vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

523 επισκέπτες, 4 χρήστες
camber, manoslykos, Jorge, th3ofilos

Twitter

Μπαταρίες ιόντων λιθίου. Protected ή unprotected?

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Μπαταρίες ιόντων λιθίου. Protected ή unprotected?
« Απάντηση #30 στις: Δεκεμβρίου 19, 2009, 16:23 »
ΟΧ, σόρυ.
Νόμιζα ότι ήταν γενική η ερώτηση για όλα τα η.τ.

Εγώ τις φορτίζω μέχρι να ανάψει το πράσινο λαμπάκι στο φορτισή.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Μπαταρίες ιόντων λιθίου. Protected ή unprotected?
« Απάντηση #31 στις: Δεκεμβρίου 19, 2009, 21:03 »
παρε τηλ τον εισαγωγέα SEB

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Μπαταρίες ιόντων λιθίου. Protected ή unprotected?
« Απάντηση #32 στις: Δεκεμβρίου 19, 2009, 21:37 »
Δεν έχει τέτοια προβλήματα η 18650 seb, βάλε τη στο φορτωτή και μόλις ανάψει το πρασσινο λαμπάκι άτμισε με την ψυχή σου!

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Μπαταρίες ιόντων λιθίου. Protected ή unprotected?
« Απάντηση #33 στις: Δεκεμβρίου 19, 2009, 21:42 »
ααα  για την 18650  μιλάμε ?
ναι, ναι ,  ετσι ετσι οπως τα λέει ο skortis ατμισε ασύστολα !

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες ιόντων λιθίου. Protected ή unprotected?
« Απάντηση #34 στις: Δεκεμβρίου 24, 2009, 16:35 »
05nov28-firecracker-hand.jpg    Και να υποθεσω οτι δεν ειχαμε η/τ το 2005... εεε???     :idiot1:

κι ομως ειχαμε=Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Μια μορφή υποκατάστατου του καπνίσματος, που σε κάποιο βαθμό υποτίθεται πως καλύπτει και τον εθισμό ως προς την "τελετουργία" του καπνίσματος, είναι το ονομαζόμενο ηλεκτρονικό τσιγάρο (e-cigarette). Πρόκειται για ένα προϊόν κινεζικής προέλευσης που εμφανίσθηκε στην αγορά το 2004.           

 πηγη πλήροφορησης
http://www.chem.uoa.gr/chemicals/chem_nicotine.htm

Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
Απ: Μπαταρίες ιόντων λιθίου. Protected ή unprotected?
« Απάντηση #35 στις: Δεκεμβρίου 25, 2009, 02:07 »
05nov28-firecracker-hand.jpg    Και να υποθεσω οτι δεν ειχαμε η/τ το 2005... εεε???     :idiot1:

κι ομως ειχαμε=Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Μια μορφή υποκατάστατου του καπνίσματος, που σε κάποιο βαθμό υποτίθεται πως καλύπτει και τον εθισμό ως προς την "τελετουργία" του καπνίσματος, είναι το ονομαζόμενο ηλεκτρονικό τσιγάρο (e-cigarette). Πρόκειται για ένα προϊόν κινεζικής προέλευσης που εμφανίσθηκε στην αγορά το 2004.           

 πηγη πλήροφορησης
http://www.chem.uoa.gr/chemicals/chem_nicotine.htm

Ναι, ειναι γνωστο αυτο...  :bye:  ...αλλα ποσα χρονια τωρα εχουν που κυκλοφορουν η/τ MOD's με μεγαλες unprotected μπαταριες????  Η φωτογραφια "παρουσιαζεται" ως προιον της χρησης τετοιων MOD!!!  :idiot1:


Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες ιόντων λιθίου. Protected ή unprotected?
« Απάντηση #36 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2010, 22:15 »
Το μεταφέρω εδώ όπως ακριβώς το παρουσιάζει το ξένο φόρουμ προς αποφυγή παρεξηγήσεων


               Default Li-poly battery fire footage                                                                                                                                                                                                                                 This came from CPF in case anyone was wondering.

The new NZ tv show "Fire Scene Investigation" did an episode relating to a Lithium battery fire.  Its a great watch. 
This 30 minute show follows actual fire investigators around as they discover the cause of a fire. 






Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Μπαταρίες ιόντων λιθίου. Protected ή unprotected?
« Απάντηση #37 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2010, 22:52 »
Το μεταφέρω εδώ όπως ακριβώς το παρουσιάζει το ξένο φόρουμ προς αποφυγή παρεξηγήσεων


               (Image removed from quote.) Li-poly battery fire footage                                                                                                                                                                                                                                 This came from CPF in case anyone was wondering.

The new NZ tv show "Fire Scene Investigation" did an episode relating to a Lithium battery fire.  Its a great watch. 
This 30 minute show follows actual fire investigators around as they discover the cause of a fire. 






Άουτς!

Κυκλοφορεί γενικά η "φήμη" πως είναι εξαιρετικά επικίνδυνη χημεία οι LiPo οπότε παιδιά προσοχή, και προς θεού, μην την βάζετε κοντά στην lamborghini σας ;D

:hmmm: Ακόμα έχω στο συρτάρι μου ένα κινητό με LiPo που δεν το έχω φορτίσει για χρόνια... Αύριο θα δει από κοντά τα σκουπίδια... :))

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Μπαταρίες ιόντων λιθίου. Protected ή unprotected?
« Απάντηση #38 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2010, 00:07 »
lipo - lifo - lilo - life κ.λ.π, και γενικά ότι αρχίζει απο "li" θεωρώ ότι είναι της ίδιας συνομοταξίας, με ελάχιστες διαφορές μεταξύ τους.

Ολες σκάνε και όλες θέλουν προσοχή.  Καλό είναι να μήν αφήνετε την μπαταρία να φορτώνει και εσείς να την κάνετε..... :nope:

Δύο τρία πραγματάκια, και δεν θα έχετε ουδέν πρόβλημα.  Συνυπάρχω με τις li-po για πάνω απο 4 χρόνια, και δεν είχα ποτέ πρόβλημα, καθότι τηρώ κάποια θέματα. 

Σωστοί φορτιστές, και επαγρύπνηση.  Οχι ζέστη όχι χτύπημα. Εχουν καεί περιουσίες απο μπαταρίες, ότι και άν είναι αυτές.  Οι "li" απλά..... θέλουν λίγο παραπάνω προσοχή και τίποτε άλλο.

Aπο ότι κατάλαβα απο τα βίντεο, μάλλον ο φορτιστής δεν σταμάτησε την φόρτιση.  Εκρήξεις li-po θα βρείτε πολλές στο youtube, αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα.   Ολες μα όλες οι μπαταρίες θέλουν επαγρύπνηση.  Μού έχουν σκάσει και ni-cad.

@edit@
Aν δείτε "χτύπημα" και διάρκεια απο li-po και lr510, ίσως αλλάξετε γνώμη.... :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Lancerlot

  • **
  • 407
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες ιόντων λιθίου. Protected ή unprotected?
« Απάντηση #39 στις: Οκτωβρίου 03, 2010, 15:05 »
Μετά από αρκετούς μήνες χρήσης protected & unprotected μπαταριών διαπιστώνω ότι οι  unprotected δίνουν καλύτερο χτύπημα ενώ οι αντίστοιχες (σε 10440 αναφέρομαι) protected αν και καινούργιες και πλήρως φορτισμένες δείχνουν ψόφιες από την αρχή.... τι φταίει ? Το ίδιο ισχύει και όσον αφορά τη  διάρκεια τους αν και οι pro  αναφέρουν δήθεν 600mA  και οι unpro  360 !
Δεν ξέρω αν ισχύει και στις μεγαλύτερες μπαταρίες καθώς όλες οι 18650, 18500 και 14500 που διαθέτω ως τώρα είναι protected.

Αποσυνδεδεμένος tastza

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
  • DivideD+ODYSSEAS, EXTREME+A2TM
Απ: Μπαταρίες ιόντων λιθίου. Protected ή unprotected?
« Απάντηση #40 στις: Νοεμβρίου 24, 2011, 14:15 »
Εχω στα χερια μου 2 μπαταριες 2600 mah Samsung icr18650 26F . Εχει κανεις τις ιδιες η ξερει για αυτες να μου πει αν ειναι protected  η οχι ? Πανω δεν γραφουν πουθενα  protected η pcb και με ολα οσα διαβασα παραπανω σκεφτηκα να το κοιταξω, δεν ειναι καιροι τωρα για να τα σκαμε στους οδοντιατρους   ;D

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες ιόντων λιθίου. Protected ή unprotected?
« Απάντηση #41 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 13:01 »
εχω 2 μπατ 16340 aw imr τις οποίες τις χρησιμοποιω στο VV. Προχθες
λοιπον αφόσον αδειασανε κ δεν επαιζε αλλο το vv τις εβαλα για φόρτισμα
κ ενω οταν φορτίζουν τις μετράω για να δω σε αν όντως φορτίσαν και
η μια από τις 2 μου έδειξε 1.21v αντι για 4.25 που μου εδειχνε κ ετσι ειπα
οτι βγήκε off αφου πηγα να την πετάξω λέω ασε να την βαλω στην ακρη
ετσι να την εχω.Σημερα που την ξαναμετρησα ηταν 1.91v χωρις να μπει
σε φορτιστη γιατι αν την βαλω την δειχνει φορτισμένη.Μαλλον αχρηστη
θα ειναι κ παλι αλλα γιατί να συμβαίνει αυτο?

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Μπαταρίες ιόντων λιθίου. Protected ή unprotected?
« Απάντηση #42 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 13:07 »
Κάποιοι (εξελιγμένοι) φορτιστές δεν φορτίζουν αν η τάση της μπαταρίας είναι πολύ χαμηλή.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες ιόντων λιθίου. Protected ή unprotected?
« Απάντηση #43 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 13:14 »
λιακουρα το θεμα ειναι οτι οταν την ειχα βαλει
να φορτισει το λαμπακι της φορτισης αναβε κανονικα
μεχρι που φορτισε αλλα....μαλλον η μπαταρια τα επαιξε..

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: Μπαταρίες ιόντων λιθίου. Protected ή unprotected?
« Απάντηση #44 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 13:23 »
Βασίλη τις δουλεύεις συχνά τις μπαταρίες μέσα στο vv μέχρι να σταματήσει να δουλεύει το vv; Δηλαδή να μην ανάβει ούτε το λαμπάκι του vv;
Αν ναι νομίζω οτι τα έφτυσε η μπαταρία σου.
Σε κάθε περίπτωση προσπάθησε να την ξαναφορτίσεις. Απλά μην την αφήσεις πολλές ώρες πάνω στον φορτιστή (όσο έπαιρνε για να φορτίση συνήθως. Για λόγους ασφαλείας). Ρώτα και τον Άλεξ όμως που θα σου πει με πιο σιγουριά

Edit: Μια φορά μου έπεσε η μια εκ των δυο 18350 imr που έχω στο vv, στο 0,62....Πριν την βάλω στα σκουπίδια είπα να δοκιμάσω να την φορτίσω. Φόρτισε κανονικά!! Από τότε δεν τις ξελιγώνω ποτέ. Μόλις δω πτώση της, κατευθείαν αλλαγή

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8369 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180709 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34015 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536539 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59848 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237642 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 597 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15828 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136169 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085382 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35457 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10297 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12