vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1560 στις: Δεκεμβρίου 22, 2018, 14:39 »
Αν ακομα μετα απο τοση κουβέντα δεν έχουμε καταλαβει οτι στην καλυτερη των περιπτωσεων η φαση θα κινηθει σε shortfill, και ολο αυτο γινεται για να ξε- στοκαρουν οι μεγαλοι εμποροι κυριως και να καθορισουν μαζι με τα υπουργεια τιμες κλπ εις βαρος βεβαια ολων μας και των μικροτερων συναδελφων τους, τοτε τι να πω.Καλη ανταμωση στα....
Ισως off topic.
Συνεπώς , αφού με διαφώτισες και κατανόησα τι γίνεται, μου μένουν δύο επιλογές ..
1. Δέχομαι την ελεύθερη οικονομία, τύπου Ελλάδος , οπότε εφαρμόζω την πολιτική του Καραγκιόζη & Χατζηαβάτη για να επιβιώσω.
2. Ακολουθώ τα "κίτρινα Γαλλικά γιλέκα "
Εκτός και αν έχω και τρίτη επιλογή, που δεν την ξέρω. Εσύ τι προτείνεις ??
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 22, 2018, 14:52 από Π. Γιούρσης »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1561 στις: Δεκεμβρίου 22, 2018, 16:47 »
Αν ακομα μετα απο τοση κουβέντα δεν έχουμε καταλαβει οτι στην καλυτερη των περιπτωσεων η φαση θα κινηθει σε shortfill, και ολο αυτο γινεται για να ξε- στοκαρουν οι μεγαλοι εμποροι κυριως και να καθορισουν μαζι με τα υπουργεια τιμες κλπ εις βαρος βεβαια ολων μας και των μικροτερων συναδελφων τους, τοτε τι να πω.Καλη ανταμωση στα....

Στάλθηκε από το HUAWEI Y560-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αν οι "μεγάλοι έμποροι" (πόσοι να ναι, τρεις?) έχουν τόση δύναμη πια και τόσο πολιτικό pull ώστε να κάνουν κουμάντο σε υπουργεία και τροπολογίες αναλόγως στοκ, τι να πω, χαλάλι τους! Ο Βασιλόπουλος δηλαδή με κάτι δις ευρώ τζίρο, θα έπρεπε να είχε καταφέρει να περάσει στην αγορά τροπολογία σύμφωνα με την οποία να απαγορεύεται να υπάρχει άλλο σουπερ μαρκετ στην Ελλάδα!
Τίποτα από όλα αυτά όμως δεν είναι ιδιαίτερα ανησυχητικό. Το ανησυχητικό είναι ότι έρχεται TPD3. Άγνωστο το πότε φυσικά, αλλά συζητείται έντονα σε ευρωπαϊκούς κύκλους. Και αυτή τη φορά, δεν έχουμε καμία δικαιολογία όπως έγινε με την TPD2.
Δεν έχω ιδέα για τις προτάσεις της, φαίνεται πάντως να αποφεύγουμε την εναρμόνιση του ΦΚ σε πανευρωπαϊκό επίπεδο. Δεν θα αποφύγουμε την προσαρμογή στα νέα δεδομένα πάντως, αυτό είναι σίγουρο. Και εννοώ την τεχνολογική εξέλιξη των συσκευών, ατμοποιητών, υγρών (όλων των μορφών).
Στην παρούσα φάση, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα άλλο εκτός από υπομονή. Αφού δεν ήρθε η τροπολογία προχτές που στη Βουλή πραγματικά έβρεξε τροπολογίες, εκτιμώ ότι θα την δούμε μετά τις Εθνικές Εκλογές. Αυτή τη στιγμή και μέχρι τουλάχιστον το Μάρτη, δεν βλέπω να ασχοληθεί κανείς με τίποτα άλλο πέραν της συμφωνίας των Πρεσπών και την εισαγωγή της στη Βουλή προς κύρωση. Καθαρά δικές μου εκτιμήσεις τα τελευταία, δεν υπάρχει κάποια πληροφόρηση, έτσι?

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1562 στις: Δεκεμβρίου 23, 2018, 12:41 »
Φιλε μου γιουρση δεν εχω σκοπο να σε διαφωτησω οπως λες λεω τη γνωμη μου οπως ολοι νομιζω. Το τι προτείνω το χω γραψει αρκετα μην πριν. Ο καθενας να στοκαρει οσο μπορεί η τσεπη του και αναλογα το πως ατμιζει. Εγω αυτο κανω.
Το μελλον στο ατμισμα θα παει σε πιο σφιχτες συσκευές κ με μεγαλυτερο ελεγχο απο κρατος κ τους μεγαλους κυριως του καπνου. Αν εσυ νομιζεις οτι ζεις σε καποια αλλη οικονομια και πολιτικο συστημα οπου μεσα απο ενα φορουμ  με γνωμες πεφτουν τροπολογιες και εγκυκλιοι πασο.

