vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

275 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tazz, tony1976, Jorge, Doubt, ΨΗΛΟΣ, yorgoss, pelegrin07

Twitter

Leto rta

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Leto rta
« Απάντηση #30 στις: Δεκεμβρίου 12, 2017, 00:07 »
Προς το παρόν δεν βλέπω ανταλλακτικά, αλλά εάν κάνεις ένα τηλέφωνο στο Vapers Boutique νομίζω ότι θα σε ενημερώσουν.

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Leto rta
« Απάντηση #31 στις: Δεκεμβρίου 13, 2017, 22:40 »
Νέο στήσιμο λοιπόν με 316L(0.40mm de 3αρι αξονακι 0.55Ohm) σε TC στους 240 βαθμούς και στα 25 watt. Τρομερά απολαυστικός και κυρίως γευστικός, πλούσιος ατμός. Σε σύγκριση με το Fused Clapton ΄μπορώ να πώ ότι ναι έχουμε καλύτερα αποτελέσματα αλλά παρατηρώ ότι και με το απλό που δοκίμασα δεν υστερεί και πολύ. Η επόμενη δοκιμή θα είναι με Α1 επίσης σε 3αρι αξονάκι (για να μπαίνει μπόλικο βαμβάκι) και επίσης 040mm.
θα αναφέρω σχετικά για τα αποτελέσματα.

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Leto rta
« Απάντηση #32 στις: Δεκεμβρίου 17, 2017, 16:42 »
Αυτήν την βδομάδα, έκανα ένα μίνι συγκριτικό μεταξύ Leto vs Faraoh mini (..άλλωστε τους έχω στα χέρια μου και τους δύο ..οπότε έβαλα το ίδιο υγρό ..ίδιες αντιστάσεις ..και άρχισα τις δοκιμές..).

Εν κατακλείδι..

..καλύτερη γεύση ο Leto (..τουλάχιστον στα τέσσερα υγρά που έκανα το vs ..όλα φρουτο - γλυκά)
..καμία διαρροή ο Leto ...ο Faraoh.. με κούρασε!!
..ποιό ευκολόχρηστος ο Leto ...ο Faraoh.. έχει πολλά κουσούρια (..όποιος θέλει του τα αναλύω).

Αυτά ..και μερικές φωτογραφίες..

..συγκριτικό μεταξύ 2ml Faraoh και 3ml Leto:


..συγκριτικό μεταξύ 5ml Faraoh και 3ml Leto:


..και μία κατά την διάρκεια των δοκιμών:

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Leto rta
« Απάντηση #33 στις: Δεκεμβρίου 17, 2017, 16:51 »
Γιώργο στην τελευταία φώτο πιο είναι το drip tip που έχεις και στους 2 ατμοποιητές?

Σε ευχαριστώ πολύ.!

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Leto rta
« Απάντηση #34 στις: Δεκεμβρίου 17, 2017, 17:06 »
Αυτή Γιώργο, είναι δική μου κατασκευή (..αντάπτορας 810 σε 510 ..και χρήση κομμένου και ανοιγμένου σε διαστάσεις εσωτερικής τρύπας drip tip.. όπου τα κόλλησα μεταξύ τους).

Επειδή το είδε ο Αρτόπουλος (..vapers boutique) ..και του άρεσε σαν ιδέα.. θα βγάλει παρόμοια δικά του (..και σε ultem).

..το πότε,  δεν το ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Leto rta
« Απάντηση #35 στις: Δεκεμβρίου 17, 2017, 17:45 »
Γιώργο ενημέρωσέ μας για τα Ultem του VB γιατί βλέπω ότι η ιδέα σου έγραψε όμορφα στον Leto.


-------------------------------------

Στήσιμο με Α1 0.40mm 3άρι αξονάκι 0.80Ohm στα 22 watt, μπόλικο βαμβάκι και η απόλαυση συνεχίζεται. Γεύση, Γεύση, Γεύση και Ντουμάνι. Με στενότερο drip tip φυσικά και μπορεί να γίνει και σχεδόν τσιγαρίσιος στην μία τρύπα αέρα.




Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 18, 2017, 09:15 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος skordoman

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Τι δεν καταλαβαίνεις ;
Απ: Leto rta
« Απάντηση #36 στις: Δεκεμβρίου 18, 2017, 00:05 »
Κάτοχος και εγώ εδώ και λίγο καιρό αυτού του ατμοποιητή, να προσθέσω 2 -3 πραγματάκια στην αρχική παρουσίαση που μου έκαναν εντύπωση (στον ατμοποιητή όχι στην παρουσίαση). Πέραν του εύκολου στησίματος, πολλής καλή γεύσης και μηδενικών διαρροών (ακόμα και σε στήσιμο express).

1oν είναι οι τρεις τρύπες αέρα που είναι διαφορετικές σε μέγεθος θα μπορούσες να πεις 1/3, 2/3 και 3/3 όπως τις αντιλαμβάνομαι εγώ. Το αποτέλεσμα είναι να σου δίνετε τη δυνατότητα να ''παίξεις'' με τον αέρα και σίγουρα δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην βρει την ρύθμιση που του ταιριάζει. Στα συν ότι με όποιο συνδυασμό αέρα και αν δοκίμασα σφύριγμα δεν πήρα από πουθενά.

2ον η μεγάλη διαφορά στην τιμή μεταξύ του SS και του μαύρου, εκ τον υστέρων έμαθα ότι προκύπτει επειδή ο μαύρος είναι από τιτάνιο ενώ ο ss από ss  :D.

3ον όποιας χωρητικότητας τανκ και να βάλεις η γεύση δεν παρουσιάζει απόκλιση, σε αντίθεση με άλλους που αλλάζεις τανκ και νομίζεις ότι είναι άλλος ατμό.

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Leto rta
« Απάντηση #37 στις: Δεκεμβρίου 18, 2017, 00:09 »
Καλοάτμιστος λοιπόν και εύχομαι να τον ευχαριστηθείς. Επίσης κάνε και διάφορα στησίματα για να δοκιμάσεις αν και πιστεύω ότι ο Γιώργος έχει δίκιο ότι τα μέγιστα τα παίρνεις με τα κλάπτον.

Αποσυνδεδεμένος skordoman

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Τι δεν καταλαβαίνεις ;
Απ: Leto rta
« Απάντηση #38 στις: Δεκεμβρίου 18, 2017, 00:16 »
Προσωπικά επειδή είμαι κυρίως με μηχανικά, χρησιμοποιώ Ν80 εδώ και αρκετό καιρό. Με αυτά που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής το καλύτερο αποτέλεσμα το έχω πάρει με Framed Staple με 3άρη πυρήνα στα 0,30Ohms. 

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Leto rta
« Απάντηση #39 στις: Δεκεμβρίου 18, 2017, 07:00 »
2ον η μεγάλη διαφορά στην τιμή μεταξύ του SS και του μαύρου, εκ τον υστέρων έμαθα ότι προκύπτει επειδή ο μαύρος είναι από τιτάνιο ενώ ο ss από ss  :D.
"Δυστυχώς" δεν είναι από τιτάνιο.
..έχει υποστεί κατεργασία - βαφή τιτανίου (..με αντιχαρακτικές ιδιότητες).

{..μακάρι για "μόνο" +30 ευρώ, να ήταν τιτάνιο (..θα ζύγιζε ακόμα λιγότερο ..και "ίσως" να έδινε και ακόμα καλύτερη γεύση)}.

Στα άλλα δύο, με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο ..και ευχαριστώ που τα ανέφερες.

Επίσης για το σύρμα ..πολύ καλά παίζει και το Ν80 fused clapton της geekvape (28ga*3 + 36ga){..βγαίνει σε καρουλάκι των 3 μέτρων} ..5 σπείρες σε 3άρι αξονάκι ..0.35 - 0.36 ohm, στα 35 με 40 watt.

Ο ατμοποιητής "αγαπάει" τα fused clapton ..και άλλα παρόμοιου "ύφους" σύρματα.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Leto rta
« Απάντηση #40 στις: Δεκεμβρίου 18, 2017, 22:19 »
Αυτήν την βδομάδα, έκανα ένα μίνι συγκριτικό μεταξύ Leto vs Faraoh mini (..άλλωστε τους έχω στα χέρια μου και τους δύο ..οπότε έβαλα το ίδιο υγρό ..ίδιες αντιστάσεις ..και άρχισα τις δοκιμές..). Εν κατακλείδι.. ..καλύτερη γεύση ο Leto (..τουλάχιστον στα τέσσερα υγρά που έκανα το vs ..όλα φρουτο - γλυκά) ..καμία διαρροή ο Leto ...ο Faraoh.. με κούρασε!! ..ποιό ευκολόχρηστος ο Leto ...ο Faraoh.. έχει πολλά κουσούρια (..όποιος θέλει του τα αναλύω). Αυτά ..και μερικές φωτογραφίες.. ..συγκριτικό μεταξύ 2ml Faraoh και 3ml Leto: (
.)
..συγκριτικό μεταξύ 5ml Faraoh και 3ml Leto: (
.)
..και μία κατά την διάρκεια των δοκιμών: (
.)

Αναρωτιεμαι φιλε Γιωργο, τι εννοεις σε κουρασε; τι κουσουρια εχει; 

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Leto rta
« Απάντηση #41 στις: Δεκεμβρίου 19, 2017, 07:12 »
Αναρωτιεμαι φιλε Γιωργο, τι εννοεις σε κουρασε; τι κουσουρια εχει;
..πάμε:

α) ..διαρροές διαρροές διαρροές συνέχεια, με όποιο στήσιμο, με όποιο τανκ (2 η 5 ml). Στο 2μελο είναι λιιιγο καλύτερα ..αλλά και πάλι θα δείς υγρό (συνέχεια και αρκετό), κάτω από το afc ring. {..δοκίμασα τα πάντα}!!

β) ..δυσκολία στο να βγεί το τάνκ (..ιδιως το 5μελο, καθώς περιστρέφεται ποιό εύκολα από τον 2μελο το γυαλί) ..πάνω από την βάση. {..αν έχει σφίξει καλά ..που συνήθως σφίγκει ...καθώς περιστρέφουμε συνέχεια δεξιά, για ανοιγόκλεισμα των υγρών), μπορεί να χρειαστείς μέχρι και εξτρά εργαλείο για να το ανοίξεις.

γ) ..το συνεχές δεξιόστροφο γύρισμα του τάνκ (..για άνοιγμα - κλείσιμο των υγρών) σφίγκει πολύ τον ατμοποιητή πάνω στο μόντ (..ιδίως σε κάποιο ξύλινο με 22άρι πόλο και περιθώριο για μέχρι 25άρι ..όπως το δικό μου στην φωτογραφία παραπάνω).

δ) ..το afc ring και ο "μηχανισμός - ροδέλα" ανοίγματος κλεισίματος των υγρών ..μετά από σύντομο χρονικό διάστημα, αποκτούν ανοχές.

..ελπίζω να σε κάλυψα.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Leto rta
« Απάντηση #42 στις: Δεκεμβρίου 19, 2017, 10:06 »
Με καλυψες, μονο που εγω δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα διαρροης    ή οποιοδήποτε απο οσα αναφερεις.
Συμφωνω οτι εχει σφικτη ρυθμιση υγρων αλλα υπαρχει λογος που ειναι ετσι.
Μηπως επεσες σε ελαττωματικό κομματι;

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Leto rta
« Απάντηση #43 στις: Δεκεμβρίου 19, 2017, 10:25 »
Με καλυψες, μονο που εγω δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα διαρροης    ή οποιοδήποτε απο οσα αναφερεις.
Συμφωνω οτι εχει σφικτη ρυθμιση υγρων αλλα υπαρχει λογος που ειναι ετσι.
Μηπως επεσες σε ελαττωματικό κομματι;

Μάλλον εσύ έπεσες σε αψεγάδιαστο κομμάτι ..και εγώ σε ελλατωματικά (..ποτέ δεν κάνω σύγκριση μόνο με ένα).



..και δεν είμαι ο μόνος (..και αλλού διαρροές, χωρίς λύση)

https://www.reddit.com/r/electronic_cigarette/comments/7hllfv/my_pharaoh_mini_rta_is_leaking_from_the_bottom/


http://vapingunderground.com/threads/digiflavor-pharaoh-rta-by-rip-trippers-major-leak.363158/


Αν βάλεις "faraoh mini leaking" ..θα σου βγάλει και άλλα αποτελέσματα.

Κρίμα, γιατί όντως έχει πολύ καλή γεύση.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Leto rta
« Απάντηση #44 στις: Δεκεμβρίου 19, 2017, 10:31 »
Το μονο που εχει αλλαξει στον δικο μου αλλα σε ελαχιστο βαθμο ειναι η ρυθμιση υγρων που ειναι λιγοτερη σφικτη.
Απο γευση ναι πολυ καλος! 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 15 8195 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 25, 2024, 21:40
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33856 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534508 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59686 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237148 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 526 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14019 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136071 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085070 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35281 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10022 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478669 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy