vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

560 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, aalex, manoslykos, lagoudakis, Milarepa, john67

Twitter

Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #270 στις: Μαΐου 25, 2018, 23:41 »
Οκ,
Α . Δεν εντόπισα πανικό σε καταστήματα, ευκαιρία να αυξήσουν τις πωλήσεις τους είδα.
Β. Δεν ανήκουν όλοι στο συλλογικό όργανο που εννοείς
Γ. Δεν αντέχουν όλοι να τρέχουν δικαστικώς έχοντας προηγουμένως δεσμεύσει χψζ χρηματικό ποσό για νέες αγορές με τόσο συγκεχυμενη την κατάσταση.
Δ. Φακελοι αν κατατεθούν θα ειναι υποθέτω για περιορισμένο αριθμό υγρών.
Εκτός και αν κάποια ή κάποιες επιχειρήσεις έχουν την οικονομική δυνατότητα για παραπάνω.

Όλα τα παραπάνω συνηγορούν σε αυτά που προανέφερα.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι το παράλογο βρίσκεις

Tapatalk user


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #271 στις: Μαΐου 25, 2018, 23:42 »
Καλα, ας μην είμαστε και τόσο υπερβολικοί σχετικά με τον πανικό.
Κάθε νόμισμα έχει δυο όψεις.
Αν είναι να καταργηθούν τα SnV, ουσιαστικά δηλαδή να "αντικατασταθούν" με κάτι σίγουρα ακριβότερο, το ίδιο ζόρι που έχει το κατάστημα να ξεστοκάρει έχει και ο ατμιστής να στοκάρει.
Αν ανέβαζαν τα καταστήματα τις τιμές, θα μιλούσαμε για αισχροκέρδεια, που βρίσκει πρόσφορο έδαφος λόγω της μελλοντικής έλλειψης.
Τώρα που τις κατεβάζουν, μιλάμε για πανικό.
Κάτι που να μας ευχαριστεί δεν υπάρχει;

Εξάλλου, η ecig ξαναείπα ότι την ίδια προωθητική ενέργεια την εφάρμοσε ξανά πριν 2-3 μήνες, οπότε μην παίρνετε κι όρκο ότι το έκανε εξ επι τούτου
Η δε flavourart πριν λίγο καιρό είχε βγάλει μια ανάλογη προσφορά για αρώματα.

Οι καιροί είναι δύσκολοι για όλους, οι προσφορές με τη μορφή δώρου είναι οικεία πρακτική πλέον.

Κατά τα άλλα, ψυχραιμία, νομίζω ότι ο Τρύφωνας είναι μέσα στα πράγματα και η όποια ενημέρωση έχει κάνει (και θα κάνει) ισχύει

[member=13036]billythekid[/member], μαζί γράφαμε, ουσιαστικά το ίδιο λέμε.
[member=16304]nikosallos[/member]. Ευκαιρία να πάρεις εσύ κατι στη μισή τιμή δεν βλέπεις; Παραπονιόμαστε για τις υψηλές τιμές, παραπονιόμαστε και για τις χαμηλές.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #272 στις: Μαΐου 25, 2018, 23:44 »
Τρία είναι: το ένα που ανέφερες και άλλα δύο τα οποία επικοινώνησαν μαζί μου και απλά δεν βγήκαν στη φόρα με προσφορές αλλά βρίσκονται σε φάση για το τι γραμμή θα ακολουθήσουν...

 Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #273 στις: Μαΐου 25, 2018, 23:44 »
Που είδες να διαφωνώ petra?

Tapatalk user


Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #274 στις: Μαΐου 26, 2018, 00:19 »
Έχουμε σκεφτεί την περίπτωση, οι εισαγωγείς να έχουν ασφαλιστικά συμβόλαια για τέτοιες ιστορίες, ελαχιστοποιώντας το ρίσκο που πάντα είναι υπαρκτό με το ελληνικό κράτος; Και όχι μόνο λόγω κάποιας εγκυκλίου, αλλά και επειδή ένας υπάλληλος στραβοξύπνησε.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #275 στις: Μαΐου 26, 2018, 00:32 »
[member=16304]nikosallos[/member]

Θα σου πω τι θεωρώ παράλογο.

Κατά πρώτον, αναφέρεις ότι δεν εντόπισες πανικό σε καταστήματα, αλλά ευκαιρία να αυξήσουν τις πωλήσεις. Ξέχωρα ότι το δεύτερο κομμάτι δεν ισχύει (το "πουλάω 50% κάτω" για μία φορά μέχρι να ξεστοκάρω" δεν αυξάνει πωλήσεις), από που προκύπτει ότι είναι "φως φανάρι" η κατάργηση των SnV, αν όχι από την βιασύνη κάποιων καταστημάτων? Δεν είναι παράλογος ο ισχυρισμός αυτός? Και μη μου πεις από την εγκύκλιο, γιατί θα είναι σαν να μου λες ότι πλένεις τα ρούχα σου με το manual του πλυντηρίου και όχι με το ίδιο το πλυντήριο...

Κατά δεύτερον, παράλογο θεωρώ το να γράφεις πράγματα για τα οποία είναι προφανές ότι δεν έχεις και την πιο καθαρή ιδέα για το πως δουλεύουν: υπεύθυνος για την κοινοποίηση, είναι ο εισαγωγέας. Και αν ένας εισαγωγέας δεν αντέχει να τρέχει δικαστικώς ή δεν έχει κάνει τις απαραίτητες κινήσεις για να καλύψει τέτοια πιθανά προβλήματα, τότε πρέπει να αλλάξει επάγγελμα. Όσο για τα καταστήματα/λιανοπωλητές, αφού είναι φως φανάρι ότι καταργούνται τα SnV, φαντάζομαι πως ακριβώς άλλο τόσο φως φανάρι είναι και το πως πρέπει να κινηθούν όσον αφορά το ήδη υπάρχον στοκ.

Κατά τρίτον, μπορεί να μην ανήκουν όλοι στο συλλογικό όργανο που εννοώ. Και καλά κάνουν κατά τη γνώμη μου. Το να μην έχουν επαρκή νομική πληροφόρηση όμως, δεν είναι απλά παράλογο, είναι εγκληματικό.

Τέταρτο και τελευταίο, θεωρώ παράλογο το να "υποθέτεις" και βάση αυτής της υπόθεσης, να καταλήγεις σε ακλόνητο συμπέρασμα. Και τίποτα απολύτως από όσα έγραψες, δεν συνηγορεί σε καμία απολύτως κατάργηση προϊόντων.

Δεν έχω την παραμικρή διάθεση για αντιπαράθεση, αλλά συνεχίζεις να υποστηρίζεις μία προσωπική σου άποψη (που έχεις κάθε δικαίωμα) ως de facto κατάσταση (που δεν έχεις κανένα δικαίωμα εκτός αν διαθέτεις επαρκή τεκμηρίωση όπως Νόμο, ΦΕΚ κλπ).

Cruiser ανετα τα σταματανε εαν δεν εχουν κοινοποιηθει.Θυμασαι τι ειχε γινει πριν μερικουες μηνες που σταματαγαν πακετα με θηκες σιρματα κτλπ και ψαχνομασταν??Και λεγαμε με ποιο δικαιωμα αφου ειναι και για αλλες χρησεις.Και περασαν μηνες μεχρι να διευκρινιστει.Μακαρι να μην γινει τιποτα αλλα εαν εχει κοινοποιηθει η εγκυκλιος στα τελωνεια δεν θα μου κανει καμια εντυπωση να ζητανε αποδειχτικο κοινοποιησης φακελου κτλπ.Γιαυτο λεω οτι οι εμποροι πρεπει να ειναι στα καγκελα..χτες να διευκρινιστει η κατασταση.

Είναι εντελώς λάθος αυτό, ιδιαίτερα το κομμάτι που υπογράμμισα. Αν δεχτούμε ότι τα SnV πρέπει να κοινοποιούνται, τότε αυτόματα θεωρούνται υγρά αναπλήρωσης. Άρα ατμιστικά είδη. Και μάντεψε αν απαγορεύεται ή όχι η διασυνοριακή αγορά!

