vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

521 επισκέπτες, 7 χρήστες
vasim, Sergios, dkostas, KORG N364, Ηρακλης, camber, petr@n

Twitter

Augvape intake rta

Αποσυνδεδεμένος sotiris1978

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #75 στις: Οκτωβρίου 25, 2018, 12:57 »
αυτο έτσι;

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #76 στις: Οκτωβρίου 25, 2018, 13:59 »
Φίλε μου, όπως στα λέει ο παλουκαρος. Μην ακους διαφορα. Ο καθένας θέλει να σε βοηθήσει αλλά στο τέλος εσύ μπερδεύεσαι. Τα σύρματα που σου λέει ο Σταύρος, είναι πολύ καλά. Τον intake δεν τον έχω αλλά τα coilology αποδίδουν εξαιρετικά όπου τα έβαλα. Το frame μπορείς και με 5 σπείρες αν δεν θες τόσο χαμηλή ωμικοτητα. Μην δώσεις αλλα χρήματα για σύρμα. Δώσε λίγο παραπάνω προσοχή στο στήσιμο κι όλα καλά.

Στάλθηκε από το HUAWEI Y560-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #77 στις: Οκτωβρίου 25, 2018, 14:42 »
Πολύ περιληπτικά, έχω 2 Intake (τον 1ο από τότε που πάτησε Ελλάδα).

Τους στήνω με: FlatWire UK- Gauge: Flapton Ni80 22/38GA (Ακριβό... από Liquid Puff το πήρα).
Δε δοκίμασα άλλα exotic σύρματα, αυτό έπαιξε καλά από την πρώτη στιγμή, με αυτό συνέχισα.
(έχω δοκιμάσει και 0.40-0.50 kanthal, έπαιξε καλούλικα). 3άρης πυρήνας, 5-6 σπείρες. Κάπου
στα 0.34 ohm βγαίνει. Άτμισμα στα 33-35W στο μισό αέρα (με full ανοιχτό ανεβαίνω εως 40W).

Από βαμβάκια, για να υποστηρίξει το δικό μου στυλ ατμίσματος, οι -μέχρι τώρα- εντυπώσεις μου:

KGD - Θέλει αρκετή περιποίηση-μάδημα. Οι άκρες να περνάν 1 τικ πιο κάτω από τις τρύπες.
COTTON BACKON PRIME - Θέλει περιποίηση-μάδημα. Οι άκρες να περνάν 1-2 τικ πιο κάτω από τις τρύπες. (καλύτερη τροφοδοσία από KGD)
NATIVE WICKS PLATINUM - Θέλει λιγότερη περιποίηση-μάδημα από τα παραπάνω. Οι άκρες μπορούν σχεδόν να ακουμπάνε στο πάτο.
(υποδειγματική τροφοδοσία, αλλά σε θέμα γεύσης αρχίζει να αποδίδει καλά μετά από κάποιες τζούρες - όχι με τις πρώτες δηλαδή)

Οποιοδήποτε από τα παραπάνω, πριν το περάσω το αραιώνω να γίνει διαφανές, μετά το στρίβω και το περνάω σφιχτά (όχι τέρμα, τόσο όσο)
από το κέντρο και καλή περιποίηση στα πλάγια. Σημαντικό, όταν το περνάω στο κέντρο, το παίζω αριστερά-δεξιά αρκετές φορές, να "στρώσει"
σε εκείνο το σημείο. Να "αναπνέει"...

*Σε αυτό που ανέφεραν κάποιοι παραπάνω: χώρισμα του βαμβακιού στα 2, δημιουργία μύτης που περνάει στο λούκι, το υπόλοιπο σκέπασμα
από πάνω και στη συνέχεια κόψιμο του περισσευούμενου -βάση των δικών μου εμπειριών- είμαι εναντίον (σηκώνει πολύ συζήτηση το θέμα
που δεν είναι του παρώντος... στην τελική όμως, ό,τι βολεύει και λειτουργεί στον καθένα. Άμα σε άλλους αποδίδει... τι να γράψω...).



ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:

Το τι θεωρεί ο καθένας "σφιχτό", "αραιό", "χαλαρό", "περιποιημένο" κτλ. ΔΕΝ είναι κάτι standar. ΔΕΝ είναι "άσπρο ή μαύρο"... είναι σα να υπάρχουν
5-6 στάδια ενδιάμεσα (τυχαίο νούμερο). Άμα δεν πειραματιστείς -αρκετά- να δεις πως θα αποδώσει ο ατμοποιητής με το δικό σου τρόπο ατμίσματος,
τη δικιά σου συχνότητα τζούρας, τα δικά σου στησίματα και υγρά και τα δικά σου W που σε ικανοποιούν, αποτέλεσμα δεν μπορεί να υπάρξει.

Φίλος με -επίσης- 2 intake με έχει δει αρκετές φορές να στήνω. Αργά και από κοντά. Ε, τις λίγες φορές που δοκίμασε να στήσει μόνος, πάντα το
βαμβάκι είχε θέμα: είτε δεν απέδιδε καλά, είτε ήθελε άλαγμα σύντομα... Παραπάνω σφιχτό στο κέντρο απ' ό,τι το δικό μου ή παραπάνω στα λούκια
ή και τα 2 ταυτόχρονα... Ε, μετά, καθόμουν έστηνα και τους 4 με το δικό μου τρόπο, και παίζαν και οι 4 υποδειγματικά.

My final words: Ο Intake -για μένα- είναι ο top overall σφιχτός-πνευμονικός (για πιο σφιχτό έχω κατασταλάξει σε Kayfun V5 και για πιο αεράτο στον
καινούργιο Dead Rabbit RTA - γενικά τον Intake τον απολαμβάνω -μακράν- πολύ περισσότερο από τους άλλους 2). Είναι -κάπως- ζόρικος στο βαμβάκωμα
(το έχω αναφέρει άλλες 2 φορές), αλλά αξίζει να συνεχίσεις να το προσπαθείς γιατί από απόδοση... "φυσάει".
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 25, 2018, 14:51 από FML »

Αποσυνδεδεμένος sotiris1978

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #78 στις: Οκτωβρίου 25, 2018, 23:21 »
Λοιπόν...μολις εστησα τον intake με το συρμα που μου προτεινε ο paloukaros .. 5 σπειρες μου βγηκε 0,30Ω ακριβως.Το βαμβακωσα οπως μου ειπατε με το  χωρισμα πανω και κατω....ολα καλα....στα 42w το ατμιζω παιρνω ωραία γεύση ελάχιστα καλύτερη απο οτι έχω ατμίσει στον intake μεχρι τωρα....θα συνεχιζω να τον ατμιζω τις επομενες ωρες μακαρι και μερες και θα σας πω με νεα απαντηση αν ειχα ξανα το προβλημα του καμμενου ή ότι αλλου προβληματος....Σας ευχαριστώ πολύ....

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #79 στις: Οκτωβρίου 26, 2018, 01:01 »
Δύο λόγια κι από μένα για τον intake μετά  από τρίμηνη συνεχή χρήση του. Με ξέρετε, έχω περάσει από πολλούς ατμοποιητές. Αυτός εδώ λοιπόν κατάφερε να με καλύψει στα περισσότερα "θέλω" για περισσότερο καιρό απ' οποιονδήποτε άλλο. Ασχέτου τιμής, ποιότητας και χώρας κατασκευής, "high end" ή "σειράς", τανκάτου η rda, mtl ή dtl, με τον αέρα πάνω ή κάτω.
Αυτός εδώ με έκανε πολλές φορές να σκεφτώ ότι αυτός και μόνο αυτός θα μπορούσε να με καλύψει απόλυτα όταν δεν θα υπάρχει δυνατότητα να κρατάω και δεύτερο ατμοποιητή στη ζωή/καθημερινότητά μου! Του βγάζω το καπέλο σε πάρα πολλά πράγματα, ακόμα εξακολουθώ να μισώ θανάσιμα την όψη του. :))

Αλλά για μένα τα έχει όλα σε αρκετά ικανοποιητικό βαθμό.

Και μια μικρή ιστορία, πριν μερικές μέρες ένας φίλος έψαχνε φθηνό mod για να κάνει ατμιστή (από καπνιστή φυσικά ) ένα ανηψάκι. Βρεθήκαμε να του δώσω το joyetech espion μου έχοντας κάνει το λάθος να του το δείξω με τον ασημί intake μου πάνω. Ενώ ο ίδιος είχε ήδη στην κατοχή του έναν μαύρο intake έκανε σαν τρελός να μου "φάει" και τον δικό μου, έτσι σαν πακέτο με το espion μόνο που τον ατμοποιητή θα τον κρατούσε για τον εαυτό του να τους κάνει δυο.
Δεν του τον έδινα αλλά με το πρήξιμο με έπεισε τελικά (έχω κι άλλους 25 ατμοποιητές στο σπίτι σκέφτηκα.. ) και του τον έδωσα με την εξής φράση. "Θα τον πάρεις αλλά στο χρωστάω άτιμε, θα έρθει η στιγμή που θα φας μεγάλη τάπα από εμένα για το κακό που μου κάνεις σήμερα".. :))

.... και πήρε το πακέτο espion - αγαπημένο μου intake και την κοπάνησε ο άτιμος.. :))

Μετά το κενό για μένα, "τι πήγα κι έκανα ο χαζός, του έδωσα τον intake; Οκ θα παρηγορηθώ με τον gt4, θα στήσω και κάνα e squape στα αεράτα του και έκλεισα".. Ναι καλά. Όχι ότι υστερούν οι παραπάνω βέβαια αλλά δεν έχουν κάποια καλά του intake. Μόνο την απουσία διαρροών να αναφέρω με πιάνετε.

Και πέρασαν οι μέρες, και βρήκα στην τοπική αγορά μια μικρή έλλειψη στους intake (έριχνα κλεφτές ματιές μήπως τον πάρω ξανά γιατί μου έλειπε ) λόγω των τελευταίων εξελίξεων με τα υπουργεία, ε σήμερα το μεσημέρι αποφάσισα ότι δεν πάει άλλο.
Έφαγα τον κόσμο, βρήκα έναν γυναικείο και τον πήρα αβλεπεί. Και δεν τον δίνω ποτέ ξανά και για κανένα λόγο! Και του άλλου του άτιμου θα συνεχίσω να του το χρωστάω το κακό που μου έκανε.! :))

Μεγειά μου και χαρά μου λοιπόν, τον αγαπώ. :D


Αποσυνδεδεμένος CaptainMorgan

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #80 στις: Οκτωβρίου 26, 2018, 01:43 »
Ο λόγος που βρήκες στο εν λόγω κατάστημα αυτό το χρωματάκι μόνο,
είναι γιατί τον τελευταίο ασημί τον είχα πάρει εγώ για το έτερον ήμισυ μετά τη δοκιμή του δικού σου... :))
Απλά το πρόβλημα τώρα είναι ότι ώρες ώρες μου μπαίνουν κάτι σκέψεις για δεύτερο κομμάτι
αποκλειστικά δικό μου :tongue_smilie:



Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #81 στις: Οκτωβρίου 26, 2018, 02:09 »
Ότι και να πούμε παιδιά για τον Intake είναι λίγο.
Ατμοποιητή χωρίς διαρροές (τις μισώ..), με γεύση, εύκολο γέμισμα, εύκολο στήσιμο, καλή χωρητικότητα και εξαιρετική ποιότητα κατασκευής, δε βρίσκεις ούτε με πολλαπλάσια χρήματα.

