vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

500 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, camber, tony1976

Twitter

Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #150 στις: Φεβρουαρίου 12, 2018, 16:46 »
με κατσαβιδι μια χαρα το ανοιγω αν και πολλες φορες ουτε αυτο χρειαζομαι
παραδιδονται μαθηματα  :))

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #151 στις: Φεβρουαρίου 12, 2018, 16:48 »
Και εγώ με ίσιο κατσαβίδι τα ανοίγω.

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #152 στις: Φεβρουαρίου 12, 2018, 16:51 »
Εγώ πιάνω την μύτη με την πενσα και τραβάω προς τα πάνω!

Αν και το έχω ανοίξει και με κάβουρα υδραυλικό!! Να τα λέμε αυτα

Αποσυνδεδεμένος opel007

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #153 στις: Φεβρουαρίου 12, 2018, 19:15 »
πραγματικα ελεος με αυτα τα μπουκαλια......
Ποιος τα σκεφτηκε και τα λενε και τα καλυτερα μπουκαλια κιολας;;;;

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #154 στις: Φεβρουαρίου 12, 2018, 20:51 »
οντως, πικρα στο άνοιγμα αλλά μια φορά χρειάζεται να ανοιχτούν. μετά στον καιάδα (ανακύκλωση).
εγώ τα ανοίγω με μαχαίρι ανάμεσα στο σταγονόμετρο και το σώμα του μπουκαλιού.

Αποσυνδεδεμένος Αρκούδης

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #155 στις: Φεβρουαρίου 12, 2018, 21:08 »
Βλέπω διάφορες απόψεις για το πως ανοίγουμε SnV και διάφορα άλλα . Εγώ σε όποιο μαγαζί και να πήγα ρώτησα για τις προδιαγραφές των υγρών που πουλάνε και η απάντηση πάντα ίδια . Μπες στο site της εταιρείας εκεί υπάρχουν . Μπήκα και σχεδόν κανένας δεν είχε αναλύσεις ή που και πως παρασκευάζονται . Καταλαβαίνω ότι μάλλον λόγω του ότι δεν εμπίπτουν στο TPD ο καθένας φτιάχνει ότι υγρά θέλει και τα πουλάει. Τώρα σε τι συνθήκες με τι υλικά ο θεός και η ψυχή τους .  

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #156 στις: Φεβρουαρίου 12, 2018, 22:31 »
O καθένας αγοράζει οτι θέλει επίσης.

Όταν μάθουμε τι ακριβώς βλάπτει και πόση ακριβώς ποσότητα και όταν υπάρξουν προδιαγραφές, να το ξαναδούμε.

Προς το παρόν προδιαγραφές δεν υπάρχουν και οι αναλύσεις είναι ένα μάτσο πανάκριβα νούμερα που δεν λένε τίποτα σε κανέναν. Ακόμα και η TPD δεν αναφέρει επιτρεπόμενα όρια ή ποιες ουσίες βλάπτουν.

Όταν ζητάμε "προδιαγραφές" και "αναλύσεις" καλό είναι να ξέρουμε και τι σημαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #157 στις: Φεβρουαρίου 12, 2018, 22:39 »
Πάντως είναι επιτακτική ανάγκη να βρούμε ένα κόλπο να ανοίγουμε εύκολα αυτά τα κωλοgorilla μπουκαλάκια γιατί δεν πάει άλλο! Την μία τραβάω την μυτούλα με πένσα και μου χύνεται το μισό υγρό απ' έξω, την άλλη βάζω μαχαίρι για να βγάλω το καπάκι και κινδυνεύω να χάσω κάνα-δύο δάκτυλα! Δεν μπορεί. Κάποιος απλός τρόπος θα υπάρχει που δεν έχουμε σκεφτεί ακόμα... :dontknow:
Εγώ έχω βολευτεί με αυτά (ανοίγουν πανεύκολα με το νύχι)
https://www.atmistique.gr/gorilla-bottle-120ml.html

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #158 στις: Φεβρουαρίου 13, 2018, 14:20 »
Κάποια μηνύματα μεταφέρθηκαν εδώ, που ταιριάζουν καλύτερα

Αποσυνδεδεμένος Makrixeris92

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #159 στις: Φεβρουαρίου 15, 2018, 21:50 »
Έχετε να προτείνετε κανά δυο high vg snv γεύσεις γιατί αυριο θα παω να πάρω να του πω να δοκιμάσω τίποτα

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #160 στις: Φεβρουαρίου 16, 2018, 11:08 »
Υπαρχει καποιο χρονικο οριο στο οποιο θα πρεπει να ατμισουμε τα SnV αφου τα εχουμε αναμειξει?
Φυσικα θεωρωντας πως τα επιμερους συστατικα (αρωμα, νικοτινη, VG & PG) δεν εχουν περασει την ημερομηνια ληξης τους και πως τα μπουκαλια διατηρουνται σε σκιερο μερος.
Ρωταω παντα απο άποψη "ασφαλειας" και οχι αν εχει χασει την γευση του ας πουμε λιγο το υγρο.

Αποσυνδεδεμένος pakitis

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #161 στις: Φεβρουαρίου 16, 2018, 11:14 »
Την ίδια απορία έχω κι εγώ. Για να δω αν μπορούμε να φτιάχνουμε απόθεμα.


Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 16, 2018, 11:24 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #162 στις: Φεβρουαρίου 16, 2018, 14:09 »
Υπαρχει καποιο χρονικο οριο στο οποιο θα πρεπει να ατμισουμε τα SnV αφου τα εχουμε αναμειξει?
Όχι, γενικά όσον αφορά υγρά ηλεκτρονικού τσιγάρου, δεν έχει προκύψει ζήτημα να "χαλάνε".  Η ημερομηνία λήξης επίσης, μπαίνει υποχρεωτικά, δύο χρόνια μετά από αυτήν της ημερομηνίας παραγωγής για τυπικούς λόγους.

Η νικοτίνη βέβαια είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο, καθώς αν παίρνει αέρα, ή και δεν αποθηκευτεί σωστά κλπ, μπορεί να "χαλάσει" πολύ  πριν την ημερομηνία λήξης.

Επειδή μιλάς όμως για SnV, που πρακτικά σημαίνει συνταγή από αρώματα, καλό είναι να σε ενδιαφέρει πιο πολύ το "αν χάνει τη γεύση του" όπως το λες.

Η πορεία του υγρού έχει τα στάδια της: 1) βασικής ομογενοποίησης, χοντρικά να αναμειχθούν σωστά τα υλικά, πχ να μην κάνει ίνες η vg μέσα στο υγρό. Αυτό γινεται με το κούνημα, αμέσως.
2) Κάποιες μέρες μετά δίνει το βασικό προφίλ του,
3) Μετά από κάποιο διάστημα φτάνει το peak του, δηλαδή δίνει το τελικό αποτέλεσμα αυτής της συνταγής. Δεν μπορεί να δώσει παραπάνω.
4) Ξεκινάει η αποσύνθεση των υλικών του υγρού, των αρωμάτων δηλαδή, αυτό που λέγεται breakdown. Το υγρό χάνει τα χαρακτηριστικά που είχε πριν, σε πολλές περιπτώσεις έχει πολυ άσχημο  αποτέλεσμα και δεν ατμίζεται.

Επειδή ρωτάει και ο αποκάτω φίλος για stash, είναι καλό να έχουμε μία εικόνα του ποια ειναι η πορεία αυτής της συνταγής που έχουμε στα χέρια μας, πότε θα περάσει από το ένα στάδιο στο άλλο, έστω στο περίπου.
Ένας καλός τοπος να το καταλαβαίνεις είναι ένας άτυπος κανόνας, πως ότι ωριμάζει γρήγορα, κάνει breakdown και γρήγορα.

Παράδειγμα το bronuts του Wayne, πασιγνωστη συνταγή και mix shot, που είναι πραγματικό Shake and Vape, το ατμίζεις στη μέρα,και τα δίνει σχεδον όλα, αλλά στις 10 μέρες αρχίζει το breakdown.

Αντίστοιχα, τα καπνικά Ry κλπ, πoυ θέλουν 20 και μέρες να δώσουνε προφίλ, έχει παρατηρηθεί ότι κρατάνε πολλούς μήνες αφου φτάσουνε στο peak τους αναλλοίωτα, και κάποια από αυτά πολύ περισσότερο.

Υπόψιν πως αυτό δεν είναι γενικός κανόνας, υπαρχουνε εξαιρέσεις και από τη μία και από την άλλη. Πάντως, καλό είναι να μην κάνουμε stash για πολλούς μήνες μπροστά, ειδικά για μη καπνικά υγρά.


Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #163 στις: Φεβρουαρίου 16, 2018, 14:17 »
Δυο - τρία S&V που έχω στο σπίτι γράφουν ημερομηνία παραγωγής κι ότι λήγουν ένα χρόνο μετά από αυτήν.

Πιθανό να αντέχουν και περισσότερο.

Δεν υπάρχει ακόμη αρκετή εμπειρία στην κατηγορία αυτή των "αρωμάτων¨.

Γενικά όμως αποφεύγω να κρατάω μεγάλο στοκ, ακόμη και στα αρώματα, γιατί συχνά αλλάζουν τα γούστα μου

ή εμφανίζονται στην αγορά πιο ενδιαφέρουσες γεύσεις.  :)

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #164 στις: Φεβρουαρίου 16, 2018, 14:25 »
Ενταξει και εγω δεν περιμενω να αντεξουν ας πουμε κοντα ενα χρονο απο οταν τα φτιαξω μεχρι να τα ατμισω αλλα πιστευω οτι 3-4 μηνες αντεχουν ανετα γενικα.
Αρκει βεβαια να τα εχουμε σε καταλληλες συνθηκες περιβαλλοντος.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171762 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275757 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13980 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9317 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42863 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558023 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182254 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9314 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364