Το ότι σταματούσαν βαμβάκια και λοιπά, δεν οφειλόταν στην έλλειψη κοινοποίησης. Οφειλόταν στην απαγόρευση διασυνοριακής απόκτησης από ιδιώτες, σε συνδυασμό με άλλους παράγοντες (γνωστές εταιρείες, κακές αναγραφές στα παραστατικά διακίνησης κλπ).

Οι εισαγωγείς, δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα. Ούτε και θα πρέπει να έχουν καθώς η εγκύκλιος αυτή δίνει στους τελωνειακούς έναν "κυκλικό" γρίφο να λύσουν! 

1) Τους δίνει οδηγία να αντιμετωπίσουν τα SnV ως υγρά αναπλήρωσης. 
2) Που σημαίνει ότι αν τα δουν έτσι, τότε θα πρέπει να τους βάλουν και ΕΦΚ. 
3) Αλλά δεν υπάρχει Νόμος για επιβολή ΕΦΚ σε μη έτοιμα υγρά αναπλήρωσης. 
4) Άρα, δεν είναι έτοιμα υγρά αναπλήρωσης. 
5) Ναι, αλλά η εγκύκλιος τους λέει ότι είναι.
6) GOTO 2

[member=16029]JoeBarTeam[/member]

Το έχουμε αναφέρει και πιο πριν, οι αρχές στις οποίες απευθύνεται μια εγκύκλιος, είναι υποχρεωμένες να την έχουν ως ευαγγέλιο. Αυτό δεν χωρά την παραμικρή αμφισβήτηση. Προσωπικά, έχω αποκτήσει ένα κουσούρι λόγω δουλειάς: δεν δέχομαι την άποψη του εκάστοτε Δ/Υ με τον οποίο συναλλάσσομαι, μόνο και μόνο επειδή το λέει αυτός, ή ο προϊστάμενός του, ή οποιαδήποτε εγκύκλιος. Και έχω ουκ ολίγες περιπτώσεις στο παλμαρέ μου, με κάποιες να έχουν φτάσει μέχρι τον Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης. Είναι δικαίωμα του καθενός να επιλέξει να μην αντιταχθεί σε μια εγκύκλιο που του λέει ότι ο γάιδαρος πετάει, και μάλιστα να κλείσει αεροπορικό εισιτήριο με ένα γάιδαρο. Είναι επίσης εντελώς παράλογο να προσπαθεί κάποιος να πείσει ότι αφού μια εγκύκλιος λέει ότι ο γάιδαρος πετάει, και αφού κάποιοι κλείσανε και εισιτήριο, τότε ο γάιδαρος πετάει, τελεία.

[member=20916]Κώστας Άλεξ[/member]

Θέλω να ελπίζω ότι όσοι ασχολούνται με τζόγους όπως το εμπόριο στην Ελλάδα του 2018, έχουν χοντρή ασφάλιση. Δυστυχώς εκ πείρας, μπορώ να σου πω ότι δεν είναι διαθέσιμες όλες οι επιλογές ασφάλισης που θα έπρεπε να είναι διαθέσιμες, όπως γίνεται σε άλλες χώρες...

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #276 στις: Μαΐου 26, 2018, 00:39 »
Δεν νομίζω να υπάρχει λαός που να λατρεύει περισσότερο τη συνομωσιολογία από εμάς και τους αμερικάνους.  :wall:

Αντί να ΝΟΜΙΖΕΤΕ για ποιο λόγο κάνει κάτι ένα κατάστημα (και ταυτόχρονα να το παρουσιάζετε ως δεδομένο) γιατί δεν ρωτάτε το ίδιο το κατάστημα να σας απαντήσει; Δεν είναι η λέσχη του Μπίλντερμπεργκ. Ένα κατάστημα είναι, προσβάσιμο σε όλους.

Αντί να ΝΟΜΙΖΕΤΕ τι κάνει ή τι δεν κάνει ο ΣΕΕΗΤ (και ταυτόχρονα να το παρουσιάζετε σαν υποχρεωτικό) γιατί δεν ρωτάτε τον ίδιο τον ΣΕΕΗΤ; Ο πρόεδρός του έχει δημόσιο προφίλ στο facebook και απαντάει σε όλους. Κι αν δεν έχετε facebook ο ΣΕΕΗΤ έχει και email. Κι αν θεωρείτε πως δεν θα σας απαντήσει κανείς, βάλτε το αγαπημένο σας κατάστημα (με την προϋπόθεση να είναι μέλος του) να το κάνει αντί για σας.

Αντί να ΝΟΜΙΖΕΤΕ τι ΘΑ κάνει ένας εισαγωγέας ή παρασκευαστής (και ταυτόχρονα να το παρουσιάζετε σαν "μονόδρομο"), γιατί δεν τον ρωτάτε απ' ευθείας; Όλοι οι εισαγωγείς-χονδρέμποροι στην Ελλάδα (πλην ενός) έχουν ΚΑΙ καταστήματα λιανικής, άρα παραμένουν το ίδιο προσβάσιμοι όσο ήταν και πριν μια εβδομάδα, κι ένα μήνα, κι ένα χρόνο.

Αντί να αδειάζουμε όλα τα ράφια με τα μακαρόνια, τα γάλατα και τα κωλόχαρτα των σουπερ-μάρκετ, αμέσως μόλις φτερνιστεί ένας τούρκος ψαράς στο Αιγαίο, γιατί να μην περιμένουμε να δούμε αν ήταν απλά συναχωμένος;  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #277 στις: Μαΐου 26, 2018, 01:07 »
[justify][member=7454]Cruiser79[/member], ασφαλώς και συμφωνώ και τελεία. Ο τίτλος του νήματος είναι συγκεκριμένος, “Απαγόρευση πώλησης υγρών χωρίς νικοτίνη;”. Ευθεία ερώτηση που μας παραπέμπει άμεσα σε μία συγκεκριμένη εγκύκλιο. Επίσης, θίγονται συμφέροντα, ζουν και επηρεάζονται οικογένειες μέσα απ’ όλο αυτό το θολό τοπίο, και κάπου προς το τέλος έρχονται και οι απλοί ατμιστές αλλά και το γνωστό καφενείο. [/justify]

[justify]Παράλληλα, το βήμα είναι ανοικτό, κι αν κάνω λάθος διορθώστε με. Προσωπικά, δεν στέκομαι σε κανένα ξεστοκάρισμα, σε κανένα κατάστημα σε καμία αλυσίδα, σε κανένα κατέβασμα ραφιών, ποτέ δεν το έκανα κι ούτε θα το κάνω, ομολογώ όμως πως θα με χαρακτήριζα ρομαντικό εάν ερχόμουν με άποψη “όλα καλά, ψυχραιμία, μία απλή οδηγία είναι, δεν τρέχει κάτι”. Επίσης, λίγο πολύ οι περισσότεροι γνωρίζουμε και ως πελάτες τα πιο γνωστά ατμιστικά καταστήματα, στο πώς και πού απευθύνονται, κάνω λάθος; [/justify]

[justify]Κανένας δεν νομίζει τίποτα περισσότερο που κι εμείς οι ίδιοι δεν νομίσαμε, κι αν είμαστε ελάχιστα ειλικρινείς πρέπει να το αποδεχτούμε ως μία αλήθεια. Το σαχλό μπορεί να γίνει και σαχλότερο, όμως και το δεν τρέχει τίποτα μπορεί να σημαίνει και τα πάντα, ή κρύβω κάτι ή δεν θέλω κάτι ή όντως δεν τρέχει τίποτα. Ψυχραιμία, δεν διαφωνεί κανένας νομίζω. [/justify]


Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #278 στις: Μαΐου 26, 2018, 01:13 »
Τα βατραχοπέδιλα μου ρεεεεεε

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #279 στις: Μαΐου 26, 2018, 01:20 »
Τα χει μπλοκάρει το τελώνιο [member=14501]modivin[/member].

