vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

532 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, camber, Jorge, giorgos1999, Tazz

Twitter

Νομοθεσία για το πού επιτρέπεται η χρήση του ΗΤ;

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: Νομοθεσία για το πού επιτρέπεται η χρήση του ΗΤ;
« Απάντηση #30 στις: Νοεμβρίου 30, 2011, 02:23 »
Ο ΕΟΦ λέει:
Για τα ηλεκτρονικά τσιγάρα, τα οποία περιέχουν στα φυσίγγια τους διαλύματα νικοτίνης έχει εκδοθεί η Απόφαση με Αρ. Πρωτ. 49959/25-07-2008 του Εθνικού  Οργανισμού Φαρμάκων (ΕΟΦ):
«Απαγόρευση της διακίνησης και διάθεσης όλων των προϊόντων που πωλούνται μαζί με το ηλεκτρονικό τσιγάρο/πούρο ή και ανεξάρτητα και περιέχουν νικοτίνη», σύμφωνα με την οποία απαγορεύεται η διακίνηση και διάθεση όλων των προϊόντων που πωλούνται μαζί με το ηλεκτρονικό τσιγάρο ως υποκατάστατα του καπνίσματος, η δε διάθεσή τους στην αγορά προϋποθέτει τη χορήγηση άδειας κυκλοφορίας φαρμάκου από τον ΕΟΦ.

Είτε το αγοράσεις χώρια είτε μαζί με το η.τ, από την στιγμή που έχει νικοτίνη το υγρό πρέπει για να είναι νόμιμο, να έχει πάρει άδεια κυκλοφορίας φαρμάκου.

Κατά δεύτερο, δεν υφίσταται η.τ με νικοτίνη και η.τ χωρίς νικοτίνη. Το η.τ είναι μια συσκευή για να ατμίζεις υγρά είτε με νικοτίνη, είτε χωρίς.

''Άρα, αν το η.τ (με νικοτίνη) δεν διατίθεται για διακοπή καπνίσματος, είναι νόμιμο.''
Λιάκουρα εγώ μαζί σου είμαι αλλά νομίζω οτι το παραπάνω είναι τελείως κουλό σύμφωνα και με τον ΕΟΦ αλλά και τον νόμο.
Ο νόμος είναι μεταγενέστερος της απόφασης του ΕΟΦ και με μεγαλύτερη ισχύ.
Όπως και να έχει όμως, έτσι όπως είναι γραμμένος και με τα υφιστάμενα δεδομένα, αν όντως απαγορεύει το η.τ (μπορεί η ερμηνεία μου να είναι λάθος), θεωρώ οτι μπορεί πολύ εύκολα να προσβληθεί αλλά και να δημιουργήσει πολύ μεγαλύτερα προβλήματα στο κ.τ αναλόγως των αποφάσεων που θα παρθούν.
Κατά την άποψη μου, όσο το η.τ δεν είναι πιο βλαβερό από το κ.τ δεν πρόκειται να φοβηθεί τίποτα. Ούτε νόμους ούτε πράσινα μπλε κόκκινα φαντάσματα


Edit: Σκέφτομαι και την διάκριση ανάμεσα σε νικοτινούχα κ μη νικοτινούχα υγρά. Ας πάρουμε ένα μη νικοτινούχο υγρό. Από τι φτιάχνεται; Pg/vg, νερό, άρωμα και ίσως κάποια πρόσθετα. Έτοιμο το μη νικοτινούχο. Αυτό κατά πως φαίνεται θα κυκλοφορεί ελεύθερο.
Τι χρειάζεται για να το κάνουμε νικοτινούχο; Να του στάξουμε μερικές σταγόνες νικοτίνη. Ώπα μεγάλε!! Αυτό για να κυκλοφορήσει πρέπει να πάρει άδεια κυκλοφορίας φαρμάκου από τον ΕΟΦ...Ρε δε πάτε να κουρεύεστε;;;

Βλέπω και την σχετική αναφορά του ΕΟΦ για τα μη νικοτινούχα υγρά, που λέει:
Όσον αφορά τα ηλεκτρονικά τσιγάρα που δεν περιέχουν νικοτίνη, ο ΕΟΦ μας ενημέρωσε με το Αρ. Πρωτ. 49931/07-07-2009 έγγραφό του, ότι συγκεντρώνει στοιχεία και επεξεργάζεται σχέδιο Κοινής Υπουργικής Απόφασης του Υπουργείου Οικονομίας, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας και του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης για τη ρύθμιση της κυκλοφορίας του ηλεκτρονικού τσιγάρου, το οποίο σύντομα θα σταλεί προς υπογραφή στα αρμόδια Υπουργεία.

Με βάση τα παραπάνω θα ρυθμίζεται η κυκλοφορία του η.τ Άρα δεν θα είναι απαγορευμένο...Ότι καταλάβατε καταλάβατε...Εγώ πάντως δεν μπορώ να βγάλω άκρη!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 30, 2011, 02:37 από crisx »

Αποσυνδεδεμένος KoreYdro

  • **
  • 429
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Zagadka..
Απ: Νομοθεσία για το πού επιτρέπεται η χρήση του ΗΤ;
« Απάντηση #31 στις: Νοεμβρίου 30, 2011, 02:43 »
kore, η άποψη η δική μου είναι οτι έχουν ήδη γίνει έρευνες σε παγκόσμιο επίπεδο από καπνοβιομηχανίες κολοσσούς. Απλά έχουν κρατηθεί μυστικές και δεν πρόκειται να δημοσιευθούν γιατί πολύ απλά, δεν υπάρχει κάτι το πραγματικά μεμπτό για να κατηγορήσουν το η.τ. Όχι κάτι ώστε να προτρέψουν τον κόσμο να στραφεί και πάλι προς το κ.τ με την αιτιολογία οτι είναι καλύτερο από το η.τ.
Εξάλλου υπάρχουν παρόμοιες έρευνες για το κ.τ που έχουν γίνει εδώ και πολλά χρόνια και που κρατήθηκαν μυστικές από τις καπνοβιομηχανίες διότι θιγόντουσαν τα συμφέροντα τους.

Αυτα που λες δεν παυουν να ειναι ικασιες..δεν μπορουμε να τα υιοθετησουμε οσο και αν μας βολευουν..προσωπικα και εγω πιθανον να
το σκεφτομαι ετσι επισημα δεν υπαρχει τιποτα και οσο θα ισχυει αυτο θα υπαρχουν προβληματα.

Δες τωρα αυτο..ενας ευρωβουλευτης (νεοτατος) επανεφερε το θεμα των τσιγαρων σχετικα με το ραδιενεργο πολωνιο που εμπεριεχει ο καπνος τους.
(http://www.makthes.gr/news/reportage/81697/)
ζητησε το αυτονοητο..να "πλενεται" πλεον ο καπνος τον τσιγαρων απο αυτο μιας και υπαρχει πια η τεχνολογια αυτη..οπως ομως θα ειδατε τα κρατη προτιμησαν να κανουν λιγο περισσοτερο καρκινογονο το χαρτι του τσιγαρου και καλα για να σβηνει..δηλαδη ας μη βγαλουμε το πολωνιο που ειναι ετσι και αλλιως καρκινογονο και σκοτωνει 120-138 επιπλέον ανά 1.000 καπνιστές αποδεδειγμενα αλλα να φροντισουμε να σβηνει για αυτους που ΙΣΩΣ το ξεχασουν αναμενο και παρουν φωτια
:eyesplash: :eyesplash: :eyesplash:

Ισως βγηκα λιγο off topic αλλα χρησιμοποιησα αυτο το παραδειγμα για να δουμε οτι εν τελει δεν υπαρχει καμια απολυτως διαθεση απο κανενα κρατος στον κοσμο να δημιουργησει κανενα νομο για να προστατεψει τους ιδιους τους καπνιστες..
ακομα και οι αντικαπνιστικες εκστρατειες ειναι πια κερδοσκοπικοι οργανισμοι ασχετα αν ισχυριζονται το αντιθετο και παιζονται πολλα λεφτα και εκει.
Το αν εχουν κανει λοιπον οι ιδιες οι καπνοβιομηχανιες ερευνες αυτο δεν μας αφορα και τοσο..το ιδιο το κρατος πρεπει να κανει για να ειναι και επισημες αλλα κατι μου λεει οτι οι γνωστοι κολοσσοι πιθανον να μη το επιτρεψουν ποτε..

@ Λιακουρας
(off topic, επετρεψε μου να διαφωνω καθετα καλε μου φιλε,με την ιδια λογικη την Γαλανη επρεπε να την εχουν κανει και χρυση και αγαλμα καθως και πολλους αλλους..)

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: Νομοθεσία για το πού επιτρέπεται η χρήση του ΗΤ;
« Απάντηση #32 στις: Νοεμβρίου 30, 2011, 03:06 »
kore εικασίες είναι σαφώς αφού δεν υπάρχει κάτι επίσημο. Και με το ραδιενεργό πολώνιο όμως οι καπνοβιομηχανίες το γνώριζαν εδώ και χρόνια. Πως; Κατόπιν έρευνας. Κ τότε αν μιλούσαμε για μυστικές έρευνες και τότε εικασίες θα λέγαμε οτι είναι. Να όμως που δεν είναι τελικά. Παίρνω αφορμή από το παράδειγμα που έθεσες.

Με αφορμή την κατάθεση της ερώτησης ο Κρίτων Αρσένης έκανε τις εξής δηλώσεις:
« Έρευνα του Πανεπιστημίου UCLA αποκαλύπτει ότι οι καπνοβιομηχανίες στις ΗΠΑ παρόλο που γνώριζαν για περισσότερες από τέσσερις δεκαετίες ότι ο καπνός των τσιγάρων περιέχει ραδιοενεργά ισότοπα που ενέχουν σοβαρούς κινδύνους για την υγεία, απέκρυψαν σκόπιμα τα στοιχεία. Συγκεκριμένα, οι ερευνητές εξετάζοντας δεκάδες έγγραφα της καπνοβιομηχανίας τα οποία είδαν το φως της δημοσιότητας το 1998 στα πλαίσια ενός εξωδικαστικού συμβιβασμού, επιβεβαίωσαν τις φήμες ότι οι εταιρείες γνώριζαν την ύπαρξη στον καπνό της ραδιενεργής ουσίας από το 1959, διεξάγοντας παράλληλα έρευνες για τις πιθανές επιπτώσεις στην υγεία των καπνιστών. Η ραδιενεργή ουσία, που ταυτοποιήθηκε το 1964 ως το ισότοπο πολώνιο-210, εκπέμπει την πλέον δραστική για την καταστροφή των κυττάρων, ακτινοβολία α. Οι ερευνητές εκτιμούν ότι το πολώνιο-210 μπορεί να προκαλέσει 120 με 138 επιπλέον θανάτους ανά 1.000 καπνιστές ανά 25 χρόνια.

Αν υπήρχε κάτι το μεμπτό για το η.τ ήδη οι καπνοβιομηχανίες θα το είχαν κάνει πρώτο θέμα. Οι ίδιες θα το είχαν προωθήσει στις διάφορες κυβερνήσεις με χρηματοδότηση επίσημων ερευνών ώστε να προχωρήσουν μετα σε απαγόρευση του με στοιχεία.

Αποσυνδεδεμένος KoreYdro

  • **
  • 429
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Zagadka..
Απ: Νομοθεσία για το πού επιτρέπεται η χρήση του ΗΤ;
« Απάντηση #33 στις: Νοεμβρίου 30, 2011, 03:34 »
κοιτα τωρα μια μικρη διαφορα (λεω αυτο και σταματαω για να μην ειμαστε οφφ τοπικ)
οι καπνοβιομηχανιες βρηκαν το πολωνιο σε αναλυσεις του καπνου μιας και αυτο προερχεται απο
τα γνωστα σε ολους φυτοφαρμακα.Ψεκαζουν δηλαδη τον καπνο για ζιζανια κλπ και ετσι
ο καπνος απορροφα αυτη την ουσια.
Οι ερευνες εγιναν ως αποτελεσμα αυτης της διαπιστωσης..δεν εγιναν ερευνες για να διαπιστωσουν
αν υπαρχει κατι βλαβερο στον καπνο..ξεραν οτι υπαρχει,ξεραν οτι ειναι βλαβερο απλα θελησαν να δουνε
σε πιο βαθμο, τι ακριβως κανει δηλαδη αυτη η ουσια στον οργανισμο.
στο η.τ αυτο που γνωριζουμε σιγουρα ως βλαβερο ειναι η νικοτινη.σε αυτο τι ερευνες να κανεις περαιτερω?
γνωριζουν την δραση της νικοτινης.
οσο για την pg & vg εδω τα πραγματα θεωρω οτι δεν ειναι και τοσο συνθετα..αυτες ειναι πρωτογενεις ουσιες,δηλαδη δεν εχουν υποστει επεξεργασια για αυτο και δεν μπορουν να θεωρηθουν απευθειας ως υποπτες.Φυσικα κρατω επιφυλαξεις απλα προσπαθω να χρησιμοποιησω κοινη λογικη.
Αρα η βαση για εμενα δεν εχει να κανει τοσο με τα υγρα (και εκει φανταζομαι εκ πρωτης θα εστιαζαν οι καπνοβιομηχανιες) οσο στο συνολο..δηλαδη ο τροπος κατασκευης καθως και το υλικο (πολυ στραβα μου καθεται ο πολυεστερας,δεν ξερω,μπορει να κανω και λαθος..)καθως και το κατα ποσο αλλαζει η χημικη συσταση ή πως επιρρεαζει γιατι αλλο να την πινεις την vg που ειναι και φυτικη και αλλο να την εισπνεεις?
Αρα λοιπον οι οποιες ερευνες θα πρεπει να εστιασουν καπου,να βρεθει πρωτα το μεμπτο και απο εκει να δουν την πιθανη του δραση στον ανθρωπινο οργανισμο.
Πιστευω δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα..μη ξεχναμε οτι και οι ερευνες θελουν χρονο..ποσα χρονια ο ανθρωπος ειτε μασαει ειτε εισπνεει τον καπνο ειτε και εγω δεν ξερω τι?
σκεφτειτε το..


Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Νομοθεσία για το πού επιτρέπεται η χρήση του ΗΤ;
« Απάντηση #34 στις: Νοεμβρίου 30, 2011, 16:19 »
To πολωνιο απο οσο γνωριζω, προερχεται απο τα φωσφορικα λιπασματα και δυστυχως δεν μπορει να διαχωριστει απο αυτα.
Οτιδηποτε φυτο δεχεται φωσφορικα λιπασματα απορροφα και πολωνιο και ειναι πιθανον επικινδυνο (αλλα οχι τοσο οσο οταν εισπνεεται οπως ο καπνος)

Αποσυνδεδεμένος kritikaros

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
  • Κρητη...
Νομοθεσία για το πού επιτρέπεται η χρήση του ΗΤ;
« Απάντηση #35 στις: Νοεμβρίου 30, 2011, 16:52 »
Παίδες πήρα τηλέφωνο στο 1142 και μου είπα ότι απαγορεύεται ρητά...
Λέω η νικοτίνη η μήπως τα ΗΤ που έχουν μορφή ΚΤ...
λέει γενικώς τα σκευάσματα του ΗΤ δηλαδή είτε νικοτινουχα είτε όχι απαγορεύεται...!!!
Ήθελα και να ξερα ποιος κασμας το έβγαλε αυτό!!

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Απ: Νομοθεσία για το πού επιτρέπεται η χρήση του ΗΤ;
« Απάντηση #36 στις: Νοεμβρίου 30, 2011, 16:59 »
ο κερελιας  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: Νομοθεσία για το πού επιτρέπεται η χρήση του ΗΤ;
« Απάντηση #37 στις: Νοεμβρίου 30, 2011, 17:02 »
kritikaros εγώ το συμπέρασμα στο οποίο καταλήγω είναι οτι το πλαίσιο είναι πολύ άρτσι μπούρτσι και λουλάς και για αυτό δεν έχει πέσει άγριο κυνήγι ακόμα. Καθολική απαγόρευση δε νομίζω να ισχύει. Υπάρχουν διάφορα επιχειρήματα που εξέφρασαν εδώ παιδιά τα οποία δεν γνωρίζω κατά πόσο στέκουν. Νομίζω πως κανείς δεν γνωρίζει... Μόνο ο ίδιος που συνέταξε τον νόμο ίσως. Υπάρχουν ασάφειες αρκετές και ο καθένας μπορεί να υποστηρίξει κάτι διαφορετικό

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Νομοθεσία για το πού επιτρέπεται η χρήση του ΗΤ;
« Απάντηση #38 στις: Νοεμβρίου 30, 2011, 17:14 »
Νομος του ποδαριου, απο βουλή του ποδαριου και υπουργους του ποδαριου στη χώρα του ποδαριου....
Να σκεφτειτε οτι σε καποιο απο τα Links ο ΕΟΦ ετοιμαζει απο το...2009 γνωματευση για το η.τ. η οποία θα προωθηθεί για ΚΥΑ
(κοινη υπουργικη αποφαση).
Τωρα με την ...εφεδρεία βάλε άλλα 5 χρονια....

Αποσυνδεδεμένος kritikaros

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
  • Κρητη...
Νομοθεσία για το πού επιτρέπεται η χρήση του ΗΤ;
« Απάντηση #39 στις: Νοεμβρίου 30, 2011, 17:38 »
Τι να πείτε ρε παιδιά;;
Αφού οι άνθρωποι είναι καραγκιοζηδες!!
Τι να κανεις;
Καλά το λέω εγώ ότι πρέπει να μπει ένας ζωσμενος εκρηκτικά στη βουλή να μην πομεινει κολυμπιθροξυλο...
Αλλά δεν θα αργήσει και αυτό!!
Σε αυτή τη χώρα όλα του ποδαριου είναι...

Αποσυνδεδεμένος girlplay

  • **
  • 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μη κλεβετε!Η κυβερνηση σιχαινεται τον ανταγωνισμο!
Απ: Νομοθεσία για το πού επιτρέπεται η χρήση του ΗΤ;
« Απάντηση #40 στις: Νοεμβρίου 30, 2011, 18:21 »
προσωπικα...αν δεν βγει γραπτος νομος..που να το απαγορευει....ολα τα αλλα τα ακουω βερεσε......ας κοψουν πρωτα το κ.τ. που χειμωνιαζει και εχουμε αρχισει να βρωμαμε... :heat:
τουλαχιστον πριν την απαγορευση του κτ ειχαν στοχο τον εξαερισμο.....τωρα με την απαγορευση πνιγομαστε κιολας....ΕΕΕΕ..ΕΛΕΟΣ :idiot1: :idiot1: :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος KoreYdro

  • **
  • 429
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Zagadka..
Απ: Νομοθεσία για το πού επιτρέπεται η χρήση του ΗΤ;
« Απάντηση #41 στις: Νοεμβρίου 30, 2011, 22:30 »
To πολωνιο απο οσο γνωριζω, προερχεται απο τα φωσφορικα λιπασματα και δυστυχως δεν μπορει να διαχωριστει απο αυτα.
Οτιδηποτε φυτο δεχεται φωσφορικα λιπασματα απορροφα και πολωνιο και ειναι πιθανον επικινδυνο (αλλα οχι τοσο οσο οταν εισπνεεται οπως ο καπνος)

μια μικρη διορθωση εδω..κανονικη μπουγαδα μπορουν να κανουν στον καπνο!
 "ήδη από το 1980 υπάρχει τεχνική απομάκρυνσης του πολωνίου-210, με ξέπλυμα του καπνού με οξέα, αλλα οι καπνοβιομηχανίες έχουν αποφύγει έως τώρα να υιοθετήσουν μεθόδους απομάκρυνσης του πολωνίου-210."




Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Νομοθεσία για το πού επιτρέπεται η χρήση του ΗΤ;
« Απάντηση #42 στις: Νοεμβρίου 30, 2011, 23:01 »
Σωστο για τον καπνό, εννοούσα απο τα λιπάσματα και γι αυτό βρισκεται λογικα και σε άλλα προϊόντα

Αποσυνδεδεμένος KoreYdro

  • **
  • 429
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Zagadka..
Απ: Νομοθεσία για το πού επιτρέπεται η χρήση του ΗΤ;
« Απάντηση #43 στις: Δεκεμβρίου 01, 2011, 03:20 »
α ναι σε αυτο εχεις δικιο, απο τους ψεκασμους τον παιρνει και ο καπνος..σκεψου ομως για παραδειγμα να εχει το καλαμποκι πολωνιο..πόσα καλαμποκια θα φας?τσιγαρα ομως?σε αυτη τη περιπτωση η ποσοτητα σαφως και μετραει..

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Νομοθεσία για το πού επιτρέπεται η χρήση του ΗΤ;
« Απάντηση #44 στις: Δεκεμβρίου 01, 2011, 08:18 »
Ναι, συμφωνώ, άλλωστε οι έρευνες αν δεν κανω λάθος  έχουν δειξει ότι είναι πολύ πιο επικίνδυνο εισπνεόμενο (με τον καπνό).
Εμένα όμως με τσατίζει κάτι άλλο.
Γιατί δεν έχει γίνει απο τις νομοθεσίες των κρατών υποχρεωτικό το να καθαρίζεται ο καπνός απο το Πολώνιο εφ όσον είναι τεχνικά εφικτό, όταν
κόπτονται τόσο πολύ για την υγεία μας?
Υποκρισία μου "βρωμάει"...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180539 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8304 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33940 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536092 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59760 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237358 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 576 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15514 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136109 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085279 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35379 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10214 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12