vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

468 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, grag, camber

Twitter

Ares mtl rta by Innokin

Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #360 στις: Δεκεμβρίου 15, 2017, 20:47 »
Πιό σαφής δεν γίνεται!! :))

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #361 στις: Δεκεμβρίου 16, 2017, 00:07 »
Πιο καλά τώρα μάλλον...
Έδεσε το γλυκό!

(Καλά το κινητό είναι για κλωτσιές με τις φωτό που βγάζει...)



Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #362 στις: Δεκεμβρίου 16, 2017, 19:48 »
Στην αντιπροσωπεία (http://www.liquidpuff.gr/) μου έδωσαν καινούργιο αμέσως, καθώς ο συρταρωτός μηχανισμός του top cap ήταν πολύ χαλαρός (κατασκευαστική αστοχία) και έπαιρνε από κει αέρα (και γι' αυτό δάκρυζε από πάνω και έβγαινε υγρό από το δαχτυλίδι airflow). Αυτό σημαίνει ότι αν χαλαρώσει στο μέλλον (ελπίζω πως όχι), το πρόβλημα μπορεί να λύνεται με ένα ελαστικό vapor band στην ένωση του top cap, όπως προτάθηκε στα προηγούμενα.
Τώρα παίζει μια χαρά "πιπίλα" στα 15W με την έτοιμη αντίσταση 1Ω της συσκευασίας (με 50/50 καπνικό υγρό). Καθόλου ζεστός ατμός. Θέλει μπόλικο βαμβάκι, πάντως, να γεμίσει καλά τα λούκια τροφοδοσίας.
Η συνέχεια... θα δείξει.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #363 στις: Δεκεμβρίου 16, 2017, 21:11 »
Άρα υπάρχει όντως το θέμα και μάλλον αρχίζει να αναγνωρίζεται σιγά σιγά, από βδομάδα θα τον ξαναπάω κι εγώ να ρίξουμε ένα τηλεφώνημα στα κεντρικά.. ;)

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #364 στις: Δεκεμβρίου 16, 2017, 21:36 »
μαλλον ειμαι ο ποιο τυχερος απο ολους.
Αφου τον <<ειχα>> καμια 10 μερες+ ΣΤΟ κουτι με την ζελατινα του
και αφου ειδα τα προβληματα που βγαζει,απλα τον πηγα πισω απο εκει που τον πηρα.
Και στην θεση του πηρα αυτο που εβαλα σε αλλο νημα.  :yes:

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #365 στις: Δεκεμβρίου 16, 2017, 22:15 »
Επί του παρόντος και μετά από 8 τανκ και 3 στησίματα το μόνο που έχει κάνει είναι μια ελάχιστη υγροποίηση ατμού στο δαντυλίδι αναπλήρωσης (εννοώ το συρταρωτό). Να σημειώσω ότι ολισθαίνει με λίγη αντίσταση μέχρι ένα σημείο που αποκαλύπτεται όλη η εισαγωγή υγρού αλλά αν το δεις ανάποδα δεν έχει εμφανιστεί όλη η καρδούλα. Δεν έχω επιμείνει να το σπρώξω κι άλλο γιατί δεν υπάρχει λόγος.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #366 στις: Δεκεμβρίου 17, 2017, 00:52 »
Πάμε τώρα σε νέο ελάττωμα :))

Από εκεί λοιπόν που το λευκό λάστιχο στο καπάκι ήταν πολύ χαμηλό και δεν παρείχε απόλυτη στεγανοποίηση στο τανκ, ξαφνικά σήμερα (προ ολίγου το διαπίστωσα ) το βλέπω να έχει "φουσκώσει". Σαν να έχει ανέβει πιο πάνω απ' το ύψος του μετάλλου και πλέον το καπάκι αναπλήρωσης όταν πάει να κλείσει έχει την τάση να το "δαγκώνει". Μάλιστα διακρίνω ότι έχει ήδη φθείρει λίγο το λάστιχο μπροστά, ένα μικρό "νυχάκι" έκανε εμφάνιση.. φυσικά και δοκίμασα να το πατήσω με ένα κατσαβιδάκι μήπως είχε απλώς ανασηκωθεί αλλά άδικος ο κόπος. Εννοείται ότι έχω προσέξει να χωθεί σωστά και το "σκαλοπάτι" που κάνει στο μπροστινό του μέρος. Από μεριάς στεγανοποίησης επίσης δεν άλλαξε κάτι, τα ίδια χάλια.

Δεν θέλω να σπείρω πάλι πανικό, βλέπω απλώς ένα νέο γεγονός και το αναφέρω.

Αν σε μια βδομάδα μου έχει αλλάξει τόσο τα πετρέλαια πραγματικά απορώ αν αυτά θα συμβούν σε όλους ή αν έπιασα το δεκάρι το καλό εγώ.. :))

Αποσυνδεδεμένος Dim80

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #367 στις: Δεκεμβρίου 17, 2017, 01:11 »
εγώ από ότι έχω διαβάσει στο νήμα είναι ότι κάτσει..Απλά είναι ανησυχητικό ότι τα προβλήματα εμφανίζονται σε πολλά κομμάτια και όχι σε 1-2..

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #368 στις: Δεκεμβρίου 17, 2017, 02:03 »
Εγώ να πω την αλήθεια βλέπω έναν ατμοποιητή που μεταβάλλει τη λειτουργικότητά του και μάλιστα σε χρόνο dt. Δεν μπορώ να ξέρω αν αυτά θα συμβούν σε όλους φυσικά, χάνω όμως και πάλι την - και καλά- εμπιστοσύνη μου μετά το σημερινό - παρόλο που μπορεί να μου βγει και σε καλό τελικά αν στο φινάλε στρώσουν όλα και εξαφανιστούν τα όποια προβλήματα.. πάλι ουτοπίες ονειρεύομαι αλλά οκ.

Σκέφτομαι όμως ότι μπορεί κάποιος σήμερα να έχει έναν Ares που να δουλεύει ρολόι κι αύριο μεθαύριο σε ένα αναπόφευκτο γέμισμα να παρατηρήσει ότι το λαστιχάκι φούσκωσε κι αρχίζει να πιέζεται σε κάθε κλείσιμο του καπακιού.. δεν ξέρω, μελλοντολόγος δεν είμαι αλλά ούτε κι απ'αυτούς που τα βλέπουν όλα θολά και θέλουν να αγχώσουν τον κόσμο άνευ λόγου. Ο χρόνος θα δείξει σε όλους. Για μένα αυτή τη στιγμή δείχνει έναν ατμοποιητή που δεν θέλει να κρατήσει μια σταθερότητα πάντως, αλλάζει. Με τη χρήση; Με την παύση; Σε μια εβδομάδα έχω ζήσει κι εγώ τόσες εναλλαγές με δαύτον που αρχίζω να αισθάνομαι σαν τον τρελό αυτού του χωριού.

Έχω αναφέρει και θετικά για τα οποία είμαι απόλυτα ειλικρινής όταν τα γράφω, είναι και στιγμές όμως που μου τινάζει τόσο τα ηλεκτρονικά μου συστήματα που πραγματικά διακρίνω έντονα το φλερτ του με τον τοίχο.. :))

Με το vape band (άντε τη βρήκαμε και την "ορολογία" του ) να φράζει το κενό μεταξύ καπακιού και βάσης του (στεγανοποιώντας απόλυτα το τανκ δηλαδή ) το πράγμα δουλεύει και δουλεύει καλά. Το "αλλά" όμως υπάρχει και είναι μεγάλο. Και μεγάλωσε κι άλλο σήμερα. Κι απλά ελπίζω κι εύχομαι να είμαι ο μόνος που το βιώνει αυτό.

Ένα είναι το σίγουρο. Αν δεν με ενδιέφερε ή δεν μου είχε δώσει ορισμένα πολύ θετικά στοιχεία θα τον είχα ήδη στείλει τέρμα κάτω συρτάρι. Στο πιο σκοτεινό. Και θα έλεγε "πάλι καλά που δεν φιλήθηκα άγρια με το τσιμέντο." :))


Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #369 στις: Δεκεμβρίου 17, 2017, 05:59 »
Το λαστιχακι μετα το πλυσιμο παντα το δαγκωνει ο δικος μου. Του βαζω λιγο υγρο και ειναι κομπλε.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 17, 2017, 06:34 από vato »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #370 στις: Δεκεμβρίου 17, 2017, 08:39 »
Ναι ήταν στεγνό στη πρώτη απόπειρα μετά το πλύσιμο-στέγνωμα γι' αυτό κι εγώ πριν το ζορίσω του έριξα πάνω καθαρή vg. Πάλι όμως το καπάκι κατάφερε να το "δαγκώνει" λίγο γιατί όντως το λάστιχο σηκώθηκε, "φούσκωσε" πως να το πω.!

Στην αρχή όταν κοιτούσα προσεκτικά το επίπεδο "πάτωμα" που εδράζεται το λάστιχο δεν κατάφερνα να το διακρίνω και ο λόγος είναι ότι εκείνο χανόταν επειδή ήταν χαμηλότερο απ' τη μεταλλική επιφάνεια. Χτες άρχισε όχι μόνο να εξέχει αλλά και να εμποδίζει παράλληλα το καπάκι στο "σύρσιμο". Απ'τη μια άρχισα να παίρνω χαρά γιατί σκέφτηκα ότι "πλέον αρχίζει να στρώνει ο ατμοποιητής, επιτέλους στεγανοποίηση". Ναι σιγά.. αν και για να είμαι ειλικρινής κάπως δείχνει να "σφραγίστηκε" περισσότερο η κατάσταση. Λογικό. Ίσως στο τέλος να στρώσει κι εντελώς, ίσως βέβαια και να φουσκώσει τόσο που δεν θα αφήσει το καπάκι να κλείσει ξανά.. :))

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #371 στις: Δεκεμβρίου 17, 2017, 11:34 »
Καλή Κυριακή σε όλους σας.

Και ο καινούργιος αντικαταστάτης (με το πιο σφιχτό top cap) άρχισε να βγάζει υγρό (και από πάνω και από κάτω) στο δεύτερο τανκ με το ίδιο βαμβάκωμα. Προφανώς πήρε αέρα μέσα στο τανκ, κατά την αναπλήρωση υγρού (που δεν μπορεί να εκτονωθεί). Αφού τον σκούπισα καλά (στράγγιξα και όλο το υγρό μέσα από τη βάση), έβαλα το vapor band στο άνοιγμα του top cap και συνέχισε χωρίς διαρροή. 
Άρα μπαίνει αέρας από το top cup ό,τι και να γίνει (και κατά την αναπλήρωση και κατά το άτμισμα), οπότε χρειάζεται, τουλάχιστον, και το vapor band κατά το άτμισμα. Αλλά, κατά το άνοιγμα για την αναπλήρωση, πρέπει να βρεθεί τρόπος εκτόνωσης του αέρα στο τανκ, για να μην δημιουργεί υπερτροφοδοσία.
Προφανώς, υπάρχει θέμα σχεδιαστικό/κατασκευαστικό και του top cup (και όχι μόνο). H εσωτερική άνω επιφάνεια του συρταρωτού τμήματος θα έπρεπε να είναι με κάποιου είδους "μαλακό" τεφλόν στο μέρος εκείνο που κλείνει την τρύπα. Ίσως και όλο το λαστιχένιο μέρος της κάτω επιφάνειας θα έπρεπε να είναι κι αυτό με "τεφλόν" (ή κάποιο άλλο είδος "ελαστικού" που να είναι λίγο πιο σκληρό).
Αλλά, κατά το άνοιγμα του top cap για την αναπλήρωση υγρού, τι μπορεί να γίνει με την εκτόνωση του αέρα; Θα δοκιμάσω να κλείνω τον αέρα, πριν ανοίξω το top cap, αν και το δαχτυλίδι του αέρα δεν είναι αεροστεγές (εδώ δεν είναι καν υδατοστεγές). 
Ανάλογο θέμα υπάρχει και με άλλους άτμο που έχουν της ίδιας λογικής δαχτυλίδι αέρα (π.χ. calix V3, αλλά σε αυτόν βιδώνεις πρώτα την καμπάνα εντελώς πριν την αναπλήρωση -για να κλείσεις τα υγρά- και μετά εκτονώνεις τον αέρα του τανκ σπρώχνοντας το drip tip). Αντίθετα, το θέμα το έχει λύσει οριστικά o hussar στο δαχτυλίδι του αέρα του, με λίγο διαφορετική σχεδίαση/κατασκευή της βάσης στο μέρος αυτό που βρίσκεται το δαχτυλίδι του αέρα (και με την βοήθεια ενός oring, αλλά και με το ότι το δαχτυλίδι πατάει πάνω σε "χειλάκι" της βάσης) και με ξεχωριστό κλείσιμο υγρών από την καμπάνα.
Στον ares δεν μπορείς να κλείσεις τα υγρά. Καμιά ιδέα κανείς; Το μόνο που φαίνεται να μπορεί να βοηθήσει είναι το πολύ βαμβάκι στα λούκια, αλλά προφανώς παίζει ρόλο και το είδος του βαμβακιού στην υπερτροφοδοσία. Πρέπει να βρεθεί κάποιο βαμβάκι που να μην γίνεται "σούπα" όταν παραποτίζει. Μήπως το rayon κάνει τη δουλειά;

Στο θέμα της υπερτροφοδοσίας εμπλέκεται και ο συνδυασμός της αναγκαίας θερμότητας που χρειάζεται ο συγκεκριμένος χώρος ατμοποίησης για την ατμοποίηση του εκάστοτε είδους -VG/PG- υγρού, με το γεγονός ότι υπάρχουν πολλές τρύπες στη "σχάρα" του αέρα κάτω από την αντίσταση, οπότε αν υπάρχει περίσσεια υγρού πάνω στην αντίσταση, τότε στάζει απ' αυτές μέσα στη βάση. Άρα χρειάζεται αύξηση θερμότητας (περισσότερα watts) ή/και περισσότερο φράξιμο στα λούκια (που θα έπρεπε να είναι μικρότερης διαμέτρου).   

Νομίζω ότι όλοι μαζί με δοκιμές ίσως βρούμε την άκρη και μπορεί να βγει και κάποια πρόταση βελτίωσης προς τον Δ. Αγραφιώτη για την 2η έκδοση.

Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #372 στις: Δεκεμβρίου 17, 2017, 11:39 »
Προκυπτει ποσο σημαντικο ειναι να εχουν οι ατμο ανοιγμα-κλεισιμο υγρων..

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #373 στις: Δεκεμβρίου 17, 2017, 11:43 »
Δηλαδή αν κλείσεις όλον τον αέρα απο το δαχτυλίδι και φυσήξεις απο το ντριπ τιπ, χωρίς βέβαια την αναγκη καμιας μεγάλης πίεσης, χάνει ασύστολα απο κάπου;
Προκυπτει ποσο σημαντικο ειναι να εχουν οι ατμο ανοιγμα-κλεισιμο υγρων..
αφου εχει βρεθει η vfm λυση τότε άκυρο το δικο μου

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #374 στις: Δεκεμβρίου 17, 2017, 11:47 »
Και "άλλος" δεν εχει κλείσιμο υγρών, αλλά δεν έχει τέτοια θέματα. :)

Για τον τροπο που γεμίζει, είχα προειδοποιήσει στα πρώτα σχολια μου στο θεμα και στο τί συμβαίνει στον melo 4 που γεμίζει με τον ίδιο τρόπο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1459 171942 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:27
από Ηρακλης
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276372 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15380 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14014 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9377 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43022 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 417 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558756 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 195 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9971 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364