vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

528 επισκέπτες, 5 χρήστες
Sergios, Tem, filikos4, lagoudakis, manoslykos

Twitter

Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #285 στις: Μαΐου 26, 2018, 13:22 »
Νομίζω ότι το θέμα το εξαντλήσαμε μέχρι αηδίας. Ξεχάσαμε όμως πως η πρώτες ύλες των ατμιστικών υγρών ΔΕΝ είναι αποκλειστικά ατμιστικά προϊόντα. Ολα, μα όλα, μα όλα βρίσκονται και κυκλοφορούν ελεύθερα στο εμπόριο και μάλιστα σε χαμηλότερες, μέχρι και εξευτελιστικές τιμές σε σχέση με τις ατμομπουτίκ.
Αλλη η τιμή του κιλού των...αμελέτητων στην κεντρική κρεαταγορά, άλλη η τιμή μιάς μερίδας από δαύτα, μαγειρεμένης από γάλλο μαστερσέφ σε πανάκριβο γαλλικό εστιατόριο των Παρισίων. Ο καθένας με ό,τι τον βολεύει, δηλαδή.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #286 στις: Μαΐου 26, 2018, 13:27 »
Σύμφωνοι, δεν είμαστε εδώ όμως το κέντρο του κόσμου...υπολογίζω ότι ένα αρκετά μεγάλο μέρος των ατμιστων δεν έχει ιδέα από αυτά. Έτοιμο υγρό παιρνουν, είτε με τον έναν ή τον άλλο τρόπο.

Tapatalk user


Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #287 στις: Μαΐου 26, 2018, 14:13 »
Και εγώ, πριν μόλις 5 μήνες όχι μόνο δεν γνώριζα τί είναι το άτμισμα, αλλά κορόϊδευα όσους άτμιζαν. Λύσεις πάντα θα υπάρχουν, όπως και προσαρμογή σε νέες καταστάσεις. Ο, τι δεν προσαρμόστηκε, εξαφανίστηκε, όποιος αφέθηκε αποκλειστικά στις διαθέσεις άλλων, έπεσε θύμα άγριας εκμετάλλευσης. Ούτε θα βάλω τα κλάματα όμως, ούτε θα φοβηθώ (σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ).

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #288 στις: Μαΐου 26, 2018, 14:17 »
Μαζί σου, θα μπορούσα να βάλω κι ένα συμφωνώ αλλά δεν βλέπω τα rates στο κινητο.
Υπάρχει και η λύση των δεκαμελων βέβαια που εξαρχής ήταν ο στόχος των ιθυνοντων να στείλουν την πλειοψηφία του κοσμου.

Το μόνο βέβαια φως που μπορώ να δω είναι στο ότι ο επιχειρηματίας σχεδόν πάντοτε βρίσκει τρόπους να παρακάμψει ότι του βλάπτει την τσέπη.


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #289 στις: Μαΐου 26, 2018, 14:39 »
Νομίζω ότι το θέμα το εξαντλήσαμε μέχρι αηδίας. Ξεχάσαμε όμως πως η πρώτες ύλες των ατμιστικών υγρών ΔΕΝ είναι αποκλειστικά ατμιστικά προϊόντα. Ολα, μα όλα, μα όλα βρίσκονται και κυκλοφορούν ελεύθερα στο εμπόριο και μάλιστα σε χαμηλότερες, μέχρι και εξευτελιστικές τιμές σε σχέση με τις ατμομπουτίκ.
Αλλη η τιμή του κιλού των...αμελέτητων στην κεντρική κρεαταγορά, άλλη η τιμή μιάς μερίδας από δαύτα, μαγειρεμένης από γάλλο μαστερσέφ σε πανάκριβο γαλλικό εστιατόριο των Παρισίων. Ο καθένας με ό,τι τον βολεύει, δηλαδή.
Την πρώτη παράγραφο σου θα σχολιάσω λίγο, παραθέτοντας και κάποιες ομορφιές του ελληνικού Κράτους.
Πολλά από τα αρώματα που κυκλοφορούν εκτός ατμόκοσμου, δεν είναι κατάλληλα για άτμισμα επειδή είναι ελαιοδιαλυτά. Σε διάφορες εταιρείες από τις οποίες ψωνίζουμε, θα δούμε για κάποια αρώματά τους να γράφουν ότι δεν είναι κατάλληλα για άτμισμα. Πάει αυτό.

Έρχεται τώρα η μαγεία που λέγεται Κωδικός Άσκησης Δραστηριότητας. Μέχρι πρόσφατα, δεν υπήρχε τέτοιος για τα ατμομάγαζα, και βάζανε κάτι εμπόρια ηλεκτρονικών συσκευών, εμπόρια αρωμάτων, εμπόρια παραφαρμακευτικών ειδών κ.α. Έστω λοιπόν ότι ΟΛΑ τα SnV μετατρέπονται σε Flavor Shots, φεύγουν δηλαδή από τα 30μελα και άνω, και ακολουθούν το σύστημα egoist, δηλαδή μπουκαλάκια που έχουν μόνο το άρωμα, χωρίς χώρο μιξαρίσματος, ώστε να το ρίχνουμε σε δικό μας μπουκαλάκι, με τη βάση μας και να κάνουμε τη δουλειά μας. Αν το πουλάει ατμομάγαζο με τον ανάλογο ΚΑΔ, σύμφωνα με την εγκύκλιο θα πρέπει να αντιμετωπιστεί ως έτοιμο υγρό κατά Ν.4419. Αν το πουλάει κάποιο μίνι μάρκετ χωρίς τον ανάλογο ΚΑΔ, τότε είναι άρωμα ζαχαροπλαστικής και το mini market δεν μπορεί να ελεγχθεί. Το ίδιο ισχύει και για τη VG. Αν την πάρεις από ατμομάγαζο, βλέπε εγκύκλιο. Αν την πάρεις από φαρμακείο, βλέπε μίνι μάρκετ. Συμβαίνει και με άλλες κατηγορίες προϊόντων, αλλά εκεί είναι πιο φυσιολογικό, πχ ο Κωτσόβολος πουλάει στο γραφείο μου εμπόρευμα, το γραφείο μου όμως αγοράζει πάγια λειτουργικά στοιχεία, και αν τα μεταπωλήσω μετά τη χρήση τους, ως πάγια θα τα πουλήσω. Μία μονάδα A/C ας πούμε...

Το δεύτερο κομμάτι έχει συζητηθεί στο παρελθόν: τα υλικά της συνταγής, δεν κοστίζουν. Η συνταγή, κοστίζει!

Κάνω γενικό κάλεσμα να μην σεναριολογούμε. Όποιες κινήσεις είναι να γίνουν θα τις δούμε σύντομα.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #290 στις: Μαΐου 26, 2018, 14:49 »
Ναι, πολύ καλά έκανες και με συμπλήρωσες για τα ελαιοδιαλυτά αρώματα. Σοβαρότατη παράλειψή μου που θα μπορούσε να κοστίσει σε κάποιον που δεν γνωρίζει από DIY. My apologies. Εστιάστηκα περισσότερο στο από πού μπορούν να αγοράζονται και καθόλου στο τί αρώματα ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΑΤΜΙΣΜΑ.
* Αν δεν κάνω λάθος, αυτός δεν είναι και ο λόγος διαχωρισμού μιάς εταιρείας, πχ σε TPA & TFA; Οτι η 2η ονομασία ήρθε να καλύψει τον χώρο αρωμάτων κατάλληλων όχι μόνο για βρώση σε τρόφιμα, που ήταν η 1η;
** Ακροβατώ με το off topic, το καταλαβαίνω, μα ήταν σοβαρότατη (για την υγεία) η επισήμανσή σου και μιάς και βρέθηκε παππάς...

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #291 στις: Μαΐου 26, 2018, 15:09 »
Παιδια αν ανοιξει κανα μινι μαρκετ ή ζαχαροπλαστειο με ονομα "Πυκνοι Καπνοι" και πουλαει μονο ζαχαροπλαστικα αρωματα να ξερετε δικο μου θα ναι, θα κινηθω στο trend της ατμιστικης αγορας.. μεχρι να μπει ΕΦΚ στα κεικ βεβαιως βεβαιως.

Ειδα καπου για μια συναντηση επαγγελματιων του ατμιστικου χωρου με το υπουργειο πως εγινε, ισχυει? Αν ναι υπαρχει καποια πληροφορια τελικα? Αν εχει ειπωθει ηδη πιο πισω συγχωρεστε με, ειναι λιγο δυσκολο να ακολουθησω το θεμα

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #292 στις: Μαΐου 26, 2018, 15:24 »
Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι πολλές απόπειρες τηλεφωνικής επικοινωνίας με την προϊστάμενη της "διεύθυνσης εξαρτήσεων", ήταν άκαρπες. Δεν απαντούσαν καν το τηλέφωνο. Αυτά προχτές. Αν άλλαξε κάτι, δεν το γνωρίζω.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #293 στις: Μαΐου 26, 2018, 15:30 »
Παραμονές πολυήμερων εορτών ΔΕΝ ενοχλούμε Δημόσιες Υπηρεσίες. Νόμος. Αν δεν έχουν ήδη αδειοδοτηθεί από την σημαία της υπηρεσίας, τότε σίγουρα θα κουβεντιάζουν πώς σχεδιάζουν να τις περάσουν. :nope:

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #294 στις: Μαΐου 26, 2018, 15:55 »
- Κανείς δεν μπορεί να μας απαγορεύσει να θέτουμε σε κίνδυνο την υγεία μας και τη σωματική μας ακεραιότητα (εφόσον δεν κινδυνεύουν τρίτοι).
- Κανείς δεν μπορεί να απαγορεύσει στα καταστήματα που έχουν άδεια να πωλούν ένα συγκεκριμένο προϊόν, να το πωλούν σε άτομα που σκοπεύουν να το χρησιμοποιήσουν με λάθος τρόπο.
Αυτό που προσπαθεί να κάνει ο νόμος*, είναι να αποτρέψει τα καταστήματα να πουλούν κάτι ως ασφαλές, ενώ δεν γνωρίζουν αν είναι. Γιατί άμα δω ένα άρωμα στο ατμομάγαζο, πιστεύω πως είναι κατάλληλο για άτμισμα ή ασφαλές να τα παρασκευάσω εγώ στο σπίτι. Αυτό γράφει η έρευνα που επικαλείται η εγκύκλιος. Η οποία έρευνα, σε αντίθεση με τη νικοτίνη, δεν μπορεί να προτείνει λύσεις-προφυλάξεις. Γιατί δεν έχουν γίνει επαρκείς έρευνες πάνω σε αυτά.

Σε καμία περίπτωση δεν προστατεύεται ή αποτρέπεται ο ατμιστής από τη χρήση τους. Μόνο ο καταστηματάρχης ζημιώνεται, αφού ζει από το DIY και τα S&V. Θεωρώ ως μόνη λογική λύση την απόσυρση ή επαναδιατύπωση της εγκυκλίου ή τη θέσπιση νέου νόμου που θα ξεκαθαρίζει το τοπίο θέτοντας όρους για την πώληση των αρωμάτων (σκέτα ή S&V). Όπως έγινε και με το νομοσχέδιο για τα δεσποζώμενα ζώα.


*Που δεν νομίζω ότι το κάνει ο νόμος, αλλά η εγκύκλιος προσπαθεί να το κοτσάρει στη ζούλα. Αυτά τέλος πάντων που εξηγεί ο Cruiser και δεν τα έχω καταλάβει και πολύ καλά.

Αποσυνδεδεμένος knstn

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #295 στις: Μαΐου 26, 2018, 16:18 »
Εδώ στις ΗΠΑ νομιμοποιήσαν τη φούντα, για να κονομάει το κράτος, και προσπαθούν να περιορίσουν το ΗΤ, απαγορευόντας όλες τις γεύσεις εκτός των καπνικών.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2018, 18:14 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #296 στις: Μαΐου 26, 2018, 16:24 »
Ετσι είναι, αμα το δεις στο ατμο-μάγαζο λες εινα κατάλληλο για να το κάνεις ατμό. Η εγκύκλιος ξεκαθαρίζει πως εφόσον δεν ειναι 10ml και δεν έχει νικοτίνη, δεν ειναι ΗΤ και ή τουλάχιστον το Υπ. Υγείας δεν πρόκειται να το δεχτει σαν οτιδήποτε τέτοιο. Αυτό ειναι το ξεκάθαρο κομμάτι :tongue_smilie:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2018, 16:30 από chillo »

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #297 στις: Μαΐου 26, 2018, 16:29 »
Παραμονές πολυήμερων εορτών ΔΕΝ ενοχλούμε Δημόσιες Υπηρεσίες. Νόμος. Αν δεν έχουν ήδη αδειοδοτηθεί από την σημαία της υπηρεσίας, τότε σίγουρα θα κουβεντιάζουν πώς σχεδιάζουν να τις περάσουν. :nope:
Την Τρίτη επίσης θα κουβεντιάζουν για το πως πέρασαν το τριήμερο....

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #298 στις: Μαΐου 26, 2018, 16:32 »
Και την Τετάρτη θα έχουν νεύρα για τον όγκο δουλειάς που μαζεύτηκε.

Σόρι, δεν κρατήθηκα, με παρέσυρε ο συντονιστής στο off topic  ::)

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #299 στις: Μαΐου 26, 2018, 16:48 »
Ευτυχώς θα δουλεύει ο Τρύφωνας τη Δευτέρα, εγώ εδώ μαζί με την αγορά και τους Δ/Υ  παλι ανέκδοτα θα λέμε
:))

*και τους τραπεζιτικους

(με τον Τρύφωνα είμαι και γενικά με τους εργατικους όσον αφορά τα οπαδικά)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2018, 17:03 από chillo »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1099889 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176238 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21980 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 284278 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209348 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68232 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315119 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126417 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95049 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem