vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

459 επισκέπτες, 2 χρήστες
dkostas, camber

Twitter

Keras by Atmizoo

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Keras by Atmizoo
« Απάντηση #150 στις: Μαΐου 07, 2017, 22:54 »
Συνατμιστές, έχω τον Keras nano απο το αρχικό ποστ του νηματος κ τον στήνω με διαφορα βαμβάκια, χωρίς διαρροές κ ευτράπελα. Ένας απο τους 2 ή τρεις καλύτερους επισκευάσιμους που ετυχε να δοκιμάσω ποτέ και ατμίζω αποκλειστικά με αυτόν. 

Το VCC που ανάφερε ο συνατμιστής ο Βασίλης είναι πιο δύσκολο στο maintenance και στο στήσιμο, συγκριτικά με C.Bacon/Native Wicks κ άλλα που χρησιμοποιώ τους τελευταίους μήνες.

Πρόκειται για ενα βαμβάκι με πολύ "δυνατή" ίνα, η οποία και δυσκολεύει αισθητά στο στήσιμο, συν απαιτεί χρόνο στον εμποτισμό με υγρό. Αλλλλάααα, όταν τα καταφέρεις με δαύτο δίνει ένα τσικ καλύτερη γεύση απο τα άλλα, όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ. 

Πολύ καλό βαμβάκι σε γεύση/τροφοδοσία αλλά και πιο δύσκολο, ακόμα και στο να το κόψεις με το ψαλίδι .. Και φυσικά και εγώ την πατούσα συχνά στα στησίματα μου με δαύτο, χαχαχ! 
Ωστόσο αν υπάρχει όρεξη και το παλέψεις θα σε αποζημιώσει σίγουρα .. διαφορετικά, με οποιοδήποτε άλλο απο τα γνωστά βαμβάκια, με ένα καλό στήσιμο θα έχετε τούμπανο απόδωση, χωρίς παράξενα βαμβάκια κλπ!


Δευτερευόντως, δεδομενου ενός σωστού στησίματος φυσικά, η διαδικασία του γεμίσματος έχει γραφτεί στα αρχικά ποστ, μήπως πάρετε καμμιά ιδέα που βοηθήσει. Εγώ πχ τον γυρνάω ανάποδα πάντα για λίγο, πάνω σε χαρτί, οπότε αν έχει μισή ή μια σταγόνα μέσα, την πετάει έξω απο το επιστόμιο ... επίσης, τσεκ οτι το επιστόμιο σας αφήνει τη σταγόνα να βγεί έξω οταν τον έχετε ανάποδα. Την έχω πατήσει έτσι και έμεναν τα υγρά μέσα .. 

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: Keras by Atmizoo
« Απάντηση #151 στις: Μαΐου 07, 2017, 23:15 »

Τον γυρνάς ανάποδα προφανώς για να φύγει ο  ελάχιστος αέρας που δημιουργήθηκε
όταν έκανες πλήρωση με υγρό. Λογικό μου ακούγεται .

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Keras by Atmizoo
« Απάντηση #152 στις: Μαΐου 09, 2017, 13:02 »
.. με δικά μου λόγια, δεν είμαι επιστήμονας και, ευχαρίστως να με διορθώσουν οι παλιότεροι ..

Το βάρος του υγρού δημιουργεί μια πίεση, εσωτερικά των τανκ, γενικότερα κ οχι μόνο στο συγκεκριμένο. Αυτή η πίεση/βαρος ακυρώνεται όταν τουμπάρουμε τον άτμο, αφού με αυτό τον τρόπο την οδηγούμε στο επάνω μέρος του τανκ, οπου εκεί δεν μπορεί να διαρεύσει .. ακούγεται λίγο περίπλοκο και είναι εν μέρει, αλλά η διαδικασία του γεμίσματος αργά ή γρήγορα γίνεται συνήθεια κ δεν απασχολεί ..

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: Keras by Atmizoo
« Απάντηση #153 στις: Μαΐου 09, 2017, 22:20 »
H διαδικασία  που περιγραφείς  είναι  σωστή και  είναι θέμα συνήθειας.Προσωπικά άλλοτε την ακολουθώ άλλοτε όχι  και απλά τραβώ μια δυο ρουφηξιές γρήγορα ανεβάζοντας την ισχύ στιγμιαία .    

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Keras by Atmizoo
« Απάντηση #154 στις: Μαΐου 09, 2017, 23:02 »
[justify]Δεν ξέρω, βρε παιδιά. Ειδικά με τον Keras (nano), δεν κάνω τίποτα, μα τίποτα όμως. Ούτε σε βαμβάκια ούτε σε υγρά ούτε σε τίποτα, δεν θα βγάλει κιχ. Πετάω κυριολεκτικά την αντίσταση επάνω και με παίρνει ο ύπνος. Ξυπνάω ατμίζοντας.  ;D[/justify]

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Keras by Atmizoo
« Απάντηση #155 στις: Μαΐου 10, 2017, 04:51 »
 :thumpup: :thumpup:
Και εγώ το ίδιο, πολύ σταθερός, ευκολος ατμοποιητής.

Απ: Keras by Atmizoo
« Απάντηση #156 στις: Μαΐου 30, 2017, 15:17 »
Κάτοχος κι εγώ εδώ και δυο μέρες (Σ' ευχαριστώ συνφορουμίτη ;)).
Πρώτο στήσιμο με 27g kanthal, 1 ohm, 15 watt. Τραβάω, γευσάρα λέω, ωραία τζούρα τσιγαρίσια, στις 10 απανωτές πήρα καμμένο. Κάποια μ##$ία έκανα λέω, ανοίγω, βλέπω είχα μπουκώσει το ένα λούκι με βαμβάκι ο άμπαλος, το απομακρύνω, χτενίζω λίγο βαμβακάκι, κλείνω καμπάνα.
Λίγα πρώτα σχόλια:
Καθαρά τσιγαρίσιος για μένα (αλλά όχι τύπου kayfun, πιο χαλαρός), πυκνός υγρός ατμός (καμιά φορά νομίζεις ότι τον... πίνεις), εξαιρετική γεύση. Ποιότητα κατασκευής για σεμινάριο επίσης.

Ελπίζω να τα βρούμε- έχω μόλις αποκτήσει και τον κλωνοχάσαρ και έχω έρωτα και μπορεί να δυσκολευτεί ο keras αλλά νομίζω θα τα καταφέρει να γίνει μόνιμος.
Μπράβο στην atmizoo...


« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 30, 2017, 15:32 από arathorngr »

Αποσυνδεδεμένος CaptainMorgan

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Keras by Atmizoo
« Απάντηση #157 στις: Μαΐου 31, 2017, 01:58 »
Μόλις μου έλυσες την απορία κατά το ήμισυ, καθότι τον ίδιο περιμένω κι εγώ ( hussar ).
Ό,τι και να λεει όμως ο "κλωνο-ιππέας" δε νομίζω ότι ο Keras θα βγει από το καθημερινό μου rotation ;)
Ειδικά ο nano πάνω σε μηχανικό Lab της atmizoo, μου αρκεί εκτός από ατμιστική,
και ως οπτική απόλαυση... :thumpup:
Οψόμεθα λοιπόν :)

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Keras by Atmizoo
« Απάντηση #158 στις: Μαΐου 31, 2017, 08:52 »
Θα ηθελα και εγω να πω με την σειρά μου πως ειμαι κάτοχος του Keras εδω και δύο μηνες περιπου μετά απο πρόταση του φίλου μου CaptainMorgan.
Δεν θα μπω σε αναλυσεις καθως εχουν ειπωθει παρα πολλά ηδη, απλως θα τα επιβεβαιωσω απο την μεριά μου και σιγουρα τον θεωρω απο τους κορυφαιους RTA του ειδους.

Υ.Γ.: Πανω στο Lab παιδιά μιλάμε για τον πιο sexy minimal συνδυασμο.  :D :D :D

Απ: Keras by Atmizoo
« Απάντηση #159 στις: Μαΐου 31, 2017, 11:19 »
@CaptainMorgan Σε σφιχτή (όχι πολύ σφιχτή) τζουρίτσα, ο keras κοντράρει τον χάσαρ στα ίσα και μου φαίνεται ότι η τζούρα του είναι και λίγο πιο smooth. Από εκεί και πέρα, το θέμα είναι υποκειμενικό και ανάλογα και το υγρό που χρησιμοποιείς.
Βέβαια όταν ανοίγεις τον αέρα και ανεβάζεις watt, ο Χάσαρ ξεδιπλώνει το ταλέντο του και -με τη βοήθεια και του πιο χοντρού σύρματος- φεύγει μπροστά (θα πάθεις πλάκα κοντά στα 19watt).
Οι δυο τους πάντως συμπληρώνονται μια χαρά και εύκολα χωράνε σε καθημερινό rotation δίπλα-δίπλα, χωρίς κανέναν συμβιβασμό.

YΓ. Ο Le Mirage μου τους κοιτάζει και τους δύο σηκώνοντας το φρύδι. Ξέρει ότι από το θρόνο της γεύσης δεν έχει πέσει ακόμα. Ο δε Eviva επαναπαύεται στην ιδιαιτερότητα του κεραμεικού του και παίζει σε παραδίπλα γηπεδάκι, με λιγότερα ντουμάνια και χτύπημα μεν, αλλά γευσάρα σε υγρά που του ταιριάζουν δε και με την ξηρή του αίσθηση. 

Αποσυνδεδεμένος vassilisk

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
  • •ΑΦΟΒΟΝΟΘΕΟΣ• •ΑΝΥΠΟΠΤΟΝΟΘΑΝΑΤΟΣ•
Απ: Keras by Atmizoo
« Απάντηση #160 στις: Ιουνίου 12, 2017, 12:34 »
προς διόρθωση προηγούμενου σχολίου μου και αποκατάσταση της αλήθειας:
πλέον και με vcc δεν έχω καμία μα καμία διαρροή κατά το γέμισμα. Θεωρώ πως τα προηγούμενα στησίματα μου με vcc ήταν προβληματικά, noobικα και τσιγκούνικα σε ποσότητα βαμβακιού.
Ευχαριστώ τον Zarathustra γιατί χάρη στο σχόλιο του δεν έφυγε για κουβά το vcc, το οποίο θα ήταν τραγικό λάθος.



Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Keras by Atmizoo
« Απάντηση #161 στις: Ιουνίου 13, 2017, 16:24 »
Δυο λογια για τον μη πολυδιαφιμησμενο αυτο ατμοποιητη:

Tον πηρα δευτερο χερι απο συνφορουμιτη και τον δουλευω εδω και 3 μερες.
Πραγματικα απροβληματιστος ,χωρις διαρροες ,χωρις απαιτηση για περιεργα 
στησιματα, χωρις τρελα συρματα, χωρις τρελλα βατ. 
Πλυθηκε ,στηθηκε ,ατμιζεται...
Πολυ ωραια τζουρα και αισθηση του ατμου(χλιαρος θα ελεγα). Παραπλησια του Cloud. 
Tον δουλευω με συρμα 32μμ , 2.5 πυρηνα , 6 σπειρες , βαμβακι KGD , 1.15 Ω , 13-15 W.(σκετη βαση).
AFC στη μεση.

Τι μου αρεσε:
-Τροφοδοσια υποδειγματικη και χωρις να διαθετει liquid control.
-Eυκολια στησιματος χωρις απαιτησεις (καιφουνιζει αρκετα)
-Στοιβαρος και προσεγμενη κατασκευη
-Smooth ατμισμα
-Ευκολη αναπληρωση(πανω)
-Το δαχτυλιδι afc που γυριζει ευκολα και πανω στο μοντ .Πολυ ωραια ιδεα. :thumpup:
-Το χτυπημα του, οπως πρεπει να ειναι για 9αρα νικοτινη.

Τι δεν μου αρεσε:
-Το σουλουπι του , αυτο το μακροστενο πραγμα, δεν... Θα μπορουσε να ειναι στο κλασικο
κοντοχοντρο στιλ , για τα 4 μλ που προσφερει.Αυτο ειναι και το σημαντικοτερο μειονεκτημα
που του βρηκα.
-Τον ηθελα λιγο πιο σφιχτο(για τα γουστα μου παντα). Δηλαδη εκει που δουλευω το AFC (στη μεση)
να ηταν το φουλ ανοιχτο του. Αν και τον εκλεισα σχεδον τελειως και επαιξε καλα.
-Θα ηθελα πολυ βεβαια και προσβαση στην αντισταση , με γεματο το τανκ.
-Να ηταν και λιγοοο πιο φθηνος αρα και πιο προσβασιμος στο ευρυ κοινο.

Για γευση δεν γνωριζω...κανω σκετη βαση προς το παρον.

