vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

373 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, dkostas, Mimhsdr, panoskapa

Twitter

Jorda B RDA by KHW mods

Jorda B RDA by KHW mods
« στις: Ιουνίου 24, 2018, 00:49 »
Ο συγκεκριμένος RDA μου κίνησε το ενδιαφέρον λόγω του mtl χαρακτήρα του,λόγω του περιορισμένου χώρου ατμοποίησης και σε συνδιασμό με δυό καλά review.Τον πέτυχα σε αγγελίες στο fb και μην έχοντας προλάβει τον skyfall(όπως κάποιοι Λούκυ Λουκ του πληκτρολογίου εδώ μέσα :sfyrigma: ) τον αγόρασα.
Η συσκευασία είναι η γνωστη πλαστική που εχει ο Haku και οι κλώνοι της SXK.Με τα συνηθισμένα o rings,τον bf πόλο,έξτρα βιδες και κλειδάκι άλεν.
Εχει διαμετρο 22 mm και ύψος 18mm.Το είδος του ανοξείδωτου ατσαλιού δεν αναφέρεται από τον κατασκευαστή,είναι ματ και το φινιρισμα είναι εξαιρετικό.
Το deck έχει δύο βίδες αλεν με τον χώρο για βαμβάκι και υγρό να περιορίζεται στο 1/3 περίπου του όγκου του και τον αέρα να βρίσκει την αντίσταση μόνο από την μία πλευρά.Το στήσιμο δεν έχει κάποια δυσκολία,απλά ο περιορισμένος χώρος και το γεγονός ότι τα ποδαράκια βιδώνουν στην ίδια πλευρά δεν τον κάνουν να στήνεται με ''κλειστά μάτια''.Οι εισαγωγές του αέρα είναι τρείς και έχουν διάμετρο 1,5 mm η καθεμια.
Το τοπ καπ στο τελευταίο του 1/4 προς τα πάνω γίνεται κωνικό.Εχει δύο τρύπες από τη μία και τρείς τρύπες από την άλλη οπότε διαλέγουμε στις πόσες τρύπες θα παίξουμε.
Εδώ θα αναφέρω και το μοναδικό σημαντικό μείον του ατμοποιητή.Ξεκουμπώνει πολύ δύσκολα.Σε βαθμό να σιχτιρίζεις.Τι υγρό,τι γλυκερίνη να βάλεις δεν βγαίνει με τίποτα.Και διαβάζοντας στο site του κατασκευαστή αυτό ''Important: please put some juice on the O-ring before putting on the cap!''κατάλαβα ότι το θέμα είναι κατασκευαστικό.Εdit:Έβγαλα το ένα o ring και ησύχασα.Προς το παρόν δεν φαίνεται να επηρεάζει σε κάτι.Λόγω της περιορισμένης χωρητικότητας του deck θεωρώ ότι θέλει squonk mod.
Στα της απόδοσης.Η τζούρα είναι απολαυστική.Αθόρυβη,γεμάτη και mtl τόσο στη μία όσο και στις δύο τρύπες.Το στήσιμο της φωτογραφίας είναι με ss στα 0,8 Ω.Τον ατμίζω στα 15w και το ζέσταμα είναι νορμαλ,ο δε ατμός που έρχεται είναι μια χαρά χλιαρός.Εδώ βεβαια να πώ ότι σίγουρα παίζει ρόλο το τεφλόν drip tip της Vaponaute no 18,που απομονώνει πλήρως την θερμότητα.(Εξαιρετικό drip tip με απίστευτη αίσθηση στα χείλη,το έχω εις τριπλούν και παίζει σε όλους τους ατμοποιητές μου.)
Στα της γεύσης.Έχω δοκιμάσει royal smoke(Steampunk),Lacrema(VNV),Brown(VFlavors),Loose Canon(Rope cut) κι έχω να πώ ότι μου τα αποδίδει καλύτερα απ' όλους τους τανκάτους μου(Skyline,zest,Hussar) ιδιαίτερα στην ανάλυση.Σε σχέση με concorde και papillon εξαρτάται από το υγρό.Στο lacrema π.χ. μου αρέσει περισσότερο.Και πιστεύω ότι το αν ενας ατμοποιητής έχει γεύση είναι αρκετά αντικειμενικό.Υποκειμενικό είναι το είδος της γεύσης(ένταση,ανάλυση) όπου εκεί παίζουν ρόλο οι προτιμήσεις του καθενός μας,καθώς και οι εμπειρίες μας στο άτμισμα.(Εγώ π.χ. μπορεί να μπουχτίζω από την υπερβολική ανάλυση,ενώ ο άλλος να τη θέλει.)
Στο ρεζουμε.Aν εξαιρέσει κανείς το θέμα με το βάλε βγαλε είναι μια πολύ καλή περίπτωση mtl ντριπερ με πολύ καλή τιμη από τον κατασκευαστη(90 ευρώ καινούργιος) και πραγματικά μου κάνει εντύπωση που δεν κυκλοφορεί Ελλάδα από τη στιγμή που βλέπουμε να έρχονται ένα σωρό άλλοι πολύ πιο ακριβοι.
https://www.khwmods.com/index.php/product/jorda-b-rda/
Ευχαριστώ για την ανάγνωση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 24, 2018, 01:41 από Athanasios »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Jorda B RDA by KHW mods
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 25, 2018, 13:31 »
[justify][member=21404]Athanasios[/member], καλημέρα, και πάντα καλοάτμιστος! Τελικά ο Ούγγρος βγάζει αριστοτεχνικό mtl. Εδώ και αρκετούτσικο καιρό είμαι σε αναμμένα κάρβουνα για τον Dvarw mtl rta (2ml), και μάλιστα κατάφερα και δοκίμασα τον 5ml με το pin 1.2mm και ήταν καταπληκτικός mtl (δεν θα πήγαινα σε πιο σφικτό pin), με εξαιρετική γεύση, πραγματικά εξαιρετική (με τα συγκεκριμένα καπνικά που δοκίμασα ήταν κορυφαίος). / Για να μην ξεφύγω παραπάνω, θα πω πως είμαι βέβαιος για τις εξαιρετικές τζούρες και στον Jorda B RDA. / Πάντα καλοάτμιστος![/justify]

Αποσυνδεδεμένος nwlis

  • **
  • 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping Junky
Απ: Jorda B RDA by KHW mods
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 25, 2018, 14:38 »
Τον ζαχαρωνω καιρο αυτον και εγω αλλα ο μονος λογος που δεν τον παιρνω ειναι γιατι ο αερας ειναι απο τη μια μερια και σε αλλους ατμοποιητες με ενοχλει σαν αισθηση! Αλλα στο group του Ουγγρου στο FB λενε τα καλυτερα και αν παιζει οπως ο dvarw αλλα σε dripper θα ναι κορυφη!
Καλοατμιστος!!

Απ: Jorda B RDA by KHW mods
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 25, 2018, 17:17 »
Σε ευχαριστώ πολύ αγαπητε [member=16029]JoeBarTeam[/member].Ευχαριστώ [member=19352]nwlis[/member].
Με την μικρή μου μέχρι τώρα εμπειρία στο άτμισμα,αλλά και με την βοήθεια όλων σας εδώ μεσα,έχω καταλάβει αρκετά πράγματα για τον τρόπο λειτουργίας των ατμοποιητών οπότε μπορώ πλέον να δω από την κατασκευή τους αν πλησιάζουν στον τρόπο που ατμίζω.Στην συγκεκριμένη περίπτωση οι μικρές εισαγωγές αέρα και ο μικρός χώρος ατμοποίησης μου έκαναν ''κλικ'' και μετά την αγορά αποζημιώθηκα και απο τον τρόπο που τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά τα υλοποιει σωστα στην λειτουργία του.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 25, 2018, 18:11 από Athanasios »

Αποσυνδεδεμένος CaptainMorgan

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Jorda B RDA by KHW mods
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 25, 2018, 17:38 »
.... γιατι ο αερας ειναι απο τη μια μερια και σε αλλους ατμοποιητες με ενοχλει σαν αισθηση!...
Χωρίς να έχω τον Jorda, και στον Dvarw που ο αέρας είναι από τη μια πλευρά της βάσης, εντελώς παραδόξως η τζούρα είναι από τις πιο βελούδινες.
Τώρα θα μου πεις τελείως άλλο ντεκ, τι συγκρίνω, απλά το επισημαίνω... ??? ::)
Φαίνεται ότι ο Ούγγρος την ψάχνει αρκετά τη δουλειά.


[justify][member=21404]Athanasios[/member]  με το pin 1.2mm και ήταν καταπληκτικός mtl (δεν θα πήγαινα σε πιο σφικτό pin)...[/justify]

Σε πιο ανοιχτό πάντως να πας, στο 1,5mm, πάλι καθαρή mtl με λίιιγο αέρα... ;) :offtopictelos:  ;D



Αποσυνδεδεμένος nwlis

  • **
  • 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping Junky
Απ: Jorda B RDA by KHW mods
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 26, 2018, 04:14 »
Ναι απλα η εξωτερικη εισαγωγη αερα του Dvarw ειναι τεραστια και δεν δινει αυτη την αισθηση οτι τραβαει αερα απο τη μια μερια (ετσι το εχω ερμηνευσει τουλαχιστον ;D). 
Γιατι πχ και στον concorde  με ενοχλουσε...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3651 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 953 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172521 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277518 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9453 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43546 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 449 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560173 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 183641 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem