vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

529 επισκέπτες, 3 χρήστες
manoslykos, Jorge, th3ofilos

Twitter

1142 Πανελλήνιος αριθμός ρουφιανιάς-κατάδοσης καπνιστών.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: 1142 Πανελλήνιος αριθμός ρουφιανιάς-κατάδοσης καπνιστών.
« Απάντηση #30 στις: Οκτωβρίου 12, 2009, 14:22 »
Παράθεση
Μόλις εκλεισα το τηλέφωνο στο 1142, οπου τους πήρα να ρωτήσω για αυτη την "εξωτερική μορφή" που απαγορεύτεται...

Λοιπόν, μάλλον τελικά η νόρμα είναι πως ο νόμος "πιάνει" το ΗΤ επειδή εχει την μορφή τσιγάρου...
Οταν περιέγραψα το Stick, η κοπέλα κόλλησε λίγο, μου είπε πως θα ξαναπάρει και όταν με ξαναπήρε μου είπε πως μάλλον η απαγόρευση δεν ισχύει για προϊόντα όπως το stick (και εγω θα πρόσθετα γενικότερα τα mods) από την στιγμή που δεν εχουν την εξωτερική μορφή προϊόντων καπνού....

Οπότε φιλε under το passthrough ειναι το ιδανικό μη-τσιγαρο με την καλωδιουκλα του κλπ  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: 1142 Πανελλήνιος αριθμός ρουφιανιάς-κατάδοσης καπνιστών.
« Απάντηση #31 στις: Οκτωβρίου 12, 2009, 14:26 »
Και εμένα ακριβως η ίδια εμπειρία (απλά σε άλλο mall)....
Στο τέλος έψησα και τον σεκιουριτά να αγοράσει κι'αυτος (είχε bl στο Καπνόπολις του mall, και πήρε κατευθείαν)  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Νομίζω πως ο χρυσός κανόνας είναι η ευγένεια, η διάθεση για να εξηγήσουμε, και πάνω απ'ολα η κοινή λογική:
Το να ατμίσω σε μια καφετέρια/μπαρ/εστιατόριο κλπ, δεν είναι προκλητικό. Το να βάλω μπρός όμως το GG στα 6v και να ντουμανιάσω μέσα στο νοσοκομείο ή στον ηλεκτρικό πχ, ε, όσο και να το κάνεις γίνεσαι λίγο στόχος  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
Απ: 1142 Πανελλήνιος αριθμός ρουφιανιάς-κατάδοσης καπνιστών.
« Απάντηση #32 στις: Οκτωβρίου 12, 2009, 14:32 »
Συμφωνω με το να αλλαξουμε τον ορο ηλεκτρονικο τσιγαρο. Δεν ειναι τσιγαρο πια αν δεν μοιαζει με τσιγαρο...!!  :laugh1:

Μαλιστα χθες το βραδυ που προσπαθησα να μπω με το μαυρο Njoy, σε κτηριο που απογορευοταν το καπνισμα, με σταματησε ο Αυστραλος "υπευθυνος" στην εισοδο, γιατι με ειδε απο μακρια να ερχομαι ατμιζοντας με το κοκκινο λαμπακι... Φυσικα του ειπα δεν ειναι τσιγαρο και μολις το ειδε συμφωνησε!!! Επειτα αρχισε βεβαια τις ρωτησεις πως βγαζει "καπνο" κτλ. και μολις το επιασε στα χερια του γελασε κατενθουσιασμενος... Του ειπα πως ειναι ατμοποιητης (vaporizer)!!!  :thumpup:


Θανος

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: 1142 Πανελλήνιος αριθμός ρουφιανιάς-κατάδοσης καπνιστών.
« Απάντηση #33 στις: Οκτωβρίου 12, 2009, 14:33 »
Οπότε φιλε under το passthrough ειναι το ιδανικό μη-τσιγαρο με την καλωδιουκλα του κλπ  :idiot1:

Καλά, ετσι όπως πάει, σε λίγο θα πρέπει να ατμίζουμε από όσο πιο bizarre συσκευές γίνεται!



 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: 1142 Πανελλήνιος αριθμός ρουφιανιάς-κατάδοσης καπνιστών.
« Απάντηση #34 στις: Οκτωβρίου 12, 2009, 14:34 »
Εργάζομαι σε σχολειο
εκτος απο τις κλεφτές τζούρες (πανευκολο στον τεραστιο σχολικο χωρο) δεν ατμιζω
Ιδιαίτερα μπροστά στα παιδια.
Καμμιά φορα ατμιζω σε συνα8ροίσεις συναδελφων 1-2 μικρές τζουρες πιο πολυ για να δω αντιδράσεις.
Συχνά βγαινω έξω απο τον προαυλιο χωρο , όπου ειναι μονίμως στημένοι 3-4 καπνιστές και ατμιζω.
Η αντίδραση τους ειναι  " καλά με τον πόνο μας παιζεις ? γιατί δεν πας εσυ μέσα να ατμίσεις ? Δε χρειάζεται να βγαίνεις έξω "
Το χειμώνα πάντως με το ξεροβόρι προβλέπεται αθρόα προσέλευση και μετατροπή καπνιστών σε ατμιστές  :))  :))  :tongue_smilie:

 :))  :laugh1:  :))  Undertaker , πολυ γέλιο !!!


Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 1142 Πανελλήνιος αριθμός ρουφιανιάς-κατάδοσης καπνιστών.
« Απάντηση #35 στις: Οκτωβρίου 12, 2009, 14:40 »
Μόλις εκλεισα το τηλέφωνο στο 1142, οπου τους πήρα να ρωτήσω για αυτη την "εξωτερική μορφή" που απαγορεύτεται...

Λοιπόν, μάλλον τελικά η νόρμα είναι πως ο νόμος "πιάνει" το ΗΤ επειδή εχει την μορφή τσιγάρου...
Οταν περιέγραψα το Stick, η κοπέλα κόλλησε λίγο, μου είπε πως θα ξαναπάρει και όταν με ξαναπήρε μου είπε πως μάλλον η απαγόρευση δεν ισχύει για προϊόντα όπως το stick (και εγω θα πρόσθετα γενικότερα τα mods) από την στιγμή που δεν εχουν την εξωτερική μορφή προϊόντων καπνού....
Έτσι πιστεύω και γω.
Η απαγόρευση οφείλεται στο ότι μοιάζει με τσιγάρο.
Το πρόβλημα είναι κατά τη γνώμη μου ότι φοβούνται μη γίνει νέο life style..

Με δυο λόγια, ο νόμος ακόμα εχει ΤΑ κενά...
Εγω πάντως για να εχω το κεφάλι μου ήσυχο δεν ξαναπηγαίνω σε μορφές που να μοιάζουν με κτ. Το stick μου, το BL μου (μαυρο, μακρύ και με κουμπί, μονο με φαντασία το λες "τσιγάρο"), το mini turbo μου και άγιος ο θεος!

Α, και μήπως τελικά πρεπει να καταργήσουμε τον όρο "Ηλεκτρονικό Τσιγάρο", και να το αντικαταστήσουμε με κάτι σαν "ατμοποιητής" ("personal vaporizer" που λένε και έξω), γιατι μάλλον και μόνο η λέξη "τσιγάρο" τους ενοχλεί;

Εχθές στην Αθήνα στο ξενοδοχείο μου λέει ένα γκαρσόνι στο πρωινό ότι απαγορεύεται το κάπνισμα.
Του δείχνω το MiniTurbo και γελώντας τον ρωτάω εάν είναι ποτέ τέτοιο τσιγάρο...
Το κοίταξε περίεργα και με ρώτη σε τι είναι αυτό και τι βγάζει γιατί του φάνηκε σαν καπνός.
Του απάντησα ότι απλώς ατμός και το κάνω για να ξεγελάω τον ευατό μου μια και έκοψα το τσιγάρο...
Και φυσικά μου επέτρεψε να το συνεχίσω...  :laugh1:

Πάντως συμφωνώ ότι η ονομασία "ηλεκτρονικό τσιγάρο" πρέπει να αλλάξει, γιατί παραπέμπει σε τσιγάρο και υπάρχει όπως είπα ο φόβος του life style, το οποίο είναι κατά τη γνώμη μου το ισχυρότερο επιχείρημα εναντίων του ηλεκτρονικού.
Νομίζω ότι με αυτή τη λογική η totally wicked άλλαξε τις ονομασίες

Ίσως "συσκευή ατμοποίησης" ή κάτι τέτοιο να ήταν καλύτερος όρος και σαφώς πιο κοντά στην πραγματικότητα.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: 1142 Πανελλήνιος αριθμός ρουφιανιάς-κατάδοσης καπνιστών.
« Απάντηση #36 στις: Οκτωβρίου 12, 2009, 14:41 »
 :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot:
Kαλά οι bizarre συσκευές είναι όλα τα λεφτά!!
Να τραβολογάμε και καμιά μπαταρία αυτοκινήτου μαζί, σε καροτσάκι  :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
Απ: 1142 Πανελλήνιος αριθμός ρουφιανιάς-κατάδοσης καπνιστών.
« Απάντηση #37 στις: Οκτωβρίου 12, 2009, 14:47 »
Και εμένα ακριβως η ίδια εμπειρία (απλά σε άλλο mall)....
Στο τέλος έψησα και τον σεκιουριτά να αγοράσει κι'αυτος (είχε bl στο Καπνόπολις του mall, και πήρε κατευθείαν)  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Νομίζω πως ο χρυσός κανόνας είναι η ευγένεια, η διάθεση για να εξηγήσουμε, και πάνω απ'ολα η κοινή λογική:
Το να ατμίσω σε μια καφετέρια/μπαρ/εστιατόριο κλπ, δεν είναι προκλητικό. Το να βάλω μπρός όμως το GG στα 6v και να ντουμανιάσω μέσα στο νοσοκομείο ή στον ηλεκτρικό πχ, ε, όσο και να το κάνεις γίνεσαι λίγο στόχος  :laugh1:

Εχω ατμισει στο Μετρο πολλες φορες τελευταια... ολοι κοιταζαν σαν χαζοι... και επειτα γουρλωναν τα ματια τους οταν το εβαζα στην τσεπη μου...  :laugh1: :laugh1:

Μονο μια γρια διαμαρτυρηθηκε που καθοταν αρκετα παραπερα και εβλεπε μονο τον ατμο αλλα κανα δυο συνεπιβατες της ειπαν, μονοι τους, οτι δεν ειναι τσιγαρο...!!!!! Χαχαχα!


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: 1142 Πανελλήνιος αριθμός ρουφιανιάς-κατάδοσης καπνιστών.
« Απάντηση #38 στις: Οκτωβρίου 12, 2009, 15:46 »
Για την ονομασία το ξανασυζητήσαμε το θέμα αλλά ξεχάστηκε:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,472.0.html
Ρίξτε εκεί τις ιδέες.

Απ: 1142 Πανελλήνιος αριθμός ρουφιανιάς-κατάδοσης καπνιστών.
« Απάντηση #39 στις: Ιανουαρίου 06, 2010, 22:53 »
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΦΑΝΤΑΖΟΣΑΣΤΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΡΗΤΟ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΧΤΙΣΤΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΓΚΡΕΜΙΣΤΕΙ ΤΟΥ ΓΕΙΤΟΝΑ. ΕΔΩ ΣΕ ΡΟΥΦΙΑΝΕΥΟΥΝ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΣΟΥ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ. ΟΛΗ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΚΟΜΩΔΙΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8364 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180695 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34003 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536460 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59832 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237604 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 595 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15774 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136163 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085362 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35437 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12