Πρέπει να προσκομίσεις αναλύσεις για τις εκπομπές ρύπων τους και τα τσιμπάς.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #280 στις: Μαΐου 26, 2018, 01:25 »
Τώρα που γύρισα σπίτι μπορω να διαβάσω ήσυχος τα γραφόμενα :)
δεν το χω με τα παλιοκινητά... ;D

[member=7454]Cruiser79[/member]
[member=16630]e-spy[/member]
Δεν νομίζω οτι υπάρχει προσωπική αντιπαράθεση, απόψεις καταθέτουμε σύμφωνα με αυτά που μπορούμε να κατανοήσουμε διαβάζοντας είτε εσένα που εχεις πραγματικά ασχοληθεί σε βάθος με το αντικείμενο, είτε κομμάτια της εγκυκλίου που έχουν ποσταριστεί κι εδώ και στο site του συλλόγου είτε ακούγοντας τον σπύρο στο χθεσινό live είτε συζητώντας με τα καταστήματα απο τα οποία ψωνίζουμε.
Δεν είμαι νομικός, δεν είμαι οικονομοτεχνικός και δεν τα παώ καλά μετο δημόσιο γενικά.
Εγώ χαριν συντομίας να δεχθώ όσα λες και την ασχετοσύνη μου κα όλα...
Τέτοια κολλήματα αλήθεια δεν έχω.

Απλά ερωτήματα έχω, τα εξής:

1. Η μόνη επίσημη έως τώρα κρατική παρέμβαση είναι ή δεν είναι η εγκύκλιος προς τις αρμόδιες υπηρεσίες?
2. Είναι εν δυνάμει εφαρμόσιμη απο εχτες?
3. Αύριο πρωί μπαίνει κλιμάκιο στην Καλαμάτα σε ατμομάγαζο που δεν ανήκει σε αλυσίδα και του λέει "Κύριε πουλάτε παρανόμως αυτά, αυτά κι αυτά".
Μπορεί να το κάνει κλιμάκιο αυτό βάσει της οδηγίας που έχουν ή όχι?
Μπορεί να του επιβάλλουν πρόστιμο ΠΧ 10.000 ευρώ?
4. Θα προσφύγει λοιπόν στην δικαιοσύνη έχοντας ένα αρκετά υψηλό πρόστιμο στην καμπούρα του, εναντίον του Δημοσίου...και όποτε η υποθεσή του εκδικαστεί. Οκ Δεν πληρώνει μία μέχρι να εκδικαστεί η υπόθεση.
Θα συνεχίσει να έχει τα ίδια πράγματα και να πουλά στο μαγαζί του μέχρι να εκδικαστεί η υπόθεση?
Βάση νόμου δεν είναι παράνομος, βάσει οδηγίας του υπουργείου θεωρείται απο τις αρμόδιες ελεγκτικές υπηρεσίες οτι παρανομεί συνεχώς.

Την έκβαση της υπόθεσης στην δικαιοσύνη δεν μπορεί εκ των πραγμάτων να την γνωρίζει κανείς. Εκτός κι αν γνωρίζεις κάτι παραπάνω.

Εγώ προσωπικά δεν βιώνω κανέναν πανικό μιας και δόξα τον Θεό VG/PG μπορούμε να αγοράσουμε κανονικότατα, αρωματάκια μπορούν να πουλάνε ακόμα και τα ψιλικατζίδικα, νικοτίνες αγοράζουμε νόμιμα.

Για τα υπολοιπα, το αν μεταλλαχτουν τα snv αν καταργηθούν και όλα τα υπόλοιπα ωραία που όπως διέκρινες θεωρώ ντε φακτο...κυριακή κοντή γιορτή..
Αλοίμονο αν δεν είχα το δικαίωμα να ερμηνέυω όπως εγώ νομίζω με το δικό μου χαζομυαλό αυτά που βλέπω να διαδραματίζονται μπροστά μου.
Αν μη τι άλλο το παράλογο είναι διάχυτο στην πλειοψηφία των πεπραγμένων
τα τελευταία 8 χρόνια.. τουλάχιστον...

Το αν έχω λανθασμένες απόψεις δεν νομίζω να είναι καταδικαστέο.
Το αν κάποιοι θεωρούν οτι τρομοκρατούνται διαβάζοντας αυτά που γράφει ένας απλός συνατμιστής τους το πρόβλημα το έχουν οι ίδιοι που τρομοκρατούνται...

εκρποσωπώ αυστηρά μόνο τον εαυτό μου :D



Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #281 στις: Μαΐου 26, 2018, 01:34 »
Η γνώμη μου είναι :
Εμείς οι Ατμιστές, θα επωφεληθούμε από τις τωρινές εκπτώσεις (αδιάφορο για πιο λόγο γίνονται αυτές) στα αρώματα, στα S&V και στα υγρά χωρίς νικοτίνη και θα την βγάλουμε για έναν-δύο ακόμη χρόνια. (όπως κάναμε με τις νικοτινούχες βάσεις)

Οι εισαγωγείς, χονδρέμποροι, λιανοπωλητές που έχουν δώσει τα λεφτάκια τους στα συγκεκριμένα προιόντα και τα έχουν στα ράφια ή στις αποθήκες τους, μεγάλα παιδιά είναι , θα βρουν μόνοι τους την άκρη.

Εμείς τα μέλη αυτού του φόρουμ θα συνεχίσουμε να απολαμβάνουμε την ομορφιά και την ευχαρίστηση που απορρέει από την κατάθεση των απόψεών μας (posts) , επί παντός επιστητού, κόσμια και ήρεμα βάζοντας τις λέξεις " η γνώμη μου είναι ότι .." ή εγώ νομίζω ότι .. " κλπ.

Ας μην κάνουμε την τρίχα - τριχιά. Θα περάσει και αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #282 στις: Μαΐου 26, 2018, 01:50 »
Το ότι δεν τα πας καλά με το Δημόσιο και ταυτόχρονα δεν απαιτείται να έχεις καθημερινή συναλλαγή με αυτό, σε κάνει απλά ευτυχισμένο άνθρωπο. Θα προσπαθήσω να απαντήσω στα ερωτήματά σου:

1. Όχι. Δεν είναι η μόνη. Υπάρχουν και οι Ν.4389/2016 (ΕΦΚ) και 4419/2016 (TPD)

2. Ναι. Είναι απολύτως (όχι εν δυνάμει) εφαρμόσιμη από τις 22/05. Και όταν λέμε εφαρμόσιμη, εννοούμε από τις αρχές στις οποίες απευθύνεται.

3. Ναι εν μέρει. Το κλιμάκιο δεν μπορεί να εκφέρει άποψη. Υποχρεούται να επικαλεστεί κατά σειρά την εγκύκλιο και το Νόμο. "Βάσει της εγκυκλίου τάδε, η διάθεση από εσάς των ΧΨΖ ειδών είναι αντίθετη στο Νόμο τάδε άρθρο δείνα και ως εκ τούτου σας επιβάλλουμε πρόστιμο τόσο όπως προβλέπεται από το άρθρο τάδε του νόμου δείνα. Έχετε δικαίωμα να προσφύγετε εναντίον της απόφασης αυτής εντός 30 ημερολογιακών ημερών". Τα ποσά του προστίμου νομίζω αναφέρονται στο Νόμο, αλλά δεν έχω δώσει σημασία και δεν τα θυμάμαι.

