vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

514 επισκέπτες, 7 χρήστες
Parolos, dkostas, manoslykos, Tazz, zakyn8inos, th3ofilos, ΤΖΙΒΑΣ35

Twitter

UBERTOOT UTA V2 (Clone)

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
UBERTOOT UTA V2 (Clone)
« στις: Φεβρουαρίου 16, 2017, 10:32 »
Έχω στην κατοχή μου περίπου τρεις μήνες αυτό τον κλώνο της Coppervape αγορασμένο από εδώ. Παρότι ο ατμοποιητής έχει κυκλοφορήσει εδώ και αρκετό καιρό (περίπου 2 χρόνια), στην Ελλάδα δεν είναι ιδιαίτερα δημοφιλής. Αποφάσισα  παρόλα αυτά να του κάνω μια παρουσίαση γιατί κατά την άποψη μου είναι πάρα πολύ καλός.
Ας πάμε λοιπόν στα περιεχόμενα της συσκευασίας:
1. Ο ατμοποιητής φυσικά
2. Πλαστικό τανκ και προέκταση καμπάνας nano
3. Κουτάκι με ανταλλακτικά (βίδες και o-ring)
4. ss τανκ μεγάλο και μικρό
5. Αλενάκι για τις βίδες των πόλων
6. Μια ss βάση με 510 σπείρωμα για τα στησίματα
7. Μια ss βάση η οποία χρησιμεύει για να βάζουμε ανάποδα το τανκ όταν τον έχουμε γεμάτο, αλλά και σαν βάση αφού κάθονται ωραία σε αυτή τόσο οι 22άρηδες άτμο όσο και μοντ σωλήνες

Γενικά χαρακτηριστικά (δεν μπόρεσα να βρω πολλά στο διαδίκτυο οπότε παραθέτω αυτά που γνωρίζω):
1. Διάμετρος 22mm. Ύψος περίπου 54mm χωρίς το drip tip και τον πόλο 510.
2. Υλικά κατασκευής ss και pc
3. Χωρητικότητα 5ml και 2,5ml με το nano kit
4. Γέμισμα από κάτω
5. Δυνατότητα πρόσβασης στο ντεκ χωρίς άδειασμα του τανκ
6. Πλήρες λύσιμο ακόμα και της βάσης (έχει δύο βίδες από κάτω)
7. Ρυθμιζόμενος πόλος 510

Στις συγκριτικές φωτογραφίες με τους άλλους άτμο φαίνονται κατά σειρά η σοφία με cage, o phenomenon, o uta, o eviva και ο calix

Στήσιμο - Λειτουργία:
Το ντεκ είναι σχεδιασμένο για μονές αντιστάσεις. Οι οπές τροφοδοσίας είναι μεγάλες και υπάρχουν δύο επιλογές τοποθέτησης του βαμβακιού. Η μία επιλογή είναι δύο πολύ μεγάλες ορθογώνιες οπές και η δεύτερη είναι τέσσερις σχισμές (δύο από κάθε πλευρά). Η ρύθμιση ροής υγρών γίνεται με έναν εξωτερικό κύλινδρο όπου περιστρέφεται και "στριμώχνει" το βαμβάκι αναλόγως την ποσότητα του. Το καλύτερο αποτέλεσμα από τα στησίματα που έκανα το πήρα με σύρμα κάνθαλ 0,32χλστ σε 2,5χλστ άξονα 5-6 σπείρες. Σε όλα τα στησίματα που δοκίμασα προτίμησα τις σχισμές για να τοποθετήσω το βαμβάκι. Στο στήσιμο που δείχνω στις φωτογραφίες περνάω το βαμβάκι από τις κάτω σχισμές και το γυρνάω προς τα πάνω για να καλύψουν και τις πάνω σχισμές. Η τζούρα του μπορεί να ρυθμιστεί από σφιχτή πνευμονική μέχρι σφιχτή τσιγαρίσια. Χρήσιμα βιντεάκια με στησίματα και παρουσιάσεις του κλώνου αλλά και του αυθεντικού θα βρείτε εύκολα στο youtube.      

Συμπεράσματα:
Θεωρώ την αγορά αυτού του κλώνου μια από τις καλύτερες επιλογές που έχω κάνει, ειδικά στον συνδυασμό τιμής-πληρότητας-απόδοσης. Ο ατμοποιητής κινείται σε υψηλά επίπεδα απόδοσης γεύσης ενώ ταυτόχρονα έχει απροβλημάτιστη λειτουργία.
Θετικά
1. Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής (σπειρώματα κλπ)
2. Πολύ καλή απόδοση
3. Εύκολο στήσιμο
4. Ρυθμιζόμενος 510 πόλος
5. Δυνατότητα πρόσβασης στο ντεκ χωρίς άδειασμα του τανκ
6. Εύκολη ρύθμιση αέρα χωρίς να απαιτείται ξεβίδωμα από το μοντ
7. Πληρότητα συσκευασίας και πολλών έξτρα
Αρνητικά
1. Σφυρίζει σε ορισμένες θέσεις ρύθμισης του αέρα
2. Είναι πολύ ψηλός (αυτό βέβαια έχει και το πλεονέκτημα των 5ml χωρητικότητας και φυσικά υπάρχει και η επιλογή του nano kit)
3. Γεμίζει από κάτω (για εμένα δεν είναι αρνητικό αλλά για κάποιους είναι)
Ειλικρινά δεν μπορώ να του βρω άλλα αρνητικά.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: UBERTOOT UTA V2 (Clone)
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 16, 2017, 10:53 »
Μπράβο Μάνο, ωραία παρουσίαση, λιτή και ουσιαστική. :thumpup: Είχα μπει πολλές φορές στο τριπ να τον δοκιμάσω, μετά από τα πολύ καλά λόγια που έχω διαβάσει από τους ξένους για τη γεύση του και ακόμη τον έχω στη wishlist της ft, αλλά δεν έτυχε.
Ποιος ξέρει, ίσως δοθεί η ευκαιρία, ειδικά τώρα που τον έχει το μπιχλιμπίδι και μάλιστα σε τιμή χαμηλότερη κι από τους κινέζους!

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: UBERTOOT UTA V2 (Clone)
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 16, 2017, 11:01 »
Ευχαριστώ Γιώργο. Η αλήθεια είναι πως είχα δει παρουσιάσεις του αυθεντικού και μετά τον ξέχασα. Όταν όμως είδα την τιμή του κλώνου από Ελλάδα τον ξαναθυμήθηκα και δεν το μετάνιωσα.  

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: UBERTOOT UTA V2 (Clone)
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 16, 2017, 11:08 »




και στη δικιά μου wishlist από το καλοκαίρι.Αν δεν είχα 2 ατμοποιητές στο αεροπλάνο και έναν στο πακετάρισμα,θα τον χτύπαγα.Στα 20 ευρώ αξίζει με χίλια.

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: UBERTOOT UTA V2 (Clone)
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 16, 2017, 11:24 »
Είχα δοκιμάσει τον 1 και πράγματι η γεύση του ήταν τρομερή!
Ο 2 μου φάνηκε λίγο πιο μπελαλίδικος σε στήσιμο αλλά είμαι σίγουρος ότι και πάλι η γεύση του θα είναι σε θεικά επίπεδα...
Προσπαθώ να κρατηθώ μακριά και από αυτόν αλλά και από τον taifun 3 ή τουλάχιστον να πάρω έναν από τους δυο....

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: UBERTOOT UTA V2 (Clone)
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 16, 2017, 11:34 »
Το στήσιμο του θα έλεγα πως είναι λίγο διαφορετικό από άλλους άτμο που έχουμε συνηθίσει αλλά θα το χαρακτήριζα εύκολο. Η τοποθέτηση του βαμβακιού είναι λίγο πιο μπελαλίδικη αλλά μόλις βρεις το σωστό μήκος γίνεται παιχνιδάκι. Η γεύση του πράγματι είναι κορυφαία. Και για να μην ξεχνιόμαστε μιλάμε για τον κλώνο. Ο αυθεντικός δεν ξέρω τι παραπάνω μπορεί να προσφέρει. Δυστυχώς δεν έχω δοκιμάσει τον taifun 3 για να μπορώ να έχω μέτρο σύγκρισης. 

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: UBERTOOT UTA V2 (Clone)
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 16, 2017, 11:37 »
και να φανταστείς τον είχα αυτόν τον κλώνο μήνες και στεκότανε και τελικά τον έδωσα χωρίς καν να τον δοκιμάσω :idiot1:
δεν μου αρέσει το ότι γεμίζει από κάτω και το ότι είναι άσχημος  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: UBERTOOT UTA V2 (Clone)
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 16, 2017, 11:43 »
Αυτά λες και μετά θες να σε ψηφίσουμε και για πρόεδρο :laugh1:

Πιστεύω πως αν τον είχες δοκιμάσει θα τον έβλεπες κούκλο. 

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: UBERTOOT UTA V2 (Clone)
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 16, 2017, 11:47 »
Την ίδια περίοδο είχα πάρει τον e-phenix firebird που ήταν της ίδιας φιλοσοφίας σε στήσιμο και απόδοση αλλά πάντα πιστεύω ότι ο UBERTOOT είναι καλύτερος....
Με βλέπω σε έξοδα....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8489 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180919 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34138 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537454 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60045 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238132 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 625 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16376 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136270 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085565 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35577 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10451 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12