vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

527 επισκέπτες, 9 χρήστες
Tem, dkostas, Jorge, Christos Z, webtool, manoslykos, th3ofilos, JohnDag, ilias1972

Twitter

Solo RDA SXK Clone

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Solo RDA SXK Clone
« στις: Οκτωβρίου 16, 2017, 20:36 »
Έχοντας μπει ενεργά στο squonking εδώ και κάμποσο καιρό, έχω ανοιχτά τα ραντάρ μου για ενδιαφέροντες ντριπερ με squonk pin, ώστε να αυξήσω λίγο τη συλλογή μου και να έχω επιλογές στο άτμισμα.
Πρόσφατα πήρε το μάτι μου τον solo rda κλώνο της SXK και μου κίνησε το ενδιαφέρον καθώς έμοιαζε αρκετά με τον hadaly στο ντεκ του, αλλά ήταν πιο κομψός σε εμφάνιση.
Δεν το σκέφτηκα και πάρα πολύ, 24€ έχει από Ελλάδα και έρχεται με κανονικό και squonk pin για να καλύψει όλα τα γούστα.
Τον έστησα με SS 0.40mm, 3mm διάμετρο αντίστασης, 6/7 σπείρες, 0.75Ω microcoil.
To πέρασμα της αντίστασης στα posts είναι παιχνιδάκι καθώς ο χώρος των posts είναι τεράστιος. Λίγη προσοχή θέλει μέχρι οι αλενόβιδες να πιάσουν το σύρμα, γιατί λόγω του μεγάλου χώρου μπορεί να κουνηθεί το σύρμα από τη θέση του.



Dry burn για να καθίσει καλά το microcoil, ευθυγράμμιση της αντίστασης με τις τρύπες εισαγωγής αέρα δεξιά και αριστερά, και βαμβάκωμα με ko gen do.





Καλό βρέξιμο στο βαμβάκι και στην αντίσταση και βίδωμα στο μηχανικό squonk mod.



Με τον αέρα φουλ ανοιχτό, οι πνευμονικές είναι εύκολες. Δεν είναι πλήρως αεράτος αφού οι τρύπες αέρα είναι μετρίου μεγέθους, αλλά δεν δυσκολεύει καθόλου τη τζούρα. Μπορεί άνετα να γίνει και τσιγαρίσια η τζούρα του κλείνοντας τις τρύπες όσο επιθυμεί ο καθένας. Εγώ δεν είμαι της τσιγαρίσιας οπότε δεν έκανα αντίστοιχο στήσιμο.
Η γεύση του είναι αρκετά καλή, όντας μικρός σε μέγεθος καμπάνας και ο ατμός πλούσιος και ελαφρά χλιαρός.
Ο ατμοποιητής ζεσταίνεται όπως είναι αναμενόμενο λόγω μικρού μεγέθους, αλλά όχι σε σημείο ενοχλητικό. Είναι προτιμότερο πάντως να χρησιμοποιείται με PET ή POM drip tip για καλύτερη απομόνωση της θερμοκρασίας.
Το squonk pin του λειτουργεί σωστά, περνάει αρκετή ποσότητα υγρού χωρίς ιδιαίτερη αντίσταση στο ζούληγμα και εφάπτεται στον 510 χωρίς διαρροές. Πάνω από το σπείρωμα του 510 στην βάση του ατμοποιητή έχει αρκετό χώρο και ένα μικρό δαχτυλίδι ώστε να μπει αν θέλουμε και επιπλέον oring για ακόμα περισσότερη στεγάνωση. Εμένα δεν μου χρειάστηκε κάτι τέτοιο, μια χαρά κούμπωσε χωρίς αυτό.

Τον δοκίμασα και με το κλειστό 510 pin στους μηχανικούς σωλήνες μου και εμφανισιακά ταιριάζει πολύ.

Σε σωλήνα GUS 18350 (για stealth mode καταστάσεις)



Σε σωλήνα stingray 18650


Στο mini volt, σαν σπιρτόκουτο...


Τα σπειρώματα του είναι καλά, το κλειστό και το squonk pin βιδώνουν σταθερά και στεγανά στη βάση και η καμπάνα πιάνει πολύ δυνατά στη βάση, ίσως τα orings να είναι λίγο πιο χοντρά απ' ότι θα έπρεπε αφού βγαίνει με δυσκολία. Οι επαφές του καλές, δεν είδα αυξομείωση στα Ω της αντίστασης όπου και να το βίδωσα.
Το άτμισμα του είναι καλό, δεν έχει διαρροές και η γεύση του πολύ ικανοποιητική.
Γενικά τον θεωρώ μια επιτυχημένη αγορά, ειδικά για τα 24€ που κοστίζει στα Ελληνικά καταστήματα και για την απροβλημάτιστη λειτουργία του.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 17, 2017, 07:54 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Solo RDA SXK Clone
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 16, 2017, 21:10 »
Καλοάτμιστο, ποιητή. Πολύ ωραία παρουσίαση.

Από τις φωτογραφίες φαίνεται πιο σφιχτός από Hadaly. Σωστά εικάζω;


Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Solo RDA SXK Clone
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 16, 2017, 21:20 »
Πολύ ωραία παρουσίαση Γιάννη. :respect_hat: . 

Μιας και εγώ δεν τα βρήκα καθόλου με τον συγκεκριμένο(μην πάρετε τον μαύρο,ξεβάφει btw) θα του δώσω άλλη μια ευκαιρία με SS που βλέπω να λες καλά λόγια.
Εμένα σαν  μπουκωμένος μου φαίνεται και πολύ flat έδινε τις γεύσεις.
Τουλάχιστον τώρα με τα συμβάντα στο τελωνείο θα ξαναδώσουμε ευκαιρίες σε άτμο στα ράφια . :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Solo RDA SXK Clone
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 16, 2017, 21:31 »
Γιάννη το Mushroom είναι αυτό?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Solo RDA SXK Clone
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 16, 2017, 21:35 »
Κώστα, ναι με τέρμα αέρα ο hadaly είναι κάμποσο πιο αεράτος από τον solo.
Ο solo νομίζω ότι θα παίξει πιο καλά από τον hadaly σε mtl στησίματα, ή με πιο λεπτά σύρματα, πχ 0.32mm

Paloukaros, η γεύση του δεν συγκρίνεται με κορυφαίους ντριπερ, αλλά εμένα με κάλυψε.
Νομίζω ότι το 0.40SS του πάει, όπως και στον hadaly.
Ατμοποιητές βαμμένους δεν παίρνω ποτέ για τον λόγο που αναφέρεις.

mr burninator, ναι το mushroom στην 18650 έκδοση είναι.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Solo RDA SXK Clone
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 16, 2017, 21:39 »
Με ψήνει ή 20700 έκδοση αλλά μου λείπουν 3 χιλιάρικα :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Solo RDA SXK Clone
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 16, 2017, 21:46 »
Μακάρι να μου έλλειπαν μόνο 3Κ :P

Αποσυνδεδεμένος Bpapanik

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Solo RDA SXK Clone
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 17, 2017, 10:16 »
Καλημέρα στα παιδιά,1 εβδομάδα τώρα με τον solo. Τα βρήκαμε,εχω κάνει αρκετές δοκιμές με πολλά σύρματα,κατεληξα ότι την καλύτερη γεύση,οπως και θερμοκρασία την πήρα σε 0,35μμ κανθαλακι,καθως και σε n80 fused clapton της geekvape.(πάντα σε 2,5μμ πυρήνα).

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Solo RDA SXK Clone
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 01:04 »
Με το κλάπτον λογικά θα ζεσταίνεται αρκετά και θα βγάζει και ζεστό ατμό?

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Solo RDA SXK Clone
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 09:13 »
...όχι απλά καίει :))
με 26αρι SS κάτι κάνει πάντως αλλά παρατηρώ οτι όταν ζεσταθεί χάνει πολύ την γεύση,βέβαια το υγρό που έβαλα μέσα το yorange του Λουκά είναι αρκετά περίεργο.Σε κάθε άτμο μου δίνει και διαφορετική γεύση,μια το πορτοκάλι μπροστά,μια το γιαούρτι,μια το ροδάκινο...μου έχει σπάσει τα νεύρα :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Solo RDA SXK Clone
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 11:17 »
Δεν είναι και για chain vaping λόγω μεγέθους και αέρα.
Το drip tip του ήταν το πρώτο που άλλαξα με ένα μακρύτερο pom / ppma ή κάτι τέτοιο δεν θυμάμαι ακριβώς από τι υλικό είναι. Πάντως σίγουρα δεν θέλει μεταλλικό drip tip εκτός κι αν σου αρέσουν τα εγκαύματα :)
Εγώ ατμίζω σταθερά ένα δικό μου σοκολατο-βανιλο-μπισκότο και δεν βλέπω διαφορές στη γεύση σε κάθε τζούρα με λογική χρήση βέβαια χωρίς να φτάσω σε σημείο να καίει ο ατμοποιητής.
Μάλλον το υγρό σου είναι χαμαιλέοντας, κάτι σαν τα odin της BW που αλλάζει η γεύση ανάλογα με τα W.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Solo RDA SXK Clone
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 11:31 »
Drip tip αμέσως άλλαξα,έβαλα ένα resin .Εντάξει είναι σφιχτοτζούρης ο συγκεκριμένος αλλά δεν του έκανα και τρελό chain vaping...θα του βάλω και καπνικά να δω τι λέει συν αυτό το CAP
Mου αρέσει πολύ οπτικά ο συγκεκριμένος και θέλω να τα βρω μαζί του πραγματικά.Έτσι και αλλιώς το είχα παρακάνει και παρέλαβα καμία 10αρια άτμο μαζεμένους και οι περισσότεροι με ένα στήσιμο είναι.Έχει και ένα καλό η φάση στα τελωνεία :wall:

Αποσυνδεδεμένος Headachegr

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Solo RDA SXK Clone
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 08, 2017, 11:03 »
Σε συγκριση με τον Concorde, από αέρα πώς ειναι ο Solo? Δουλευω τον Concorde στη μια τρυπα και με βολευει απιστευτα για MTL. Μπορει να σφιξει αρκετα ο Solo?

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Solo RDA SXK Clone
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 08, 2017, 11:07 »
Ψαξε για αλλον...

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Solo RDA SXK Clone
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 08, 2017, 11:10 »
Kάτσε στον Concorde καλύτερα...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8439 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180829 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34082 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537029 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59964 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237899 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 612 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16130 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136225 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085475 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35534 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10376 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12