4. Οι παραβάσεις, είναι αυτοτελείς και χωρίζονται σε κατηγορίες. Κάποιες, μπορεί να επαναλαμβάνονται και μόλις εμφανιστεί δεδικασμένο, να "πέφτουν" αυτόματα. Κάποιες άλλες όχι. Πχ, αν σε γράψουν για μη έκδοση αποδείξεων σήμερα, προσφύγεις, σε γράψουν και αύριο, δεν προσφύγεις, δεν σημαίνει ότι το να κερδίσεις την πρώτη προσφυγή σε καθιστά αθώο και για τη δεύτερη παράβαση. Στη δική μας περίπτωση, είναι η προσωπική μου άποψη ότι ακόμα και αν ο λιανοπωλητής θεωρηθεί υπεύθυνος και φάει το πρόστιμο, αν προσφύγει και αυτό τελεσφορήσει υπέρ του, αυτό δημιουργεί δεδικασμένο (το αιτιολογικό της προσφυγής είναι η λανθασμένη ερμηνεία του Νόμου) και οποιεσδήποτε μελλοντικές ίδιες παραβάσεις διαγράφονται αυτόματα. Οπότε θεωρώ πως ναι, ο έλεγχος μπορεί να έρχεται κάθε μέρα και να σε σοδομίζει κατ' εξακολούθησιν. Μόνο σε μία πράξη όμως χρειάζεται να προσφύγεις.


Ίσως ήμουν λίγο αυστηρός πριν, παίζει να φταίει το ότι από τις τελευταίες 96 ώρες έχω κοιμηθεί λιγότερες από δέκα, διαβάζοντας για νομικά ζητήματα ατμίσματος, GDPR και παλατζάροντας και ένα λογιστικό γραφείο. Φυσικά και έχεις δικαίωμα να ερμηνεύεις κάτι, φυσικά και δικαιούσαι λανθασμένης άποψης. Βάλε στο γραφόμενό σου και ένα "θεωρώ", "πιστεύω", "άποψή μου είναι ότι..." και καλύφθηκες. 

... βάζοντας τις λέξεις " η γνώμη μου είναι ότι .." ή εγώ νομίζω ότι .. " κλπ....

Άμα είναι λογιστής ο άνθρωπος...

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #283 στις: Μαΐου 26, 2018, 11:48 »
Αγαπητέ Π. Γιουρσης,
Συμφωνώ σε όσα αναφέρεις και σαφώς ο καθένας από την πλευρά του (πελάτης η επαγγελματίας) θα κάνει ότι θεωρεί εκείνος σωστό για τον εαυτό του.

Αγαπητέ cruiser79
Ευχαριστώ για τις τεκμηριωμένες απαντήσεις σου.
Αν είχα έστω και μια αμφιβολία ότι κάτι δεν έχω καταλάβει καλά από την συγκεκριμένη οδηγια, με τις απαντήσεις σου ατμοποιηθηκε.

Σωστά είχα καταλάβει λοιπόν και η ερμηνεία που έδωσα και ανέφερα  όσα έχω μέχρι  τώρα  αναφέρει, μπορεί  να μην είναι  και η πλέον  αισιοδοξη, αλλά αυτή είναι.
Το αν δεν είναι σύμφωνη με 1000, δύο χιλιάδες και πλέον άλλες απόψεις - ερμηνείες, συγχωραμε αλλα είναι άλλο ευαγγελιο.
Με τα δεδομένα λοιπόν που έχουμε και βάζοντας στην εξίσωση παράγοντες όπως οικονομική στενότητα πολλών καταστημάτων και ψυχολογία της αγοράς, η γνώμη μου παραμένει ως έχει, ότι στο αμέσως επόμενο διάστημα η αγορά θα αρχίσει να συμμορφώνεται με τα ισχύοντα.

- θεωρώ αυτονόητο και για λόγους  οικονομίας λέξεων και χρόνου ότι τα γραφόμενα μας, εκτός κι αν σημειώνουμε ότι η πληροφορία είναι από ..χ.ψ.ζ κλπ, είναι καθαρά και μόνο η προσωπική μας άποψη και τίποτα άλλο.


Tapatalk user


Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #284 στις: Μαΐου 26, 2018, 12:52 »
Οτι "δεν ξέρουν", μετά και απο την εγκύκλιο και τα υπόλοιπα, με ξεπερνάει εμένα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1099968 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176318 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 414 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 297 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22005 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 284457 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209366 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315173 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15315 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126493 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95057 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem