vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

470 επισκέπτες, 8 χρήστες
tapantari, dkostas, azzazel, zamploutos, eurogod, Doubt, antiklitos140, fratz8

Twitter

Ares mtl rta by Innokin

Αποσυνδεδεμένος cydon

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #285 στις: Δεκεμβρίου 12, 2017, 11:00 »
Τον αγόρασα και εγώ πριν από λίγες μέρες...Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα μέχρι τώρα. Η γεύση βέβαια, είναι σαφώς κατώτερη του kayfun mini v3, που είναι ο καθημερινός μου. Από 'κει και πέρα όμως, δεν έχω να του προσάψω τίποτα. Στήνεται εύκολα, γεμίζει εύκολα, έχει καλή χωρητικότητα  και η μόνη αλλαγή που έκανα ήταν να του βάλω επιστόμιο από Nautilus 2. Τον στήνω όπως τον kayfun. Ανοξείδωτο 6 σπείρες 0.32. 
Αυτά και την καλημέρα μου σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος bill the kid

  • **
  • 144
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #286 στις: Δεκεμβρίου 12, 2017, 11:05 »
0,32 και δεν ζεματάει? πως γίνεται αυτό ρε παιδιά?

Αποσυνδεδεμένος cydon

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #287 στις: Δεκεμβρίου 12, 2017, 11:18 »
0.32 με 2.5 διάμετρο στους 220 βαθμούς σε vt75 nano. Δεν ζεσταίνεται καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #288 στις: Δεκεμβρίου 12, 2017, 11:19 »
Από το Σάββατο το μεσημέρι που τον έχω πάρει, τον έχω στήσει με σύρμα kanthal a1, 0.35mm, διάμετρο 2.5mm και R=1.0Ω (νομίζω 7 γυροβολιές).

Το βαμβάκι που χρησιμοποίησα είναι koh gen do (έτυχε, συνήθως χρησιμοποιώ muji το οποίο και προτιμώ) και το έχω στρίψει σε σκότισρολ στυλ χωρίζοντάς το προηγουμένως στη μέση και χωρίς φυσικά να αφαιρέσω φλύδες, φλούδες, φύλλα, κουκούτσια κλπ και κάνοντάς το όσο πιο αραχνοΰφαντο μπορούσα. Με κουρέματα, χτενίσματα κλπ, δεν ασχολούμαι, έχω μια φίλη κομμώτρια για τέτοιες δουλειές.
Το έχω κόψει στη μέση της απόστασης του πυθμένα του τανκ από τη βάση του deck.

ΔΕΝ έχω κανενός είδους δυσλειτουργία προς το παρόν. Έχω ατμίσει με αυτόν 20ml περίπου (περίπου 70% επί του συνόλου) DIY και προς ώρας, όλα πάνε καλώς. Λογικά σήμερα-αύριο θα γίνει αλλαγή βαμβακιού

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #289 στις: Δεκεμβρίου 12, 2017, 13:02 »
Κάτοχος κι εγώ από σήμερα.
Πρώτο στήσιμο και συγκεκριμένα με το έτοιμο coil 1,0Ω που είχε μέσα.
Μέχρις στιγμής κανένα απολύτως πρόβλημα από όλα τα προαναφερθέντα...

Κάτι στη γεύση όμως δεν μου "κάθεται" και πολύ καλά.
Σαν να έχει "χαθεί" λιγάκι το Famous σε σχέση με Kayfun Mini V3, Kayfun V5 και Magma...
Να δοκιμάσω κι εγώ μήπως με 28GA (0,32mm), λίγο μεγαλύτερη αντίσταση και λιγότερα watt;

EDIT: Ναι, το διόρθωσα παιδιά. 0,32mm ήθελα να γράψω αλλά έγραψα 0,40mm λόγω κεκτημένης ταχύτητας στη δουλειά.


« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 12, 2017, 13:16 από Thorin13 »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #290 στις: Δεκεμβρίου 12, 2017, 13:11 »

Καλά ρε Χρήστο, εσύ δεν είπες ότι κόβεις και το άτμισμα; Πως το κόβεις δηλαδή; Αγοράζοντας καινούργιους ατμο; :laugh1:

Μ' αρέσει ο τρόπος σου! Θα το κόψω κι εγώ! Πάω να αγοράσω 2-3 hussar ακόμα... :yes:



ΥΓ. Το 28ga είναι .32mm. Γι' αυτό φωνάζω για τα gauge!  :dontknow:


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #291 στις: Δεκεμβρίου 12, 2017, 13:13 »
Χρήστο τα 0.40mm είναι 26ga, αν έχεις τέτοιο kanthal λοιπόν θα σου έλεγα να το δοκιμάσεις με 5-6 σπείρες σε 3άρη πυρήνα και γύρω στα 16-18 watts για αρχή. Μετά θα το βρεις σιγά σιγά μόνος σου αν δεν σε καλύψει το παραπάνω.

Όσοι δοκίμασαν τις έτοιμες αντιστάσεις του πακέτου ψιλοαπογοητεύτηκαν πάντως ;)

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #292 στις: Δεκεμβρίου 12, 2017, 13:21 »
Το διόρθωσα ρε παιδιά! 0,32mm ήθελα να γράψω.
Απλά τα καθήκοντα της δουλειάς, με αποσυντονίζουν...   :))

Κώστα μου, ΑΠΟΠΕΙΡΑ διακοπής είπαμε!  ΟΧΙ ΣΙΓΟΥΡΑ!!!:idiot1:
Μην με παρερμηνεύετε ρεϊ...!  :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Ασ' το, καλά κρατεί ακόμα ο ατμούλης! ::)

Μάνο, λες με 28άρι (0,32mm!!!) δοκιμή κι εσύ να κάνω;

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #293 στις: Δεκεμβρίου 12, 2017, 14:02 »
Νομίζω (κι εγώ) ότι με 28GA είναι πολύ καλύτερο το αποτέλεσμα και, κυρίως, πιο δροσερό! ;) :))

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #294 στις: Δεκεμβρίου 12, 2017, 15:01 »
Μάνο, λες με 28άρι (0,32mm!!!) δοκιμή κι εσύ να κάνω;

Να κάνεις αλλά κατά την ταπεινή μου άποψη θα ήταν καλύτερα αν τον λειτουργούσες με σχετικά "σφιχτό" τον αέρα με τόσο λεπτό σύρμα. Δοκιμάζεις και βλέπεις Χρηστάρα. ;)


Μερικά συμπεράσματα κι από μένα λοιπόν μετά από χρήση λίγων ημερών. Ο ατμοποιητής είναι καλός σε γενικές γραμμές αλλά με ένα μεγάλο ελάττωμα, φλερτάρει πολύ έντονα με τις διαρροές. Και από κάτω (airflow ) αλλά και από πάνω στο καπάκι αναπλήρωσης, με αποκλειστικό υπεύθυνο γι' αυτό το χαζό λευκό "σιλικονάκι" που είναι στενότερο απ' όσο πρέπει με αποτέλεσμα να μην σφραγίζει σωστά το τανκ όταν κλείνει το καπάκι - το θεωρώ πιθανά υπεύθυνο ακόμα και για τις διαρροές από κάτω φυσικά.

Ο ατμοποιητής εμφανίζει συχνά υγρό ανάμεσα στο πάνω καπάκι και τη "βάση" του, ειδικά αν πέσει σε τσάντα κι αρχίσει τις τούμπες το όλο πράγμα. Εγώ το "έσωσα" κάπως βάζοντας στο σημείο εκείνα τα χαρακτηριστικά λαστιχένια rings που προστατεύουν τον ατμοποιητή από πτώση, αυτό φυσικά δεν είναι λύση για ένα κομμάτι που κατά τα υπόλοιπα δείχνει άψογο. Τολμώ να πω ότι τα σπειρώματά του είναι αντάξια ενός γνήσιου Skyline, τέτοια εντύπωση πήρα. Πόσο κρίμα να έχει ένα τέτοιο χαζό ελάττωμα εκεί πάνω..

Παρακάτω. Στο deck καταλήγω σιγά σιγά σε 2,5 πυρήνα αντί 3mm για έναν σημαντικό λόγο. Ο 3άρης ή που θα σε αναγκάσει να κατεβάσεις το coil χαμηλά στο airflow - πράγμα που δημιουργεί πανεύκολη "μεταφορά" όμως του υγρού στο airflow μέσα απ' το ίδιο το coil - άρα και διαρροές στη βάση, ή σε περίπτωση που απομακρύνεις λίγο παραπάνω απ' το airflow κινδυνεύεις να ακουμπήσεις την κορυφή της καμπάνας με τα γνωστά αποτελέσματα.

Με το 2,5άρι λοιπόν και μπορείς άφοβα να "απομακρύνεις" άνω του 1mm πάνω απ' το airflow (μεγαλύτερη σιγουριά ότι δεν θα υπάρξει "μετακίνηση" υγρού προς την κεντρική τρύπα ), και να κρατήσεις το συνολικό ύψος του coil σε σχετικά χαμηλά επίπεδα έχοντας την απόσταση ασφαλείας που χρειάζεσαι και από την ίδια την καμπάνα.
Tip: Απλώς τοποθετείστε τα ποδαράκια της αντίστασης από την κάτω πλευρά του coil και σε απόλυτη ευθεία με τα σημεία που πατάνε πάνω στα posts. Μην κατεβάσετε/μην ανεβάσετε το coil καθόλου μετά στο σφίξιμό του στις βίδες. Ευθεία γραμμή, μια χαρά έρχεται εκεί. Άντε ίσως μισό χιλιοστό προς τα κάτω θα είναι το τέλειο. Αρκεί να υπάρχει αρκετή απόσταση απ' το airflow.
Εννοείται στο 2,5αρι θα βάλετε όσο περισσότερο βαμβάκι μπορείτε και θα το αφρατέψετε ακόμα περισσότερο, πρέπει να γεμίσει τα λούκια πάση θυσία. Κόψτε τις άκρες ανάμεσα σε deck και "πάτωμα" του τανκ, τέλος.
 
Φυσικά το πρόβλημα στο καπάκι παραμένει, τουλάχιστον "προστατεύουμε" τον εαυτό μας λίγο παραπάνω με το σωστό στήσιμο.

Λυπάμαι γιατί από κάτι χαζό χαντακώνεται μία πολύ καλή κατά τα υπόλοιπα κατασκευή, μου αρέσει τόσο πολύ σε όλα του που σχεδόν παραβλέπω μέχρι τώρα τις σταγόνες που εμφανίζονται (στο πάνω μέρος περισσότερο ). Θα μπορούσε όμως τόσο εύκολα να αποφευχθεί.

Εγώ συνεχίζω να τον δουλεύω ακατάπαυστα πάντως, ίσως βρω και καλύτερη λύση στο πρόβλημα απ' το λαστιχένιο προστατευτικό δαχτυλίδι έξω απ' τον ατμοποιητή στο τέλος. Κάτι να σηκώνει το λευκό λάστιχο του καπακιού λίγο πιο πάνω ώστε να υπάρχει σωστή σφράγιση στο σημείο.

Θα ενημερώνω. :)



Edit με νέα υποψία για τη διαρροή απ' το πάνω καπάκι. Ίσως τελικά το υγρό που "συσσωρεύεται" ανάμεσα στο καπάκι αναπλήρωσης και την βάση του να μην προέρχεται μόνο μέσα απ' το tank (σίγουρο αυτό αφού ούτως ή άλλως υπάρχει άμεση επαφή του υγρού με το καπάκι όταν γυρίσει ανάποδα ο ατμοποιητής ;) ) αλλά και μέσα από την υποδοχή του drip tip. Αν παρατηρήσετε θα δείτε ότι το drip tip μαζεύει αρκετό ατμοποιημένο υγρό μετά από μερικές τζούρες στη βάση του, αυτό το υγρό θα μπορούσε κάλλιστα να περάσει κάτω απ' το καπάκι και να αρχίσει να γίνεται ένα με το υπόλοιπο που μαζεύεται απ' το τανκ.. σε περίπτωση που δεν υπήρχε αυτός ο τρόπος αναπλήρωσης η λογική μου λέει ότι το περίσσιο υγρό απ' το drip tip θα επέστρεφε μέσα απ' την καμινάδα πίσω στο deck μας, επειδή όμως υπάρχει το "χείλος" στο καπάκι για να "πατάει" πάνω του το drip tip, ίσως το υγρό "γλύφει" όταν συσσωρευτεί πολύ στο σημείο και αρχίζει να κυλάει κάτω απ' το καπάκι αναπλήρωσης με τα γνωστά αποτελέσματα.

Ίσως θα έπρεπε να βάλουν ένα drip tip με "σωληνάκι" από κάτω που να εφαρμόζει απ' ευθείας στο εσωτερικό της καμινάδας για να αποφευχθεί αυτό. Θα έπρεπε όμως να βγάζουμε το drip tip σε κάθε αναπλήρωση για να μπορεί να ανοίξει το καπάκι..

Επιστημονική φαντασία ακούγεται ε; :))


Edit 2 με την απόλυτη απογοήτευση να έχει χτυπήσει κόκκινο. Διαρροή διαρροή διαρροή! Ο ατμοποιητής από τη μέση του airflow του και κάτω (στα σφιχτά του δηλαδή ) απλώς δεν μπορεί να λειτουργήσει. Προφανώς αυξάνεται η πίεση μέσα στο τανκ από τις τζούρες και το υγρό όπου φύγει φύγει. Άμεσα εμφανίζονται σταγόνες γύρω απ' το δαχτυλίδι του airflow όπως και από το πάνω καπάκι. Τέλος από εμένα, αύριο πρωί φεύγει στο κατάστημα για επιστροφή και αμφιβάλλω αν θα τον αντικαταστήσω με νέο Ares, μου άρεσε αλλά τέτοια απογοήτευση ούτε απ' τη wismec όμως.

Σε αναζήτηση νέου τσιγαρίσιου, τέλος. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 12, 2017, 20:49 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #295 στις: Δεκεμβρίου 12, 2017, 23:56 »
τον εχω πανω απο μια εβδομαδα+ μεσα στο κουτι του,χωρις καν να τον εχω ανοιξει.
Με αυτα που διαβαζω
ειναι σε δυο αντιθετα στάδια.
1-να μην τον ανοιξω καθολου
2-να τον ανοιξω και να τον βαλω κατω για να δω πως θα γινει ατμο.


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #296 στις: Δεκεμβρίου 13, 2017, 00:22 »
Αν πέσεις σε κομμάτι που το πάνω λαστιχάκι δεν σφραγίζει ερμητικά το τανκ (παρά πολλά από αυτά τα κομμάτια έχουν το πρόβλημα σύμφωνα με αυτά που διαβάζω στο YouTube ) μάλλον θα έχεις τα θέματα που αντιμετωπίζω κι εγώ. Το κακό είναι ότι δύσκολα διορθώνεται η κατάσταση αν το λαστιχάκι έχει όντως θέμα (φαίνεται σαν να είναι λεπτότερο απ' όσο θα έπρεπε.. ), ένα παραπάνω που το πάνω καπάκι είναι πρεσαριστό και δεν μπορεί να αφαιρεθεί ώστε να εμφανιστεί όλο το λαστιχάκι για να κάνεις ότι μπορείς μπας και τον σώσεις..  κορώνα γράμματα και το χειρότερο είναι ότι δεν μπορείς να τον τσεκάρεις αν δεν τον δουλέψεις πρώτα. Όταν είναι στεγνός και καθαρός, το λαστιχάκι δείχνει να σφραγίζει σωστά. Μόλις όμως βραχεί λίγο (αναπόφευκτο μετά από μερικές τζούρες ) θα αρχίσει να δείχνει αν όντως δουλεύει σωστά ή όχι. Μπελάς.

Όσο τον "μελετάω" χάνω πάσα ιδέα για τις επιλογές που έκαναν για την αναπλήρωσή του. Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι ακόμα κι αν δουλεύει σωστά τώρα, έτσι που είναι το όλο "σύστημα" αναπλήρωσης αναπόφευκτα θα παραδώσει το πνεύμα σε όχι και τόσο μακρινό μέλλον.. δεν είμαι μέντιουμ αλλά όσο το επεξεργάζομαι.. κρίμα γιατί όντως ο ατμοποιητής αξίζει, με τέτοια εικόνα που έχω απ' το πάνω μέρος του όμως χάνω κάθε εμπιστοσύνη σε αυτόν. Εκτός κι αν το αλλάξουν ριζικά το πράγμα εκεί, πάλι κρίμα όμως γιατί τώρα είναι και ιδιαίτερα βολικό..

Μακάρι να κάνω λάθος σε όλα τα παραπάνω, για εμένα θα άξιζε πολύ να "περπατήσει" ο Ares..

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #297 στις: Δεκεμβρίου 13, 2017, 00:34 »
Εγώ πάντως προς το παρόν δεν έχω θέμα, παρά μόνον όταν γεμίζω και κλείνω έχω μερικές σταγόνες γύρω από το καπάκι που μπορεί και να οφείλεται στο κλείσιμο του καπακιού το οποίο μπορεί να παρασύρει υγρό, μετά όμως είναι ερμητικά κλειστός και δεν έχω καμία διαρροή. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα υπάρξει και πρόβλημα στο άμεσο μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #298 στις: Δεκεμβρίου 13, 2017, 01:23 »
Ατμοποιητης με οδηγίες χρήσης..μη το ένα, μη το άλλο.. εγώ δεν μπορώ...θα τον πετούσα από το παράθυρο
Ευτυχώς που επέλεξα τον prime,φτου μη το ματιασω το καμάρι μου απροβλημάτιστο είναι

Έλεγα να τον πάρω να τον δοκιμάσω για κάνα μήνα και μετά να τον πουλουσα αλλά με αυτά που διαβάζω, μακριά

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #299 στις: Δεκεμβρίου 13, 2017, 08:01 »
Επί του παρόντος δεν μου έχει κάνει διαρροή και το σύστημα ολίσθησης είναι σχετικά σκληρό. Μπορεί με αυτόν τον τρόπο να ακουμπάει καλύτερα το λαστιχάκι, μπορεί όμως και να το φθείρει ταχύτερα (και δεν αλλάζει). Πάντως όταν τον γεμίζω ρίχνω σκόπιμα και μια σταγόνα υγρό δίπλα στο λαστιχάκι και το ανοιγοκλείνω 2-3φόρές μήπως και κρατάει καλύτερη λίπανση.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1459 171985 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:27
από Ηρακλης
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276409 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14023 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9381 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43031 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 419 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558815 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182514 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 197 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10235 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364