Γενικα τον θεωρω μια πολυ καλη επιλογη για ΜΤL ατμισμα και γιατι οχι και για νεοεισερχομενο
στους επισκευασιμους.


Απ: Keras by Atmizoo
« Απάντηση #162 στις: Ιουνίου 13, 2017, 16:37 »
@chief79 για δούλεψέ τον και με 40ρι σύρμα και περί τα 18 watt... προσωπικά ΕΚΕΙ με εντυπωσίασε ακόμα πιο πολύ (ειδικά για φρουτένια υγρά), μετά και από προτροπή του @pugsang. 

Και μια χαρά χωράει και θα σου σφίξει και λίγο λόγω μεγαλύτερης μάζας αντίστασης. Επίσης, αν τον θες πιο σφιχτό, κατέβασε την αντίσταση πιο κάτω...


Απ: Keras by Atmizoo
« Απάντηση #163 στις: Ιουνίου 18, 2017, 14:00 »
Συνεχίζω τις εντυπώσεις μου, μιας και ο keras κατάφερε και μπήκε στο καθημερινό μου rotation επάξια (αφού έλυσα και μικροπροβλήματα διαρροής, που οφείλονταν σε ελλιπές βαμβάκι- μού το υπέδειξαν τα παιδιά στην atmizoo, κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας)

Λοιπόν, ο keras ΤΑ ΣΠΑΕΙ σε καπνικές γεύσεις. Τελεία. Καθαρά καπνικά ή και ημικαπνικά (τύπου Relax) υγρά, τα παίζει πολύ καλά. Προτιμά γήινες νότες (καφές, ξηροί καρποί κλπ) και τα αποδίδει άψογα. 
Χθες του έβαλα πρώτη φορά τριμπέκα και έπαθα πλάκα. Μπράβο και πάλι μπράβο!
Ίσως βοηθάει ο μικρός θάλαμος ατμοποίησης που μάλλον ταιριάζει σ' αυτού του είδους γεύσεων...

Ακόμα και ένα απλό RY4 της σειράς που το έφτιαξα με άρωμα και μόλις μια βδομάδα ωρίμανση, μου φάνηκε πολύ καλό. 

Ανεπιφύλακτα τον προτείνω σε MTL και χαλαρής MTL οπαδούς και λάτρεις των καπνικών (όχι και ότι στα άλλα δεν είναι καλός, αλλά εκεί πραγματικά είναι διαμάντι)

Αποσυνδεδεμένος relosaduan

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Keras by Atmizoo
« Απάντηση #164 στις: Δεκεμβρίου 23, 2017, 16:45 »
Επειτα απο δυο μηνες συμβιωσης με keras να πω κ εγω την γνωμη μου για εναν high end η' μαζικης παραγωγης οτι πιστευεται...Με εμπειρια αρχαριου subtank-nautilus κ τα κτλ..κ με ημερες λειτουργιας με ατμο "κορυφαιους" δανεικους απο φιλους αλλα μην προβαλαινοντας να τους ζησω με τα χουγια τους.Ο keras ειναι tamam  για να ζησεις μαζι του ολοημερα, στην ταλαιπωρια(του ατμο),σε χαμηλα watt..
γευση παραπανω απο ικανοποιημενος(τα σπαει οπως κ αλλοι με το ιδιο κοστος)στησιμο οταν ειδα το deck τρομαξα :'(..(μαθημενος σε γηπεδα) σε παει μονο του.
ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ ΑΑΑ. καμενο πηρα μια φορα σε μαγαζι με εμπειρους πωλητες που τον εστηναν με τα λουκια γεματα..ζουμια μονο δακρυα σε λαθη δικα μου κ ολη μερα τουμπα,,καταναλωση σε normal πλαισια
0.9-1.0 ω14-16 w castle long..
Τον συνιστω ανεπιφυλακτα σε φιλους που δεν ψαχνουν τα εξεζητημενα,ολοημερος για παντου,γευσαρα,ευκολος,χαμηλα watt 20-22 ταβανι.
Θα τον ζευγαρωσω με κατι που να τον συμπληρωνει..κ ειμαι κομπλε μεχρι 30w.
Ο τελικος κριτης ειναι το nautilaki μου:)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171880 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276298 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15368 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14004 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9367 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42989 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 413 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35379 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558673 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9549 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364