vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

293 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, manoslykos

Twitter

HORUS RTA by Vapefly

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HORUS RTA by Vapefly
« Απάντηση #15 στις: Απριλίου 15, 2018, 14:51 »
Φανταστική παρουσίαση πάλι.
Τον είχα βάλει στο μάτι όταν τον πρωτοειδα και τώρα λέω να τον αποκτήσω

AFK


Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: HORUS RTA by Vapefly
« Απάντηση #16 στις: Απριλίου 15, 2018, 15:13 »
Εχει ερθει στην Ελλάδα; 

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: HORUS RTA by Vapefly
« Απάντηση #17 στις: Απριλίου 15, 2018, 15:20 »
Προς το παρόν, όχι.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: HORUS RTA by Vapefly
« Απάντηση #18 στις: Απριλίου 15, 2018, 15:23 »

Εξαιρετική παρουσίαση Γιώργο. Εύγε!  :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: HORUS RTA by Vapefly
« Απάντηση #19 στις: Απριλίου 15, 2018, 15:29 »
Έχω καλούς δασκάλους ;)
Τους ευχαριστώ όλους!

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: HORUS RTA by Vapefly
« Απάντηση #20 στις: Απριλίου 15, 2018, 15:29 »
Bravissimo, maestro! 😊

Ξεκίνα σιγά σιγά τα fused clapton, τα staple, τα staggered fused, τα staple staggered fused, τα framed staple staggered fused, τα juggernaut. Μην καλλιεργείς αγωνία και προσμονή στο φόρουμ! 😃




Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: HORUS RTA by Vapefly
« Απάντηση #21 στις: Απριλίου 15, 2018, 15:31 »
Σιγά-σιγά... μόλις με ξεπαρθένεψαν οι πνευμονικές ;D 

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: HORUS RTA by Vapefly
« Απάντηση #22 στις: Απριλίου 15, 2018, 17:38 »
Αυτη για μενα ειναι η καλύτερη σου παρουσίαση.
Μπραβο  και καλη συνεχεια

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: HORUS RTA by Vapefly
« Απάντηση #23 στις: Απριλίου 15, 2018, 21:07 »
Η ερωτηση του ενος εκατομμυριου βεβαια ειναι μονο μια: σε σχεση με τον Zeus πως τα παει απο γευση και τροφοδοσια;
Δεν έχω δοκιμάσει τον Δία... ούτε από το απέναντι πεζοδρόμιο :)).
Δεν ήταν στο πεδίο των... επιδιώξεών μου :laugh1:
Ο Horus... κανένα θέμα τροφοδοσίας (υπερ- ή υπο-). Το μόνο σχετικό θέμα είναι ότι θέλει συνέχεια να τον τροφοδοτώ ;D
Και από γεύση... πρωτόγνωρη για μένα, οπότε συγκρίσεις δεν μπορώ να κάνω. Πάντως, κατάφερε να με κάνει να ατμίζω ευχάριστα το butterscotch tobacco της pink mule, που το είχα ξεχάσει από το περασμένο καλοκαίρι στο ντουλάπι, γιατί μου βρώμαγε στους σφιχτούς τσιγαρίσιους άτμο μου. Βίτσια είναι αυτά, βέβαια ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 15, 2018, 22:11 από alexoyiorgis »

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HORUS RTA by Vapefly
« Απάντηση #24 στις: Απριλίου 15, 2018, 21:32 »
Βέβαια η γεύση μπορεί να οφείλεται και στο ότι το ξέχασες από το περασμένο καλοκαίρι.......... :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: HORUS RTA by Vapefly
« Απάντηση #25 στις: Απριλίου 15, 2018, 21:46 »
Το δοκίμασα ξανά στους τσιγαρίσιους μου με την ευκαιρία. Άσε, μην σου πω τι μου θύμιζε η "μυρωδιά" του. Δεν θέλω να γίνω πιο παραστατικός, γιατί μετά θα πρέπει να με εκπαραθυρώσετε! :laugh1:

Αλλά ο μπαγάσας ο Ώρος το κάνει ελαφριά καραμέλα, όπως υποτίθεται ότι θα έπρεπε να είναι. Ο συνδυασμός υψηλότερης θερμοκρασίας, μαζί με το σύστημα του αέρα του, είναι αυτό που χρειαζόταν. Και δουλεύει και σε καπνικά και σε γλυκά. 
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 15, 2018, 21:51 από alexoyiorgis »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: HORUS RTA by Vapefly
« Απάντηση #26 στις: Απριλίου 16, 2018, 00:02 »
... μόνο σχετικό θέμα είναι ότι θέλει συνέχεια να τον τροφοδοτώ ;D
Και από γεύση... πρωτόγνωρη για μένα, οπότε συγκρίσεις δεν μπορώ να κάνω. Πάντως, κατάφερε να με κάνει να ατμίζω ευχάριστα το butterscotch tobacco της pink mule, που το είχα ξεχάσει από το περασμένο καλοκαίρι στο ντουλάπι..

