vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

543 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, kyrgiannis, manoslykos, ZoeM, maprix, giorgos1999, Jorge

Twitter

The Vandy Vape Berserker MTL RTA

Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #510 στις: Ιανουαρίου 09, 2018, 19:37 »
Για τόσο σφιχτός έχειπολύ καλό ντουμανάκι...  ;)
βλέπω έβαλες μπροστά νορμάλ ατμοποιητή και ξαναγύρισες στο σπίτι ε :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #511 στις: Ιανουαρίου 09, 2018, 21:49 »
Εμα... Εχει παγώσει ο κ#λος μου με τους πνευμονικούς. :))

Αποσυνδεδεμένος trampakoulas

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #512 στις: Ιανουαρίου 12, 2018, 04:53 »
υπαρχει λαστιχο
σου κλεβω τιν φοτο γιατι την ειχες ηδη ετοιμη.
Μινι εισαγωγη για να δωσω στιγμα της καταστασης.
[Εχω σχεδον 1 μηνα που ξεκινησα το η.τ και ειμαι με Pico25 και Nautilus 2 (super και τα 2) και ο Berseker ειναι ο πρωτος επισκευασιμος που περνω.Γιατι?Μου γυαλισε στο ματι...αλλαζω γευσεις στα υγρα και με τις εργοστασικες αντιστασεις του Nautilus 2 γινοτανε πανικος (αντισταση που περνουσαν 2-3 διαφορετικα υγρα) οποτε σκεφτηκα να παρω τον επισκευασιμο για να αλλαζω απλος το βαμβακι και να πεζω με γευσεις πιο ανετα]

Στο ζουμι τωρα.
Προβλημα πρωτο.
Το o-ring το ασπρο σε εμενα ειναι πολλυ χαλαρο.Ειναι γεματο με υγρο εκει μεσα (εκει που παταει το γυαλι πανω o-ring...το αυλακι που εχει), χανει υγρο απο εκει περα.Ειναι ετσι τα o-ring? γιατι με το ματι φενεται να καθεται καλα αλλα χανει περιμετρικα οχι σταγονες...σαν υδρατμους.Το θεμα ειναι οτι γυρω απο το σπιρωμα του Πικο (γυρω απο εκει που βιδωνει ο ατμοποιητης),κατω απο τον berseker γινεται λιμνη απο το υγρο.Υπαρχει περιπτωση να χανει απο το δαχτιλυδι του αερα υγρο?

Προβλημα δευτερο.
Με τις ετοιμες αντιστασεις που ειχε το κουτι 0.7ohm  της δειχνει στο Pico25.Mε watt το δουλευω (temp control etc δεν εχω ιδεα) το εχω στα 17-19 watt.Το στησιμο τωρα στο βαμβακι κατι video στο youtube και ο θεος βοηθος (cotton bacon v2 αν βοηθαει).Δεν ξερω αν το εστησα σωστα.Τωρα πολλυ εβαλα?Λιγο εβαλα?Το αφρατεψα στις ακρες.Οταν δινω ρευμα ομως κανει σαν βεγγαλικο ΠΑΤ ΠΑΤ ΠΑΤ.1 2 δευτερολεπτα αθορυβο και μετα ΠΑΤ ΠΑΤ.Οχι μπουρμπουληθρες σαν τον ναυτιλο οταν γεμιζεις/κανεις prime την αντισταση.Αυτο ειναι σαν να εχει σκασιματα.Ρουφαει η τζουρα αλλα ΠΑΤ ΠΑΤ.
Τι δεν εκανα καλα εδω περα?Η αντισταση ειναι σχεδον επιπεδη με τις βιδες ουτε ψιλη ουτε χαμηλη

Προβλημα τριτο.
Πλημμύρες.Να τραβαω τζουρα και να φευγει ποσοτητα .Τωρα δεν ειμαι 100% σιγουρος αν ειναι απο την τρυπα του αερα (φαινεται οτι χανει και απο εκει) η και απο το o-ring,βλεπε προβλημα πρωτο.
Οι πλημμυρες δεν ειναι τοσο συχνες οσο οι υδρατμοι (μικρες σταγονες) γυρω απο το δαχτυλιδι του αερα αλλα θα σταξει.Τι μπορει να φταει και πως διορθωνεται?Με τον Ναυτιλο ουτε για αστειο διαρροες.

Το υγρο που βαζω ειναι 70/30 vg/pg The vape bros - At the movies.Εχω βαλει το 2ml tank.

https://ibb.co/iG8fWm  
https://ibb.co/e4A5xR   
https://ibb.co/nuJQxR  

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #513 στις: Ιανουαρίου 12, 2018, 06:27 »
Αγαπητε Trabakoula να σαι καλα  που με γυρισες πισω στις ενδοξες εποχες του Χαρυ Κλυν..

Στο ζουμι τωρα..

Αυτο που φταιει ειναι το βαμβακωμα σου.
Σε αυτον τον ατμοποιητη πολυ λιγο βαμβακι = διαρροες, πολυ περισσοτερο= μειωμενη γευση και τροφοδοσια.

Απο τη φωτο φαινεται οτι υπαρχει κενο αναμεσα στο βαμβακι σου και στο λουκι. Πρεπει η ποσοτητα να ειναι τετοια που να γεμιζει ολο το λουκι χωρις κενα.

Οποτε βαλε τοσο βαμβακι οσο να περναει σφιχτα σχετικα απο το coil, κοψε το ακριβως εκει που ειναι το o'ring δεξια αριστερα, χτενισε λιγο τις ακρες με ενα τσιμπιδακι και τοποθετησε με προσοχη τις ακρες στα λουκια. Οπως ειπαμε και πριν, πρεπει τα λουκια να γεμιζουν απο το βαμβακι χωρις κενα.

Καλοατμιστος και μην απογοητευεσαι. Οταν θα το πετυχεις θα τον απολαυσεις.

Υ.Γ. Προσωπικη συμβουλη που αλλοι μπορει να μην την ακολουθουν:
Μην βαζεις clapton σε αυτον τον ατμοποιητη. Εγω το καλυτερο αποτελεσμα το πετυχα με συρμα kanthal A1 28ga, στριμμενο σε 2.5μμ πυρηνα, 6 σπειρες μικροcoil (1.3 ohm περιπου). Περισσοτερα ohm, μικροτερες θερμοκρασιες, μηδεν σκασιματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 12, 2018, 06:34 από gangelo »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #514 στις: Ιανουαρίου 12, 2018, 08:03 »
Επίσης βλέπω ότι τα αυλάκια στα οποία βρίσκονται οι τρύπες τροφοδοσίας είναι πλημμυρισμένα με υγρό. Είναι προφανές ότι υπάρχει λάθος στο στήσιμο.

Αποσυνδεδεμένος fasolia

  • **
  • 200
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #515 στις: Ιανουαρίου 12, 2018, 09:40 »
λειστε ολα σας τα προβληματα με τον 22mm, κατοχος απο χθες..πιο ευκολο στησιμο, καλυτερη εμφανιση κ.α που θα δειτε μονοι σας  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Stratos Xilog

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #516 στις: Ιανουαρίου 12, 2018, 09:45 »
......κι εγω κατοχος του 22mm και τα σπαει.......απλα απροβληματιστος !!!!

Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #517 στις: Ιανουαρίου 12, 2018, 09:47 »
[member=21661]trampakoulas[/member]
Να συμπληρώσω και εγώ οτι τα ΠΑΤ-ΠΑΤ ΤΣΑΦ-ΤΣΟΥΦ στα κάνει λόγω της ανομοιομορφίας της αντίστασης η οποία έχει κενά και  η μία σπείρα είναι διαφορετική από την άλλη.Αν η αντίσταση αυτή που έχεις στην φωτογραφία είναι αυτή της συσκευασίας τότε την έχεις ταλαιπωρήσει πολύ.
Εχεις τα κατάλληλα εργαλεία για να βάζεις την αντίσταση πάνω?  

Σου προτείνω να ξεκινήσεις με πιο απλό σύρμα και να προσπαθήσεις οι σπείρες να είναι κολλημένες μεταξύ τους.

Μην το βάζεις κάτω θα πρέπει να φας (όπως όλοι μας) τα μούτρα σου 2-3 φορές μεχρι να μάθεις να στήνεις σωστά.

[member=21121]gangelo[/member] το συγκεκριμένο fused clapton που έχει μέσα  συσκευασία είναι οτι καλύτερο για τον Berserker, δεν το έβαλαν για πλάκα μέσα.Αν διαβάσεις μερικές σελίδες πιο πίσω θα βρείς και τα υπόλοιπα.

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #518 στις: Ιανουαρίου 12, 2018, 12:02 »
Το αν βαλανε για πλακα η οχι τα fused clapton ειναι υπο συζητηση φιλε μου.

Προσωπικα δουλευω απλα συρματα σε τσιγαρισιους και συνθετα στους πνευμονικους και drippers μου

Οπως ειπα και πριν, αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη. Τον εχω απο τοτε που βγηκε και εχω δοκιμασει καθε ειδους στησιματα.

Στην τελικη ολοι μας εχουμε τον δικο μας τροπο να στηνουμε τον ατμοποιητη μας και κατι που μπορει να αρεσει σε μενα δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα αρεσει σε καποιον αλλο.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #519 στις: Ιανουαρίου 12, 2018, 12:04 »
μου εκλεψε την φωτο.Να παει στην φυλακη αμεσος  :laugh1: :laugh1:


Ολοι οι αποπανω σου απαντησαν

Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #520 στις: Ιανουαρίου 12, 2018, 14:38 »
Το αν βαλανε για πλακα η οχι τα fused clapton ειναι υπο συζητηση φιλε μου.


Οπως ειπα και πριν, αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη. Τον εχω απο τοτε που βγηκε και εχω δοκιμασει καθε ειδους στησιματα.
Δοκίμασες το fused clapton της συσκευασίας και δεν σου άρεσε?

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #521 στις: Ιανουαρίου 12, 2018, 15:54 »
Ναι το δοκιμασα.

1. Μεγαλος ο 3αρης πυρηνας για το μικρο deck του berserker.
2. Μεγαλη θερμοκρασια για τσιγαρισιο ατμοποιητη
3. Spitback ειδικα στο μικρο setup με το ultem τζαμακι
4. Κανενα απο τα παραπανω με απλο κανθαλακι 28αρι σε 2.5 πυρηνα.

Περι ορεξεως....

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #522 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 01:31 »
Και εγώ.

1. Ο πυρήνα ς είναι 2,5+ και είναι ακριβώς για το ντεκ του berserker
2. Στα 13w που τον είχα μια χαρά μου φάνηκε ο ατμός ούτε κρύος ούτε ζεστός.
3. splitback είχες ή γιατί δεν είχες δέσει καλά την αντίσταση ή δεν είχες περάσει καλά το βαμβάκι, καμία σχέση δεν έχουν τα τανκ και το ύψος του ατμοποιητή.
4. Μία χαρά είναι και το κανθαλ λίγο πιο υποτονικό σε χτύπημα, γεύση, ντουμάνι.

Όπως είπες, περί ορεξεως

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #523 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 01:40 »
Ερώτηση περί του συγκεκριμένου σύρματος. 

Εγώ το πήρα σε καρούλι και το έχω βάλει σε άλλους άτμο, πχ σε φαινόμενο ή και σε ντρίπερ. Ρε παιδιά, ιδέα μου είναι ή γουργουράει σαν γάτος που περιμένει την γάτα στις μέρες της; 

Ωραία, φουλ γεύση, αλλά πολύ γουργουρητό. Κάνω κάτι λάθος;

Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #524 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 01:56 »
Στον berserker το δουλεύω στα 13w όπως έγραψα πριν, τον έχω στήσει 3 φορές με αυτό το σύρμα και δεν γουργουριζει. Το ίδιο στήσιμο 2 φορές σε Hussar c στα 15-17w γουργουριζει όντως. :idiot1:

Κινέζικο σύρμα, τι περιμένεις... :))


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180412 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8283 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33909 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535300 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59723 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237264 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 560 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14725 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085213 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35331 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10156 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12