vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

516 επισκέπτες, 7 χρήστες
camber, dkostas, Jorge, stsoulos, manoslykos, th3ofilos, tony1976

Twitter

Προσπάθεια δίωξης του η.τ. χωρίς έρεισμα

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Προσπάθεια δίωξης του η.τ. χωρίς έρεισμα
« Απάντηση #15 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 00:02 »
Μεσα στο...αρθρο αναφερεται κι αυτο: (Για καθαρά εμπορικό προϊόν και όχι αποτελεσματικό, κάνει λόγο ο καθηγητής φαρμακολογίας και πρόεδρος της Αντικαπνιστικής Εταιρείας, Νίκος Χούλης, τονίζοντας ότι καλύτερο υποκατάστατο για τη «συνήθεια» του τσιγάρου είναι το κομπολόι).
 
Αναρωτιεμαι αυτο που το ειδε;  :o


Αποσυνδεδεμένος panosfc

  • ***
  • 763
  • I am a Steam Machine Κιτσο μου!
    • OUR PRIDE!!!
Απ: Προσπάθεια δίωξης του η.τ. χωρίς έρεισμα
« Απάντηση #16 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 00:03 »
Αν καποιος με ερευνες,επιχειρηματα,πειραματα,χαρτια και αποδειξεις μου αποδειξει οτι το η.τ. ειναι πιο επιβλαβες απο το κ.τ. τοτε θα το σκεφτω πολυ σοβαρα να το κοψω.
Μεχρι τοτε εγω μονο καλα εχω δει και σιγουρα δεν ειναι η ιδεα μου...

Αποσυνδεδεμένος girlplay

  • **
  • 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μη κλεβετε!Η κυβερνηση σιχαινεται τον ανταγωνισμο!
Απ: Προσπάθεια δίωξης του η.τ. χωρίς έρεισμα
« Απάντηση #17 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 00:11 »
Αν καποιος με ερευνες,επιχειρηματα,πειραματα,χαρτια και αποδειξεις μου αποδειξει οτι το η.τ. ειναι πιο επιβλαβες απο το κ.τ. τοτε θα το σκεφτω πολυ σοβαρα να το κοψω.
Μεχρι τοτε εγω μονο καλα εχω δει και σιγουρα δεν ειναι η ιδεα μου...

me too..... :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Προσπάθεια δίωξης του η.τ. χωρίς έρεισμα
« Απάντηση #18 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 00:15 »
Όσες μελέτες και να υπάρξουν μόνο ο χρόνος θα αποδείξει κάτι.

Δυστυχώς δεν υπήρχε medline τότε για να βρούμε τις μελέτες της Bayer....


Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προσπάθεια δίωξης του η.τ. χωρίς έρεισμα
« Απάντηση #19 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 00:24 »
Μεσα στο...αρθρο αναφερεται κι αυτο: (Για καθαρά εμπορικό προϊόν και όχι αποτελεσματικό, κάνει λόγο ο καθηγητής φαρμακολογίας και πρόεδρος της Αντικαπνιστικής Εταιρείας, Νίκος Χούλης, τονίζοντας ότι καλύτερο υποκατάστατο για τη «συνήθεια» του τσιγάρου είναι το κομπολόι).
 
Αναρωτιεμαι αυτο που το ειδε;  :o

και αυτος και ο αλλος ο Μπεχρακης ειναι -επιεικως- αστοιχειωτοι

οπως οι περισσοτεροι σ'αυτη τη χωρα, μαλλον εχουν καλους φιλους για να ειναι εκει που ειναι.......

τετοιοι επιστημονες μονο στην Ελλαδα διαπρεπουν ....

περαστικα μας

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: Προσπάθεια δίωξης του η.τ. χωρίς έρεισμα
« Απάντηση #20 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 00:42 »
Περαστικά και από μένα. Άντε γιατί αρχίζω και ανεβάζω στροφές πάλι. Ποιος τους ρώτησε μωρέ;
Θα τους ρωτήσουμε αν θα προτιμήσουμε αναψυκτικό με ανθρακικό ή χυμό;
Ζάχαρη άσπρη ή καφέ; Καφέ ή τσάι; Μπίρα ή κρασί; Ωραία το η.τ είναι βλαβερό. Χεστ#$#κε η φοράδα στο αλώνι. Ποιο βλαβερό από το κ.τ;;;; Περιμένω απάντηση σε αυτό και μετά τα ξαναλέμε. Μέχρι τότε ας λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του. Όποιος δε θέλει δεν ατμίζει. Τέλος. Αϊ σίχτιρ με το κάθε βαρεμένο και άρρωστο

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: Προσπάθεια δίωξης του η.τ. χωρίς έρεισμα
« Απάντηση #21 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 00:48 »
Το συγκεκριμένο άρθρο δημοσιεύτηκε πέρυσι το Νοέμβριο, και το αναδημοσιευσαν οι πάντες μη και χάσουν την πρωτιά..
Μην κάνουμε κι εμείς το ίδιο λάθος.
Παλιό κομμάτι, το έχουμε εμπεδώσει εδώ κι ένα χρόνο..
Μην τρελαθούμε κιόλας..

Μεγάλα παιδιά ειμαστε/είστε.
Εγώ δεν παίρνω σοβαρά κανέναν, απο την στιγμή που δεν έχει βάσιμες και ουσιαστικές αποδείξεις για την επικινδυνότητα του η.τ
Παπαρολογιες και εμετικες προσεγγίσεις χωρις στοιχεία με αφήνουν παγερά αδιάφορο.. :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος TzinIs

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προσπάθεια δίωξης του η.τ. χωρίς έρεισμα
« Απάντηση #22 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 01:03 »
http://web.amna.gr/nosmoking/upload_files/nomos.pdf

..και καλο βραδυ σε ολους..(σελιδα 8  )

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Προσπάθεια δίωξης του η.τ. χωρίς έρεισμα
« Απάντηση #23 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 01:08 »
Μεσα στο...αρθρο αναφερεται κι αυτο: (Για καθαρά εμπορικό προϊόν και όχι αποτελεσματικό, κάνει λόγο ο καθηγητής φαρμακολογίας και πρόεδρος της Αντικαπνιστικής Εταιρείας, Νίκος Χούλης, τονίζοντας ότι καλύτερο υποκατάστατο για τη «συνήθεια» του τσιγάρου είναι το κομπολόι).
 
Αναρωτιεμαι αυτο που το ειδε;  :o

Το πήρε από το παλιό γνωστό λαϊκό τραγούδι... "θα το δώσω το ρολόι και θα πάρω κομπολόι, να μετράω τους καημούς και τους αναστεναγμούς"
Για να το λέει ο ποιητής, κάτι θα ξέρει παραπάνω.


Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Προσπάθεια δίωξης του η.τ. χωρίς έρεισμα
« Απάντηση #24 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 01:11 »
Περαστικά και από μένα. Άντε γιατί αρχίζω και ανεβάζω στροφές πάλι. Ποιος τους ρώτησε μωρέ;
Θα τους ρωτήσουμε αν θα προτιμήσουμε αναψυκτικό με ανθρακικό ή χυμό;
Ζάχαρη άσπρη ή καφέ; Καφέ ή τσάι; Μπίρα ή κρασί; Ωραία το η.τ είναι βλαβερό. Χεστ#$#κε η φοράδα στο αλώνι. Ποιο βλαβερό από το κ.τ;;;; Περιμένω απάντηση σε αυτό και μετά τα ξαναλέμε. Μέχρι τότε ας λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του. Όποιος δε θέλει δεν ατμίζει. Τέλος. Αϊ σίχτιρ με το κάθε βαρεμένο και άρρωστο

Η συνταγή είναι απλή.

Πιάνουν ένα επίκαιρο θέμα, αναλύουν αυθαίρετα τα δεδομένα, βγάζουν αυθαίρετα συμπεράσματα και τα ανακοινώνουν σε συνέδρια όπου κανείς δεν ασχολείται με την ποιότητα της εργασίας αρκεί να είναι πληρωμένη η εγγραφή στο συνέδριο (μόνη προϋπόθεση για να δημοσιευτεί).

Η εργασία χρησιμοποιήται στο βιογραφικό τους ως αριθμός (π.χ. 340 εργασίες) ως προσόν για την εξέληξή τους στις κρίσεις.

Κανείς σοβαρός επιστήμονας δεν ασχολείται με τέτοιες "μελέτες".

Οι σοβαρές μελέτες είναι οι διπλές τυφλές τυχαιοποιημένες π.χ. χωρίζουμε τυχαία ανθρώπους ίδιας π.χ. ηλικίας και επιβαρυντικών παραγόντων σε 3 ομάδες, Η ομάδα 1 ατμιστές η ομάδα 2 καπνιστές η ομάδα 3 μη ατμιστές και μη καπνιστές και μετά από π.χ. 2 χρόνια αναλύουμε παραμέτρους υγείας π.χ. σπιρoμέτρηση, αθηρωμάτωση κ.λ.π.

Όλες οι άλλες μελέτες είναι καραγκιοζιλίκια.

Ο κόσμος όμως προτιμά καθηγητές και η δημοσιότητα επικαιρότητα.

Μελέτες μαϊμούδες έχουν γεμίσει το σύμπαν.

Αυτό βέβαια δεν απενοχοποιεί το άτμισμα αλλά με μελέτες μαϊμούδες επικράτησε η Ηρωίνη και με μελέτες μαϊμούδες θάφτηκαν αξιόλογα φάρμακα οπότε υπομονή........
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 09:52 από kkostas »

Αποσυνδεδεμένος Darky

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προσπάθεια δίωξης του η.τ. χωρίς έρεισμα
« Απάντηση #25 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 01:16 »
τωρα, θα κανετε ενα break να πειτε και την γνωμη σας εδω
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3192.msg91215.html#msg91215
που ειστε και νευριασμένοι και ότι πρεπει  ;D , η δεν θα μπειτε επειδη το ανοιξε ενας "νεος"..?

 :hmmm:


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Προσπάθεια δίωξης του η.τ. χωρίς έρεισμα
« Απάντηση #26 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 01:31 »
ΠΟλύ τα παίρνω και δεν κάνει. έχω φορ΄τωσει ήδη αρκετά με τις τελευταίες απανταχούσες, βλέπε έκτακτες ληστρικές φοροεπιδρομές.
Οσο για τον ΕΟΦ,τι να πω! Πετάγεται σαν ... ναμην πω τι και έχει μπερδέψει τη βούρτσα με ... άιντε να μην πω πάλι.
Κατ΄αρχήν ο ρόλος του είναι να εγκρίνει φαρμακευτικά σκευάσματα, ασχέτως αν είναι ιατρικά ή όχι. Το η.τ. είναι προιόν διασκέδασης, σαν το κ.τ.
Αρα, δεν του πέφτει λόγος. Παίρνει λοιπον μια αλήθεια, το ότι δεν εχει αποδειχθεί 100% η 100% ακίνδυνη χρήση του η.τ. και ένα ψέμα, την αρμοδιότητά του να εκφέρει γνώμη και φτιάχνει μ΄αυτάένα μεγάλο ψέμα:Οτι είναι επικίνδυνο, όχι επειδή όντως είναι, αλλά επειδή δεν αποδείχτηκε η ασφάλειά του και γι΄αυτό δεν πρέπει να καταναλώνεται.
Τι να πω! Το ίδιο έκανε και με το όζον, που είναι ένα αξιοπιστότατο φτηνό όπλο εναντίον πολλώνασθενειών με δοκιμασμένη χρήση από πολύς γιατρούς (που το δοκίμασαν) και το απαγόρευσε. ρίχνοντας νερό στο μύλο των φαρμακευτικών. Με συνγόρους τους ίδιους αδαείς γιατρούς που εκφέρουν άποψη χωρίς να το έχουν δοκιμάσει.
Σόρι για την παρέκβαση, συνεχίζω. Από την στιγμή που δεν τον αφορά τον ΕΟΦ, δεν δικαιούται να εκφέρει γνώμη. Οντως δεν ξέρει αν είναι επιζήμιο. ΔΙΟΤΙ δεν έχει καμιά αρμοδιότητα για να μάθει. Οπως δεν ανακατεύεται με τις πωλήσεις ενός καινούριου αυτοκινήτου 200ΗΡ και δεν δηλώνει να μην το χρησιμοποιούμε διότι δεν έχει αποδειχτεί η ασφαλής χρήση του, το ίδιο έπρεπε να κάνει κι εδώ. Οπως δεν απαγορεύει την πώληση των κ.τ. που έχει αποδειχτεί ότι είναι επιζήμια.
γιατί δεν εκφέρει γνώμη για τις πρωτείνες και τα "συμπληρώματα" που πωλούν ΚΑΙ τα φαρμακεία σε bodybuilders και έχουν καταστρέψει συκώτια; Ή τα χάπια αδυνατίσματος και τις κρέμες κυτταρίτιδας;
Οσο για τον κ.Μπεχράκη, αποδεικνύει αυτό που λέγαμε όταν καπνίζαμε. Οτι δεν υπάρχουν μόνο παθητικοί καπνιστές, αλλά και αντιπαθητικοί αντικαπνιστές!

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Προσπάθεια δίωξης του η.τ. χωρίς έρεισμα
« Απάντηση #27 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 01:36 »

Παράθεση
Πετάγεται σαν ... να μην πω τι
Ως μετά κρότου εξερχόμενος του αφεδρώνος άνεμος...  ;)

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: Προσπάθεια δίωξης του η.τ. χωρίς έρεισμα
« Απάντηση #28 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 01:58 »
Οπως δεν απαγορεύει την πώληση των κ.τ. που έχει αποδειχτεί ότι είναι επιζήμια.
γιατί δεν εκφέρει γνώμη για τις πρωτείνες και τα "συμπληρώματα" που πωλούν ΚΑΙ τα φαρμακεία σε bodybuilders και έχουν καταστρέψει συκώτια; Ή τα χάπια αδυνατίσματος και τις κρέμες κυτταρίτιδας;
Πες τα χρυσόστομε!

Απ: Προσπάθεια δίωξης του η.τ. χωρίς έρεισμα
« Απάντηση #29 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 09:25 »
Να καταθεσω και εγω την αποψη μου. Ειμαι Ιατρος ΩΡΛ - Χειρουργος και καπνιζα-(ω) επι σειρα ετων. Τωρα τελευταια ειχα καταφερει και καπνιζα περιπου 6 -7 τσιγαρα την ημερα, αλλα επειδη θεωρω οτι και αυτα ειναι σαφως επιζημια για τον οργανισμο, αποφασισα να το κοψω τελειως. Προμηθευτηκα ενα ΗΤ ovale πριν 10 ημερες και ξεκινησα τη (σωστη) χρηση του. Λεγοντας σωστη εννοω οτι δεν το εχω κρεμασμενο στο λαιμο μου και το χρησημοποιω σαν πιπιλα, αλλα "ατμιζω" με τον πρωινο μου καφε, το μεσημερακι, και το βραδυ μετα το φαγητο. Στοπ.
Αυτα σαν μια παρενθεση, διοτι ξεκινωντας το "ατμισμα" ξεκινησα και μια ερευνα (σε επιστημονικο επιπεδο) γυρω απο το ΗΤ. Οπως ηδη γνωριζετε, δεν υπαρχουν επιστημονικες μελετες σχετικα με το θεμα. Ετσι κατεληξα (προσωπικη μου αποψη) οτι η αληθεια ειναι καπου στη μεση. Και ο ΕΟΦ, η FDA, και ολη η επιστημονικη κοινοτητα, εχουν καποιο δικιο: ΔΕΝ γνωριζουμε τι επιπτωσεις μπορει να εχει το ατμισμα στην υγεια μας ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ. Αντιλαμβανεστε οτι για να γινουν οι πρωτες μελετες πρεεπι να περασουν πολλα χρονια, οπως και με το καπνισμα, που το πηρανε χαμπαρι λιγο καθυστερημενα οτι προκαλει αγγειποαθειες, καρκινο, κτλ
Το γεγονος οτι ολα τα συστατικα που περιεχονται στα υγρα ειναι ασφαλη για αλλες χρησεις (μαγειρικη, καλλυντικα,...) δεν τα καθιστα αυτοματως ασφαλη εισπνεομενα. Επειτα ας με συγχωρεσετε αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν ξερουμε τι ακριβως ατμιζουμε οταν αγοραζουμε ενα ετοιμο υγρο απο καποιο μαγαζι.
Απο την αλλη κανεις δεν μπορει να με πεισει οτι το ατμισμα ειναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ απο το καπνισμα ακομη και στη παθητικη του μορφη. Αντιλαμβανομαι οτι απο πισω υπαρχει ενας τεραστιος πολεμος συμφεροντων απο τις καπνοβιομηχανιες, και να ειστε σιγουροι οτι θα κανουν οτι μπορουν προκειμενου ο κοσμος να συνεχισει να καπνιζει κανονικα.
Για να μη σας κουραζω, αποψη μου (προσωπικη και οχι ιατρικη, αφου δεν μπορω να την τεκμηριωσω με μελετες) ειναι οτι μαλλον τα ατμισμα ειναι πιο ασφαλες απο οτι το καπνισμα, αλλα με φειδω. Μεχρι να βγουν καποιες μελετες δεν υπαρχει λογος να το παρακανουμε,ουτως η αλλως γνωριζετε ολοι σαν πρωην καπνιστες οτι τα τσιγαρα που απολαμβανει κανεις ειναι ενα - δυο σε ολη τη διαρκεια της ημερας. Δεν ξερουμε ακομα αν το ατμισμα ειναι τοσο ασφαλες, για να εχουμε το ΗΤ κολλημενο στα χειλη μας ολη μερα... Αυτα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8452 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180846 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34086 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537103 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59980 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237940 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 615 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16180 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136232 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085491 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35539 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10388 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12