vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

500 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, manoslykos, Geraki, Buliwyf, camber, tibolaso

Twitter

ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #135 στις: Οκτωβρίου 15, 2016, 02:29 »
Αυτό που δεν μου αρέσει καθόλου και με φοβίζει κάπως είναι η συντονισμένη επίθεση απο παντου, μόνο τίτλο "να τελειώνουμε επιτέλους με το γ... το άτμισμα" δεν έχουν βάλει...

Ο ενας μιλά για "καπνιστική κουλτουρα" που φέρνει το άτμισμα και το απαγορεύει σε δημόσιους κλειστους χώρους (ενω ο νο 2 του καπνίζει σε απαγορευμενα μερη χαμογελώντας ειρωνικά, μιλάμε για θράσος),

Ο άλλος βαζει φόρους 100 ευρω το λίτρο (αρχική τιμη, προσεχώς 200, 300, 500 όσο θέλουν βάζουν είναι "θέμα δημόσιου συμφέροντος")

Ο τρίτος μας λέει πως "απαγορεύονται επικίνδυνες ουσίες (κατα CLA) πλην νικοτίνης στα υγρά" ακόμη και σε συγκεντρώσεις που είναι ακίνδυνες (για στασου ρε φίλε, ιατρικό προϊόν είναι και δεν το ξέραμε?)

Να δείτε που θα έρθει και ο τέταρτος (η επιτροπή που θα κρίνει τις προδιαγραφες των συσκευών) και θα ζητά προδιαγραφές ΝΑΣΑ για τις ατμιστικές υσκευές - ατμοποιητές, αλλιως θα τις κόβει στην ψύχρα.

Δεν μου αρέσει καθόλου η κατάσταση, είναι χειρότερη απ ότι φαινόταν (και απο όσο άφησε να φανεί η φαινομενικά πρόχειρη παντου αλλα στην πραγματικότητα παμπόνηρη και κυνικότατη σε όλα κυβέρνηση). Και επειδή (και λογικό είναι) ήταν πανάσχετοι με το θέμα πρέπει να καναν "χορηγία" τεχνικους και δικηγόρους οι φαρμακαδες και οι τσιγαράδες. ..

Οπως λέει και ένας φίλος πιο πάνω, τα τελευταία χρόνια νομοθετήθηκαν πράγματα που στη Γερμανία πχ θα προκαλουσαν εμφυλιο (και έχει και μεγάλη συνέχεια ακόμα). Στο ατμισμα θα κολώσουν?

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #136 στις: Οκτωβρίου 15, 2016, 02:56 »
Με ελάχιστες (μέχρι στιγμής) εξαιρέσεις οι διασυνοριακές πωλήσεις συνεχίζονται κανονικά και μετά την 20η Σεπτεμβρίου. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν θα δούμε αλλαγές κατά το προσεχές διάστημα. Επίσης, μέχρι στιγμής,  παρά την πιθανή απαγόρευση, κάθε μέρα νέα έτοιμα υγρά μπαίνουν σε κυκλοφορία στην αγορά της ελληνικής τριτοκοσμικής πραγματικότητας. Το επόμενο όμως βήμα μπορεί να είναι η απαγόρευση των βάσεων. Πεδίο δόξης λαμπρό για τη Διεύθυνση Ενεργειακών, Βιομηχανικών και Χημικών Προϊόντων του ΓΧΚ.

Αποσυνδεδεμένος Clopyright

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • My Jeckyl doesn't Hyde...
Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #137 στις: Οκτωβρίου 15, 2016, 03:00 »
Υπάρχουν ένα σωρό τσιγαρισιες γεύσεις σε αρώματα και τώρα και θα υπάρχουν και μετά. Η Τ-Juice βγάζει όλα τα υγρά της και σε άρωμα, το ίδιο γίνεται και με αρώματα της FA, της ecig και πολλών άλλων εταιρειών. Σίγουρα κάποιες δεν έχουν και ή θα το κάνουν ή δεν θα πουλήσουν στην ελληνική αγορά. Λύσεις θα υπάρχουν, αυτό που προσπαθούν να κάνουν κατά την άποψή μου είναι να ανεβάσουν το κόστος ώστε να μην υπάρχει οικονομικό κίνητρο για τη διακοπή του καπνίσματος, να είναι το τσιγάρο φθηνότερο για να το προτιμούν. Αυτός είναι ο σκοπός τους εκεί παίζεται το παιχνίδι τους.

Στάλθηκε από το OnePlus X κινητό μου
Ο νέος ατμιστής νομίζεις οτι θα κάτσει να ασχοληθεί με το DIY; Δέν εχουν όλοι τις γνώσεις, την όρεξη, τον χρόνο να ασχοληθούν. Η ο μέσος ατμιστής που δεν θέλει πολλά πολλά, θέλει εναν απλό ατμοποιητή, να ατμιζει στα 7-8-10 watt  να γεμιζει το υγράκι του να ατμίζει και τέλος. Αν δεν μπορει να βρει το υγρό που θέλει, εύκολα και άκοπα επιστρέφει περίπτερο. Θέλω να πιστευω οτι ο νόμος θα μεινει στα 10μελα υγρά και στην φορολογια. Εγω παντως απο όλα όσα λέχθηκαν θα σταθώ στο εξής:

3) “Και τί σας πειράζει; Ας πουλάτε βάσεις και αρώματα και ας κάνουν οι καταναλωτές ότι καταλαβαίνουν”... (!!!)

Αν αυτό όντως ελέχθη απο χημικό, θα πρεπει η Ένωση Χημικών να του αφαιρέσει ΑΜΕΣΑ την άδεια... Ειναι επικίνδυνος για εμένα. Σαν να μου λενε οι σφαιρες για το κυνήγι ειναι επικίνδυνες. Πάρε κάλυκες, μπαρούτι, και βόλια και φτιαχτες μονος, ε και αν ανατιναχτεις, ας πρόσεχες. Τα υγρά αναπλήρωσης περιέχουν επικίνδυνες ουσίες. Οι ουσίες αυτές δεν ειναι επικίνδυνες στα χέρια καποιου που δεν ξέρει (όπως εγώ) και μάλιστα σε αδιάλυτη μορφή;
Τελικά η Ελλάδα ειναι η μονη αφρικανική χώρα που κατοικείται απο λευκούς...

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #138 στις: Οκτωβρίου 15, 2016, 03:31 »
Δεν διαφωνώ σε όσα λες @Clopyright απλά απάντησα στον @ Fany Xou που είπε ότι δεν θα βρίσκει καπνικά υγρά και ότι φοβάται ότι θα πάει περίπτερο, με λίγη θέληση θα βρει υγρό και δεν θα τους δώσει την ικανοποίηση. Σαφώς και αυτό που θέλουν είναι  να τα κάνουν όλα δύσκολα και ακριβότερα από το τσιγάρο να γυρίσουν οι περισσότεροι εκεί, έχεις καμιά αμφιβολία σε αυτό;

Αποσυνδεδεμένος Clopyright

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • My Jeckyl doesn't Hyde...
Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #139 στις: Οκτωβρίου 15, 2016, 03:36 »
Όχι αν σκεφτείς τι ποσά χάνουν οι καπνοβιομηχανιες, και τα κέντρα διακοπής καπνισματος. Εγω το έχω πει προ πολλού, οτι ολα αυτά κινούνται απο τις καπνοβιομηχανίες. Αν και πιστευω οτι αυτό δεν θα ενσωματωθει στον νόμο περι καπνικών προιόντων. Πάντως κακα τα ψέματα αρκετούς ατμιστές και ειδικά όσους μπαινουν στον χωρο, τα καπνικά υγρά τους κρατάνε στο άτμισμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 15, 2016, 03:43 από Clopyright »

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #140 στις: Οκτωβρίου 15, 2016, 08:17 »
Και επειδή (και λογικό είναι) ήταν πανάσχετοι με το θέμα πρέπει να καναν "χορηγία" τεχνικους και δικηγόρους οι φαρμακαδες και οι τσιγαράδες. ..

Εδώ κρύβεται ΟΛΗ η αλήθεια (και στους sex pistols βέβαια)...

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #141 στις: Οκτωβρίου 15, 2016, 09:48 »
Ο νέος ατμιστής νομίζεις οτι θα κάτσει να ασχοληθεί με το DIY;  Η ο μέσος ατμιστής που δεν θέλει πολλά πολλά, θέλει εναν απλό ατμοποιητή, να ατμιζει στα 7-8-10 watt  να γεμιζει το υγράκι του να ατμίζει και τέλος.
Yπάρχουν και προχωρημένοι που δεν θέλουν να ασχοληθούν για χίλιους δύο λόγους 8)

Αποσυνδεδεμένος ilias.2008

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Εργαστήρι Αγιογραφίας - Ζωγραφικής
Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #142 στις: Οκτωβρίου 15, 2016, 09:53 »
Τελικά η Ελλάδα ειναι η μονη αφρικανική χώρα που κατοικείται απο λευκούς...

Μπα... δεν ειμαστε αφρικάνικη χώρα...
πιό πολύ για Β. Κορέα μου κάνει....

Αποσυνδεδεμένος Jimairon

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #143 στις: Οκτωβρίου 15, 2016, 10:51 »
...βάλε και κάτι παραπάνω...!!!
Είναι πολλά τα φράγκα φαίνεται που "χώνονται" από τους τσιγαράδες και στην Ελλάδα βρίσκουν πολύ "πρόσφορο έδαφος".

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #144 στις: Οκτωβρίου 15, 2016, 11:03 »
Έτσι για το τυπικό και την εγκυρότητά του νήματος να ξεκαθαρίσουμε άλλη μια φορά, όπως λέει και η Κοινότητα Ελλήνων Ατμιστων στην επιστολή  της, ότι, ότι σχολιάζουμε για τις θέσεις του ΓΧΚ και των εισηγητών του είναι λόγια που έχουν μεταφερθεί από τους παρευρισκόμενους εκεί. Δεν υπάρχει επίσημη γραπτή θέση τους, δεν δόθηκε τίποτα που να στηρίζει τα λεγόμενα τους. Απλα ειπώθηκε οτι εν καιρό, θα σταλούν στοιχεία από το Υπουργείο...


Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #145 στις: Οκτωβρίου 15, 2016, 11:31 »
Σαφώς ακόμα δεν υπάρχει κάτι επίσημο αλλά το γεγονός ότι όλες οι εταιρείες και ο ΣΕΕΗΤ συμφωνούν 100% στο γεγονός ότι ειπώθηκαν αυτά τα πράγματα είναι ο καπνός που μάλλον υποδεικνύει ότι υπάρχει και φωτιά. Γι αυτό γίνονται κάποιες κινήσεις από πλευράς τους, γι αυτό κι εμείς το συζητάμε εξαρχής - μήπως τελικά προλάβουμε / αποτρέψουμε το πλήρες παρανάλωμα όσων δεν ασχολούνται με diy (αν τελικά τη γλιτώσει και αυτό γιατί με τη φόρα που έχουν πάρει)...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 15, 2016, 11:39 από Fany Xou »

Αποσυνδεδεμένος Clopyright

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • My Jeckyl doesn't Hyde...
Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #146 στις: Οκτωβρίου 15, 2016, 11:44 »
Yπάρχουν και προχωρημένοι που δεν θέλουν να ασχοληθούν για χίλιους δύο λόγους 8)
Μα ούτε και εγώ πρόκειται να κατσω να ασχοληθώ. Ούτε χρονο να κατσω να μαθω εχω, ούτε και την όρεξη, και ουτε να έχω το αγχος αν αυτο που έφτιαξα ειναι το υγρό που ξέρω και μου αρέσει. Και δεν κρυβομαι πισω απο το δαχτυλο μου, κι εμενα τα καπνικα με κρατησαν στο ατμισμα και με κρατάνε ακόμα. Φρουτένια, γλυκά κλπ ειναι καλα αλλα για λίγο. Μετα με κουραζουν.

Έτσι για το τυπικό και την εγκυρότητά του νήματος να ξεκαθαρίσουμε άλλη μια φορά, όπως λέει και η Κοινότητα Ελλήνων Ατμιστων στην επιστολή  της, ότι, ότι σχολιάζουμε για τις θέσεις του ΓΧΚ και των εισηγητών του είναι λόγια που έχουν μεταφερθεί από τους παρευρισκόμενους εκεί. Δεν υπάρχει επίσημη γραπτή θέση τους, δεν δόθηκε τίποτα που να στηρίζει τα λεγόμενα τους. Απλα ειπώθηκε οτι εν καιρό, θα σταλούν στοιχεία από το Υπουργείο...
Μα δεν ειπαμε οτι ειναι κατι επίσημο, ή οτι θα ισχύσει 100%. Απλά κουβέντα κάνουμε, και έχει αναφερθεί απο την πλειοψηφία των καταστημάτων που ήταν στην ημεριδα. Δεν νομιζω τόσα άτομα να παράκουσαν η να ψευδονται. Βέβαια δεν θα ειναι αποριας άξιο να βγει το ΓΧΚ και να ανακαλέσει τα παντα και να πει οτι οι εκπροσωποι των καταστηματων σας κοροιδευουν σε στυλ "Αλλα εμεις αναφέραμε, αλλα εκεινοι κατάλαβαν."

Μπα... δεν ειμαστε αφρικάνικη χώρα...
πιό πολύ για Β. Κορέα μου κάνει....
Σωστά, ακομα και η Αφρική ειναι πιο πολιτισμένη απο εμας. Εγω το εχω πει και θα συνεχισω να το λεω σε οποιον με ρωταει. Οποιος θελει να βρει την υγειά του να φυγει απο την Ελλάδα, και να μην ξαναερθει ούτε καν για διακοπες...


Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #147 στις: Οκτωβρίου 15, 2016, 11:58 »
Όποιος θέλει την υγειά του και όποιος μπορεί (από οικονομικής, οικογενειακής, επαγγελματικής, ηλικιακής κατάστασης, γνώσεων κτλ)... Εδώ πολλοί κολλάμε στο dyi - εύκολο το ΄χεις να ξενιτευτούμε; Δυστυχώς θεωρούσαμε ότι μπορούμε να βρούμε την υγειά μας - σε ότι αφορά το κάπνισμα τουλάχιστον - και στην ψωροκώσταινα, αλλά όλη αυτή η συζήτηση δείχνει πως άνετα με ένα φιρμάνι μας τον κόβουν τον αέρα... Και βέβαια το πόσα δηλητήρια κυκλοφορούν ελεύθερα και το τι μπορεί να παρασκευάσει κάποιος που θέλει να σκοτώσει / αυτοκτονήσει με αυτά είναι γνωστό... Απλά το δικαίωμα στην αυτοδιάθεση βάλλεται πανταχώθεν φίλε μου από τους "κηδεμόνες" μας... Ποιοι είναι όμως αυτοί οι κηδεμόνες; Κάποια υγρά αναπλήρωσης παρασκευάζονται μέσα στο Πανεπιστήμιο από εξειδικευμένους φοιτητές - επιστήμονες. Δηλαδή αυτοί άλλη χημεία μαθαίνουν από το ΓΧΚ;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 15, 2016, 12:10 από Fany Xou »

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #148 στις: Οκτωβρίου 15, 2016, 12:06 »
" Κίνηση" ήταν η συνεντευξη τύπου, της ΚΕΑ και  του κ Φαρσαλινου . ΙΣως υπάρχει τρόπος και για κάτι τέτοιο πάλι, σε προληπτικό επίπεδο δηλαδη
Μεταξύ μας μπορεί να "κινούμε" πολλά πράγματα, δεν τα λέμε και στις εφημερίδες όμως, οπότε πρακτικά η σημασία τους είναι τόση όσοι και οι εμπλεκόμενοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 15, 2016, 12:19 από chillo »

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #149 στις: Οκτωβρίου 15, 2016, 12:18 »
Μπα... δεν ειμαστε αφρικάνικη χώρα...
πιό πολύ για Β. Κορέα μου κάνει....

....και η Β. Κορέα καλύτερη είναι ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 388 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 280 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21941 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 284089 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209333 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 176147 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315066 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15226 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126365 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95024 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4964 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix