vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

NoLegal (22mm – RDA) by NoName Mods

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
NoLegal (22mm – RDA) by NoName Mods
« στις: Φεβρουαρίου 08, 2017, 20:16 »
NoLegal (22mm – RDA) by NoName Mods



[justify]Δύσκολες εποχές για drippers, και λέω δύσκολες γιατί δεν είναι και το πιο συνετό (οικονομικά) να στάζεις καθημερινά και ν' απολαμβάνεις άτμισμα αγαπημένου υγρού ή ν' αναζητάς νέες δοκιμές, νέων υγρών. Όμως οι πειρασμοί είναι πολλοί, και είναι εδώ. Ένας από αυτούς είναι και ο NoLegal από την NoName Mods. Αν δεν κάνω λάθος, στο τέλος Σεπτεμβρίου, 2016, ήρθε να προστεθεί κι ο NoLegal. Μέχρι σήμερα έχω ασχοληθεί ελάχιστα με Ιταλούς κατασκευαστές, κι ο βασικός λόγος είναι πως δεν είμαι δα κι αρχαίος ατμιστής. Ένας ακόμα λόγος είναι πως, πάντα, κάποιος άλλος επισκευάσιμος θα είχε προτεραιότητα. Εδώ τώρα. Όμορφος, φινετσάτος, λειτουργικός. Υπέροχος σχεδιασμός (βλ. διάτρητος περιμετρικός σχεδιασμός στο άνω μέρος του / σημ. υποθέτω πως καμία σχέση πρακτικής ψύκτρας). Εσωτερικά, velocity-style, για διπλή ή μονή αντίσταση, πράγμα που σημαίνει, παιχνίδι η διαδικασία στησίματος. Η ρύθμιση του αέρα. 3+3 κεντρικές οπές των 2mm και, 6x1mm, 6x1.8mm, ή 3x1.8mm (για μονή αντίσταση). Επίσης, Bottom Feeding (BF) pin, μονωμένο στον θετικό πόλο 510, το οποίο αφαιρείται ή τοποθετείται με ένα μικρό άλεν των 2.5mm. Βάθος deck στα 10mm (έτσι διαβάζουμε), όμως, η μισή βάση είναι με το επιπλέον μονωτικό καλούπι + το επιπλέον ss τμήμα βάσης με τους 2 θετικούς ακροδέκτες (για +-, +-). Έξυπνος σχεδιασμός, όμως μειώνει στο μισό το βάθος τού μισού deck (δηλ. 5mm το ένα τμήμα και 10mm το άλλο). Έτσι, λοιπόν, δύο διαφορετικά βάθη για το υγρό, όμως υπεραρκετά για να καλύψει αρκετή διάρκεια ατμίσματος (σε σχέση πάντα με τον ανταγωνισμό), ακόμα, ο αέρας, εισέρχεται πλευρικά και χτυπάει τις αντιστάσεις από κάτω, μέσω των 3 οπών των 2mm. Μην πολυλογώ. Με πλήρη σιγουριά λέω πως ναι, πρόκειται για έναν RDA για δοκιμές υγρών κι όχι μόνο. Για έναν φινετσάτο και μικροσκοπικό επισκευάσιμο. Γεύση στα κόκκινα, αρκετά καλό ντουμάνι, άριστη απόδοση με διπλή και με μονή αντίσταση, τρομερή ανάλυση, σαν σφιχτός dripper.[/justify]


[justify]Specifications:[/justify]

[justify]
  • Stanless Steel 316L
  • Diameter 22mm
  • Height 20mm
  • Juice Well 10mm
  • Bottom Airflow
  • Single or Dual coil
  • Adjustable Airflow
  • Made in Italy by NoName Mods
  • Optional Bottom Feeding (BF) pin for Squonking (included)
[/justify]

[justify]Included:[/justify]

[justify]
  • Derlin 510 drip tip
  • Dripping and Squonkin pins
  • Allen key
  • Spase screws and o-rings
[/justify]

[justify]Επιλογή χρήστη: Διπλή αντίσταση, kanthal 0.5mm, 8 σπείρες, 3mm πυρήνα, 0.5Ω 0.35Ω, 25-30W. Υγρό αναπλήρωσης Over The Rainbow (Vaponaute).[/justify]

[justify]Συμπέρασμα χρήστη: Ένας όμορφος, σφικτός, και μικρός dripper. Αγαπάει τα λεπτά σύρματα και τους μικρούς πυρήνες. Κορυφαία γεύση και ανάλυση, αρκετές επιλογές στον αέρα του. Στο δικό μου στήσιμο, η επιλογή ήταν με 3mm πυρήνες. Τα 3mm + 3mm είναι οριακά. Ιδανική επιλογή είναι τα 2.5mm. Ακόμα πιο σπουδαία γεύση και ανάλυση, λιγότερα βατ, κορυφαία ατμιστική απόλαυση.[/justify]

[justify]Θετικά: Όμορφος, μικρός, γεύση και ανάλυση στο “Άριστα”, υπέροχο φινίρισμα-σχεδιασμός, (συν το περίφημο -ανά τους αιώνες- BF) .[/justify]

[justify]Αρνητικά: Είναι -πιστεύω- για δοκιμές υγρών κι όχι για χόρταση (αν αντέξεις). Δεν αγαπάει τα χοντρά σύρματα και τη μεγάλη ισχύ. Είχα (κάποιες φορές) ενοχλητική θερμοκρασία στα κοντά επιστόμια (εκεί όπου άλλος dripper, ίδιας κατηγορίας, απλώς χασμουριέται). [είναι Ιταλός, ξεκάθαρα πράγματα, φινέτσα και στην απόδοση των γεύσεων. Ένα μικρό παράδειγμα. Έγινε άμεση σύγκριση και με Hadaly. O NoLegal, είναι σαφώς ανώτερος σε όλα (πλην ντουμάνι). Ανώτερη γεύση και τρομερή ανάλυση. Εδώ δεν έχουμε μπούχτισμα, έχουμε μεν μεγάλη ένταση, όμως έχουμε και καταπληκτικό διαχωρισμό γεύσεων]. Σφικτός για dripper, μην ψάχνεις άνετες πνευμονικές, είναι εργαλείο όχι φουγάρο (μπορεί να γίνει λίγο κι απ' αυτό, όμως με άλλο κουστούμι). Τέλος, το μονωτικό καλούπι δεν μου άρεσε. Καταλαμβάνει το μισό deck, αν και μιλάμε για ένα λεπτό στρώμα μονωτικού, ε, αυτό το λεπτό στρώμα δεν μου αρέσει, απ' όλες τις απόψεις. Άψογο σαν κατασκευή, έξυπνος σχεδιασμός και λειτουργία (το μονωτικό), όμως δεν μου αρέσει, τέλος.[/justify]

[justify]Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε.[/justify]







Προσθήκη φωτογραφιών
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 27, 2017, 11:39 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NoLegal (22mm – RDA) by NoName Mods
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 08, 2017, 23:21 »
Δεν θα μας αφήσει να ησυχάσουμε αυτό το παιδί.. :D

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NoLegal (22mm – RDA) by NoName Mods
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 08, 2017, 23:50 »
Και κοίταζα το κλωνάρι του στη 3f πριν παραγγείλω τον hadaly.Άτιμη κοινωνία...

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: NoLegal (22mm – RDA) by NoName Mods
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 09, 2017, 00:11 »
[justify]@makis206, καλησπέρα. Χαχα, κάπως έτσι νιώθω κι εγώ. Καμία ήσυχη γωνιά. Κοιμάμαι και ξυπνάω με σύννεφα.[/justify]

[justify]@Dimitrisbo, καλησπέρα. Όχι όχι, και ξανά όχι. Θα τολμήσω να πω πως, πάρα πολύ καλά έκανες με την επιλογή του Hadaly. Ήδη γράφει ιστορία ο Hadaly. Στην κατηγορία του (κι όχι μόνο), δύσκολα τον χτυπάει κάποιος σε ένταση γεύσης, σε απλότητα, σε λειτουργικότητα, σε όλα. Άριστη επιλογή για μένα. [απλώς εδώ, στον NoLegal, έχουμε επιπλέον πλεονεκτήματα / είναι καλύτερος για συγκεκριμένα πράγματα (γνώμη μου πάντα, δεν σημαίνει πως λέω τα σωστά)].[/justify]

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: NoLegal (22mm – RDA) by NoName Mods
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 09, 2017, 12:35 »
Εξαιρετικό review Joe όπως πάντα , είμαι ένας πανευτυχής κάτοχος του μπαμπά του (NoPity) και είναι ο αγαπημένος μου Dripper. Τον γλυκοκοιτάζω τον συγκεκριμένο αλλά επαλήθευσες μια μικρή μου ανησυχία στο θέμα της θερμοκρασίας που αναπτύσσετε λόγο του μικρού χώρου , πράγμα που δεν συμβαίνει με τον NoPity. Έτσι όπως το βλέπω αν θέλω να τον ευχαριστηθώ θα πρέπει να γίνει αγορά και του Cloud Cap.

Τον δοκίμασες με διπλο 26 awg 316L ?

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: NoLegal (22mm – RDA) by NoName Mods
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 09, 2017, 17:14 »
[justify]@drakmor, καλησπέρα κι ευχαριστώ, γι' ακόμα μια φορά. Αν ήθελα ποτέ φορά να σου κρυφτώ, δεν θα μπορούσα. Απλώς θα ήταν αδύνατο. Με τσίμπησες με το “καλημέρα”...[/justify]

[justify]Εκτός του ότι μιλάμε για καταπληκτική κατηγορία, είναι ακριβώς όπως τα λες. Όντως, σε αρκετές περιπτώσεις συρμάτων-στησιμάτων, είχα ενοχλητική θερμοκρασία (βέβαια, όχι υπερβολική θερμοκρασία, και μόνο αν δεν προσέξω τι κάνω). Σε kanthal όλα είναι μια χαρά (διπλή ή μονή), σε Nichrome τα βρήκα δύσκολα και χρειάστηκε σε όλες τις περιπτώσεις να ψάχνω λύση (μικρότερη ισχύς, άλλα επιστόμια, συγκεκριμένα στησίματα κ.λπ.). Λοιπόν, οι παρακάτω εικόνες είναι από SS316L, 0.4mm, 2.5mm πυρήνας, 10 σπείρες, 0.35Ω, 20W. 20 βατ και ss, είχα καταπληκτική γεύση, ναι, με ss (!). Καλύτερη απόδοση ss έχω μόνο σε Skyline. Πρέπει να ομολογήσω πως δεν συμπαθώ το ss, και μόνο όταν σε διάβασα παραπάνω πήγα κι έστησα ss στον NoLegal. Για το θέμα θερμοκρασίας. Είχα κι εδώ παραπάνω θερμοκρασία στο επιστόμιο, και στα 20 βατ, (ακόμα και σε μηχανικό, στις απανωτές τζούρες). Η δική μου λύση ήταν αλλαγή στο επιστόμιο (ss 5mm / 15mm).  [/justify]


Προσθήκη φωτογραφιών
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 27, 2017, 11:40 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: NoLegal (22mm – RDA) by NoName Mods
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 14, 2017, 17:11 »
Χαίρομαι που σου άρεσε φίλε Joe γενικά μόνο SS παίζω στον Pity εκτός από τις πρώτες μέρες που του πέταγα τα πάντα μέσα μέχρι να βρω αυτό που του ταιριάζει. Μόλις βρήκα το στήσιμο που σου ανέφερα δεν δοκίμασα πότε τίποτα άλλο ,δεν χρειάστηκε. Τώρα είναι μόνιμα πάνω στο μηχανικό squonk και δεν φεύγει ποτέ από εκεί ;D Επίσης αγαπημένη ρύθμιση αέρα είναι οι 6x1.8mm.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: NoLegal (22mm – RDA) by NoName Mods
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 14, 2017, 20:14 »
[justify]@drakmor, καλησπέρα. Ναι, ομολογώ πως δεν περίμενα ν' αποδίδει τόσο καλά σε γεύση το ss (τουλάχιστον στον NoLegal ισχύει και με το παραπάνω / σε άλλους επισκευάσιμους ούτε να το δω ζωγραφιστό). Παρεμπιπτόντως, έχω λίγο ακόμα ss316l και θα χρειαστεί να ξαναπάρω (είχα σε 0.4mm). Επίσης, δοκίμασα και στήσιμο μονής αντίστασης με kanthal 0.5mm, σε 3mm πυρήνα. Πάρα πάρα πολύ καλή επιλογή κι εδώ, (πάντως γενικά, ένα μικρό αρνητικό σε κάθε dripper, κουράζεται πολύ σύντομα το κάθε βαμβάκι, και η συχνή αλλαγή του είναι επιβεβλημένη).  [/justify]

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: NoLegal (22mm – RDA) by NoName Mods
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 15, 2017, 11:42 »
Δοκιμή με 24 awg  SS 316 3.5mm πυρήνα με μονό coil υπέροχο ντουμάνι και γεύση. ;)

Αποσυνδεδεμένος chris03

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NoLegal (22mm – RDA) by NoName Mods
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 18, 2018, 22:11 »
Παιδιά γιατί έτσι αυτό το νήμα;αύριο θα μου στείλουν ένα γνήσιο κ ανυπομονώ να δω τι κάνει σαν ατμοποιητης!ιδέες για στησίματα ότι γράφεται κ παραπάνω;

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: NoLegal (22mm – RDA) by NoName Mods
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 19, 2018, 01:44 »
Που τον βρηκες ρε φιλε;;;;;

Αποσυνδεδεμένος chris03

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NoLegal (22mm – RDA) by NoName Mods
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 19, 2018, 08:25 »
Γράμμα στον άι Βασίλη.....!αν δε μου κάτσει είσαι ο πρώτος που θα στείλω!τι έγινε βρε παιδιά;κάνεις κάν τον δουλεύει;θα ακολουθήσω τις αρχικές συμβουλές για αρχή!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 19, 2018, 16:41 από chris03 »

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: NoLegal (22mm – RDA) by NoName Mods
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 20, 2018, 03:38 »
Μολις τον παραλαβεις στειλε μου ΠΜ σε παρακαλω

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172394 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14087 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43400 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36015 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559770 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182861 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 223 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10919 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364