Με βάζεις στον πειρασμό να ρωτήσω αν έχεις παίξει συγκριτικό στον Skyline σε αυτούς τους 2 τομείς

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: HORUS RTA by Vapefly
« Απάντηση #27 στις: Απριλίου 16, 2018, 07:58 »
Δεν έχω Skyline. Πώς το έπαθα αυτό;  :))
Δεν είχα πειστεί (διαβάζοντας το "θηριώδες" νήμα του) ότι θα μου προσφέρει κάτι πολύ διαφορετικό απ' όσα είχα δοκιμάσει. Perception is reality, είπαμε.  ;D

Ο Horus, όμως, με έπεισε μόνο και μόνο από την μελετημένη σχεδίασή του ότι θα με βάλει σε διαφορετικά "χωράφια" που δεν είχα δοκιμάσει να τα "οργώσω" μέχρι τώρα. Και δεν είχα διαβάσει τίποτα σχετικό με την απόδοσή του πουθενά στο διαδίκτυο, καθώς μόλις βγήκε στην αγορά. Μάλλον η παρουσίασή του στο φόρουμ μας είναι η πρώτη παγκοσμίως μέχρι στιγμής (δεν μιλάω για τις απλές αναφορές των διαδικτυακών μαγαζιών, που παραθέτουν ουσιαστικά μόνο τις marketing πληροφορίες της κατασκευάστριας εταιρείας). Αν υπάρχει τέτοια κάπου, ας αναφερθεί στο νήμα.

Η έκπληξή μου με τον Horus ήταν ότι καλύπτει και DTL και MTL άτμισμα και σφιχτές και αεράτες τζούρες και στα δύο είδη ατμίσματος. Για μένα λειτούργησε ως ο κατάλληλος εκπαιδευτής μου στις πνευμονικές, όπως "διηγήθηκα".

Μου ζητάει να τον γεμίζω συνεχώς, όχι γιατί αυτός "πίνει" πολύ, αλλά γιατί εγώ "πίνω" πολύ με αυτόν. Είναι, βλέπεις, και η testing περίοδός του.

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: HORUS RTA by Vapefly
« Απάντηση #28 στις: Απριλίου 17, 2018, 09:44 »
[member=19607]MAFAKA[/member], η ερώτησή σου για σύγκριση με τον Zeus, με έστειλε και διάβασα ολόκληρο το νήμα του (για πρώτη φορά) και έψαξα διεξοδικά τις εικόνες που βρήκα στο ίντερνετ για την εσωτερική σχεδίασή του (του deck του και του συστήματος παροχής αέρα).

Θα σου πω ότι o Horus φαίνεται πως είναι πολύ πιο αποδοτικός (για γεύση) σε σχέση με την ποσότητα του αέρα που τραβάς με την τζούρα σου, καθώς δεν χρειάζεται αυτή να είναι τόσο "μεγάλη" και απότομη, όσο στον Zeus. Αυτό το λέω επειδή στον Zeus ο αέρας που κατεβαίνει από το top cap διαχέεται αρκετά, περιφερειακά γύρω από την εσωτερική καμπάνα, για να καλύψει και τις δύο απέναντι πλευρές διοχέτευσής του προς την αντίσταση, στις οποίες υπάρχει ταυτόχρονα και πλάγια και από-κάτω παροχή αέρα στην αντίσταση (όπως υπάρχει και στον Horus, αλλά μόνο από την μία πλευρά της αντίστασης). Το λέω αυτό, γιατί εξηγεί το ότι η ποσότητα του αέρα, που πέφτει πάνω στην αντίσταση του Zeus και από τις δύο πλευρές της, δεν μπορεί να συμπιεστεί τόσο (όσο στον Horus), για να πέσει με ταχύτητα πάνω στην αντίσταση της, ώστε να αποδώσει περισσότερο γευστικά.
 
Στον Horus, το σύστημα κατεβάσματος του αέρα έχει -αμέσως από το άνω μέρος της καμπάνας, στο κέντρο του δαχτυλιδιού του αέρα- συγκέντρωση και καναλιζάρισμα του αέρα (σε όλη την διαδρομή του κατερχόμενο μέσα στην εξωτερική καμπάνα), για παροχή του μόνο προς μία πλευρά του deck (ομοίως με πλάγια και από-κάτω παροχή του στην αντίσταση). Αυτό του επιτρέπει να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για MTL άτμισμα, αφού ο αέρας συμπιέζεται ευθύς εξ αρχής και συνεχίζει κατερχόμενος με μεγαλύτερη πίεση (λόγω περιορισμού του από το μονόπλευρο καναλιζάρισμα).

Με τα παραπάνω προσπάθησα να στηρίξω το θέμα γεύσης σε πιο αντικειμενικά (σχεδιαστικά) κριτήρια, ως συνήθως κάνω.

Τα τόσα θεματάκια που διάβασα, ότι αντιμετωπίζουν οι χρήστες του Zeus, "κυνηγώντας" κάποια -έστω- γεύση, στον Horus δεν τα αντιμετωπίζω (ούτε διαρροές, που ρώτησες). Αν και διάβασα στο νήμα του Zeus, ότι οι top-airflow δεν δίνουν πολλά πράγματα από γεύση, εγώ στον Horus "νιώθω" γεύση πιο έντονη απ' ότι με τους MTL drippers μου. Αλλά κακώς αναφέρω  μια τέτοια -εντελώς προσωπικής εντύπωσης- σύγκριση γευστικού επιπέδου, καθώς
δεν συγκρίνονται... "μήλα με καρύδια".

Πάντως, δηλώνω, για άλλη μία φορά, ότι είμαι παντελώς αρχάριος σε τέτοιου τύπου top-airflow ατμοποιητές (αν αυτό κάτι σημαίνει). Και με τη μία, ο Horus στογγυλοκάθισε στο χέρι μου όλη τη μέρα.

Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HORUS RTA by Vapefly
« Απάντηση #29 στις: Απριλίου 30, 2018, 02:11 »


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180295 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8264 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33896 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534603 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59707 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237214 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 545 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14038 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136090 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085153 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35310 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10090 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12