vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

472 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, antiklitos140, camber, bloodlessz

Twitter

Ares mtl rta by Innokin

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #210 στις: Δεκεμβρίου 08, 2017, 09:38 »
Πιθανότατα μόνο εδώ.

Αποσυνδεδεμένος bill the kid

  • **
  • 144
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #211 στις: Δεκεμβρίου 08, 2017, 10:49 »
παιδια καλημέρα, ανάμεσα σε ares και siren τελικά που καταλήγουμε από θέμα γεύσης??

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #212 στις: Δεκεμβρίου 08, 2017, 11:00 »
Όταν κρατάω τη βάση στο ένα χέρι και την καμπάνα/τανκ στο άλλο και βιδώνω απαλά, αεράτα και φινετσάτα σαν χάδι, οκ, δεν βρίσκει. 
Όταν η βάση όμως είναι πάνω στο ομόμετρο (η όπου στήνει ο καθένας) και βιδώσω την καμπάνα, δεν υπάρχει αίσθηση που πρέπει να σταματήσεις. Απλά βιδώνεις μέχρι να σταματήσει.
Όπως και να έχει, αν και συμφωνώ με το Μάκη περι σφιξίματος, αυτό δεν θα έπρεπε να συμβαίνει. Και ειδικά τόσο εύκολα.
Αν κάποιος με μηχανικό μοντ στήσει και δεν ξανατσεκάρει την αντίσταση μετά το βίδωμα (οκ, σπάνιο) ή αν στήσει και είναι όλα οκ και βιδώνοντας τον ατμοποιητή στο μοντ σφίξει αυτό το τσάκ παραπάνω η καμπάνα τι θα γίνει?
Ο chronis είπε οτι δεν τον διάβαζαν τα μοντάκια. Αν είχε μηχανικό (ή έστω ένα φθηνιάρικο ηλεκτρονικό) και τον κούμπωνε τι θα γινόταν? Θα έφευγε για ΚΑΤ?
Σαφέστατα και είναι κατασκευαστικό λάθος και μάλιστα σοβαρό. Στον Siren που η καπμάνα δεν είναι θόλος και έχει "ταβάνι" δεν νομίζω να μπορεί να γίνει αυτό.
Πρέπει δηλαδή να τρέμουμε μη φαγωθούν τα oring ή μη βιδώσουμε ένα τσικ παραπάνω?
Μεγάλο φάουλ. Ειδικά όταν υποτείθεται απευθύνεται και σε αρχάριους σε επισκευάσιμο.

Αποσυνδεδεμένος tdlo2000

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #213 στις: Δεκεμβρίου 08, 2017, 11:07 »
Γιατι δεν πας να τον αλλάξεις? Εγω τον δικο μου τον βιδωνω τέρμα κ μαλιστα με δύναμη!

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #214 στις: Δεκεμβρίου 08, 2017, 11:30 »
Vatoπαίδι, κάτι παίζει με το κομμάτι σου. Σε εμένα δεν υπαρχει τέτοιο θέμα. Και δεν τσεκάρω ποτέ την αντίσταση. Κουμπώνω, σφίγγω, γεμίζω και άγιος ο θεός  :)) Πάντα παίζει κανονικά.

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #215 στις: Δεκεμβρίου 08, 2017, 12:18 »
Αν δεν έχεις κι εσύ θέμα με τόσο γυμνασμένα δάκτυλα από το νέο μπιχλιμπίδι σου, τότε μάλλον τείνω να συμφωνήσω περί του προβληματικού τεμαχίου...... :yes:
Θα δω βέβαια μόλις παραλάβω το δικό μου....  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #216 στις: Δεκεμβρίου 08, 2017, 12:28 »
Μην απατήσεις κι εσύ τη Σειρήνα σου γιατί θα σε εκδηκηθεί!  ;) :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #217 στις: Δεκεμβρίου 08, 2017, 12:31 »
Πλέον διαθέσιμος και εδώ.  ;)
Μόλις πέρασα και πήρα άλλον ένα οπότε αργότερα θα σας πω αν έχει και αυτός το ίδιο θέμα.
Σκέφτηκα μήπως το "βραχυκύκλωμα" οφείλεται και στο ότι χθες τον έστησα σχεδόν αμέσως μετά από πλύσιμο. :dontknow:

Ουπς! Φαίνεται ότι πήρα τον τελευταίο ασημί! :)) :))

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #218 στις: Δεκεμβρίου 08, 2017, 14:42 »
Φυσικά και είναι πρόβλημα του κομματιού. Χαμός θα είχε γίνει αν ήταν όλοι έτσι.
Εγώ απλά το αναφέρω για να το έχετε στα υπόψιν. Διότι μπορεί μεν να ήταν το δικό μου κομμάτι ελλατωματικό, αλλά σίγουρα δεν θα είναι και το μοναδικό. (επίσης και το δαχτυλίδι ρύθμισης του αέρα γυρνάει και με το φύσιμα στον δικό μου, αλλά αυτό το προσπερνώ).

Για επαλήθευση τον έδωσα και σε 2 φίλους και τους είπα "βιδώστε τον".
Και στους 2 έβγαζε 0.12-0.15Ω αντίσταση (φυσικά χωρίς σύρμα) όσες φορές τον βίδωσαν. Άρα σιγουρεύτικα οτι δεν ξύπνησα με υπερδυνάμεις σαν τον Μπάρι Άλεν.

Να τον τεστάρετε λοιπόν πριν τον στήσετε όσοι τον πάρετε για να μην γίνει καμιά στραβή.
Και να τον τεστάρετε και στην πορεία ανα διαστήματα γιατί ακόμα κι αν στην αρχή είναι οκ, μπορεί αμα φαγωθούν τα λαστιχάκια να γίνει το μιστέηκ. Τους πόλους απο την καμπάνα τους χωρίζει μια τρίχα απόσταση ουσιαστικά και αν βρει χώρο να σφίξει μισό μιλιμέτρ παραπάνω... αντε γειά.

Αποσυνδεδεμένος Γιαννης1964

  • **
  • 246
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #219 στις: Δεκεμβρίου 08, 2017, 16:09 »
Το έκανε και σε εμένα.
Τοποθέτησα μια απο τις προκατασκευασμένες που τον συνοδεύουν.
Βαμβάκωσα, έβρεξα και τεστάρισα πριν κουμπώσω την καμπάνα και όλα οκ.
Μόλις βίδωσα μου έβγαζε short.
Μόλις κατέβασα λίγο την αντίσταση προς την εισαγωγή αέρα, λύθηκε το πρόβλημα.
Στο επόμενο στήσιμο που έκανα με δική μου αντίσταση, όλα καλά. Και έσφιξα τέρμα για να το δοκιμάσω.
Κατά τα λοιπά, μια χαρά είναι ο Αρης. Και γεύση καλή δίνει και ήσυχος είναι και πολύ εύκολος.
Καλή αγορά για την τιμή του.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #220 στις: Δεκεμβρίου 08, 2017, 17:21 »
Μόλις τον έστησα κι εγώ μετά το πρώτο του πλύσιμο ενώ εσκεμμένα έσφιξα το τανκ πάνω στο mod να δω μήπως.. κανένα θέμα μέχρι στιγμής, και η αντίσταση είναι ακριβώς ίδια όπως ήταν πριν βιδώσω το τανκ. Όλα καλά. Θα το παρακολουθώ όμως με τον καιρό.

Υπάρχει ένα δίκιο για την φοβία περί μηχανικών mods κλπ, απ' την άλλη ρε παιδιά παίζουμε με επισκευάσιμους όμως και η προσοχή έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να είναι δεδομένη. Δηλαδή τι; Κι αν δεν υπήρχε πιθανότητα να συμβεί κάτι τέτοιο, δεν θα έπρεπε να προσέχουμε έτσι κι αλλιώς για τόσα άλλα πράγματα; Δεν θα έπρεπε να τσεκάρουμε πρώτα σε ένα ηλεκτρονικό (με τις προστασίες του με τα όλα του ) αν όλα είναι οκ με το στήσιμο ας πούμε; Δεν θα διπλο-τριπλο-τσεκάρουμε μήπως έχει πέσει ένα κομμάτι απ' το κομμένο σύρμα μέσα στο deck; Αν υπάρχει επαφή σύρματος με καμπάνα; Έλεγχο για ταλαιπωρημένα insulators; Στα μηχανικά επιβάλλονται πολλά, εγώ ας πούμε ατμοποιητή που η καμπάνα του έρχεται σχεδόν σε επαφή με τους πόλους του deck του, πάνω σε mod χωρίς προστασίες δεν θα τον έβαζα. Έτσι κι αλλιώς.

Πάμε παρακάτω, φαίνεται ότι υπάρχουν προβληματικά κομμάτια (κανείς δεν αμφισβητεί ότι είναι πρόβλημα αυτό που αναφέρθηκε ) και σίγουρα την αναφορά αυτή θα πρέπει να την ξέρουν όλοι. Για να φυλάγουν τα ρούχα τους έστω.. ;)

Στον "ιστό" δεν βρήκα κάτι μέχρι τώρα, ίσως αρχίσουμε να διαβάζουμε διάφορα τις επόμενες μέρες.

