vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

459 επισκέπτες, 2 χρήστες
dkostas, camber

Twitter

Ares mtl rta by Innokin

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #375 στις: Δεκεμβρίου 17, 2017, 11:48 »
Δεν το αποκλειω Στελιο.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #376 στις: Δεκεμβρίου 17, 2017, 11:52 »
για να κλείνεις τα υγρά όταν δεν ατμίζεις δεν το είπες png?

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #377 στις: Δεκεμβρίου 17, 2017, 11:58 »
Αν και δεν αναφερομουν σε αυτο ακριβως το κλεισιμο των υγρων ειναι καλο να υπαρχει οταν γεμιζεις, οταν θελεις να ρυθμισεις την ροη του υγρου για διαφορους λογους (στησιμο, περιεκτικοτητα υγρου,χτυπημα) και τελευταιο για το λογο πιθανης διαρροης κατα την μεταφορα πχ σε τσαντακια. 

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #378 στις: Δεκεμβρίου 17, 2017, 12:03 »
Ετσι κι εγώ θα προτμουσα αλήθεια το κλεισιμο/ρυθμιση των υγρών απο του αέρα αν ντε και καλά  μας  έβαζαν να επιλεξουμε μια μέρα :p
Ας ήταν ο siren o 25mm με μεγαλύτερο ντεκ του 22 και δε θα ασχολούμουν  ;D

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #379 στις: Δεκεμβρίου 17, 2017, 12:07 »
Ο ρυθμιστης αερα απο την αλλη εχει το πλεονεκτημα να ρυθμισεις τζουρα και χτυπημα. Για μενα η επιτυχια ή αποτυχια του καθε ατμοποιητη εξαρταται απο την λεπτη αυτη ισορροπια. 

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #380 στις: Δεκεμβρίου 17, 2017, 12:13 »
Να συμπληρώσω και κάτι που ίσως παίζει ρόλο κι αυτό στο θέμα της υπερτροφοδοσίας. Για τους άτμο με το ίδιο σύστημα θέσης χώρου ατμοποίησης, καμπάνας και τροφοδοσίας, οι εκδόσεις με 24mm διάμετρο του τανκ ίσως να μην είναι το ίδιο στεγανές σε σχέση με τις εκδόσεις των 22mm, καθώς η υδροστατική πίεση του υγρού του 24άρη στα λούκια τροφοδοσίας είναι μεγαλύτερη (λόγω μεγαλύτερης ποσότητας υγρού στο τανκ) και ο χώρος ατμοποίησης είναι ίδιος και στους δύο (ίδιας διαμέτρου λούκια τροφοδοσίας). Έχει κανείς δοκιμάσει και τις δύο εκδόσεις σε άλλους παρόμοιους άτμο για το θέμα αυτό;  

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #381 στις: Δεκεμβρίου 17, 2017, 12:23 »
Ο ρυθμιστης αερα απο την αλλη εχει το πλεονεκτημα να ρυθμισεις τζουρα και χτυπημα. Για μενα η επιτυχια ή αποτυχια του καθε ατμοποιητη εξαρταται απο την λεπτη αυτη ισορροπια.
Επιτυχία/αντίληψη του χρήστη, ο ατμοποιητής είναι φτιαγμένος για μέγιστη απόδοση στα μέγιστα, στα ενδιάμεσα πρέπει να εμπιστευτείς τον χρήστη οτι τηρεί τις αναλογίες .  :sfyrigma:
Τώρα με αυτά που λετε για τον ατμο εδώ βέβαια αναφερόμαστε σε κάτι άλλο απο επιτυχία :))
Το δεχόμαστε σαν τίμια/πρώτη προσπάθεια βεβαια, όπως και με όλους

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #382 στις: Δεκεμβρίου 17, 2017, 12:27 »
Σαφως και ισχυουν οι προυποθεσεις χρηστη

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #383 στις: Δεκεμβρίου 17, 2017, 12:36 »
Να συμπληρώσω και κάτι που ίσως παίζει ρόλο κι αυτό στο θέμα της υπερτροφοδοσίας. Για τους άτμο με το ίδιο σύστημα θέσης χώρου ατμοποίησης, καμπάνας και τροφοδοσίας, οι εκδόσεις με 24mm διάμετρο του τανκ ίσως να μην είναι το ίδιο στεγανές σε σχέση με τις εκδόσεις των 22mm, καθώς η υδροστατική πίεση του υγρού του 24άρη στα λούκια τροφοδοσίας είναι μεγαλύτερη (λόγω μεγαλύτερης ποσότητας υγρού στο τανκ) και ο χώρος ατμοποίησης είναι ίδιος και στους δύο (ίδιας διαμέτρου λούκια τροφοδοσίας). Έχει κανείς δοκιμάσει και τις δύο εκδόσεις σε άλλους παρόμοιους άτμο για το θέμα αυτό; 
Έχουν περάσει από τα χέρια μου και οι 2 εκδόσεις του Siren2. Η απόδοση τους πανομοιότυπη.

Το 2ο σημαντικότερο (μετά το να μην ακουμπάνε τα βαμβάκια καθόλου στον πάτο) για σταθερή αποδοση είναι το κούρεμα των βαμβακιων ΑΦΟΥ ποτιστούν καλά και σπρωχτούν στα λούκια.

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #384 στις: Δεκεμβρίου 17, 2017, 12:44 »
[justify]Κάτοχος κι εγώ του Ares εδώ και δύο ημέρες. Προς το παρόν αντιμετώπισα δύο προβλήματα:
1) ότι χρειάστηκε να βάλω γάντια για να λύσω την πρώτη φορά τον ατμοποιητή κι έβαλα τόση δύναμη που φοβήθηκα ότι μπορεί να του έκανα και ζημιά (στο ρυθμιστή του αέρα κυρίως).
2) Επίσης για να μπει το δεύτερο επιστόμιο χρειάστηκε πάλι αρκετή δύναμη (και δεν κάθεται και καλά αφήνοντας ένα κενό κάπου στο 1mm - μάλλον η βάση του είναι πιο ψηλή από την πατούρα του ατμοποιητή).[/justify]

[justify]Από εκεί και μετά είχα κι εγώ μια ψιλοδιαρροή αλλά ήταν από κακό βαμβάκωμα. Παραεμπιστεύτηκα το cotton bacon, θεωρώντας ότι θα φουσκώσει αρκετά ώστε να κλείσει τα κενά και δεν έβαλα όσο έπρεπε. Βασικά το αφράτεψα περισσότερο από όσο σήκωνε η ποσότητα που είχα βάλει.[/justify]

[justify][member=68]makis206[/member] το πρόβλημα με το λαστιχάκι πιθανώς να οφείλεται στο πλύσιμο. Τον έπλυνες με ζεστό νερό; Έχω «κλάψει» oring λόγω ζεστού νερού, το οποίο μάλιστα μετά από 2-3 ημέρες επανήλθε σχεδόν πλήρως στην κανονική του διατομή.[/justify]
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 17, 2017, 12:59 από ChristosN »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #385 στις: Δεκεμβρίου 17, 2017, 12:56 »
Εγώ πάλι θα επιμείνω ότι αν ο Ares δεν είχε αυτό το ηλίθιο σύστημα στην κορυφή (το'πα και ξεθύμανα ουφ! ) πιθανότατα δεν θα είχαμε να συζητάμε πέρα των κλασικών (πόσο βαμβάκι, τι σύρμα για πιο δροσερή τζούρα κλπ.. ).

Καταστράφηκε ένα πολύ καλό κομμάτι για τον ηλίθιο τρόπο που επέλεξαν να κάνουν τη ζωή μας πιο εύκολη. Τόσο απλά. Και δεν είναι το ότι δημιουργεί την υπερβολική πίεση στο κλείσιμο (θα το "ρυθμίζαμε" αυτό στις πρώτες τζούρες εξάλλου ) αλλά το ότι δεν μπορεί να κρατήσει την απαραίτητη που χρειάζεται για να τροφοδοτείται σωστά το βαμβάκι. Να δουλέψει το όλο πράγμα σωστά δηλαδή. Δεν στεγανοποιεί το τανκ! Πόσο πιο απλά να το πω. Κι αν το κάνει σήμερα, στο επόμενο πλύσιμο του ατμοποιητή αυτό μπορεί και να αλλάξει.. Όλα κρέμονται από ένα ηλίθιο λάστιχο χωμένο μέσα σε ένα πιο ηλίθιο σύστημα. Τέλος.

Με το vape band δουλεύει μια χαρά γιατί αυτό στεγανοποιεί κανονικά, όσοι έχετε "προβληματικό" ατμοποιητή λοιπόν (κι όσοι "αποκτήσετε" έναν τέτοιο μετά το πλύσιμο του απροβλημάτιστου :)) ) απλώς βάλτε του ένα τέτοιο στην κορυφή και πάρτε το απόφαση μαζί με εμένα. Ή έτσι θα τον συνηθίσουμε ή μπαίνει συρτάρι.

Η ουτοπία μου ότι μπορεί κάποια στιγμή να "φτιάξει" από μόνος του απομακρύνεται σιγά σιγά. ;)


Edit:  Χρήστο πάντα με κρύο - ελαφρά προς χλιαρό τους πλένω, ζεστό/καυτό χρησιμοποιώ μόνο αν θέλω να αφαιρέσω άσχημες μυρωδιές κι αφού βέβαια έχω αφαιρέσει ότι oring ή insulator υπάρχει πάνω τους. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 17, 2017, 13:11 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #386 στις: Δεκεμβρίου 17, 2017, 14:19 »
Μόλις γέμισα το 9ο tank, επί του παρόντος ησυχία  :) Την επόμενη θα γίνει και νέο πλύσιμο - στήσιμο. Θα κάνω νέα αναφορά τότε...

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #387 στις: Δεκεμβρίου 17, 2017, 14:59 »
[member=4133]makis206[/member] Θα μπορούσαν κάλλιστα να βάλουν καπάκι σαν του Cthulu Hastur που είναι εξίσου εύκολο... :-\

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #388 στις: Δεκεμβρίου 17, 2017, 15:09 »
Προς το παρόν (φτου μην τον ματιάσω), επειδή είχα έναν από τους πρώτους (μπορεί και τον πρώτο), δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα και έκανα αρκετά στησίματα και πλυσίματα. Δεν μπορώ όμως να παραβλέψω τα προβλήματα των άλλων συνατμιστών και θεωρώ ότι δεν θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #389 στις: Δεκεμβρίου 17, 2017, 16:18 »
Αν ήξερα ότι υπάρχουν κομμάτια που θα αντέξουν στον χρόνο (μέχρι να τον βαρεθώ οριστικά δηλαδή ) θα τον έπαιρνα ξανά, μακάρι να γίνει γεγονός η αντοχή του γιατί σε εμένα προσωπικά ταίριαξε πολύ ο συγκεκριμένος. Θα τον χρησιμοποιούσα άνετα όλη μέρα με τόσες επιλογές σε αέρα που δίνει, μου αρέσει γενικώς (απόδειξη το ότι κάθομαι και ασχολούμαι τόσο με αυτόν ;) ). Μόνο αυτό το μελανό σημείο μου τα χάλασε αλλά το έκανε με πολύ ανώμαλη προσγείωση όμως. Και αυτή τη στιγμή απλώς δεν με πείθει ότι θα αντέξει, ότι θα έχει σταθερότητα, ότι θα συνεχίσει να λειτουργεί απροβλημάτιστα κάθε στιγμή χωρίς παρατράγουδα και χωρίς να απαιτεί "δαχτυλίδια" για να κάνει τα παραπάνω.

 Τέλος πάντων εγώ τα βρήκα μαζί του αλλά πάντα με το vape band στο καπάκι, αν αλλάξει κάτι (σχεδόν βέβαιο για μένα αυτή τη στιγμή ) είτε προς το χειρότερο είτε προς το καλύτερο εδώ θα είμαι να τα πω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171880 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276298 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15368 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14004 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9367 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42989 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 413 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35379 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558673 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9549 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364