vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Kayfun Prime by SvoëMesto

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #855 στις: Μαρτίου 12, 2019, 23:03 »
[justify]Σε ποιον απευθύνεσαι, αγαπητέ φίλε, να υποθέσω και στους δύο ή μας έκανες παράθεση γιατί ήμασταν σ’ εκπτώσεις, και στην 5η τους δεκαετία πρέπει να είναι οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, πιο σοβαροί, νομίζω. Τι γράφω λοιπόν κι ένιωσες πως πρέπει να με επαναφέρεις στην τάξη; [/justify]

[justify]Κοίτα, δεν μπορώ να ξέρω στα τι και πώς του κάθε συνομιλητή μου, αυτό που μπορώ να δω είναι ένα σύντομο ατμιστικό προφίλ, του τύπου: εσύ χρησιμοποιείς έναν εξαιρετικό επισκευάσιμο, τον GTIV, ο οποίος στοιχίζει 155 ευρώ, αναφέρεις στον φίλο πως κακώς επέλεξε τον Prime για γεύση, (κι ενώ εσύ διέθεσες 120 ευρώ και κατόπιν τον πούλησες), επίσης, πως ο Ammit είναι σαφώς καλύτερος, με εξαιρετική γεύση, κι εναλλακτικά μπορεί να επιλέξει τον εξίσου εξαιρετικό Skyline κλώνο, όπου μάλιστα δεν πρέπει να λείπει κι από κανέναν ατμιστή. Πώς έκανες τόσο σοβαρές επιλογές, πώς την έπαθες κι έμαθες, τι Λωζάνη τι Κοζάνη και τρελό καράτε στον ρυθμό του hype; [/justify]

[justify]Μέχρι εδώ αντέχω στη μετάφραση. [/justify]
Αγαπητέ [member=16029]JoeBarTeam[/member], ποτέ δεν ένιωσα πως πρέπει να επαναφέρω κάποιον στην τάξη (αν είναι δυνατόν! :nope:).
Αφενός προσπαθώ να σέβομαι του συνομιλητές μου απαιτώντας φυσικά τον ανάλογο σεβασμό και αφετέρου ακόμη και να το ήθελα δεν έχω τη δυνατότητα να κάνω κάτι τέτοιο.
Πραγματικά απορώ τι κατάλαβες και γράφεις για εκπτώσεις, 5ες δεκαετίες και σοβαρότητα...

Απλά παρέθεσα 2 μηνύματα (μεταξύ των οποίων και το δικό σου) με σκοπό να αναδείξω ένα διαφορετικό τρόπο αξιολόγησης των υλικών αγαθών όπως είναι στην περίπτωσή μας οι ατμοποιητές.
Αν το εξέλαβες ως κάποιου είδους προσωπική μομφή, σε διαβεβαιώνω πως έκανες λάθος.
Και σε τελική ανάλυση πιστεύω ότι είναι καλό να ακούγεται και η αντίθετη άποψη εφόσον βασίζεται σε κάποια δεδομένα ή εμπειρία χρήσης, ώστε να μπορούν οι ενδιαφερόμενοι να αποφασίσουν έχοντας πιο ολοκληρωμένη εικόνα.
Διαφωνείς κάπου πάνω σ' αυτό;

Ναι, έχω τον GT4 μεταξύ άλλων, αλλά δε θεωρώ ότι οποιοσδήποτε κινέζικης προέλευσης είναι a priori υποδεέστερος και λόγω κάποιου άγραφου νόμου απαγορεύεται να γίνει κάθε είδους σύγκριση με τον Taifun.
Για παράδειγμα ο ταπεινός Augvape Intake υπερτερεί από άποψη ευχρηστίας, χωρίς να χάνει σημαντικά σε απόδοση γεύσης και είναι μια εξαιρετική επιλογή από κάθε άποψη (εντάξει, ο δικός μου παρουσίασε διαρροή από τον πρεσσαριστό 510...:)).

Ναι, έχω πληρώσει πολλά (όπως και αρκετοί άλλοι εδώ μέσα φαντάζομαι), λόγω hype, ανυπομονησίας, ονόματος κλπ.
Ορισμένες φορές άξιζε τον κόπο, κάποιες άλλες καθόλου και έτσι πλέον προσπαθώ (όσο γίνεται, άνθρωπος είμαι...;)) να κρίνω με βάση το σχεδιασμό και το ατμιστικό αποτέλεσμα, χωρίς να ενδιαφέρομαι για το αν γράφει στην ούγια Πειραϊκή-Πατραϊκή.
Ανεξάρτητα αν συμφωνεί ή διαφωνεί κανείς, τόσο δυσνόητα είναι πια αυτά που γράφω;
Αν έχεις διαφορετική άποψη θα μ' ενδιέφερε πραγματικά να διαβάσω τα επιχειρήματά σου.

Παρεμπιπτόντως και off topic στο off topic, μου αρέσει να διαβάζω για τον Eviva σου και τα ταξίδια σας.
Είναι πραγματικά εξαιρετικός, αλλά δεν έχω υποκύψει ακόμα στον πειρασμό λόγω του σχεδιασμού των post του, θα ήθελα να πιάνει πιο εύκολα και κανένα ψιλό κλαπτονάκι που και που.
Αλλά δε με βλέπω να αντιστέκομαι για πολύ...

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #856 στις: Μαρτίου 12, 2019, 23:44 »
[justify][member=5096]apva[/member], καλησπέρα. Ξέρεις, αρκετές φορές με έχω πιάσει να λέω: Έλα, τρέλανέ μας κι άλλο, αλλά δεν είσ’ ο μόνος, άλλος π.χ. έρχεται μόνο για τρυφερές αντιπάθειες και επαναστάσεις των λάικ, -και στα πρώτα του γεράματα παρακαλώ (εκεί κολλάνε για παράδειγμα και οι 5 δεκαετίες, που εσύ έχεις δηλώσει σε ανύποπτο χρόνο, σε νεότερο συνομιλητή σου, κι όχι εγώ), ενώ ταυτόχρονα κάτι τέτοιοι σπάνιοι τύποι (δεν αναφέρομαι σε σένα) είναι μέλη κυριολεκτικά παντού, από δορυφορικά πιάτα μέχρι σύγχρονο ψαροντούφεκο, αλλά και πιστοί ακόλουθοι Σπαλιάρα ή ορκισμένοι εχθροί της Apple και της Πάρις Χίλτον, το άτμισμα θα τους ξέφευγε; αμέτρητα ταλέντα σου λέω, απ’ τον πιτσιρικά που όλα τα ξέρει και όλα τα γνωρίζει, που παίζει φάπες με κατασκευαστές προμηθευτές και εταιρείες, μέχρι τον θείο απ’ το Σικάγο που ατμίζει από τόσο τόσο παλιά, ναι, πριν κι απ’ τον Τσακ Νόρις. [/justify]

[justify]Και το καταπληκτικό ξέρεις ποιο είναι, πως αν τους ρωτήσουμε όλους αυτούς έχουν έτοιμη και την απάντηση, ‘έχω ατμίσει τα πάντα και η χώρα δεν έχει κανένα μέλλον μ’ αυτόν τον άθλιο λαό’, και ‘Α! εγώ πέταξα την τιβί και τα τσιγάρα, χρόνια τώρα, όταν η μικρή μου γοργόνα ήταν στο Γυμνάσιο ακόμα, δεν είμαι πρόβατο εγώ’. / Ναι, κι έχει ξεφτιλίσει διαδικτυακούς μαραθώνιους για το σωστό και το δίκαιο του εργάτη ατμιστή, να μην πετάει τα δουλεμένα του λεφτά στα χαϊεντιλίκια. Και δώσ’ του σβούρα τη μουστάκα. Αμέ, ορθόδοξα πράματα, δεν είναι και χθεσινοί.  [/justify]

[justify]Το μόνο που μπορώ εγώ να σε διαβεβαιώσω είναι πως δεν θα σε αντιπαθήσω, ούτε σήμερα ούτε αύριο. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #857 στις: Μαρτίου 13, 2019, 00:35 »
[member=16029]JoeBarTeam[/member], ανταποδίδω την καλησπέρα.

Το να με αντιπαθούσες δε θα με πείραζε, το να με ενέτασσες όμως σε οποιαδηποτε από τις κατηγορίες ανθρώπων που ανέφερες, πραγματικά θα με προσέβαλε βαρύτατα (μα βρε αθεόφοβε Σπαλιάρα και Πάρις Χίλτον, που πήγες και τα σκέφτηκες...:))).

Στα σοβαρά τώρα:
Συμβαίνει συχνα και σε μένα να έχω αμφιβολίες για το τι κρύβεται πίσω από το κάθε πληκτρολόγιο, οπότε καταλαβαίνω απόλυτα την επιφυλακτικότητά σου απέναντι σε κάποιον που δε γνωρίζεις προσωπικά.

Αν μου επιτρέπεις, θα σου πρότεινα να κρίνεις με βάση την ουσία και την επιχειρηματολογία των εκάστοτε γραφόμενων πριν καταλήξεις στο συμπέρασμα ότι κάποιος είναι like/attention whore, ξερόλας ή επίδοξος Δον Κιχώτης.
Το ξέρω ότι δεν είναι ό,τι πιο εύκολο με τόσα που βλέπουνε τα μάτια μας καθημερινά, αλλά αξίζει τον κόπο η προσπάθεια.
Για να το πω λαϊκά, αν συμπεράνω πως κάποιος γράφει ή λεει σκόπιμα μ@#&κίες για να καταπραύνει το οποιοδήποτε σύμπλεγμα τον διακατέχει, απλά τον αγνοώ και πάω παρακάτω.
Όχι μόνο μέσα σε ένα φόρουμ αλλά κυρίως στην καθημερινότητα.

Βέβαια στο ερώτημα γιατί απαγορευέται ένας "Κινέζος" να συγκριθεί και ενδεχομένως να είναι καλύτερος από ένα "Γερμανό" δε μου απάντησες, αλλά anyway, ελπίζω να έγινα κατανοητός ως προς τα υπόλοιπα.

Αυτά από κάποιον που άτμισε πολύ αργότερα από τον Τσακ Νόρις, έχει δοκιμάσει πολύ λιγότερους ατμοποιητές από κάποιους άλλους, του αρέσουν αρκετά προϊόντα της Apple αλλά την κριτικάρει όταν πρέπει και έχει γραμμένες στα @@ του περσόνες όπως ο Σπαλιάρας και η Πάρις Χίλτον.
Όλα κι όλα όμως, το ψαροντούφεκο μου αρέσει και κάνω όταν μου δίνεται η ευκαιρία και όσο το επιτρέπουν οι αντοχές μου.
Ξέχασα κάτι;

Ολόκληρο αυτοψυχογράφημα έκανα, το ξεσκίσαμε στο off topic! :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος wannabe

  • **
  • 288
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #858 στις: Μαρτίου 20, 2019, 07:51 »
Ας επαναφέρω λίγο το πράγμα. 
Ανήκω σ εκείνη την κατηγορία ατμιστών που για να ξεχάσουν εντελώς το τσιγάρο, έκαναν το άτμισμα χόμπυ και μάλιστα πρωτεύον.
Έτσι λοιπόν στα τρία χρόνια πλήρους αποχής απο το κάπνισμα πέρασαν αρκετοί ατμοποιητές από τα - όχι και τόσο έμπειρα, ομολογώ - χέρια μου. Κάποιους τους αποχαιρέτησα, κάποιοι έμειναν στο συρτάρι.
Αυτή τη στιγμή παίζω με δύο και μόνον υγρά, από τα οποία το ένα μόνο  στους 2 κλωνοhussar μου και το άλλο μοιράζεται σε prime (γνήσιο) και κλωνοcloud.
Τον prime πάντα με 0,32mm σε 2.5 πυρ και τέρμα ανοιχτό, τον απολαμβάνω αφού αποδίδει άψογα το dark thirty μου. Το famous δεν το παίζει με τίποτα.
Είμαι fun του για την άψογη ποιότητα κατασκευής και την ευκολία του αλλά σίγουρα δεν τον θεωρώ top, όπως και κανέναν άλλο απ τους hype που πέρασαν απ τα χέρια μου. 
Αν θα έπρεπε να διαλέξω όμως μόνο έναν.... δεν θα ήταν αυτός. Α και... τον χρησιμοποιώ μόνο με την επέκταση, δε βρήκα καμιά διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #859 στις: Μαρτίου 20, 2019, 10:20 »
[justify][member=18937]wannabe[/member], καλημέρα. Πιστεύω πως μία κυρία μάς έβαλε τα γυαλιά, το χρειαζόμασταν είναι αλήθεια, (ειδικά τώρα που ξαναδιαβάζω και τις παραπάνω τουφεκιές μου, ή και σε αρκετά σημεία, που είχε δίκιο και ο φίλος apva), έδωσες, πιστεύω, την ιδανικότερη απάντηση μέχρι τώρα στο νήμα, και ίσως αγγίζει περισσότερο την πραγματικότητα ενός Prime, αλλά και γενικότερα, και τη δική μας αλήθεια ως ατμιστές που τρώγονται με τα ρούχα τους περί ‘άπιαστων’, ‘ιδανικών’, ‘τρελών’ κ.λπ. μας.[/justify]

[justify]Όντως, μία όμορφη σωστή επιλογή με, αέρας στο πιο αεράτο του, 0.32 σύρμα, απλό και τίμιο πυρήνα 2.5 και επιλογή χι υγρού. / κάποια υγρά τα ‘καίει’ με το καλημέρα, (είχα εντοπίσει και την αφεντιά μου, με περιστατικό όπου φίλος με έκραξε περί ατμίσιμου παστουρμά), αλλά και κάποια υγρά που του ταιριάζουν υπέροχα και αναρωτιέσαι τι πάει στραβά με τους συνομιλητές σου και είναι τόσο αρνητικοί, κ.ο.κ. [/justify]

[justify]Ναι ναι, συμφωνώ κι εγώ στο ότι ο Prime δεν θα ήταν πρώτη μου τοπ επιλογή κάπου κάπως, όμως δεν θα ήταν λάθος επιλογή μου που τον έχω, σε καμία περίπτωση, ασφαλώς βέβαια, δεν είναι όλα για όλους, αν έμενα στον παστουρμά για παράδειγμα, δεν θα ήθελα να ακούσω ξανά για Prime, όμως κι από την άλλη, αν δεν ταιριάζει ο επισκευάσιμος με τις δικές μου επιλογές ως ατμιστής, στα υγρά μου, στα οτιδήποτε έχω περπατήσει/επιλέξει μέχρι τώρα τότε ναι, είναι μάλλον μία κακή επιλογή. Κάπως έτσι θα μάζευα τις σκέψεις μου. Όπως κι αν έχει, συμφωνώ κι εγώ μαζί σου ως γενική εικόνα. Υπέροχη, αγαπητή Wannabe. [/justify]

[justify][δεν μπορώ να το βρω γμτ βαριέμαι το ψαχούλεμα, νομίζω τέτοια εποχή ήταν, πλησίαζε, ήταν Πάσχα; είχα σπάσει το γυαλί του Prime επάνω στα κοψίδια; κάτι τέτοιο. Ήταν ιδανική επιλογή μου και δεν την άλλαξα. Πείσμα τρελό σου λέω][/justify]


Αποσυνδεδεμένος wannabe

  • **
  • 288
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #860 στις: Μαρτίου 20, 2019, 16:28 »
JoeBar υποκλίνομαι κολακευμένη!
Ευγενέστατος και περιεκτικός όπως πάντα άλλωστε  :respect:

Αποσυνδεδεμένος monegaskos

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
  • ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΔΕΙ ΤΙ ΚΡΥΒΕΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #861 στις: Απριλίου 02, 2019, 14:54 »
Δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος για την απορία μου.
Μου έπεσε o Kayfun prime και ξεκόλλησε το κάτω μέρος (αυτό που βιδώνει στο mod). Είδα ότι εσωτερικά στο deck έχει κάποιο άσπρο πλαστικό που δείχνει να έχει σπάσει και δεν μπορεί να βιδώσει η βάση με τον υπόλοιπο κορμό.
Υπάρχει κάποιο ανταλλακτικό και πως το ζητάμε;

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #862 στις: Απριλίου 02, 2019, 15:04 »
https://www.fabvape.gr/svoemesto-kayfun-prime-insulators-kit.html

Αυτό εννοείς το μονωτικό?

Αποσυνδεδεμένος monegaskos

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
  • ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΔΕΙ ΤΙ ΚΡΥΒΕΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #863 στις: Απριλίου 02, 2019, 15:39 »
Ετσι μοιάζουν τα 2 ασπρα κομμάτια. Το άλλο δεν ξέρω τι είναι το πλατύ

Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click

Τελικά έχει σπάσει το πάνω μέρος της καμπάνας εκεί που βιδώνει στον ένα από τους 2 πόλους
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 03, 2019, 08:29 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος atmochris

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #864 στις: Απριλίου 02, 2019, 18:11 »
Είναι κάτι που μπορείς να το βρεις ξεχωριστά ; Ακόμα δεν έχω καταλάβει 

Αποσυνδεδεμένος monegaskos

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
  • ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΔΕΙ ΤΙ ΚΡΥΒΕΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ
Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #865 στις: Απριλίου 05, 2019, 15:27 »
Καλησπέρα

Τελικά αγόρασα την εσωτερικό central post (αυτό που μοιάζει με καμπάνα) Το τοποθέτησα και έβαλα τα μονωτικά. Επειδή μου έπεσε κάποια στιγμή :wall:και δεν θυμάμαι , μέσα έχει δύο κυλινδρικά μονωτικά και το πλακέ από επάνω; Εγώ έχω μόνο το ένα , και έχω πολλές διαρροές


Αποσυνδεδεμένος dimitris1167

  • **
  • 316
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #866 στις: Απριλίου 05, 2019, 18:20 »
ρίξε μια ματιά εδώ

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #867 στις: Απριλίου 06, 2019, 18:46 »
 Καφρίλα μεγάλη αυτό που θα ρωτήσω, αλλά το μεταλλικό-ultem τανκάκι της SXK κολλάει στον γνήσιο ; ;D
 Το λιγουρεύομαι αισθητικά, αλλά τα 30 που ζητάει ο Σβόε, είναι εξευτελισμός.

Αποσυνδεδεμένος Ηρακλης

  • ***
  • 584
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιωργος
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #868 στις: Απριλίου 06, 2019, 19:11 »
Καλησπέρα 
Τεριαζει μια χαρά Πέτρο  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #869 στις: Απριλίου 06, 2019, 21:06 »
 Θα την κανω την αλητεία :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8398 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180792 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34059 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536847 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59922 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237832 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 609 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16020 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136208 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085444 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35510 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10345 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12