Σε αυτό που κρατάω στα χέρια μου τώρα δεν έχω να πω και πολλά, τολμώ απλώς να τον συγκρίνω άμεσα με τον Cloud v3 μου μιας και βρίσκονται πολύ πολύ κοντά σε όλα τους (τον πρώτο τον δουλεύω μήνες με το ίδιο υγρό, τον Ares τον έστησα μόλις.. ;) ), τουλάχιστον ως προς το ατμιστικό τους αποτέλεσμα, δεν ξέρω τι άλλο να πω. Αν δεν εμφανιστεί το παραπάνω θέμα χίλιες φορές χαλάλι τα 40 του. Θα τα πάμε σίγουρα καλά. :)

Αποσυνδεδεμένος Christos Ni

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #221 στις: Δεκεμβρίου 08, 2017, 17:32 »
Τον παρελαβα σημερα, τον εστησα και κανενα προβλημα με το βιδωμα που το πηγα επιτηδες μεχρι τελους...ειδομεν

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #222 στις: Δεκεμβρίου 08, 2017, 17:47 »
Μόλις τον έστησα κι εγώ μετά το πρώτο του πλύσιμο ενώ εσκεμμένα έσφιξα το τανκ πάνω στο mod να δω μήπως.....
Μια διευκρίνηση μόνο. Δεν υπάρχει πρόβλημα (δεν έχω εγώ τουλάχιστον) όταν σφίγγει ο ατμό πάνω στο mod. Το πρόβλημα υπάρχει όταν σφίξει πολύ η βάση του ατμό με το υπόλοιπο "στέλεχος" του (τανκ, καμπάνα κλπ) ;)
Απλά (προφανώς) όταν η βάση είναι πάνω στο mod και βιδώνουμε το πάνω μέρος δεν νοιώθουμε πόση δύναμη βάζουμε!

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #223 στις: Δεκεμβρίου 08, 2017, 18:01 »
Το πρόβλημα δεν είναι αν θα τσεκάρεις ή αν θα προσέξεις. Αυτό είναι προαπαιτούμενο και δεδομένο όταν παίζεις με μηχανικό.
Το πρόβλημα είναι οτι είναι (στα μάτια τα δικά μου τουλάχιστον) αναξιόπιστος και επίφοβος.
Αντε και προσέχεις και τσεκάρεις πρώτα σε ηλεκτρονικό μοντ κλπ και είναι όλα οκ.
Δε μπορείς να είσαι σίγουρος οτι μετά, την ώρα που θα τον βιδώνεις στο μηχανικό ή κάποια στιγμή μέσα στη μέρα δεν θα πάρει η καμπάνα αυτό το απειροελάχιστο κλάσμα στροφής που χρειάζεται για να γίνει η μακακία.
Εχει περιθώριο σφάλματος 0.
Εγώ τον πήγα πίσω και πήρα καινούργιο. Και σε αυτόν που δείχνει οτι είναι οκ σε δοκιμή, εγώ στο πίσω μέρος του μυαλού μου θα έχω την πιθανότητα οτι μπορεί να με κρεμάσει ανα πάσα στιγμή.
Κρίμα πάντως γιατί είναι ωραίος και ατμιστικά και εμφανισιακά. Πολύ κρίμα.

EDIT: Ακριβώς αυτό που είπε ο Chronis απο πάνω. Αυτό γινόταν. Και δεν χρειαζόταν και πολύ σφίξιμο. Και το παλικάρι στο μαγαζί που τον πήγα το τσέκαρε βιδώνοντας κανονικά και έκανε επαφή.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #224 στις: Δεκεμβρίου 08, 2017, 18:09 »
Θα ήθελα να πω ένα τέλος καλό όλα καλά αλλά φυσικά δεν γίνεται, δημιουργήθηκε η φοβία και μόνο ο χρόνος θα δείξει αν αξίζει να υπάρχει ή όχι. Για όλους μας.

Θα ήθελα κάτι να τσεκάρω τώρα αλλά τον έχω στημένο και με γεμάτο το τανκ, αν μπορούσε κάποιος να μας πει - αλλιώς θα το κάνω κι εγώ μόλις τον "αδειάσω". Υπάρχει η δυνατότητα να ξεβιδώνει η καμπάνα από το πάνω μέρος του ατμοποιητή ή είναι "ένα" κομμάτι όλα αυτά; Δεν σκέφτηκα να το κάνω πριν τον στήσω..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1459 171953 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:27
από Ηρακλης
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276384 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15381 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14015 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9377 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43027 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 418 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558780 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182499 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 196 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10072 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364