vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

535 επισκέπτες, 7 χρήστες
manoslykos, dkostas, maprix, giorgos1999, Jorge, grag, Sergios

Twitter

The Vandy Vape Berserker MTL RTA

Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #720 στις: Οκτωβρίου 09, 2018, 08:33 »
 [member=21453]Ulaire[/member] Γιατί ρε φίλε, τι έχει το εργαλείο??

[member=19805]Miltos_Lp[/member] Καλημέρα, ο Berserker είναι σφιχτός αρκετά ατμοποιητής δυστυχώς δεν ξέρω την τζούρα του ναυτίλου για να σε βοηθήσω αλλά όταν λέμε MTL εγώ καταλαβαίνω berserker.
Φουμάρει μια χαρά αν αλλάξεις Drip tip ή ανοίξεις την διάμετρο της τρύπας απο το δικό του καθώς έχει την τάση να ζεσταίνεται αρκετά.
Η τζούρα του είναι πολύ smooth και είναι γευσάτος(πράγμα υποκειμενικό στον καθένα) δίνοντας κατά την γνώμη μου κάποια ένταση επιπλέον στις γλυκές γεύσεις κάποιου υγρού.
Δεν έχει ρύθμιση υγρών πράμα που σημαίνει οτι εκτός του οτι πρέπει να στήνεις σωστά το βαμβάκι θα πρέπει την ώρα που κλείνεις-βιδώνεις το καπάκι του τανκ να τον γυρνάς ανάποδα(όπως όλοι οι ατμο τέτοιου τύπου) για να μην έχεις υγρά απο το air flow.
Σίγουρα υπάρχουν καλές προτάσεις όπως και ο Hastur που αναφέρεις ο οποίος μεταλλάσσεται και σε αεράτο αλλά να σου πώ την αμαρτία μου και εγώ που έχω παρόμοιους ατμοποιητές με pins όταν θέλω να φουμάρω MTL πάντα τον berserker ή τον Doggy θα πιάσω ο οποίος είναι πολύ  πιο αεράτος.
Καλύτερη απόδοση γεύσης στον Berserker πήρα με το σύρμα  Νι 80 superfine mtl της vandy vape που έχει και στην συσκευασία.

Αποσυνδεδεμένος Ulaire

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #721 στις: Οκτωβρίου 09, 2018, 18:05 »
Πιστεύω ότι είναι πολύ κακοσχεδιασμενος..μπορεί να βγάζει καλή γεύση γι'αυτό που τον παίρνεις και να έχει ωραίο αέρα αλλά η υποπίεση του είναι τραγελαφικά λάθος με αποτέλεσμα να έχεις διαρροές στο άκυρο ή και στο γέμισμα....

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #722 στις: Οκτωβρίου 09, 2018, 18:33 »
Στο άκυρο αν τρως διαρροές έχεις στήσει λάθος.

Στο γέμισμα αν δεν γυρίσεις ανάποδα να κλείσεις, ναι, έχεις διαρροή που και αυτή μπορείς να την αποφύγεις αν έχει στεγνώσει καλά το βαμβάκι.

Όλοι οι επισκευάσιμοι ατμοποιητές έχουν τις ιδιαιτερότητές τους, αυτές που ανέφερα πριν είναι του berserker.

Αν σου φαίνεται κουραστικό αυτό μπορείς να πάρεις έναν zenith, αλλάζεις αντίσταση και τελείωσες ;).
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 10, 2018, 08:30 από armadoran »

Αποσυνδεδεμένος Ulaire

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #723 στις: Οκτωβρίου 09, 2018, 18:35 »
Η απλά παίρνεις οποιοδήποτε άλλον mtl ατμοποιητή και είσαι μπόμπα

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #724 στις: Οκτωβρίου 09, 2018, 18:42 »
Η απλά μαθαίνεις να στήνεις ;D.

Αποσυνδεδεμένος mmottekk

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #725 στις: Δεκεμβρίου 04, 2018, 16:29 »
Καλησπέρα σε όλους/ες.

Είμαι σχετικά καινούργιος στο φόρουμ και εντελώς καινούργιος στους επισκευάσιμους οπότε έχω μια ερώτηση σχετικά με τον Berserker Mini:

Έρχόμενος από 2 χρόνια με τον Nautilus X με καπνικά υγρά, τον πήρα αναζητώντας μια πραγματικά σφιχτή τσιγαρίσια τζούρα (είχα ζηλέψει την βελούδινη αίσθηση του Kayfun v3 mini ενός φίλου) και την αποφυγή των τρομερά εκνευριστικών διαρροών του X (από τις τρύπες του airflow που είναι στη βάση του drip tip).

Μετά από μια βδομάδα διαβάσματος και δοκιμών "κατέληξα" να στήνω 7-8 σπείρες (σε απόσταση) με Kanthal 28ga σε πυρήνα 2,5mm στα 1,5-1,8 ohm και με την αντίσταση πολύ χαμηλά και κοντά στην τρύπα του airflow γεμισμένη με koh gen do της UD, χωρίς διαρροές (με το κόλπο του αναποδογυρίσματος μετά το γέμισμα) και στα τελευταία στησίματα χωρίς καθόλου υγρό στο drip tip (χωρίς να χρειαστεί να το αλλάξω).

Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος σε σχέση με την ποιότητα της τζούρας (σφιχτή, αθόρυβη και βελούδινη).

Το ζήτημα μου είναι πως, χρησιμοποιώντας το ίδιο ακριβώς υγρό (καπνικό 50/50 με 10mg νικοτίνης) που έβαζα και στον Nautilus X, η γεύση και το χτύπημα είναι λίγο πιο κάτω από αυτό που είχα συνηθίσει.

Πιστεύετε πως μπορώ να κάνω κάτι στο στήσιμο για να αυξήσω γεύση ή/και χτύπημα; Π.χ. κάπου είχα διαβάσει ότι αν σηκώσω πιο ψηλά την αντίσταση αυξάνεται το χτύπημα. Ή μήπως να δοκιμάσω άλλα σύρματα;

Ευχαριστώ πολύ για τις ενδεχόμενες προτάσεις σας αλλά κυρίως για τις έως τώρα συμπυκνωμένες γνώσεις και συμβουλές σας από τις προηγούμενες σελίδες.

Αποσυνδεδεμένος gnag

Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #726 στις: Δεκεμβρίου 04, 2018, 16:30 »
Κόλλησε τις σπειρες

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #727 στις: Δεκεμβρίου 04, 2018, 16:47 »
Επίσης επιπλέον χτύπημα ,γεύση ,ντουμάνι και κατανάλωση θα πάρεις απο τα σύρματα που έχει μέσα η συσκευασία που τον πήρες, δηλαδή superfine MTL N80 της Vandy Vape ή coilology. Να ξέρεις όμως οτι θα γίνει και πιο ζεστός ο ατμός σου.

Αποσυνδεδεμένος mmottekk

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #728 στις: Δεκεμβρίου 04, 2018, 17:02 »
Κόλλησε τις σπειρες

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Η αλήθεια είναι πως ο λόγος που έστηνα με αποστάσεις έιναι ότι λόγω απειρίας και ασχετοσύνης δυσκολευόμουν να τυλίξω αυτό το λεπτό σύρμα που έχω κολλητά. Θα επιμείνω και θα το δοκιμάσω. Ευχαριστώ!


Επίσης επιπλέον χτύπημα ,γεύση ,ντουμάνι και κατανάλωση θα πάρεις απο τα σύρματα που έχει μέσα η συσκευασία που τον πήρες, δηλαδή superfine MTL N80 της Vandy Vape ή coilology. Να ξέρεις όμως οτι θα γίνει και πιο ζεστός ο ατμός σου.
Δεν τα δοκίμασα γιατί είχα μια αμφιβολία σχετικά με το υλικό τους και συγκεκριμένα αν το N80 σημαίνει πως είναι νικελίου και κατ'επέκταση αν είναι μόνο για TC. Δεν θα με χάλαγε καθόλου λίγο πιο ζεστός ατμός, οπότε αν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω σε wattage mode θα τα δοκιμάσω σίγουρα. Ευχαριστώ πολύ επίσης!

Αποσυνδεδεμένος Babis V.

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #729 στις: Δεκεμβρίου 04, 2018, 17:28 »
Το Νι80 δεν παίζει σε wattage mode.

Αλλά υπάρχει superfine clapton ss και kanthal για να χρησιμοποιήσεις σε wattage mode.
Το ss παίζει και σε tc.

Αποσυνδεδεμένος ako

  • ***
  • 831
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #730 στις: Δεκεμβρίου 04, 2018, 17:36 »
Το ΝΙ80 παίζει μόνο σε watt mode. Το ΝΙ200 παίζει μόνο σε TC mode. Τα SS 316(l), 317(l)  παίζουν και σε βατ και σε TC.

Αποσυνδεδεμένος mmottekk

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #731 στις: Δεκεμβρίου 04, 2018, 17:43 »
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click

Απ'ότι φαίνεται απόψεις διίστανται. Γι'αυτό είχα μπερδευτεί και εγώ.

Μέχρι να καταλήξουμε θα παραμείνω σε kanthal και θα δοκιμάσω και με ένα SS 26ga που μόλις προμηθεύτηκα.

Έχω καταλάβει καλά ότι το SS έχει χαμηλότερη αντίσταση σαν υλικό; Επίσης θεωρείτε ότι θα δω διαφορά σε γεύση με το SS;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 04, 2018, 21:15 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #732 στις: Δεκεμβρίου 04, 2018, 18:01 »
Δεν διίστανται οι απόψεις. Υπάρχει μια σωστή και μια λάθος. Η σωστή είναι ότι το ni80 παίζει μόνο σε watt.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Babis V.

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #733 στις: Δεκεμβρίου 04, 2018, 18:12 »
ok, δικό μου το λάθος.

Ζητώ συγνώμη ! Μπέρδεψα τα νίκελα... :idiot1:

Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #734 στις: Δεκεμβρίου 04, 2018, 20:05 »
Καλύτερα να μην δοκιμάσεις καθόλου SS superfine ζεματάει πάρα πολύ ο ατμός εγώ δεν κατάφερα να ατμίσω με αυτό.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180388 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8278 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33906 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535055 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59714 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237250 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 556 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14473 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085196 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35326 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10138 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12