vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

461 επισκέπτες, 7 χρήστες
tony1976, Xameno_Skli, dkostas, camber, bloodlessz, zamploutos, azografos

Twitter

Ares mtl rta by Innokin

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #390 στις: Δεκεμβρίου 17, 2017, 18:15 »
Να συμπληρώσω και κάτι που ίσως παίζει ρόλο κι αυτό στο θέμα της υπερτροφοδοσίας. Για τους άτμο με το ίδιο σύστημα θέσης χώρου ατμοποίησης, καμπάνας και τροφοδοσίας, οι εκδόσεις με 24mm διάμετρο του τανκ ίσως να μην είναι το ίδιο στεγανές σε σχέση με τις εκδόσεις των 22mm, καθώς η υδροστατική πίεση του υγρού του 24άρη στα λούκια τροφοδοσίας είναι μεγαλύτερη (λόγω μεγαλύτερης ποσότητας υγρού στο τανκ) και ο χώρος ατμοποίησης είναι ίδιος και στους δύο (ίδιας διαμέτρου λούκια τροφοδοσίας). Έχει κανείς δοκιμάσει και τις δύο εκδόσεις σε άλλους παρόμοιους άτμο για το θέμα αυτό;  
Η υδροστατική πίεση, ΔΕΝ εξαρτάται από τον όγκο ή το σχήμα του δοχείου, παρά μόνο από το βάθος στο οποίο αυτή αναζητείται και την πυκνότητα του υγρού
P=ρgh

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #391 στις: Δεκεμβρίου 17, 2017, 18:35 »
Βλέπεις τι κάνει το άγχος μου να λύσω το πρόβλημά μου; Με κάνει να ξεχνάω και τα βασικά και να ψάχνω τις αιτίες σε αρλούμπες.

Πάντως, ο ares μου εξακολουθεί να χάνει υγρά από το airflow ring, ακόμα και με το vapor band. Μετά από την κάθε αναπλήρωση υγρού, σε λίγο αρχίζει να "στάζει". Ούτε το cotton bacon κάνει δουλειά, ούτε το vapor band, ούτε η συμβουλή του [member=6716]Stepeha[/member], ούτε τίποτα. Και δίνει, ο αφιλότιμος, μια τζούρα υπέροχη (πυκνό ατμό, ήσυχο ρούφηγμα, γεύση μεστή).

[member=20409]redortho[/member], μήπως μπορείς να μας κάνεις ένα μάθημα βαμβακώματος με φωτογραφίες (αν δεν σου είναι κόπος);

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #392 στις: Δεκεμβρίου 17, 2017, 18:49 »
Εντάξει, δεν έγινε τίποτα!! 
Πάντως ως μεγαλύτερης χωρητικότητας, έχει βάση αυτό που λες. 
Αλλά για άλλο λόγο. Η "ελαστικότητα" του αέρα κατά το ρούφηγμα (έχω αναφερθεί παλιότερα λεπτομερώς) είναι σαφώς μεγαλύτερη όσο μεγαλώνει ο όγκος του.


Από το Σάββατο το μεσημέρι που τον έχω πάρει, τον έχω στήσει με σύρμα kanthal a1, 0.35mm, διάμετρο 2.5mm και R=1.0Ω (νομίζω 7 γυροβολιές).

Το βαμβάκι που χρησιμοποίησα είναι koh gen do (έτυχε, συνήθως χρησιμοποιώ muji το οποίο και προτιμώ) και το έχω στρίψει σε σκότισρολ στυλ χωρίζοντάς το προηγουμένως στη μέση και χωρίς φυσικά να αφαιρέσω φλύδες, φλούδες, φύλλα, κουκούτσια κλπ και κάνοντάς το όσο πιο αραχνοΰφαντο μπορούσα. Με κουρέματα, χτενίσματα κλπ, δεν ασχολούμαι, έχω μια φίλη κομμώτρια για τέτοιες δουλειές.
Το έχω κόψει στη μέση της απόστασης του πυθμένα του τανκ από τη βάση του deck.

ΔΕΝ έχω κανενός είδους δυσλειτουργία προς το παρόν. Έχω ατμίσει με αυτόν 20ml περίπου (περίπου 70% επί του συνόλου) DIY και προς ώρας, όλα πάνε καλώς. Λογικά σήμερα-αύριο θα γίνει αλλαγή βαμβακιού
Συνεχίζει απροβλημάτιστος, με την ίδια αντίσταση. Βαμβάκι και υγρό έχω αλλάξει 2 φορές, στην ίδια λογική

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #393 στις: Δεκεμβρίου 17, 2017, 19:09 »
[member=20557]alexoyiorgis[/member]
Δεν ξέρω αν οι διαρροές είναι θέμα μόνο βαμβακιού γιατί τον έχω στήσει με αρκετές μικροπαραλλάγές. Αυτό που κάνω τώρα τελευταία είναι αφού κόψω το cotton bacon περίπου στο ύψος του ντεκ, αφρατεύω το βαμβάκι μ' ένα λεπτό κατσαβιδάκι. Μετά ποτίζω με 2-3 σταγόνες στην κάθε πλευρά το βαμβάκι και χωρίς να το πιέζω το περιορίζω μέσα στα κανάλια (το μέρος προς τον αέρα δεν έχει ποτιστεί ακόμα). Αφού το βαμβάκι κατέβει πλέον στην τελική του θέση το κόβω με ψαλιδάκι ώστε να βρίσκεται 1-2mm πάνω από την βάση και κάνω το τελικό πότισμα. Δοκιμή και κλείσιμο. Το επαναλαβάνω όμως ότι δεν είναι τόσο κρίσιμο, ειδικά με την διόγκωση του βαμβακιού.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #394 στις: Δεκεμβρίου 17, 2017, 19:56 »
Εγώ θα πω δυο τρία πραγματάκια που ίσως τον βοηθούν για πιο στεγανή λειτουργία, απ' όταν τα εφάρμοσα δεν είναι τόσο χάλια τα πράγματα. Τουλάχιστον για την εμφάνιση υγρασίας στο κάτω μέρος.
 Όποιος θέλει δοκιμάζει.

- Λεπτό σύρμα, 0.35mm (27ga ) οριακά, δεν παράγει πάρα πολύ ατμό κι απ' ότι φαίνεται γλυτώνω τις υπερβολικές σταγόνες και στο πάνω μέρος

- Φροντίστε το μήκος/πλάτος (δεν εννοώ το φάρδος που κανονίζει ο πυρήνας που στρίψαμε το σύρμα ) της αντίστασης να είναι λίγο μεγαλύτερο απ' το "σουρωτήρι" του airflow. Βοηθάει το βαμβάκι να πηγαίνει πιο "γλυκά" στα τοιχώματα και αποτρέπουν τον κίνδυνο να ακουμπήσει μέρος του υγρού βαμβακιού στο "σουρωτήρι". Άπαξ ακουμπησει βαμβάκι εκεί, ξεκινάει και η διαρροή από κάτω έστω και με ελεγχόμενους ρυθμούς.

- Κρατήστε το ύψος της αντίστασης 1-2mm πάνω απ' το "σουρωτήρι".

- Κλασικό, βαμβάκι να γεμίζει το λούκι αφού το έχετε αφρατέψει καλά πρώτα. Το τοποθετήσουμε απαλά εκεί μέσα χωρίς να το πιέζουμε, αρκεί να γεμίσει η τρύπα (τρύπα θα γίνει μόλις βιδώσουμε την καμπάνα ;) )

- Τραβάμε τη τζούρα ελαφρά, τσιγαρίσιος ατμοποιητής είναι. Εγώ την πάτησα στην αρχή και τραβούσα σαν να υπήρχε γρανίτα φράουλα κάτω απ' το drip tip. :))

-Vape band στο καπάκι αναπλήρωσης :))

-Ευχέλαιο με αρκετή vg στο μείγμα :))

Αποσυνδεδεμένος fasolia

  • **
  • 200
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ares mtl rta by Innokin
« Απάντηση #395 στις: Δεκεμβρίου 18, 2017, 10:01 »
καλημερα σας, συγκριση με siren2 ?

επισης μπορουμε να βρουμε μεμονομενα αυτα τα  δυο αξονακια? (με ενδιαφερει το αξονακι για spaced)

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ares mtl rta by Innokin
« Απάντηση #396 στις: Δεκεμβρίου 18, 2017, 10:19 »
Mπορείς να ρωτήσεις και στο νήμα του siren 2 τι διαφορές έχει με τον siren 1, το ίδιο θα είναι
 ;D

Αποσυνδεδεμένος fasolia

  • **
  • 200
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ares mtl rta by Innokin
« Απάντηση #397 στις: Δεκεμβρίου 18, 2017, 10:37 »
νομιζεις δεν το εχω κανει ηδη?  :)) 

Αποσυνδεδεμένος Γιαννης1964

  • **
  • 246
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ares mtl rta by Innokin
« Απάντηση #398 στις: Δεκεμβρίου 18, 2017, 14:42 »
4ο στήσιμο σήμερα, 0,32 κανθαλ, 1Ω, cotton bacon με τις άκρες να ακουμπάνε κάτω, γέμισμα μέχρι τέρμα και άτμισμα με τον αέρα στη μεγαλύτερη μονή τρύπα.
Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα και η γεύση που αφήνει, βάζει κάτω πολύ ακριβότερους ατμο που έχω.
Δεν πιστεύω στην καλή μου τύχη. Μακάρι να κρατήσει...
p.s: Διψάει πολύ!

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Ares mtl rta by Innokin
« Απάντηση #399 στις: Δεκεμβρίου 18, 2017, 14:57 »
Εύλογο να διψάει, αφού θέλει τα βατάκια του (και λόγω ικανού χώρου ατμοποίησης). Τον πήρα για το πανεύκολο γέμισμά του (on the go), αλλά η έκπληξή μου ήρθε από τον "παχύ" ατμό του και την ησυχία του. Και φυσικά από τις διαρροές του. Δυστυχώς, οι μεγάλες κατασκευαστικές ανοχές του εργοστασίου της Innokin δεν του επιτρέπουν να αποδειχθεί αξιόπιστος ως προς το θέμα διαρροών. Αρκετά κομμάτια υποφέρουν απ' αυτό. Πάντως, όσοι έχουν πρόβλημα, ας τον πάνε πίσω στην αντιπροσωπεία, η οποία αντικαθιστά τα όποια προβληματικά κομμάτια αμέσως.

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ares mtl rta by Innokin
« Απάντηση #400 στις: Δεκεμβρίου 18, 2017, 16:09 »
Μέχρι σήμερα το πρωί είχα κι εγώ διαρροές από την εισαγωγή αέρα. Τί άλλαξε; Απλώς έσφιξα όσο μπορούσα τον ατμοποιητή. Πήρε μισή στροφή και από τότε ούτε ίχνος διαρροής. :)

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ares mtl rta by Innokin
« Απάντηση #401 στις: Δεκεμβρίου 21, 2017, 09:11 »
Τον πηρα χτες σε ενα φιλο αλλα του βγαζει παρα πολυ συχνα low resistance στο μοντ, καμια ιδεα κανεις τι μπορει να φταιει?

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ares mtl rta by Innokin
« Απάντηση #402 στις: Δεκεμβρίου 21, 2017, 09:54 »
Το πιθανότερο είναι ότι κάπου βραχυκυκλώνει. Θα έπρεπε βέβαια να βγάζει atomizer short. Θα σε συμβούλευα να ανατρέξεις στις προηγούμενες σελίδες του νήματος.

Αποσυνδεδεμένος konmac

  • **
  • 405
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ares mtl rta by Innokin
« Απάντηση #403 στις: Δεκεμβρίου 21, 2017, 15:11 »
Συμφωνώ με τον ΤΕΜ.
.κατεβασε την αντίσταση ή κοίτα μην εξέχει κανένα σύρμα της αντίστασης και ακουμπάει στην καμπάνα. 
Οταν λέει law resistant συνήθως δείχνει μια πολυ μικρή αντίσταση που δεν την παίζει το μοντ.
Κοίτα και τα ο ρινγκ .σίγουρα κάπου βραχυκυκλώνει.  Δοκίμασε το και χωρίς την καμπάνα να δεις τι σου δείχνει. 

Απ: Ares mtl rta by Innokin
« Απάντηση #404 στις: Δεκεμβρίου 27, 2017, 17:11 »
Δεν μπορώ να βρω λύση. Έχω δοκιμάσει τα πάντα εάν όχι τα πάντα ότι συμβουλή έχετε δώσει. Διαρροή από πάνω και από κάτω. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να τον πάω Αθήνα για να μου τον αλλάξουν. Και επίσης δεν τον αγόρασα από το συγκεκριμένο κατάστημα που αναφέρετε. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1459 171950 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:27
από Ηρακλης
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276379 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15381 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14014 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9377 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43025 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 418 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558771 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182498 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 196 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10041 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364