vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

528 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, Jorge, giorgos1999, bloodlessz, Tazz

Twitter

Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 02:05 »
Ψηφιακοί φορτιστές μπαταρίας

Ας δούμε λοιπόν τι είναι ένας ψηφιακός φορτιστής, τι κάνει και γιατί είναι απαραίτητο (αν είναι ) να δαπανήσουμε επιπλέον λεφτά για να προμηθευτούμε έναν.
Να σημειώσω εδώ ότι μια ένδειξη τιμής για τέτοια μηχανήματα είναι κοντά στα 50 ευρώ, δηλαδή στην τιμή του PILA, στην πράξη με εξαίρεση της 2 πρώτες μέρες που θα έχουν λίγο ανακατωσούρα σε σχέση με την εκμάθηση τους, είναι πολύ ποιο αποδοτικοί και με πολύ περισσότερες επιλογές για να διαφυλάξουμε σωστά οποιαδήποτε επαναφορτιζόμενη μπαταρία έχουμε στο σπίτ μας, με λίγο μεγαλύτερα μοντέλα, ακόμα και την μπαταρία του αυτοκινήτου μας.


Οι περισσότεροι από εμάς γνωρίζουμε τον απλό αναλογικό φορτιστή.

Ο αναλογικός λοιπόν αυτός φορτιστής, έχει μια ένταση που τι μετράει σε Αμπέρ (Α) ή μίλιαμπέρ (mAh). 1000mAh = 1A.

Τα προβλήματα με αυτούς τους φορτιστές λοιπόν είναι πολλά.

Δεν έχουν μεταβαλλόμενη ένταση.
Δεν έχουν αυτόματη διακοπή φόρτισης.
Δεν γνωρίζουν πόσα Αμπερ έχουν μείνει μέσα στη μπαταρία αλλά ούτε πόσα βάζουν.
Δεν ελέγχουν συνεχόμενα την ένταση και το φορτίο κατά την φόρτιση LIion στοιχειών.

Έχοντας λοιπόν τα παραπάνω προβλήματα, με τη σειρά μας εμείς είμαστε αναγκασμένοι χρησιμοποιώντας τους να αφήνουμε την μπαταρία πολλές ώρες σε φόρτιση, μην γνωρίζοντας την κατάστασή της.
Αυτό οδηγεί σε πρόωρη γήρανση της μπαταρίας, αλλά και σε μειωμένη απόδοση.
Οριακά και σε επικίνδυνες καταστάσεις μιας και δεν κόβουν ποτέ τελείως το φορτίο και τα LIion στοιχεία έχουν συγκεκριμένα θερμικά όρια, που αν τα ξεπεράσουν προκαλείται έκρηξη με φωτιά.

Κανονικά μια μπαταρία NIMH ή NiCD πρέπει να φορτίζεται το πολύ ως τα μισά mAh της, ή αν θέλουμε να τη διατηρήσουμε σε καλή κατάσταση για πολύ καιρό, το πολύ μέχρι 500 mAh, ενώ μπαταρίες Lipo-Lico-LiMN-A123-LIion-LIFEPO4 στο 1C εκτός και αν ο κατασκευαστής τους προβλέπει αλλιώς.
Το ερώτημα είναι λοιπόν, πόση ώρα θα τη φορτίσω?
Ας πάρουμε ως παράδειγμα μια μπαταρία των 3Α.
Φορτίζοντας τη με τον αναλογικό φορτιστή, θα πρέπει να τη φορτίσουμε για: 3000mAh / 500 mAh = 6 ώρες.
Συνεπώς ΑΝ η μπαταρία ήταν εντελώς άδεια σε 6 ώρες θα ήταν γεμάτη και σε άριστη κατάσταση.
Δυστυχώς όμως δεν γνωρίζουμε πόσα Αμπέρ είχε μέσα πριν ξεκινήσει η φόρτιση!!!

Εδώ λοιπόν μπαίνει στο παιχνίδι ο ψηφιακός φορτιστής (peak charger).
Ο φορτιστής αυτός, "διαβάζει" την μπαταρία βλέπει πόσα Αμπέρ έχει μέσα και αρχίζει τη φόρτιση.
Μόλις διαβάσει ότι η μπαταρία γέμισε, σταματάει τη φόρτιση, αφήνοντας μια μπαταρία σε άριστη κατάσταση.

Το μόνο πράγμα που πρέπει να πούμε στον φορτιστή πριν ξεκινήσει τη φόρτιση, είναι με πόσα Αμπέρ θέλουμε να φορτίσει.
Το παραπάνω έχει να κάνει με την ποιότητα και τον τύπο του ηλεκτρολύτη που ειναι κατασκευασμένη η μπαταρία.

Ας δούμε τώρα μερικά από τα πιο κοινά χαρακτηριστικά ενός ψηφιακού φορτιστή, ώστε διαβάζοντας τα χαρακτηριστικά να καταλαβαίνουμε τι κάνουν και τι είναι.


Microprocessor controlled - Ελέγχεται από μικροεπεξεργαστή γεγονός που το κάνει ικανό να ελέγχει συνεχώς τη κατάσταση της μπαταρίας, κατά τη φόρτιση της μπαταρίας.
Delta-peak sensitivity (NiMH/NiCd) - Είναι ικανό να δει πότε μια μπαταρία γέμισε και να διακόψει τη φόρτιση. Το κάνει μόνο για NiMH και NiCd
Individual cell balancing - Μπορεί να ισορροπήσει ανεξάρτητα τα στοιχεία μιας μπαταρία λιθίου (LIPO ή LiON ή LIFEPO4)
Li-ion, LiPo and LiFe capable - Μπορεί να φορτίσει αυτού του είδους τις μπαταρίες.
Ni-Cd and NiMH capable - Μπορεί να φορτίσει αυτού του είδους τις μπαταρίες.
Large range of charge currents - Μπορεί να μεταβάλει τα Αμπέρ της φόρτισης.
Store function, allows safe storage current - Δυνατότητα φύλαξης μιας μπαταρίας γεμάτη για μεγάλο διάστημα. Αρκεί ο φορτιστής και η μπαταρία να είναι συνδεδεμένοι και στο ρεύμα
Time limit function - Δυνατότητα διακοπής της φόρτισης μετά από συγκεκριμένα ώρα.
Input voltage monitoring. - Προστασία της μπαταρίας του αυτοκινήτου ώστε να διακόψει την φόρτιση όταν η μπαταρία του αυτοκινήτου πέσει στα 11V για να μην μείνετε από μπαταρία.
Data storage (Store up to 5 packs in memory) - Αποθήκευση ρυθμίσεων ώστε να μην ξαναρυθμίζετε για κάθε πακέτο μπαταριών που συνδέετε.
Battery break in and cycling. - Αρχικό στρώσιμο μπαταρίας αλλά και μορφοποίηση όταν παρατηρήσετε απώλεια δύναμης.


Αφού είδαμε τα κοινά χαρακτηριστικά, ας δούμε και τα χαρακτηριστικά λειτουργίας και απόδοσης.


Input Voltage: 11~17v - Το ρεύμα τροφοδοσίας είναι από 11~17ν. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί να πάρει ρεύμα από την πρίζα του σπιτιού, αλλά χρειάζεται ένα τροφοδοτικό που θα παίρνει τα γνωστά μας 220 και θα βγάζει κάτι ανάμεσα στα 11 και στα 17, με προτίμηση κάτι κοντά στα 17. Υπάρχουν βέβαια μοντέλα που έχουν ενσωματωμένο τροφοδοτικό και παίρνουν απευθείας 220V
Circuit power: Max Charge: 50W / Max Discharge: 5W - Η κατανάλωση κατά τη φόρτιση μπορεί να είναι μέγιστο 50W και κατά την αποφόρτιση μέγιστο 5W.
Charge Current Range: .1~6.0A - Μπορεί να φορτίσει από 0.1Α έως 6Α μέγιστο. Προσοχή όμως, αυτές οι εντάσεις θα πρέπει να υποστηρίζονται και από το τροφοδοτικό. Αυτό σημαίνει ότι για να φορτίσουμε με 6Α χρειαζόμαστε ένα τροφοδοτικό που να μπορεί να παρέχει αδιάκοπη ένταση 6Α ή ένα απλό τροφοδοτικό τον 12Α !!! Απο την πρίζα του σπιτιού μας αν έχει ενσωματωμένο τροφοδοτικό δεν έχουν αυτό το πρόβλημα.
Ni-MH/NiCd cells: 1~15 - Μπορεί και φορτίζει μπαταρίες έως 15 στοιχεία.
Li-ion/Poly cells: 1~6 - Μπορεί και φορτίζει μπαταρίες έως 6 στοιχεία.
Pb battery voltage: 2~20v - Μπορεί και φορτίζει μπαταρίες αυτοκινήτου - μηχανής ώς 20v


Ρωτήστε ότι θέλετε παιδιά και σε σχέση με τους αναλογικούς, την παρουσίαση την έκανα περισσότερο για να καταλάβετε τους όρους και τις διαφορές που έχουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 09, 2011, 03:14 από cv2et »

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 02:58 »
Φίλε μετά από αυτά που έγραψες δε νομίζω να βρεθεί κανείς να τολμήσει ερωτήσεις! :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 03:07 »
Γιατι τι έχουν???
Τα έκανα όσο ποιο απλά γίνετε.

Λοιπόν και μια φώτο από τον δικό μου


Δείχνει ότι φόρτισε μια μπαταρία (AW IMR 18350 700mah) στα 0.3mah (δείχνει 0 γιατί έχει τελειώσει η φόρτιση), τερμάτισε την φόρτιση στα 4,2V, του πήρε 112 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα και έδωσε στην μπαταρία 535mah.
Όταν έκοψα την μπαταριά από το Mod ήταν στα 3,55V οπότε απο αυτό μπορώ να συμπεράνω μιας και οι LIMN ηλεκτρολύτες συσχετίζουν το φορτίο με τα volt και αδειάζουν πάνω κάτω στα 2,8V (με λιγότερη εκφορτιση απο 3,5V και κάτω βέβαια) οτι η μπαταρία όντως χωράει 700Mah (+20% φύρα), ότι είναι υγιέστατη και ότι στην επόμενη εκ φόρτιση θα αποδώσει όπως και σε αυτή.

Αποσυνδεδεμένος kd66

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 09:44 »
Πολυ κατατοπιστικη η παρουσιαση σου.

Συμπερασμα για μενα , καλυτερη και ποιο συμφερουσα η αγορα ενος ψηφιακου φορτιστη απο τον pila ας πουμε, εχοντας με τα ιδια χρηματα πολυ ποιο πολλες επιλογες και εξισου καλο αποτελεσμα.

Εχεις να προτεινεις καποιο ψηφιακο φορτιστη σε αυτα τα χρηματα που αναφερεις παραπανω? απλα και μονο για διευκολυνση αυτων που δεν ξερουν τι και που να ψαξουν.

Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος kiltsikis21

  • **
  • 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπάρχει πάντα ένας τρόπος εάν είσαι αποφασισμένος
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 09:58 »
Αυτα μας τα λενε πριν παραγγειλουμε τον PILA.Δεν θα μας μεινει φραγγο ετσι που παμε :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 10:20 »
...μια χαρά είναι και ο pila ;)
Ο φορτιστής που έχει στη φωτό ο Άλεξ, καλύτερα να μη μάθεις πόσο κοστίζει... ;D 

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 12:18 »
Συγκαταλέγεται στους φτηνούς Α διαλογής αυτός Βαγγέλη και έχει 110 ευρώ, απο εκει και πέρα μπορούμε να πάμε στην κινέζικη έκδοση του που είναι τζάμπα κατά τη γνώμη μου για αυτά που κάνει.
Οι απαιτήσεις που υπάρχουν εδώ δεν είναι μεγάλες οπότε δεν χρειαζόμαστε ψηφιακούς φορτιστές απο καλές μάρκες όπως graupner και hyperion, οι καλοί κινέζικοι ειναι μια χάρα.

Αυτος εδώ π.χ.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__6478__IMAX_B6_AC_Charger_Discharger_1_6_Cells_GENUINE_.html

Επίσης χρειάζονται και battery boxes για τους βασικούς τύπους, 18650, cr123, AA h 14500, AAA η 10440,
http://www.ebay.com/itm/10-23A-A23-Cells-Battery-Size-12V-Clip-Holder-Box-Case-/150670082252?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2314a300cc#ht_2578wt_1163
http://www.ebay.com/itm/10-x-1-AA-2A-Cells-Battery-1-5V-Clip-Holder-Box-Case-/150661057531?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2314194bfb#ht_2596wt_1163
http://www.ebay.com/itm/5-x-2-AAA-3A-Cells-Battery-Size-3V-Clip-Holder-Box-Case-/150660686438?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item231413a266#ht_2617wt_1163
http://www.ebay.com/itm/5-x-18650-17500-18500-Cell-Battery-Size-Holder-Box-Case-/150665437040?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item23145c1f70#ht_2572wt_1163
Αυτό εδώ χ3 κομμάτια
http://www.ebay.com/itm/50cm-Red-50cm-Black-22-AWG-Soft-Silicon-Wire-150-c-3239-/130581130129?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e673deb91#ht_2629wt_1163

Βύσματα JST
http://www.ebay.com/itm/20x-100mm-JST-connector-plug-RC-BEC-lipo-battery-/120786578945?pt=AU_Toys_Hobbies_Radio_Controlled_Vehicles&hash=item1c1f70ee01#ht_2369wt_1163


JST-XH Balancer Plugs 2S και 4S
http://www.ebay.com/itm/4S-JST-XH-Adapter-plug-4-Cell-Pack-5-PIN-silicone-/130422865674?pt=Radio_Control_Parts_Accessories&hash=item1e5dceff0a#ht_2124wt_1163
http://www.ebay.com/itm/JST-XH-2S-7-4V-3-Pin-Lipo-Balance-Plug-w-8CM-wire-/330569410774?pt=Radio_Control_Parts_Accessories&hash=item4cf778e8d6#ht_554wt_1396

Οι ποσότητες απο τις μπαταριοθήκες τα βύσματα και ballancer plugs εχουν να κάνουν με το τι θέλουμε να φτιάξουμε, π.χ. θέλω να φορτίσω 4 16340 μαζί οπότε θέλω 1 τετραπλή θήκη για αυτές με 1 καλώδιο JST και ένα balancer plug 4S.

Αν τώρα τα αθροίσετε όλα αυτά μαζί με τα μεταφορικά δεν ξεπερνάτε τα 60 ευρώ νομίζω και για την ποιότητα του φορτιστή μπορώ να σας εγγυηθώ ότι είναι πάρα πολύ κοντά στον μικρό μου που έχω απο πάνω και είναι πολύ ποιο ακριβός.
Θελει όμως διάθεση και ένα κολλήτιρι να φτιαχτούν οι μπαταριοθήκες έτσι ώστε οι μπαταρίες να είναι σε σειρά για την φόρτιση.

Συγχώνευση μηνυμάτων: Οκτωβρίου 09, 2011, 12:26
Παιδιά μπορεί να φαίνεται λίγο μπλέξιμο αλλά δεν είναι δύσκολο, για να φορτίσω πχ. για δύο 18650 μπαταρίες θα πρέπει να κάνω μια φορά 3 κολλήσεις για το ballancer plug και άλλες δύο για να μπει το jst plug στην μπαταριοθήκη, από εκεί και πέρα βάζω μπαταρίες και πατάω 2 κουμπιά για όλες τις επόμενες χρήσης μέχρι να χαλάσει η μπαταριοθήκη.

Αν αποφασίσω οτι θέλω να τις φορτίσω μια μια τότε το μόνο που χρειάζεται είναι στην μπαταριοθηκη να βάλω ένα jst βύσμα
Τα προγράμματα του φορτιστή θα τα πούμε εδώ μαζί για την χρήση μετά, όπως και μερικα κολπάκια για να έχουμε την καλύτερη δυνατή απόδοση απο της μπαταριές μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 09, 2011, 12:28 από cv2et »

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 14:29 »
Καλή περιγραφή όμως μερικά θέματα πρεπει να διευκρινιστουν:
1.   Το Ah (Αμπερωριο) δεν μετρα την ενταση του ρευματος αλλα, είναι πρακτική μονάδα μέτρησης της ποσότητα ηλεκτρικού φορτίου που διαρρέει ένα αγωγό με ένταση 1Α για 1h ώρα. Σχετική μοναδα μέτρησης είναι το  κουλομπ.
2.   Το Α (Αμπερ) αναφέρεται στην ένταση του ρευματος  Ι, και πολύ απλοικα σημαίνει πόσο εντονο πρεπει να είναι το ρευμα ανάλογα με τις απαιτήσεις του φορτιου (αντισταση) για να αποδιδει πλήρως.
3.   Δεν υπάρχει αναλογικός φορτιστης – αλλα απλός φορτιστής με ένα κύκλωμα limiter. Δηλαδή δεν αφήνει την ταση (πχ 4.2volt) να ξεπεράσει κάποιο όριο. Όμως η φόρτιση  δεν σταματά ποτέ.
4.   Οι λεγόμενοι «ψηφιακοί» μπορούν να αντιλαμβάνονται  και να διαχειρίζονται περισσότερα χαρακτηριστικά μιας μπαταρίας, και να παρουσιάζουν περισσότερες και πιο λεπτομερείς πληροφορίες κατά τη φόρτιση ειδικά όταν χρειάζεται συνεχή παρακολούθηση. Το βασικό τους πλεονέκτημα είναι ότι διακόπτουν τη φόρτιση, δηλαδή το κύκλωμα είναι ανοικτό όταν φτάσει στην επιθυμιτή τάση η μπαταρία.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν χρειάζονται για τις μπαταρίες του ηλεκτρονικού τσιγάρου. Εκτός αν είσαι μερακλης, μοντελιστής, χομπίστας ή γουσταρεις να ξέρεις τα πάντα για τις μπαταρίες σου.

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 14:47 »
Να προτείνω να κρατηθεί όσο ποιο απλό γίνετε ακόμα και με απλοϊκή η λάθος ορολογία?
Είναι μια πολύ βασική παρουσίαση, δεν είχα σε καμία πρόθεση να μπω σε τεχνικές λεπτομέρειές που δεν ενδιαφέρουν κανένα.
Τα τελικά ζητούμενα ήταν δύο, πρώτον μια πολύ απλοϊκή περιγραφή των λειτουργιών σε αντιπαράθεση με το τι κερδίζεις και δεύτερον μια οικονομική πρόταση στα πλαίσια ενός ακριβού φορτιστή με ένα κύκλωμα limiter  και κάποιες επιπλέον λειτουργίες όπως ο PILA.
Προχωρώντας και ένα βήμα παρακάτω έχω ήδη γράψει ότι αυτού του είδους τα μηχανήματα βρίσκουν χρήση σε όλες τις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες του σπιτιού, αν σε αυτό προστεθεί το γεγονός ότι το κυριότερο κομμάτι του ΗΤ είναι μια σωστή μπαταρία και το συνδυάσουμε με τις τιμές που έχω στην πρόταση για αγορά,
υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος να μην προτιμηθεί απο κάποιον που έχει επιλέξει να δώσει ήδη τόσα χρήματα και μπορεί να κάνει μια κόλληση?

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 15:07 »
Θα  απαντησω για 'μένα επειδή δεν ξερω τι θα έκανε κάποιος άλλος. Αν και πιστευω οτι δεν ανηκω στην κατηγορία, κάποιου που εχει δώσει παρα πολα χρηματα για mod, και ουτε καποιου που γνωρίζει παρα πολυ απλα πραγματα σε σχεση με τεχνικά θεματα ηλεκτρονικών λόγω του επαγγέλματος μου.
Καποια στιγμη πριν γνωρισω το ητ είχα αγοράσει ενα τετοιο κινέζικο φορτιστη. Στην αρχη ενδιαφερθηκα και μου αρεσε η λειτουργια του. Ομως αργοτερα αδιαφορούσα για το χρόνο φόρτισης, πόσα αμπερωρια απορροφηθηκαν, και γενικα ήθελα κατι απλό μικρο, κομπακτ  να βαζω τις μπαταρίες και να τελειωνει η ιστορια. Τελικά τον χαρισα σε ενα ανηψιο μου.
Παρ' ολα αυτά δεν ειπα οτι η προτασή σου δεν ειναι καλή, αλλα τη γνωμη μου συμφωνα με τις δικες μου συνηθειες.

Edit: Επίσης συμφωνω απόλυτα για να παραμείνει πολυ απλοικο το τοπικ όχι ομως με λάθη του τύπου "...μετράει σε Αμπέρ (Α) ή μίλιαμπέρ (mAh). 1000mAh = 1A."
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 09, 2011, 15:18 από sokin »

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 15:17 »
Απόλυτα σεβαστό και η δυνατότητα της φορητότητας, καθώς και ο διαθέσιμος χώρος στο σπίτι,  σίγουρα πρέπει να συνεκτιμηθεί απο ένα υποψήφιο αγοραστή.
Εγώ από την άλλη πλευρά πήρα 4 φορτιστές απο το dealextreme και τελικά τους πούλησα όλους, προτίμησα να πάρω περισσότερες μπαταρίες για την περίπτωση ταξιδιού.


Συγχώνευση μηνυμάτων: Οκτωβρίου 16, 2011, 03:04
Συγκαταλέγεται στους φτηνούς Α διαλογής αυτός Βαγγέλη και έχει 110 ευρώ, απο εκει και πέρα μπορούμε να πάμε στην κινέζικη έκδοση του που είναι τζάμπα κατά τη γνώμη μου για αυτά που κάνει.
Οι απαιτήσεις που υπάρχουν εδώ δεν είναι μεγάλες οπότε δεν χρειαζόμαστε ψηφιακούς φορτιστές απο καλές μάρκες όπως graupner και hyperion, οι καλοί κινέζικοι ειναι μια χάρα.

Αυτος εδώ π.χ.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__6478__IMAX_B6_AC_Charger_Discharger_1_6_Cells_GENUINE_.html

Επίσης χρειάζονται και battery boxes για τους βασικούς τύπους, 18650, cr123, AA h 14500, AAA η 10440,
http://www.ebay.com/itm/10-23A-A23-Cells-Battery-Size-12V-Clip-Holder-Box-Case-/150670082252?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2314a300cc#ht_2578wt_1163
http://www.ebay.com/itm/10-x-1-AA-2A-Cells-Battery-1-5V-Clip-Holder-Box-Case-/150661057531?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2314194bfb#ht_2596wt_1163
http://www.ebay.com/itm/5-x-2-AAA-3A-Cells-Battery-Size-3V-Clip-Holder-Box-Case-/150660686438?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item231413a266#ht_2617wt_1163
http://www.ebay.com/itm/5-x-18650-17500-18500-Cell-Battery-Size-Holder-Box-Case-/150665437040?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item23145c1f70#ht_2572wt_1163
Αυτό εδώ χ3 κομμάτια
http://www.ebay.com/itm/50cm-Red-50cm-Black-22-AWG-Soft-Silicon-Wire-150-c-3239-/130581130129?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e673deb91#ht_2629wt_1163

Βύσματα JST
http://www.ebay.com/itm/20x-100mm-JST-connector-plug-RC-BEC-lipo-battery-/120786578945?pt=AU_Toys_Hobbies_Radio_Controlled_Vehicles&hash=item1c1f70ee01#ht_2369wt_1163


JST-XH Balancer Plugs 2S και 4S
http://www.ebay.com/itm/4S-JST-XH-Adapter-plug-4-Cell-Pack-5-PIN-silicone-/130422865674?pt=Radio_Control_Parts_Accessories&hash=item1e5dceff0a#ht_2124wt_1163
http://www.ebay.com/itm/JST-XH-2S-7-4V-3-Pin-Lipo-Balance-Plug-w-8CM-wire-/330569410774?pt=Radio_Control_Parts_Accessories&hash=item4cf778e8d6#ht_554wt_1396

Οι ποσότητες απο τις μπαταριοθήκες τα βύσματα και ballancer plugs εχουν να κάνουν με το τι θέλουμε να φτιάξουμε, π.χ. θέλω να φορτίσω 4 16340 μαζί οπότε θέλω 1 τετραπλή θήκη για αυτές με 1 καλώδιο JST και ένα balancer plug 4S.

Αν τώρα τα αθροίσετε όλα αυτά μαζί με τα μεταφορικά δεν ξεπερνάτε τα 60 ευρώ νομίζω και για την ποιότητα του φορτιστή μπορώ να σας εγγυηθώ ότι είναι πάρα πολύ κοντά στον μικρό μου που έχω απο πάνω και είναι πολύ ποιο ακριβός.
Θελει όμως διάθεση και ένα κολλήτιρι να φτιαχτούν οι μπαταριοθήκες έτσι ώστε οι μπαταρίες να είναι σε σειρά για την φόρτιση.

Συγχώνευση μηνυμάτων: Οκτωβρίου 09, 2011, 12:26
Παιδιά μπορεί να φαίνεται λίγο μπλέξιμο αλλά δεν είναι δύσκολο, για να φορτίσω πχ. για δύο 18650 μπαταρίες θα πρέπει να κάνω μια φορά 3 κολλήσεις για το ballancer plug και άλλες δύο για να μπει το jst plug στην μπαταριοθήκη, από εκεί και πέρα βάζω μπαταρίες και πατάω 2 κουμπιά για όλες τις επόμενες χρήσης μέχρι να χαλάσει η μπαταριοθήκη.

Αν αποφασίσω οτι θέλω να τις φορτίσω μια μια τότε το μόνο που χρειάζεται είναι στην μπαταριοθηκη να βάλω ένα jst βύσμα
Τα προγράμματα του φορτιστή θα τα πούμε εδώ μαζί για την χρήση μετά, όπως και μερικα κολπάκια για να έχουμε την καλύτερη δυνατή απόδοση απο της μπαταριές μας.


Ενναλακτικος και πολύ ποιο εύκολος και φτήνος τρόπος κατασκευής για πολλαπλά στοιχεία σε φόρτιση

3ης στη σειρά

τα volt του κάθε στοιχείου, τα δύο τα ανεβάζει και το τρίτο το κατεβάζει μέχρι τα άλλα δύο να το φτάσουν


Μπορώ να το παω μέχρι 6 ίδια στοιχεία με αυτο τον τρόπο,  σε επόμενο μύνημα θα δώσω Links για το τι χρειάζετε
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 16, 2011, 03:04 από cv2et »

Αποσυνδεδεμένος Darky

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 16, 2011, 03:20 »
πολυ καλο τοπικ...  :hmmm:

 ::)


Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 16, 2011, 09:31 »
O Pila αναφέρει στα χαρακτηριστικά του:

Stage 1 – Automatic analyzing battery status
Stage 2 – Quick charge
Stage 3 – Slow charge
Stage 4 – Standby mode

Αυτός και ο Xtar παίζουν αυτή τη στιγμή για φορτιστές που κάνουν σωστά τη δουλειά τους στα Forums.

Κάνουν σωστά τη δουλειά τους και είναι plug n' play.

Σίγουρα υπάρχουν και καλύτεροι με καλύτερους αλγόριθμους. Αλλά κάπου αρχίζει η υπερβολή.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 16, 2011, 12:01 από kkostas »

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 16, 2011, 12:41 »
Για τον xtar θα συμφωνήσω γιατί έχει χαμηλή τιμή, στην περίπτωση του PILA όμως όχι, είναι πανάκριβος, οπότε δεν μπαίνει σε σύγκριση με τους υπόλοιπους απλούς φορτιστές αλλά με ψηφιακούς φορτιστές που έχουν το ίδιο κόστος με αυτόν.
Αν κάποιος θέλει για δικούς του λόγους να δώσει τα λεφτά του, είναι απόλυτα σεβαστό αλλά υπάρχουν και άνθρωποι που πάνε σε σύγκριση κόστος-απόδοση και δεν έχουν πρόβλημα να κάνουν 6 κολλήσεις, σε αυτούς αναφέρετε το κείμενο μιας και με 50 ευρώ, καλύπτεις το σύνολο των αναγκών σε επαναφόρτισης μπαταριών για όλο το σπίτι σου, ανεξαρτήτως τύπου η μεγέθους μπαταρίας.

Για την φόρτιση με μαγνήτες τώρα θα χρειαστούν
καλώδια
http://www.ebay.com/itm/50cm-Red-50cm-Black-22-AWG-Soft-Silicon-Wire-150-c-3239-/130581130129?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e673deb91#ht_2629wt_1163
Βύσματα JST-XH
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=260872455578#ht_819wt_1396
Βυσματα JST
http://www.ebay.com/itm/20x-100mm-JST-connector-plug-RC-BEC-lipo-battery-/120786578945?pt=AU_Toys_Hobbies_Radio_Controlled_Vehicles&hash=item1c1f70ee01#ht_2369wt_1163
μαγνήτες
http://www.ebay.com/itm/20-Neodymium-N42-Disc-Magnets-3-8-x-1-8-Rare-Earth-/160655601097?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2567d1edc9#ht_579wt_1163

Αυτό ειναι το σχέδιο για τα καλώδια

Για να φτιάχνουμε χταπόδι για 6 μπαταρίες, χρειαζόμαστε 8 μαγνήτες, εφόσον δεν θα φορτίζουμε πάντα 6 μπαταρίες μαζί το μονό που πρέπει να κάνουμε ειναι τον τελευταία στη σειρά πόλο (δηλαδή τον θετικό) να τον έχουμε σε δικό μαγνήτη και όχι μαζί με το καλώδιο του balancer, έτσι όταν θέλω να βάλω 4 μπαταρίες, βγάζω εκτός τα δύο τελευταία μαγνητάκια ακουμπώντας επάνω στην μπαταρία.

Το μήκος των καλωδίων βάζει ο καθένας όσο νομίζει οτιν βολεύει, αλλα θα ήταν πρακτικό αν τα μαζέψετε μέσα σε ενα πλακε θερμοσυστελόμενο έτσι ώστε να ξέρετε την σειρά τους, αλλιώς καλό ειναι να μην πάρετε μόνο κόκκινο - μαύρο αλλά να βρείτε και άλλα χρώματα

Κατασκευαστικά τώρα θα χρειαστείτε ένα κολλητήρι 30W (και 20W κάνει) και μεγάλη προσοχή γιατί αν οι μαγνήτες τραβήξουν πολύ θερμοκρασία θα απομαγνητιστούν
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 16, 2011, 13:36 από cv2et »

Αποσυνδεδεμένος Leader133Gr

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 16, 2011, 23:52 »
Αλεξανδρε τι να πωωωω !!! Παρα πολυ καλο το θρεντ που ξεκινησες να εισαι καλα που μας ανοιξες τα ματια .

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180556 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8309 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33951 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536151 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59769 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237396 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 580 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15565 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136118 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085296 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35402 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10227 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12