεν μου έχει συμβεί ποτέ ξανά στα επόμενα 50-60 που του έχω κάνει όσο χάλια και γρήγορα και να τα έκανα.....τι να πω...ανεξήγητα φαινόμενα....υπομονή

Αποσυνδεδεμένος pfso

  • **
  • 184
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #136 στις: Νοεμβρίου 28, 2018, 20:41 »
κατ' αρχάς ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Έχουν περάσει από τα χέρια μου αρκετοί επισκευάσιμοι και θεωρώ οτι έχω κάποια εμπειρία  αλλά δεν μπορώ να βρω τι φταίει...ελπίζω να στρώσει  :confused1:. Θα δοκιμάσω και ένα διαφορετικό στήσιμο αργότερα να δω..

Φίλε Bakounin είδα το βιντεακι και κάπως έτσι τον έστησα αλλά δεν...

Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #137 στις: Νοεμβρίου 28, 2018, 20:45 »
Πιθανόν να έχει πρόβλημα κάποιο o-ring. Τσέκαρέ τα ή ακόμα καλύτερα άλλαξέ τα

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #138 στις: Δεκεμβρίου 09, 2018, 08:52 »
Όσοι τον δουλεύετε με κλάπτον, έχετε καθόλου φασαρία;

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #139 στις: Δεκεμβρίου 09, 2018, 11:09 »
Τι εννοείς φασαρία;
Το airflow είναι σχετικά αθόρυβο και smooth χωρίς σφυρίγματα κλπ, αλλά ανεβάζοντας τα watt ακούγεται ένα βρασιματάκι, ανάλογα με την περιεκτικότητα του υγρού σε vg.

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #140 στις: Δεκεμβρίου 09, 2018, 11:22 »
Την στήνω κυρίως με απλό πενηντάρι και είναι εντελώς αθόρυβος (εντελώς όμως). Τον δοκιμάζω με κάτι κλάφτον από προχθές και τη φασαρία του τη βγάζει,  ακούγεται η τζούρα δηλαδή (Όχι σφυρίγματα και τέτοια).

Αποσυνδεδεμένος Τονι Μοντανα

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Ονειρο μου να δω την Λιανα Κανελλη να ατμιζει!!!
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #141 στις: Δεκεμβρίου 09, 2018, 11:45 »
Σε καινούργιο στήσιμο  ακούγεται λίγο (βρασιμο,οχι σφυριγμα)
Μετα στρώνει και δεν ακούγεται καθόλου
Παίζει λογο και το υγρο μερικές φορες 

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #142 στις: Δεκεμβρίου 09, 2018, 11:58 »
Εγώ τον στήνω μόνο με clapton (συνήθως τρίκλωνο ss, αλλά μέχρι και alien του έχω βάλει) και επειδή παίζω σε αρκετά βατ, υπάρχει ένας θόρυβος στην τζούρα από την ατμοποίηση του υγρού, ειδικά όταν είναι φρέσκο το στήσιμο.

Με μονόκλωνο δεν τον έχω δοκιμάσει, αλλά γενικά με όλα τα clapton λίγο-πολύ υπάρχει αυτό το φαινόμενο.
Ακόμα και το superfine mtl clapton που στήνω τους σφιχτούς έχει λίγο θόρυβο, σε αντίθεση με τα απλά σύρματα.
Λογικά οφείλεται στο υγρό που παγιδεύεται μέσα στην πλέξη, αλλά λόγω καλύτερης γεύσης πιστεύω πως αξίζει τον κόπο.

Δοκίμασε να είναι αρκετά σφιχτό το βαμβάκι σου στον πυρήνα της αντίστασης, λογικά θα μειωθεί ο θόρυβος.
 

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #143 στις: Δεκεμβρίου 09, 2018, 13:12 »
Έχω δοκιμάσει πολλά βαμαβακώματα αυτές τις μέρες κι έχω κατεβάσει το θόρυβο της τζούρας στο ελάχιστο δυνατό.  Καλές οι clapton σε ένταση και γεύση αλλά σαν την αθόρυβη και smooth τζούρα που δίνει ο intake με μόνο σύρμα, δεν έχει.

Αποσυνδεδεμένος pfso

  • **
  • 184
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #144 στις: Δεκεμβρίου 09, 2018, 13:25 »
Να ενημερώσω για το πρόβλημα που είχα (που ήθελε τίναγμα) μετά απο τα πρώτα 5-6 στησίματα έστρωσε  :). Μάλλον ήταν απο την ίδια παρτίδα με του φίλου fisikos1981...

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #145 στις: Δεκεμβρίου 09, 2018, 16:31 »
Άποψη μου, αν η clapton είναι "καλή"-"σωστή" και κάνει θόρυβο η αντίσταση με όποιο υγρό και να δοκιμάσεις,
τότε είναι αποτέλεσμα ανεπαρκής τροφοδοσίας. Ή περνάς το βαμβάκι "αλλιώς" ή δοκιμάζεις άλλο βαμβάκι...

Π.χ. το 'παθα αυτό σήμερα από πηχτό νετ-υγρό. Με Platinum Blend είχα κάποιο θόρυβο στη 3η συνεχόμενη και
δεν υποστήριζε το chain vaping μου, παρόλο που δοκίμασα 3 διαφορετικά (re)wickings με το συγκεκριμένο. Με
το που κούμπωσα C.B. Prime, όλα καλά. Και έφυγε ο θόρυβος, και υγρή 3-4 συνεχόμενη.

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #146 στις: Δεκεμβρίου 09, 2018, 17:03 »
Έφτιαξα προηγουμένως μια ακριβώς ίδια clapton αλλά με ελαφρώς ανοικτές σπείρες.  Το βαμβάκωμα πάντα το ίδιο., πάντα με cb prime και πάντα με το ίδιο υγρό  Πάει τραίνο πλέον.  Ούτε φασαρίες,  ούτε βράσιμο, ούτε τίποτα. Να υποθέσω χωρίς να το ξέρω με σιγουριά,  ότι μπορεί  να δημιουργείται φασαρία και βράσιμο από το υγρό ανάμεσα στις σπείρες όταν είναι κλειστές. 

Αποσυνδεδεμένος Karma

  • **
  • 129
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #147 στις: Δεκεμβρίου 16, 2018, 19:02 »
Λίγο τα Χριστούγεννα, λίγο το κοινωνικό μέρισμα πήγα τον τσίμπησα και γω.
Το αποτέλεσμα; Ακούω για γεύση από την μέρα που βγήκε, όλοι λένε τα καλύτερα αλλά μπροστά στον SMM μου τίποτα.. Έστισα έτσι έστισα αλλιώς, τίποτα. Θα τον κρατήσω λίγο ακόμα μήπως και τα βρούμε αλλά δεν.
 

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #148 στις: Δεκεμβρίου 16, 2018, 20:28 »
Ο intake μπορεί να είναι φαινομενικά εύκολος αλλά δεν είναι.  Θέλει τον τρόπο του,  αλλιώς ΔΕΝ!!! Προσπάθησε το βαμβάκι να είναι καλά χτενισμένο και να ακουμπάει στις τρύπες χωρίς να μπαίνει μέσα σε αυτές.

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #149 στις: Δεκεμβρίου 16, 2018, 20:32 »
Να μπαίνει μέσα πρέπει, καθώς έχει πολύ καλή τροφοδοσία και το βαμβάκι μετά θα πλέει.
Απλά δεν πρέπει να βγαίνει κάτω από αυτές.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172394 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277147 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14087 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43401 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36016 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559774 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182863 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10925 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364