vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

519 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, giorgos1999, tony1976, Ribot, manoslykos, yorgoss, white varadero

Twitter

Υποχρεωτικά «βραδυφλεγή» τσιγάρα σε όλη την Ε.Ε.

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"

Από την ηλεκτρονική έκδοση της Ελευθεροτυπίας, 14/11/2011
http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=325851


Τσιγάρα με «μειωμένη ροπή ανάφλεξης» θα κυκλοφορούν υποχρεωτικά, από τις 17 Νοεμβρίου, σε όλα τα κράτη μέλη της Ε.Ε. Σύμφωνα με ανακοίνωση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, τα τσιγάρα αυτά, θα σβήνουν από μόνα τους όταν δεν χρησιμοποιούνται γι΄αυτό θα είναι λιγότερο πιθανό να προκαλέσουν πυρκαγιές.


Η αλλαγή στα τσιγάρα θα εφαρμοστεί βάσει των νέων προτύπων και θα αφορά στη μείωση της «ροπής ανάφλεξης» στην οποία οφείλεται η ικανότητα ενός τσιγάρου που εγκαταλείπεται αναμμένο, να προκαλέσει πυρκαγιά. Οι εταιρείες που κατασκευάζουν τσιγαρόχαρτα έχουν τροποποιήσει την παραγωγή του προϊόντος τους και θα τοποθετήσουν δύο δακτυλίους από πιο παχύ χαρτί στα δύο άκρα του τσιγάρου. Αν το τσιγάρο εγκαταλειφθεί, με το που θα φτάσει ο καπνός στον έναν από τους 2 δακτυλίους, το τσιγάρο θα σβήσει από μόνο του αφού ο δακτύλιος θα περιορίσει την παροχή αέρα-οξυγόνου.   
Σύμφωνα με στοιχεία των κρατών μελών, τα τσιγάρα που εγκαταλείπονται αναμμένα αποτελούν μία από τις βασικότερες αιτίες πρόκλησης θανάσιμων πυρκαγιών στην Ευρώπη. Για την περίοδο από το 2003 έως το 2008, μόνο στην Ε.Ε. οι πυρκαγιές που οφείλονταν σε τσιγάρα ήταν πάνω από 30.000 ετησίως και προκάλεσαν περισσότερους από 1.000 θανάτους και 4.000 τραυματισμούς. Από τα ίδια στοιχεία προκύπτει ότι ο αριθμός των θυμάτων μπορεί να μειωθεί κατά περισσότερο από 40% με την εισαγωγή των τσιγάρων με «μειωμένη ροπή ανάφλεξης».   
Το ίδιο μέτρο ασφάλειας εφαρμόζεται ήδη σε ορισμένες χώρες ανά τον κόσμο (ΗΠΑ, Καναδά, Αυστραλία) και, εντός της ΕΕ, στη Φινλανδία από τον Απρίλιο του 2010. Η εμπειρία της Φινλανδίας, όπου ο αριθμός των θυμάτων από πυρκαγιές που προκαλούνται από ανάφλεξη τσιγάρων μειώθηκε κατά 43%, δείχνει ότι θα μπορούσαν να σώζονται στην ΕΕ περίπου 500 ζωές ετησίως. Μόλις δημοσιευθούν τα νέα πρότυπα ασφάλειας στην επίσημη εφημερίδα της Ε.Ε., όλες οι καπνοβιομηχανίες που πουλούν τσιγάρα στην Ευρώπη θα πρέπει να συμμορφώνονται με τα εν λόγω μέτρα.   
             
ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ


Αποσυνδεδεμένος kiltsikis21

  • **
  • 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπάρχει πάντα ένας τρόπος εάν είσαι αποφασισμένος
Απ: Υποχρεωτικά «βραδυφλεγή» τσιγάρα σε όλη την Ε.Ε.
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 09:48 »
Ευτυχως γλυτωσαμε και απο τα κανονικα και απο τα βραδυφλεγη.Ευχομαι οσο περνα ο καιρος να ξεφευγουν ολο και περισοτεροι :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υποχρεωτικά «βραδυφλεγή» τσιγάρα σε όλη την Ε.Ε.
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 10:14 »
Μπορειτε να φανταστειτε με τι αλλο θα ''ποτισουν'' παλι τα χαρτακια ;  :wall:  Και μετα σου τη λενε για το ΗΤ  :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος drf

  • ***
  • 557
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υποχρεωτικά «βραδυφλεγή» τσιγάρα σε όλη την Ε.Ε.
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 10:44 »
βέβαια μη χαθεί καμία τζούρα ΚΤ από τον καπνιστή και πάει χαμένος...  ;D

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Υποχρεωτικά «βραδυφλεγή» τσιγάρα σε όλη την Ε.Ε.
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 10:49 »
Ομως το "υλικο" που θα βαζουν στα τσιγαρα δεν ειναι επικινδυνο? Αναρωτιεμαι κ λυπαμαι ειλικρινα για τους καπνιστες, κ ακομα περισσοτερο γιατι δεν καταφερα να πεισω δικους ανθρωπους που καπνιζουν να σταματησουν  :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: 

Αποσυνδεδεμένος Dep-ON

  • ***
  • 900
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί-Ζω ProVari+Iatty+GG Stealth+Zeus+DVW
Απ: Υποχρεωτικά «βραδυφλεγή» τσιγάρα σε όλη την Ε.Ε.
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 11:11 »
 :o οχ για μια στιγμη ανησύχησα ...νομιζα οτι το θεμα  αναφερόταν σε τσιγάρα e-sig ..και σε χαμηλά volt όταν έλεγε βραδυφλεγή  ...ουφ  :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος heritsa

  • *
  • 48
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Υποχρεωτικά «βραδυφλεγή» τσιγάρα σε όλη την Ε.Ε.
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 11:31 »
Καλημέρα! Πλάκα πλάκα, μέσα σε όλα τα άλλα οφέλη που έχω με το η/τα, είναι και ένα άγχος λιγότερο: το διπλοτσεκάρισμα στο σπίτι φεύγοντας για τυχόν αποτσίγαρα αναμμένα! Ουφ!!! Όσο για τα «βραδυφλεγή» νέα χημικούλια στα πνευμονάκια!!! :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος sempreviva

  • **
  • 118
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Υποχρεωτικά «βραδυφλεγή» τσιγάρα σε όλη την Ε.Ε.
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 11:37 »
Έτσι..πιο παχύ χαρτί..κι άλλη κόλλα, κι άλλη πίσσα!! Και μετά τους ενοχλεί το η.τ.! Μια χαρά τη βρήκαμε εμείς ρε παιδιά, τι να λέμε!!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υποχρεωτικά «βραδυφλεγή» τσιγάρα σε όλη την Ε.Ε.
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 11:38 »
Το θεμα ομως εινε οτι οι καπνιστες και παλι δεν θα το κοψουν η να προσπαθησουν τουλαχιστον να το αλλαξουν με καποιο υποκαταστατο. Τοσα και τοσα ξερουμε και τεκμηριωμενα, αλλα  :wall: οχι ο κοσμος εκει σταθερα.

Αποσυνδεδεμένος striftos

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υποχρεωτικά «βραδυφλεγή» τσιγάρα σε όλη την Ε.Ε.
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 11:41 »
Αυτό το μέτρο πέρασε στις ΗΠΑ πέρσυ... όχι σε όλες τις πολιτείες... και έγινε χαμός...

Οι καπνιστές αναφερόντουσαν σε άσχημη γεύση, πονοκεφάλους και ακόμα και αναπνευστικά!! Μαζί με την αυξημένη τιμή, βοήθησε μεγάλη μερίδα καπνιστών της αμερικής να εγκαταλείψει το εργοστασιακό τσιγάρο και να στραφεί σε στριφτά και MYO (make your own - έτοιμο άδειο τσιγάρο με φίλτρο, το οποίο γεμίζει με ένα ειδικό μηχανιματάκι stuffer)...

Πριν κάνα μήνα, πριν ξεκινήσω το ητ, είχα πάρει τα νέα Camel Black και είχα προσέξει πως έσβηνε από μόνο του αν το άφηνα... είχε πάει το μυαλό μου εκεί, αλλά είπα ιδέα μου ήταν... έλα που τελικά αυτό ήταν!!

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Υποχρεωτικά «βραδυφλεγή» τσιγάρα σε όλη την Ε.Ε.
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 11:41 »
@Vrs5

Eχεις απολυτο δικιο κ δεν μπορω να καταλαβω γιατι εμεις τα καταφεραμε κ εκεινοι δεν θελουν καν να δοκιμασουν? Λεω για ολους οσους γνωριζω κ καπνιζουν τα φλεγομενα χαρρτια! Εχω τοσες φορες προσπαθησει να τους δωσω να δοκιμασουν απο το δικο μου ητ κ με κοιταζουν μαλλον ειρωνικα?
Η μητερα μου το ητ το  βρισκει καλο αλλα εχει παντα μια δικαιολογια που οταν την ακουω κανω ενα βημα πισω κ λεω¨: Εσυ αποφασιζεις!  ;)
Ειναι τελικα δυσκολο να πεισεις καποιους ανθρωπους να δοκιμασουν να κατεβουν ενα σκαλι κατω απο την χειροτερη τους συνηθεια ναι?

Αποσυνδεδεμένος Kir Fanis

  • *
  • 862
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υποχρεωτικά «βραδυφλεγή» τσιγάρα σε όλη την Ε.Ε.
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 11:46 »
Εχω τοσες φορες προσπαθησει να τους δωσω να δοκιμασουν απο το δικο μου ητ κ με κοιταζουν μαλλον ειρωνικα?

είναι δυνατόν κάποιος να αρνηθεί σε σένα? ;D :) ...στα σοβαρά τώρα έχεις απόλυτο δίκιο σ αυτό που λές.Το έχω αντιμετωπίσει κ εγώ με συγγενείς κ φίλους. :yes:

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υποχρεωτικά «βραδυφλεγή» τσιγάρα σε όλη την Ε.Ε.
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 11:48 »
Ετσι εινε φιλοι μου. Αν κρινω απο τον εαυτο μου τουλαχιστον οσο περισσοτερο πιεζεις καποιον τοσο αντιδρα προς την αντιθετη κατευθυνση.

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Υποχρεωτικά «βραδυφλεγή» τσιγάρα σε όλη την Ε.Ε.
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 11:56 »
@Vrs5

Eχεις απολυτο δικιο κ δεν μπορω να καταλαβω γιατι εμεις τα καταφεραμε κ εκεινοι δεν θελουν καν να δοκιμασουν? Λεω για ολους οσους γνωριζω κ καπνιζουν τα φλεγομενα χαρρτια! Εχω τοσες φορες προσπαθησει να τους δωσω να δοκιμασουν απο το δικο μου ητ κ με κοιταζουν μαλλον ειρωνικα?
Η μητερα μου το ητ το  βρισκει καλο αλλα εχει παντα μια δικαιολογια που οταν την ακουω κανω ενα βημα πισω κ λεω¨: Εσυ αποφασιζεις!  ;)
Ειναι τελικα δυσκολο να πεισεις καποιους ανθρωπους να δοκιμασουν να κατεβουν ενα σκαλι κατω απο την χειροτερη τους συνηθεια ναι?
χαχα κι η δική μου όλο κάτι βρίσκει! 
αλλά είπαμε..το τοπ σχόλιο των περισσότερων που δεν μπαίνουν στη διαδικασία να δοκιμάσουν το η.τ. είναι:  'μα αυτά είναι καρκινογόνα' :wall:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Υποχρεωτικά «βραδυφλεγή» τσιγάρα σε όλη την Ε.Ε.
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 19:51 »
η καλύτερη απάντηση που έχω ακούσει ήταν από φίλη μου:
"Καλό είναι, αλλά τώρα έχω πολλά προβλήματα, δε θέλω να προσθέσω έναν ακόμη μπελά στο κεφάλι μου, δηλαδή να μάθω πώς θα το χρησιμοποιώ".
Αυτά από άτομο που είχε ήδη εκφράσει προβληματισμό για : κόστος 2 πακέτων την ημέρα, απαγόρευση καπνίσματος στη δουλειά της, μυρωδιά στο σπίτι της και ανάγκη ανοιχτής μπαλκονόπορτας και το χειμώνα. Ισως, όταν την αναγκάσει η υγεία της, να το δει σοβαρά.
Τώρα μαθαίνω ότι βάζουν κι άλλα χημικά στα τσιγάρα. Αλλά και πάλι, να ξέρετε, όσο ο καπνιστής ξεγελάει τον εαυτό του ότι δεν πειράζει ακόμη, δεν πρόκειται να ψαχτεί. Θυμάμαι ακόμη κάποιους χρήστες στριφτών να επαναπαύονται ότι τα δικά τους τσιγάρα είναι πιο υγιεινά από τα έτοιμα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180498 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8296 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33923 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535994 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59738 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237315 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15457 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136094 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085256 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35366 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10195 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12