vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

459 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, maprix, lidbab, bloodlessz

Twitter

Ares mtl rta by Innokin

Αποσυνδεδεμένος MAFAKA

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #120 στις: Δεκεμβρίου 01, 2017, 20:10 »
Οι φωτογραφίες του στησίματος
Κοψε τα βαμβακια οσο κοντα ειναι στη φωτογραφια απο κατω (και λιιιιγο πιο κοντα ακομα) και θα παρεις ακομα καλυτερη τροφοδοσια και γευση

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #121 στις: Δεκεμβρίου 01, 2017, 20:18 »
Προσωπική παρατήρηση:
Όσο περισσότερο βαμβάκι βρίσκεται μέσα στο υγρό, τόσο πιο "μπουχτισμένο" είναι, άρα υπερτροφοδοτημένο. Αποτέλεσμα, πνίξιμο γεύσης και πιθανές διαρροές.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #122 στις: Δεκεμβρίου 01, 2017, 20:34 »
Κι ομως δεν ισχυει κατι τετοιο.  Ειτε κοπουν τα βαμβακια ψηλα ειτε ακουμπανε στον πατο, η ποσοτητα υγρου στο βαμβακι στην περιοχη της αντιστασης ειναι η ιδια. Δεν αυξομειωνεται η χωρητικοτητα του βαμβακιου σε υγρο στην περιοχη της αντιστασης που μας ενδιαφερει. Δεν στεκει ουτε εμπειρικα ουτε λογικα.

Αποσυνδεδεμένος MAFAKA

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #123 στις: Δεκεμβρίου 01, 2017, 20:44 »
Απο τη μια εχεις τριχοειδικη μεταφορα υγρου χαρη στις ινες του βαμβακιου απο τη δεξαμενη επανω προς την αντισταση και απο την αλλη τη βαρυτητα που ωθει το υγρο ξανα προς το τανκ. Αντιθετες δυναμεις.
Οποτε οσο μικροτερη η διαδρομη τοσο ταχυτερα (αρα αποτελεσματικοτερα) διηθουνται οι ινες του βαμβακιου. Λιγοτερα dry hits και μικροτερες πιθανοτητες υπερκορεσμου των ινων με υγρο (αφου μεταδιδουν το πλεοναζον υγρο πιο ευκολα), φαινομενο που θα οδηγουσε σε "πνιξιμο" της γευσης  :)

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #124 στις: Δεκεμβρίου 01, 2017, 21:02 »
Τωρα καλα το πας. Μιλαμε λοιπον για ταχυτητα και οχι για χωρητικοτητα. Το πιο γρηγορα σημαινει πιο γρηγορα, το "αποτελεσματικοτερα" και το "πιο ευκολα" σημαινουν και αλλα πραγματα οποτε μεινε στο πιο γρηγορα.  Ο μεσος ατμιστης λοιπον που δεν τραβα απανωτες τζουρες στα 1325 βατ με 0,00002 αντισταση δε θα δει διαφορα στη τροφοδοσια και ουτε θα εχει γι αυτο το λογο dry hits. 

Τωρα υπερκορεσμος των ινων τι σημαινει; Τιποτα. Η χωρητικοτητα του βαμβακιου ειναι δεδομενη δεν μπορει να "κρατησει" περισσοτερο υγρο, πως να το κανουμε τωρα, ενα ποτηρι χωραει νερο μεχρι το χειλος του, οχι παραπανω. Υπερτροφοδοσια εχουμε για αλλους λογους, οχι παντως λογω του μηκους του βαμβακιου.

Αποσυνδεδεμένος MAFAKA

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #125 στις: Δεκεμβρίου 01, 2017, 21:18 »
Αν και εχουμε ξεφυγει εντελως εκτος θεματος, μπορει η χωρητικοτητα των ινων να ειναι δεδομενη, η ικανοτητα τους ομως να απομακρυνουν γρηγορα το πλεοναζον υγρο ειναι δεδομενη επισης. Οσο λιγοτερο λοιπον μουλιαζεις μια δεδομενη ποσοτητα βαμβακιου τοσο λιγοτερο δυσκολευεις την κινηση του υγρου προς καθε κατευθυνση-αρα και προς την επιθυμητη κατευθυνση αλλα (που ειναι το coil) και προς το τανκ για ο,τι περισσευει και πρεπει να απορριφθει.
Συγνωμη προς τους υπολοιπους που διαβαζουν τις αερολογιες μου, δεν θα το συνεχισω αλλο, συμφωνουμε παντως σιγουρα στο οτι διαφωνουμε :).

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #126 στις: Δεκεμβρίου 01, 2017, 21:36 »
Εγώ ξέρω ότι τα υγρά που είναι high vg θέλουνε λιγότερο βαμβάκι για να τροφοδοτείται σωστά η αντίσταση  επειδή είναι πιο παχύρευστα και το λίγο βαμβάκι τα διευκολύνει για αποφυγή υποτροφοδοσίας.Αντιστοίχως για τα υγρά που έχουνε περισσότερη pg περισσότερο βαμβάκι=καλύτερο για την αποφυγή υπερτροφοδοσίας.Άρα το πολύ βαμβάκι εμποδίζει τη ροή και το λίγο την διευκολύνει.Με βάση  αυτά δε μπορώ να κατανοήσω πως περισσότερο βαμβάκι=υπερτροφοδοσία.Και χώρια από αυτό αν ο ενδεδειγμένος τρόπος στησίματος είναι αυτός στη τελευταία photo και πρέπει να γεμίζουμε κάθε λίγο και λιγάκι χαιρετίσματα.

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #127 στις: Δεκεμβρίου 01, 2017, 21:48 »
Όσο κουνιεται ο ατμοποιητης μια χαρά ποτίζονται τα βαμβακια κι έτσι. Δε χρειάζεται να γεμίζεις συχνοτερα.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #128 στις: Δεκεμβρίου 01, 2017, 22:00 »
Πάντως αν θέλουμε να καταναλώσουμε και την τελευταία σταγόνα του υγρού είναι προτιμότερο να φτάνει το βαμβάκι μέχρι κάτω.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #129 στις: Δεκεμβρίου 01, 2017, 23:08 »
Μπορούμε επίσης να αφήνουμε τη μια πλευρά του βαμβακιού μέχρι τον πάτο και την άλλη ψηλά στο λούκι του.

Εγώ θα σας τα λέω όλα; :))

Αποσυνδεδεμένος wannabe

  • **
  • 288
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #130 στις: Δεκεμβρίου 02, 2017, 00:05 »
Πάντως αν θέλουμε να καταναλώσουμε και την τελευταία σταγόνα του υγρού είναι προτιμότερο να φτάνει το βαμβάκι μέχρι κάτω.
Με όλο το σεβασμό, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.
Δοκίμασε να κόψεις τα βαμβάκια ελάχιστα κάτω από το deck. Μην κουνήσεις καθόλου τον ατμο όταν η στάθμη του υγρού φτάσει κάτω από αυτά. Θα δεις πως θα ατμίσεις και την τελευταία σταγονίτσα και μετά θα σου στεγνώσει το βαμβάκι  ;)

(Εννοείται πως τα βαμβάκια ακουμπάνε στο γυάλινο μέρος του τανκ)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 02, 2017, 00:13 από wannabe »

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #131 στις: Δεκεμβρίου 02, 2017, 07:25 »
Δεν συζητάω αν θα το τραβήξει όλο το υγρό ή όχι, συζητάω αν έχει τελικά διαφορά το μήκος. Δεν ξέρω αν φταίει το cotton bacon αλλά ποτέ δεν είχα πρόβλημα με πιό μακρύ βαμβάκι σε κανέναν ατμοποιητή. Η ποσότητα ναι, μπορεί να κάνει πρόβλημα (σφικτό ή χαλαρό, να στεγανοποιεί ή όχι) αλλά και πάλι εξαρτάται από τον βαθμό διόγκωσης ή μη του κάθε τύπου του βαμβακιού, όπως και από το πόσο εύκολα διαβρέχεται.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #132 στις: Δεκεμβρίου 02, 2017, 09:31 »
Οι σχεδιαστές του ατμοποιητή το κατεβάζουν μέχρι κάτω. Μπορεί να μη σημαίνει απαραίτητα κάτι. Σε κάθε περίπτωση όμως δεν το κόβουν ψηλά. Το βασικότερο είναι ότι με όλες τις πιθανές επιλογές λειτουργεί σωστά.

Αποσυνδεδεμένος tdlo2000

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #133 στις: Δεκεμβρίου 03, 2017, 20:16 »
Καλησπέρα σε όλους, εχω τον ares εδω κ μια εβδομάδα, με πολλούς πειραματισμους βαμβάκι εχω διαρροή  :wall:. Μικρη μεν αλλα εχω στο κατω μερος του ατμου, εαν δε γυρισει ανάποδα άστα...
Επισης θα ηθελα να επισημάνω οτι μου αρέσει πολυ κ θεωρώ οτι έχει που υψηλης ποιότητας λειτουργία. Εχω συνηθίσει στο doggy που ειναι ο πιο στεγνός mtl που εχω δει. Μηπως να αλλαξω orings? Καθε βοηθεια πολύτιμη, ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INNOKIN ARES MTL RTA
« Απάντηση #134 στις: Δεκεμβρίου 03, 2017, 20:20 »
Ποιο βαμβάκι χρησιμοποιείς; Σκέφτομαι κι εγώ να τον αγοράσω αλλά παίζω με cotton bacon που από τη φύση του «φουσκώνει» όταν βρέχεται.

Από εκεί και μετά πρόσεξες μήπως πιάνεται το βαμβάκι στο σπείρωμα όταν βιδώνεις την καμπάνα, με αποτέλεσμα να μειώνεται ο όγκος στις τρύπες; Μήπως, επίσης, το στήσιμό σου επιτρέπει να έρχεται το βαμβάκι σε επαφή με την εισαγωγή αέρα; (ξέρω, είναι παρατραβηγμένο γιατί έχει τα «αυτάκια» εκατέρωθεν γι' αυτήν την δουλειά)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171868 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276290 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15368 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14000 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9367 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 413 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35373 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558660 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9507 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364