[member=4133]makis206[/member], εμένα μου αρέσει και εμφανισιακά πολύ, όχι σε purple βέβαια...:))

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #82 στις: Οκτωβρίου 26, 2018, 07:41 »


Μωβ ;;;; :eyesplash:
ijoy mod;;;
Mάκη μου τι σου κάνανε; :o

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #83 στις: Οκτωβρίου 26, 2018, 07:53 »
Σάμπως στα υπόλοιπα χρώματα είναι τέρας ομορφιάς.. :laugh1:


To ijoy είναι το zenith 3, τούμπανο! Επειδή βαρέθηκα να περιμένω το invader 4 κύριε

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #84 στις: Οκτωβρίου 26, 2018, 08:04 »
Αααα... Δεν ξέρω τι λες εσύ αλλά για ένα matchy matchy ατμιζουμε...
Το Tesla 4 έχει κυκλοφορήσει κανένα μήνα τώρα... Τι περιμένεις εσύ;




Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 26, 2018, 08:15 από paloukaros »

Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #85 στις: Οκτωβρίου 26, 2018, 08:06 »
έχω μπλε και ss πάω να πάρω και 3ο και όλοι οι άλλοι στο ντουλάπι.. ας είναι και μωβ χαλάλι του

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #86 στις: Οκτωβρίου 26, 2018, 08:41 »


Το Tesla 4 έχει κυκλοφορήσει κανένα μήνα τώρα... Τι περιμένεις εσύ;

Ναι σιγά μην το έβρισκα διαθέσιμο κάπου πριν ένα μήνα περίπου που πήρα και το zenith, το είχαν ήδη φέρει κάποιοι νωρίτερα αλλά είχε αδειάσει απ' τα ράφια όταν έψαχνα και οι περισσότεροι περίμεναν νέες παραλαβές. Τώρα τελευταία αρχίζει να φαίνεται περισσότερο πιστεύω..

Μπα, πήρες κόκκινο rta εσύ;

Βλέπω και του φίλου παρακάτω τον μπλε, ότι χρώμα και να του βάλεις τελικά ένας κούκλος είναι παναθεμάτονε :))


"Ατμιστικά" πάντως είναι άψογος κι αυτό μου αρκεί. Αρχίζω να συμπαθώ και το μωβ.. :))


Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #87 στις: Οκτωβρίου 26, 2018, 09:23 »
Eγώ κόκκινο ;Ποτέ... :))
Οσο για το tesla v4 και την διαθεσιμότητα είναι απο που ψωνίζει ο καθένας πιστεύω,ειδικά στην επαρχία είναι λίγο πιο δύσκολα τα πράγματα σίγουρα.Να το πάρεις πάντως αξίζει...Ειδικά σε κοκκινάκι 8)

Αποσυνδεδεμένος sotiris1978

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #88 στις: Οκτωβρίου 26, 2018, 23:10 »
 paloukaros
να σε ευχαριστησω φιλε...με εσωσες με το συρματακι.....ο intake εγινε τελειως αθορυβος,με καλυτερη ακομη γευση και χωρις γευση καμμενου....το ιδιο συρμα ταιριαζει και στον recurve rda που εχω.Ευχαριστιέμαι ατμισμα...

Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #89 στις: Οκτωβρίου 30, 2018, 13:15 »
μετά από πολλά στησίματα με διάφορα σύρματα τελικά η καλύτερη γεύση ήρθε με kanthal 26g 6 σπείρες spaced, η αντίσταση χαμηλά στον αεραγωγό και βαμβάκωμα αυτό που προτείνει ο Mike Vapes.. όλοι οι υπόλοιποι ατμοποιητές στο ντουλάπι.. μόνιμα ;)

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172295 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276711 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15418 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14052 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9414 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43250 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35831 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559484 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182764 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10722 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364