Αυτο που λεω εγω τρυφωνα ειναι οτι οι 3 ποσοι είναι μεγαλεμποροι ναι θα πιεσουν με οση δυναμη εχουν συμφωνα με τα δικα τους συμφέροντα. Αυτο αλλωστε δεν εκαναν με την συγκεντρωση και με τις πλατες ατμιστων-πελατων? Αυτο δεν εκαναν οταν ο δουκας αυζητησε με το υπουργειο σε γνωση του σεηητ?
ΥΓ. Αν συνεφερε τον ΑΒ να υπαρχει ενα μονο σουπερ -μαρκετ ειμαι βεβαιος οτι αυτο θα εκανε. Προφανέστατα το συστημα δουλευει καλύτερα σε καποιες χωρες και σε μερικους κλαδους της οικονομιας με ολιγοπωλια για να δινεται η αισθηση της επιλογης. Σε αλλα υπαρχει μονοπώλιο. Αυτη τη γνωμη εχω αν εχω λαθος οκ.

Στάλθηκε από το HUAWEI Y560-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1563 στις: Δεκεμβρίου 23, 2018, 14:28 »
αυτό που κατάλαβα εγώ από την όλοι ιστορία είναι ότι όλοι κοιτάνε να  αρπάξουν .
το κράτος φόρους , η κατασκευαστές υγρών περισσότερους πελάτες σπρώχνοντας τον αγοραστή στο snv που εγώ θεωρό πανάκριβα .
η καπνοβιομηχανίες στρώνουν το χαλί για κλειστές συσκευές που όλα θα είναι τυποποιημένα .
και τέλος η μαγαζάτορες που θέλουν το snv να κυριαρχήσει και να σου κοτσάρουν , μπουκαλάκι snv 10-20 ευρώ , 2-3μπουστερ 8-15 ευρω , γλυκερίνη μηδενική 3- 5 ευρω . μια σούμα γύρο στο 30αρι ευρωπουλα ,δεν σου κόβω απόδειξη σου κανα καλή τιμή .  παίρνεις ένα 60 μελο και φεύγεις με το πισινό σου ελαφρός κοκκινωπό από το πιάσιμο του μαγαζάτορα .



όλοι η παραπάνω επαγγελματίες έχουνε ένα κοινό εχθρό το DIY για αυτό ο δούκας ανησύχησε για την υγεία μας και για της γλυκερίνες του φαρμακείου .
για αυτό ο νόμος για την εντάξει του ατμού στα καπνικά πέρασε αμάσητος από τους καταστηματάρχες αφού το snv τους γυάλιζε το μάτι .

εγώ να τους ευχηθώ μέρες που είναι να μην αργήσει η στιγμή που θα βγάζουν ένα 10λεπτο το αγαπημένο τους snv
καλές γιορτές συνφοριτες με υγεία :bye: :bye:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 23, 2018, 16:24 από ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ »

Αποσυνδεδεμένος Volgas54641

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1564 στις: Δεκεμβρίου 23, 2018, 14:32 »
Στα παραπάνω με αφορμή το παράδειγμα του ΑΒ  να προσθέσω ότι, ανεξάρτητα από το τι θα ήθελε ο ΑΒ αν δεν συνέφερε στους μεγάλους προμηθευτές του (Unilever, PG κλπ), τίποτα δεν θα κατάφερνε.Η αγορά του η.τ. δεν είναι στην ίδια φάση.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1565 στις: Δεκεμβρίου 23, 2018, 15:04 »
[member=13721]ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ[/member]

Έχω την εντύπωση ότι υπερβάλλεις λίγο. Πριν την TPD το φθηνότερο 30μελο που έβρισκες ήταν κάπου στα 11-12 ευρώ. Και χωρίς φόρο κατανάλωσης. Αν σήμερα με 30 ευρώ παίρνεις ένα 60μελο, ε δεν το λες και πιάσιμο κώλου! Μιλάμε για 2 ευρώ διαφορά, αν βάλεις και το φόρο. Και εγώ θα ήθελα να ατμίζω κάτι που να μου αρέσει με 3 ευρώ το 30μελο, αλλά τι να κάνω, δεν παίζει τέτοιο πράμα. Δυστυχώς θα καταλάβουμε όλοι το πόσο καλύτερη είναι η τωρινή κατάσταση από θέμα τιμών και παραμετροποίησης αν και όταν καταλάβουν την αγορά τα Shortfill. Τα οποία θα είναι σαφώς ακριβότερα και καθόλου βολικά για όποιον ατμίζει πάνω από 3ρα νικοτίνη...

Επιπλέον, ποιος Νόμος λες ότι πέρασε αμάσητη την ένταξη στα καπνικά? Αν μιλάς για την περιβόητη ένταξη στις διατάξεις του αντικαπνιστικού του 2008, ο σύλλογος των εμπόρων κατέθεσε αίτηση ακύρωσης στο ΣτΕ. Άλλο που δεν τελεσφόρησε. Οκ, δεν είναι και τα καλύτερα παιδιά εκεί στο ΣΕΕΗΤ αλλά το ότι έσκασαν κάτι χιλιάρικα στην απόπειρα να αποσυνδεθεί νομικά ο καπνός από τον ατμό, δεν μπορώ να μην το αναγνωρίσω.


[member=21669]ZiovanioS[/member]

Η γνώμη σου είναι δική σου και είναι απόλυτα σεβαστή. Απλά θεωρώ ότι πιστώνεις σε αυτούς τους όσους μεγαλέμπορους πολλή περισσότερη δύναμη από όση πραγματικά έχουν. Και το χειρότερο από όλα, είναι το ότι θα αργήσουμε πολύ να μάθουμε τι θα γίνει τελικά κατά τη δική μου εκτίμηση για το χρόνο εισαγωγής της τροπολογίας προς ψήφιση.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1566 στις: Δεκεμβρίου 23, 2018, 16:19 »
φίλε cruiser 79  δεν είμαι υπερβολικός ,  δεν μίλησα για 30μελα  .

εγώ μίλησα σε σύγκριση με την ιδιοκατασκευή (DIY) και ότι θέλουν να την εξαφανίσουν σαν επιλογή από τον καταναλωτή .

για αυτό ενοχλούν η γλυκερίνες από το φαρμακείο , για αυτό ενοχλούν τα αρώματα .

είναι για αυτούς καλύτερο να σου πουλάνε το snv που είναι το ίδιο άρωμα αραιωμένο σε  ένα πλαστικό μπουκαλάκι και με φουσκωμένη τιμή .

μην ξεχνάμε οτι μερική  κατασκευαστές υγρών   κατάργησαν γεύσης σε αρώματα και τα εμφανίσαν μετά μόνο σε snv .



συμπέρασμα δικό μου πάντα , θελουνε να πατροναρουν τον καταναλωτή , την αγορά , και της συσκευές στα δικά τους μέτρα ..
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 23, 2018, 16:56 από ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1567 στις: Δεκεμβρίου 23, 2018, 16:25 »
Αυτο αλλωστε δεν εκαναν με την συγκεντρωση και με τις πλατες ατμιστων-πελατων?
Μια που η τύχη με έφερε στη θέση να πρέπει να αποφασίσω αν είναι καλή η συμμετοχή του συλλόγου των ατμιστών στην συγκέντρωση, θα σου απαντήσω: ασφαλώς και όχι.
Αν η πίεση που μπορούν να ασκήσουν οι 2-3 του σεναρίου σου είναι τα 200 άτομα που μπορεί να έφεραν οι ατμιστές στα 300 των καταστημάτων (οι αριθμοί πρόχειροι, μια που είμασταν καμιά 500αριά εκεί) τότε καταλαβαίνεις πως μιλάμε για αστεία πίεση. Απλά ισοπεδώνεις χωρίς λογική μια προσπάθεια στην οποία εσύ δεν πιστεύεις.
Αντιπροτείνω (ακολουθώντας την δική σου λογική) πως οι ατμιστές χρησιμοποίησαν τους καταστηματάρχες για να κατεβάσουν στο δρόμο περισσότερους από όσους μπορρούσαμε εμείς, συν δικηγόρους, συν κάποιους να εξηγήσουν την χρηματο-οικονομική πλευρά των πραγμάτων, για να πιέσουν για πλήρη ελευθερία των ατμιστικών προϊόντων. 

Nai_Ego

Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1568 στις: Δεκεμβρίου 23, 2018, 16:50 »
Ας το δούμε πιο απλά.

Είσαι σε μία ζούγκλα. Κουμάντο κάνει είτε το λιοντάρι (ως βασιλιάς) ή η μαϊμού (επειδή ξέρει τα "κόζια"). Ας επιστρέψουμε στην Ελλάδα του 2019 μ.Χ. Οι ατμιστές δεν έχουμε ούτε λιοντάρι, ούτε μαϊμού με το μέρος μας οπότε... απλά θα ζήσουμε ως ατμιστές με τους νόμους της ζούγκλας. Και φυσικά δεν είναι και τόσο εύκολο να σωθούμε ως είδος.

Αποσυνδεδεμένος ΤΖΙΝΟΣ68

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1569 στις: Δεκεμβρίου 23, 2018, 17:47 »
απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη... μηπως να εμπαινε ενα οχι στην... μπροστα?

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1570 στις: Δεκεμβρίου 23, 2018, 18:45 »
Αν τα λιοντάρια δεν έχουν τί να φάνε, τί θα κάνουν; Θα φάνε τις μαϊμούδες;

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1571 στις: Δεκεμβρίου 23, 2018, 21:53 »
ωραια αφορμη.
Αναλογος τα <<λιονταρια>> και ΒΕΒΑΙΑ αναλογος την <<μαιμου>>.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1572 στις: Δεκεμβρίου 23, 2018, 22:14 »
Την πολυ ψειριζουμε βλέπω όμως...

Tapatalk user


Αποσυνδεδεμένος ΤΖΙΝΟΣ68

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1573 στις: Δεκεμβρίου 23, 2018, 22:41 »
την ψειριζουμε για να μην γινει μαϊμ#&νιά...

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1574 στις: Δεκεμβρίου 23, 2018, 22:44 »
 :peace1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556617 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 5 210 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:12
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181460 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 86 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8800 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34394 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537994 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60360 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238586 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 744 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16648 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138903 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz