vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

505 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, camber, Jorge, kurtz, Ηρακλης, manoslykos, gfilip, th3ofilos

Twitter

Smoant Charon Adjustable 218

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Smoant Charon Adjustable 218
« στις: Ιουλίου 12, 2017, 22:28 »
Σήμερα παρέλαβα το δώρο που κέρδισα σε διαγωνισμό της Heaven Gifts.

Πάμε λοιπόν...


Smoant Charon Adjustable 218

Size: 91 x 53 x 25mm
Battery: 2 x 18650 batteries
Resistance Range: Low to 0.1ohm
VW Mode Power Range: 1-218W
Material: Zinc alloy & High quality leather
Voltage: 3.4 - 6.7V
5 voltage levels for adjustment
Low Resistance Protection
10s overuse protection
Battery reverse protection
Temperature protection
Overheating protection

To mod, βγαίνει σε 3 χρώματα:

Stainless steel,
Copper-color (το χρώμα που παρέλαβα)
Full Black

Σε αυτές τις βάσεις, βγαίνει και σε άλλους 4 συνδιασμούς οι οποίοι έχουν σαν βάση ένα απο τα 3 βασικά χρώματα και το καπάκι, έχει κάποιο σχέδιο.

Hell's Angle (Full Black βάση)
Thor's Hammer (Copper-color βάση)
Evil Wolf (ss βάση)
Camo (Full Black βάση)


Δέν βρήκα πολλές πληροφορίες στο internet για αυτό το mod, οπότε σας παραθέτω την δικιά μου εμπειρία για τις 10 περίπου ώρες που το έχω.



Όπως μπορούμε να δούμε όλοι, αυτό το mod ξεχωρίζει, λόγω της έλλειψης οθόνης και κουμπιών.
Παρόλα αυτά, δεν παύει να είναι ένα ηλεκρτονικό mod 2 μπαταριών, σε συνεχή διάταξη, με τις απαραίτητες προστασίες.
Όλες οι πληροφορίες που χρειάζεται ο χρήστης, παρέχονται απο ένα πολύχρωμο led που αλλάζει χρώμα ανάλογα με την περίσταση.

Η ρύθμιση της τάσης, γίνεται απο ένα ποτενσιόμετρο, το οποίο παρόλες τις 5 ενδείξεις του, είναι  αναλογικό και μπορείς να βάλεις το δείκτη, σε όποια θέση θές.
Σύμφωνα με τον κατασκευαστή, οι τάσεις που δίνει είναι απο 3,4V στη θέση 1, μέχρι και 6,7V στη θέση 5.


Το κουμπί fire, είναι μεταλλικό, μεγάλο, καλαίσθητο (για τα δικά μου γούστα) και με εξαιρετική αίσθηση στο πάτημα.
Πατώντας το 5 φορές, το mod κλείνει.
Κατα τη λειτουργία, πατώντας το κουμπί, το led ανάβει αντίστοιχο χρώμα ανάλογα με την στάθμη της μπαταρίας.
Πράσινο >70%
Μπλέ <70% >20%
Κόκκινο <20%


Η βάση 510, είναι μεγάλη και φαίνεται να είναι καλής ποιότητας και αντοχής.

Η δερματίνη στο καπάκι, φαίνεται αρκετά όμορφη. Βέβαια η αντοχή της θα φανεί με τον καιρό.

Το καπάκι κλείνει με 4 μαγνήτες. 2 πάνω του και 2 στο σώμα του mod.
Είναι πολύ σταθερό.

Κουνώντας το, δέν ακούγεται ίχνος απο κροτάλισμα απο κανένα μέρος.

Και τώρα στο διαταύτα.

Συγκρίνοντάς το με το RX200S μου (με arctic fox), τα ρεύματά του φαίνονται αρκετά σταθερά και όλοι οι ατμοποιητές που δοκίμασα, είχαν σίγουρα καλύτερη απόδοση πάνω του.

Στα αρνητικά του, δέν έχει καθόλου θύρα usb, οπότε ο χρήστης πρέπει να έχει εξωτερικό φορτιστή για τις μπαταρίες

Ακόμα, το καρούμπαλο με το ελατήριο, ενώ στη μία μπαταρία είναι στον αρνητικό πόλο, στην άλλη είναι στο θετικό και παρόλο που έχει μεγάλα + και - στη θέση των μπαταριών, είναι πολύ εύκολο να κάνει κάποιος λάθος στην τοποθέτησή τους.
(τα 2 καρούμπαλα είναι στην κάτω θέση και οι μπαταρίες μπαίνουν ανάποδα μεταξύ τους)

Οι αεραγωγοί για τον εξαερισμό των μπαταριών, είναι μικροί και δέν μου γεμίζουν το μάτι. Όμως, δέν ξέρω, τί ποσότητα αερίων βγάζουν οι μπαταρίες στην περίπτωση προβλήματος, ωστε να μπορώ να κρίνω καλύτερα.
Απλά δέν μου γεμίζουν το μάτι.

Θέλει προσοχή στην αλλαγή ατμοποιητή, μήν ξεχάσεις να ρυθμίσεις το ποτενσιόμετρο.

Η λειτουργία του είναι πολύ απλή και εύκολη, σίγουρα το συστήνω σε κάποιον που δέν θέλει ΤC και preheat.

Το μόνο που έχει μείνει, είναι να δώ και την αυτονομία του.

Γενικά, απο τις λίγες ώρες χρήσεις του και την μικρή εμπειρία μου, βγάζω το συμπέρασμα πως είναι ένα αξιόλογο mod.





















(συγχωρέστε τις φωτογραφικές μου ικανότητες σε συνδιασμό με αυτές του κινητού μου...)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 13, 2017, 13:48 από Volpad »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Smoant Charon Adjustable 218
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 13, 2017, 12:45 »
Ωραία παρουσίαση, ευχαριστούμε.

Από ότι καταλαβαίνω, πρόκειται καθαρά για ένα step down κύκλωμα, το οποίο στο maximum δεν δίνει ούτε καν unregulated ρεύμα.

Παρόλο που προσωπικά μου αρέσει το "αναλογικό" στυλ σε κάποια πράματα, θα ήθελα μία τυπική οθονίτσα, να ξέρω βρε αδερφέ πως έχει διαβάσει την αντίστασή μου, μην κάνω καμία πτήση στα καλά του καθουμένου...

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: Smoant Charon Adjustable 218
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 13, 2017, 13:39 »
Εγώ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.


Όπως ανέφερα, αυτό το mod δέν είναι πολύ γνωστό με αποτέλεσμα να βρίσκεις πολύ λίγες πληροφορίες στο internet, οι οποίες κατα κύριο λόγο, προέρχονται απο το site του κατασκευαστή.

Δέν είμαι σίγουρος οτι είναι απλά step down κύκλωμα, μίας και όταν οι μπαταρίες θα είναι σε πεσμένες κάτω απο 3,35V υπο φορτίο, για να αποδώσει 6,7V, θα πρέπει να κάνει ενίσχυση.

Βέβαια, υπάρχουν 2 ακόμα ενδεχόμενα.
1, να μήν αποδίδει 6,7V όταν οι μπαταρίες πέφτουν,
2, να κλείνει το mod, όταν οι μπαταρίες φτάσουν στα 3,35V.

Το δεύτερο ενδεχόμενο, θα το ελένξω την πρώτη φορά που θα τελειώσουν οι μπαταρίες και θα τις φορτίσω.
Το πρώτο ενδεχόμενο, θα το ελένξω κάποια στιγμή που οι μπαταρίες θα είναι χαμηλά, βάζοντας ένα πολύμετρο στα post κάποιου ατμοποιητή χωρίς αντίσταση.

Και τα 2 ενδεχόμενα, θα ελεγχθούν, όταν παραλάβω τις μπαταρίες που έχω παραγγείλει, γιατι τώρα έχω μόνο ένα σετ (3άδα) που χρησιμοποιώ στο RX200S.
Μέχρι τότε, δέν θα χρησιμοποιήσω το mod άλλο.

Μίας και δέν διαθέτει κανένα έλεγχο στο χρήστη, βασιζομαι στον έλεγχο της χαμηλότερης επιτρεπόμενης αντίστασης (0,1Ω), για την αποφυγή του μπράφ, σε περίπτωση βραχυκυκλώματος.

Κάποιος που στήνει την ίδια αντίσταση παντού, εμπειρικά, μαθαίνει σε πιά θέση πρέπει να βάλει το ποτενσιόμετρο για να έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Το ιδανικό είναι να υπάρχει τουλάχιστον άλλο ένα mod ωστε να ξέρει κανείς τι αντίσταση έχει φτιάξει.
Παρόλα αυτά, δέν είναι απαραίτητο. Απλά πρέπει να δοκιμάζει κανείς που του αρέσει η γεύση, ξεκινόντας με το ποτενσιόμετρο στο ένα, και ανεβάζοντας σιγά σιγά.

Νομίζω οτι απευθύνεται σε 2 είδη ανθρώπων.

Αυτόυς που έχουν βαρεθεί τα πάντα, ξέρουν απέξω τί στήνουν και θέλουν απλά να πατάνε ένα κουμπί πια,
και αυτούς που δέν θέλουν ή δέν μπορούν να ασχοληθούν με περισσότερα απο ένα κουμπί, εξ αρχής.



EDIT:

Μόλις παρέλαβα τις μπαταρίες...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 13, 2017, 14:05 από Volpad »

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Smoant Charon Adjustable 218
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 13, 2017, 19:28 »
well done volpad !
καλοδούλευτο.... :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8447 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180835 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34086 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537085 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59977 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237931 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 613 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16169 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136231 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085486 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35538 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10386 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12