vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

521 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, Nikrom, Jorge, camber, thebull

Twitter

Προσπάθεια δίωξης του η.τ. χωρίς έρεισμα

Αποσυνδεδεμένος kostasfmx

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
    • computermods
Απ: Προσπάθεια δίωξης του η.τ. χωρίς έρεισμα
« Απάντηση #30 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 10:35 »
Να καταθεσω και εγω την αποψη μου. Ειμαι Ιατρος ΩΡΛ - Χειρουργος και καπνιζα-(ω) επι σειρα ετων. Τωρα τελευταια ειχα καταφερει και καπνιζα περιπου 6 -7 τσιγαρα την ημερα, αλλα επειδη θεωρω οτι και αυτα ειναι σαφως επιζημια για τον οργανισμο, αποφασισα να το κοψω τελειως. Προμηθευτηκα ενα ΗΤ ovale πριν 10 ημερες και ξεκινησα τη (σωστη) χρηση του. Λεγοντας σωστη εννοω οτι δεν το εχω κρεμασμενο στο λαιμο μου και το χρησημοποιω σαν πιπιλα, αλλα "ατμιζω" με τον πρωινο μου καφε, το μεσημερακι, και το βραδυ μετα το φαγητο. Στοπ.
Αυτα σαν μια παρενθεση, διοτι ξεκινωντας το "ατμισμα" ξεκινησα και μια ερευνα (σε επιστημονικο επιπεδο) γυρω απο το ΗΤ. Οπως ηδη γνωριζετε, δεν υπαρχουν επιστημονικες μελετες σχετικα με το θεμα. Ετσι κατεληξα (προσωπικη μου αποψη) οτι η αληθεια ειναι καπου στη μεση. Και ο ΕΟΦ, η FDA, και ολη η επιστημονικη κοινοτητα, εχουν καποιο δικιο: ΔΕΝ γνωριζουμε τι επιπτωσεις μπορει να εχει το ατμισμα στην υγεια μας ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ. Αντιλαμβανεστε οτι για να γινουν οι πρωτες μελετες πρεεπι να περασουν πολλα χρονια, οπως και με το καπνισμα, που το πηρανε χαμπαρι λιγο καθυστερημενα οτι προκαλει αγγειποαθειες, καρκινο, κτλ
Το γεγονος οτι ολα τα συστατικα που περιεχονται στα υγρα ειναι ασφαλη για αλλες χρησεις (μαγειρικη, καλλυντικα,...) δεν τα καθιστα αυτοματως ασφαλη εισπνεομενα. Επειτα ας με συγχωρεσετε αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν ξερουμε τι ακριβως ατμιζουμε οταν αγοραζουμε ενα ετοιμο υγρο απο καποιο μαγαζι.
Απο την αλλη κανεις δεν μπορει να με πεισει οτι το ατμισμα ειναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ απο το καπνισμα ακομη και στη παθητικη του μορφη. Αντιλαμβανομαι οτι απο πισω υπαρχει ενας τεραστιος πολεμος συμφεροντων απο τις καπνοβιομηχανιες, και να ειστε σιγουροι οτι θα κανουν οτι μπορουν προκειμενου ο κοσμος να συνεχισει να καπνιζει κανονικα.
Για να μη σας κουραζω, αποψη μου (προσωπικη και οχι ιατρικη, αφου δεν μπορω να την τεκμηριωσω με μελετες) ειναι οτι μαλλον τα ατμισμα ειναι πιο ασφαλες απο οτι το καπνισμα, αλλα με φειδω. Μεχρι να βγουν καποιες μελετες δεν υπαρχει λογος να το παρακανουμε,ουτως η αλλως γνωριζετε ολοι σαν πρωην καπνιστες οτι τα τσιγαρα που απολαμβανει κανεις ειναι ενα - δυο σε ολη τη διαρκεια της ημερας. Δεν ξερουμε ακομα αν το ατμισμα ειναι τοσο ασφαλες, για να εχουμε το ΗΤ κολλημενο στα χειλη μας ολη μερα... Αυτα.

Εχεις απολυτο δικιο!!!

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Προσπάθεια δίωξης του η.τ. χωρίς έρεισμα
« Απάντηση #31 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 10:42 »
Αν φορολογήσουν τα υγρά όπως φορολογούν το τσιγάρο, τοτε το η.τ. τελείωσε για την Ελλάδα τουλάχιστον...

π.χ. στα τσιγάρα ο φόρος είναι κάπου στο 70% επι της τιμής λιανικής (δεν ξέρω μηπως αυξήθηκε κιόλας).

Έστω ότι ένα μπουκάλι 10ml υγρό πωλείται  10 Ευρώ χωρίς το ΦΠΑ. (υψηλή τιμή βέβαια αλλά η Ελλάδα είναι πανάκριβη σε όλα)
Για να εισπράξει το ίδιο πόσο ο πωλητής όταν θα έχει μπει φόρος 70% επι της τιμής πώλησης θα πρέπει να το πουλά 33.3 Ευρώ και με ΦΠΑ 23% πάμε στα 41 ευρώ για ένα
μπουκαλάκι υγρό, τιμή απλησίαστη ακόμη και γι αυτούς που ατμίζουν 1ml την ημέρα.

Αν το πούλαγε 6 Ευρώ χωρίς το ΦΠΑ (δεν ξέρω αν υπάρχει πλεόν τόσο χαμηλή τιμή)  τότε πάμε σε τελική τιμή 24.6 Ευρώ  μετα απο φόρους και ΦΠΑ...

Αν το πούλαγε 2 ευρώ χωρίς ΦΠΑ πάμε σε τελική τιμή 8,2 Ευρώ μετα απο φόρους και ΦΠΑ...

Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προσπάθεια δίωξης του η.τ. χωρίς έρεισμα
« Απάντηση #32 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 11:49 »
Αν φορολογήσουν τα υγρά όπως φορολογούν το τσιγάρο, τοτε το η.τ. τελείωσε για την Ελλάδα τουλάχιστον...

π.χ. στα τσιγάρα ο φόρος είναι κάπου στο 70% επι της τιμής λιανικής (δεν ξέρω μηπως αυξήθηκε κιόλας).

Έστω ότι ένα μπουκάλι 10ml υγρό πωλείται  10 Ευρώ χωρίς το ΦΠΑ. (υψηλή τιμή βέβαια αλλά η Ελλάδα είναι πανάκριβη σε όλα)
Για να εισπράξει το ίδιο πόσο ο πωλητής όταν θα έχει μπει φόρος 70% επι της τιμής πώλησης θα πρέπει να το πουλά 33.3 Ευρώ και με ΦΠΑ 23% πάμε στα 41 ευρώ για ένα
μπουκαλάκι υγρό, τιμή απλησίαστη ακόμη και γι αυτούς που ατμίζουν 1ml την ημέρα.

Αν το πούλαγε 6 Ευρώ χωρίς το ΦΠΑ (δεν ξέρω αν υπάρχει πλεόν τόσο χαμηλή τιμή)  τότε πάμε σε τελική τιμή 24.6 Ευρώ  μετα απο φόρους και ΦΠΑ...

Αν το πούλαγε 2 ευρώ χωρίς ΦΠΑ πάμε σε τελική τιμή 8,2 Ευρώ μετα απο φόρους και ΦΠΑ...
αν φορολογησουν τα υγρα, οι μονοι που θα την πληρωσουν ειναι οι εμποροι.

εμεις θα μπορουμε να αγοραζουμε απο Κινα, PG, VG, και αρωμα σε τιμες εξευτελιστικες.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Προσπάθεια δίωξης του η.τ. χωρίς έρεισμα
« Απάντηση #33 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 12:00 »
Αν το σκεφτείς, δεν θα είναι τόσο εύκολο.

1) Θα έχεις τον ίδιο κίνδυνο με το να αγοράσεις τσιγάρα απο το εξωτερικό απο αφορολόγητες πηγές. Μπορεί να σου βάλουν ένα αυθαίρετο και εξοργιστικά μεγάλο φόρο ή μπορεί να τα γυρίσουν πίσω ακόμη και να χάσεις τα χρηματά σου και αν αυτό γίνει 2-3 φορές μπορεί και να έχεις πρόβλημα έλλειψης υγρών.
Τώρα ο έμπορος είναι μια καλή διέξοδος για να μη μένει κανείς.
Αυτή τη στιγμή τα τελωνεία δεν δίνουν μεγάλη σημασία στο συγκεκριμένο είδος, αν όμως γίνει κίνηση απο το κράτος, θα δίνουν

2) Θα είναι "χόμπι" για πολύ λίγους: λίγοι από όσους έχω δεί να ατμίζουν θα μπουν στον κόπο να παραγγέλνουν από Κινα. Αν μπουν στον κόπο και το κάνουν πάρα πολλοί τοτε θα τραβήξει την προσοχή των τελωνείων

3) Εμένα προσωπικά μου τη δίνει να ζώ "στη ζούλα" λες και είμαι κανένας παράνομος...


Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προσπάθεια δίωξης του η.τ. χωρίς έρεισμα
« Απάντηση #34 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 12:10 »
Αν το σκεφτείς, δεν θα είναι τόσο εύκολο.

1) Θα έχεις τον ίδιο κίνδυνο με το να αγοράσεις τσιγάρα απο το εξωτερικό απο αφορολόγητες πηγές. Μπορεί να σου βάλουν ένα αυθαίρετο και εξοργιστικά μεγάλο φόρο ή μπορεί να τα γυρίσουν πίσω ακόμη και να χάσεις τα χρηματά σου και αν αυτό γίνει 2-3 φορές μπορεί και να έχεις πρόβλημα έλλειψης υγρών.
Τώρα ο έμπορος είναι μια καλή διέξοδος για να μη μένει κανείς.
Αυτή τη στιγμή τα τελωνεία δεν δίνουν μεγάλη σημασία στο συγκεκριμένο είδος, αν όμως γίνει κίνηση απο το κράτος, θα δίνουν

2) Θα είναι "χόμπι" για πολύ λίγους: λίγοι από όσους έχω δεί να ατμίζουν θα μπουν στον κόπο να παραγγέλνουν από Κινα. Αν μπουν στον κόπο και το κάνουν πάρα πολλοί τοτε θα τραβήξει την προσοχή των τελωνείων

3) Εμένα προσωπικά μου τη δίνει να ζώ "στη ζούλα" λες και είμαι κανένας παράνομος...


οποτε εχω παραγγειλει απο κινα δεν υπηρξε ποτε προβλημα. Οποτε απιθανο να ψαχνουν να βρουν αν εχεις υγρα μεσα, και κυριως τι υγρα!

και 200.000 ατμιστες να βαλεις να παραγγειλουν απο κινα υγρα, ο ογκος ειναι ασημαντος για να προσεξουν κατι.

Αποσυνδεδεμένος arisgn

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προσπάθεια δίωξης του η.τ. χωρίς έρεισμα
« Απάντηση #35 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 13:40 »

     Πρεπει να καταλαβουμε γιατι μας αρεσει το Η.Τ. ο καθενας για τον εαυτο του. Επειδη σταματησαμε την κακη συνηθεια του Κ.Τ.?
Επειδη βρηκαμε μια νεα συνηθεια που μας αρεσει?
Επειδη παιζουμε με γκαντζετακια?
Επειδη "μαγειρευουμε" αρωματα πρωτογνωρα (αφου οι συνταγες ειναι εκατομμυρια) ως χημικοι?
Επειδη κανουμε την "επανασταση" μας στου αντικαπνιστικους νομους με την χρηση του Η.Τ.?
Επειδη απενοχοποιηθηκαμε απο την επιβαληβη χρηση του Κ.Τ. και ατμιζουμε ελευθερα στα παιδια μας και στου μη καπνιστες μπροστα?
Επειδη δεν βρωμα το στομα και οι κουρτινες του σπιτιου μας?
Επειδη ειμαστε πρωτοποροι στο Ελλαντα?

Αν βρουμε το αληθινο γιατι ισως δεν ειμαστε τοσο επιθετικοι απεναντι στην επιστημονικη κοινοτητα που για την οικονομια της συζητησης θα δεχτω οτι εν μερη τα "παιρνει" απο συμφεροντα.
Εγω ως χρηστης Η.Τ. δεν γνωριζω εαν δημιουργει προβληματα στην υγεια μου επισημα. Ακουω απο εδω και εκει, διαβαζω πως ειναι μη καρκινογονο.

Υπαρχει μια εταιρεια πωλησης Η.Τ. τσιγαρων στην Ελλαδα που μπορει να μου υπογραψει μια ρητρα εκατομμυριων ευρω πως δεν θα παθω τιποτα απο το Η.Τ.
Φυσικα αποκλειεται!

Κανεις δεν ξερει τιποτα ακομα. Ειμαστε χαρουμενοι γιατι πιστευουμε πως δεν ειναι βλαβερο. Το ιδιο πιστευω και εγω για αυτο ατμιζω και δεν καπνιζω.

Ομως και ο πατερας μου ετσι πιστευε για το τσιγαρο και μαλλον καπνιζε πανω απο την κουνια μου οταν ημουν μωρο και με επαιρνε αγκαλια.
Τελικα πεθανε απο καρκινο στον πνευμονα ...αλλα τοτε δεν ηξερε.

Θα προτεινα να ειμαστε ως "κοινοτητα" διαλακτικοι και ως ανθρωποι, να εχουμε την δυναμη να αναθεωρησουμε τα παντα.
Ουτε παρωπιδες χρειαζομαστε ειδικα εμεις που κανουμε τον "πολεμο" μας σε οσα προκαλει το Κ.Τ στην υγεια μας.

Εμεις δεν ειμαστε αυτοι που το πεταξαμε επειδη ηταν κακο για εμας?
Ας ειμαστε οι πρωτοι που θα κανουμε το ιδιο και στο Η.Τ. εαν αποδειχθει βλαβερο.

Μεχρι ομως να το μαθουμε ας εχουμε το μετρο μας και ας μην το κανουμε πιπιλα που λεει και ο γιατρος πιο πανω.

Σαν χρηστης παρακαλαω να γινει μια σοβαρη ερευνα, αρχικα τουλαχιστον να μαθουμε τα πρωτα και βασικα στοιχεια.

Απο την αλλη διαβασα την Εφημεριδα της Κυβερνησεως
http://web.amna.gr/nosmoking/upload_files/nomos.pdf

..και καλο βραδυ σε ολους..(σελιδα 8  )
πως απαγορευεται η πωληση χωρις αδεια.
Αυτο δεν εχει σχεση με την υγεια μας αμεσα, αλλα οι εμπορει πρεπει να συμμορφωθουν αμεσα γιατι οι νομοι ειναι νομοι.

Οσο και αν προβληματιζομαι συνεχιζω να ατμιζω γιατι μονο και μονο που σταματησα τον καρκινοσωληνα μου αρκει!

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: Προσπάθεια δίωξης του η.τ. χωρίς έρεισμα
« Απάντηση #36 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 14:45 »
Χαλαρώστε παιδιά. Δεν πρόκειται να φορολογήσουν Pg, Vg και απιονισμένο νερό. Πρακτικά δεν γίνεται. Το μόνο που ίσως φορολογήσουν είναι τα αρώματα. Που τα αγοράζεις από εξωτερικό στην τελική.
Βασικά δεν πρόκειται να καινοτομήσουμε στο Ελλάντα όσο αφορά την φορολόγηση του η.τ (έστω και ας είμαστε σε αυτή την δύσκολη θέση). Τα μεγάλα παιχνίδια παίζονται στις μεγάλες αγορές. Εκεί θα πρωτοφτιάξουν συστήματα φορολόγησης για το η.τ. Υπό την πίεση των μεγάλων καπνοβιομηχανιών. Αυτά τα συστήματα θα υιοθετήσουν και μικρότερες χώρες με κάποιες μικρές παραλλαγές σε βάθος χρόνου.
Για μένα το κ.τ έχει πλέον πεθάνει. Θα περάσουν χρόνια να συμβεί αυτό, όμως θα συμβεί. Είναι αναπόφευκτο απλά και μόνο βασιζόμενοι στην τεχνολογία και την εξέλιξη της.
Όσο για αυτά που λέει ο γιατρός συμφωνώ μαζί του. Κανείς δεν είπε ότι το η.τ είναι υγεία. Σαφώς όμως είναι καλύτερο από το κ.τ. Άρα τι είναι προτιμότερο; Η.τ ή κ.τ; Από κει και πέρα η κατανάλωση με φειδώ...

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Προσπάθεια δίωξης του η.τ. χωρίς έρεισμα
« Απάντηση #37 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 15:08 »
 :sign_psyxraimia:

Στο κάτω κάτω όλα είναι ατμός......... :dance: :dance: :dance:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Προσπάθεια δίωξης του η.τ. χωρίς έρεισμα
« Απάντηση #38 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 15:42 »
Σαν χρηστης παρακαλαω να γινει μια σοβαρη ερευνα, αρχικα τουλαχιστον να μαθουμε τα πρωτα και βασικα στοιχεια.
Σοβαρή έρευνα έχει γίνει, και είναι αυτή του FDA των ΗΠΑ.
Σε αυτήν βρήκαν ιχνη νιτροσαμινών σε ποσότητα παρόμοια με αυτή που υπάρχει στις τσίχλες και τσιρότα και ιατρικές συσκευές εισπνοών νικοτίνης κτλ. γιατί απο ότι καταλαβαίνω είναι αδύνατον να αφαιρεθεί το 100% των ουσιών αυτών απο τη νικοτίνη.
Επίσης βρήκαν ίχνη απο ουσία που χρησιμοποιείται ως αντιψυκτικό.

Αυτό έγινε στα η.τ. 2 εταιριών.

Αυτό που λείπει και αμφιβάλλω αν θα το δουμε ποτέ είναι μια μακροχρόνια έρευνα σε π.χ. 50.000 άτομα απο όλο τον κόσμο για 20-30 χρόνια, όπως έγινε για το τσιγάρο.
Το κόστος είναι τέτοιο που θα πρέπει όλος ο πλανήτης να ατμίζει για να το αναλάβουν οι διάφοροι οργανισμοί.
Επίσης (λέμε τώρα) αν γίνει μια τέτοια έρευνα θα γίνει λογικά σε πρώην καπνιστές.
Αν κάποιοι απο αυτούς πάθουν διάφορες ανίατες ή θανατηφόρες ασθένειες ποιός μπορεί να πεί με σιγουριά ότι οφείλονται στο η.τ. και όχι στο κ.τ (ή και το αντίθετο)?

Συφωνώ στο να είμαστε ανοικτόμυαλοι.
Αν μια μεγάλη έρευνα δείξει ότι το η.τ. μπορεί να προκαλέσει σοβαρές ή ανεπανόρθωτες βλάβες θα είμαι ο πρώτος που θα το σταματήσει....




Υ.Γ.
Για την άδεια για πώληση η.τ. αν έχω καταλάβει καλά (διορθώστε με) πρακτικά δεν υπάρχει τρόπος να την πάρεις, θα τη δώσει ο ΕΟΦ αφου πρώτα του αποδείξεις ότι αυτό που πουλάς είναι ιατρική συσκευή διακοπής καπνίσματος. Το η.τ. δεν είναι κάτι τέτοιο...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 16:07 από panos »

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Προσπάθεια δίωξης του η.τ. χωρίς έρεισμα
« Απάντηση #39 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 16:12 »
Επίσης βρήκαν ίχνη απο ουσία που χρησιμοποιείται ως αντιψυκτικό.
Αν θυμάμαι καλά η PEG έχει και αντιψυκτικές ιδιότητες οπότε χρησιμοποιείται και για αυτο το σκοπό.

Απο την άλλη, το αθώο μας νεράκι χρησιμοποιείται επίσης ως αντιψυκτικό και σε πολύ σοβαρές μάλιστα εφαρμογές, όπως σε πυρηνικούς αντιδραστήρες...

Το ότι δεν είμαι δημοσιογράφος, μάλλον, είναι αυτό που με εμποδίζει να γράψω πως "ο φραπές  περιέχει ουσίες που χρησιμοποιούνται σε πυρηνικά εργοστάσια!"  :idiot1:

(Πάνο, δεν είναι επίθεση στα λεγόμενά σου αυτα που γράφω, κατανοώ με ποιά εννοια τα γράφεις  :thumpup: εδώ απαντώ σε αυτούς που τα λένε με εντελώς διαφορετικο σκοπό και τόνο, όπως τους "δημοσιογράφους" του (_|_)  )

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Απ: Προσπάθεια δίωξης του η.τ. χωρίς έρεισμα
« Απάντηση #40 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 17:59 »
Μεσα στο...αρθρο αναφερεται κι αυτο: (Για καθαρά εμπορικό προϊόν και όχι αποτελεσματικό, κάνει λόγο ο καθηγητής φαρμακολογίας και πρόεδρος της Αντικαπνιστικής Εταιρείας, Νίκος Χούλης, τονίζοντας ότι καλύτερο υποκατάστατο για τη «συνήθεια» του τσιγάρου είναι το κομπολόι).
 
Αναρωτιεμαι αυτο που το ειδε;  :o
:wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: ΕΛΛΑΔΑ!  :wall: :wall: :wall: :wall: :wall:

Απ: Προσπάθεια δίωξης του η.τ. χωρίς έρεισμα
« Απάντηση #41 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 18:15 »
Γνωριζω για την ερευνα αυτη, αλλα θα μου επιτρεψετε να συμφωνησω μαζι σας σε ενα πραγμα. Χρειαζεται επιδημιολογικη μελετη σε βαθος χρονου για να δει κανεις συσχετιση με ασθενειες. Ως τοτε συνιστω φειδω στη χρηση του ΗΤ, και οχι πειραματα με υγρα αγνωστου ταυτοτητας. Εγω εν τω μεταξυ, απολαμβανω το γεγονος οτι το στομα μου δεν μυριζει πια αυτη την απαισια μυρωδια του τσιγαρου...

Μπορω να αποστειω σε mail το PDF με την ερευνα για οσους ενδαιφερονται για ολοκληρο το αρθρο, δυστυχως δεν μπορω νατο επισυναψω...

Αποσυνδεδεμένος Pavlos

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προσπάθεια δίωξης του η.τ. χωρίς έρεισμα
« Απάντηση #42 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 19:34 »
Π.Ο.Υ.:
"Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας (ΠΟΥ) προειδοποίησε να μη γίνεται χρήση ηλεκτρονικών τσιγάρων, σημειώνοντας ότι δεν υπάρχουν στοιχεία, που να αποδεικνύουν ότι είναι ασφαλή, ή ότι βοηθούν τους καπνιστές να κόψουν το κάπνισμα.

Ο Π.Ο.Υ οι φαρμακοβιομηχανίες και οι ανά τον κόσμο συνεργάτες τους δεν μας έλεγαν μόλις πέρισυ το χειμώνα να εμβολιαστούμε με το Tamiflu αν θυμάμαι καλά για να μην πεθάνουμε από τον Η1Ν1,μεταξύ αυτών δεν ήταν και καθηγητής Κος Μπεχράκης ?
Πως μπορώ να εμπιστευθώ αυτούς τους ανθρώπους και οργανισμούς ?


Σαν χρήστης Η.Τ. με  μικρή περιόδο χρήσις ( ένα μήνα ) και έχοντας στον παρελθόν διακόψει το κάπνισμα ( 30 μήνες ) βλέπω,αν κι είναι νωρίς ακόμη,ομοιότητες στις παρενέργειες της διακοπής του κ.τ. στο περελθόν και σήμερα.Αυτό το γεγονός μου δίνει την βεβαιότητα ότι είμαι σε καλό δρόμο.
Στο μέλον αν βεβαιωθώ ότι το Η.Τ. κάνει περισσότερο κακό στη υγεία μου απ`ότι στην τσέπη τους και πάλι θα το " κόψω" και σίγουρα πιό ΕΥΚΟΛΑ !!!


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Προσπάθεια δίωξης του η.τ. χωρίς έρεισμα
« Απάντηση #43 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 20:01 »
Βρε, παιδιά, θα τρελαθούμε εντελώς; Έχουν στα χέρια τους κάτι που να αποδεικνύει ότι είναι επιβλαβές; Από πότε θέλουμε να απαγορεύσουμε κάτι χωρίς να έχουμε αποδείξεις ότι βλάπτει;
Και στην τελική, ποιος τους ρώτησε; ΔΕΝ είναι φαρμακευτικό προιόν, αλλά προιόν διασκέδασης. Τώρα, αν θέλουν κάποιοι ντε και σώνει να το βαφτίζουν αποκλειστικά προιόν διακοπής καπνίσματος και πολύ ... επιστημονικά να το συγκρίνουν με το κομπολόι, θα τους ρωτήσω το εξής;
Γιατί δεν έχει άδεια από τον ΕΟΦ το κομπολογάδικο; Και τι αποδείξεις έχουν ότι η χρήση του κομπολογιού ΔΕΝ βλάπτει; Για παράδειγμα, πόσο ασφαλές είναι για τα χέρια ενός αρθριτικού με παραμορφώσεις στα δάκτυλα;
Ε, πια, αν θέλουν να κάνουν την τρίχα τριχιά, ξέρουμε κι εμείς να το κάνουμε!

Αποσυνδεδεμένος dimitrakis

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προσπάθεια δίωξης του η.τ. χωρίς έρεισμα
« Απάντηση #44 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 20:17 »
http://kalyterotera.blogspot.com/2010/04/blog-post_1129.html

ορίστε και ένα παλαιότερο άρθρο ^^. Τα ίδια και τα ίδια

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180523 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8302 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33932 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536053 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59757 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237343 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 575 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15497 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136104 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085278 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35376 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10209 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12