vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

630 επισκέπτες, 6 χρήστες
dimitraf, Milarepa, white varadero, lemon78, manoslykos, treloneritis

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος panoskatz

  • ***
  • 550
  • ΟΛΟΙ ΜΕΛΗ!!!!!gvc.gr
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3420 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 15:19 »
Τα flavorshots αδυνατω να καταλάβω πως μπορούν να τη γλιτώσουν?Στην ουσία άρωμα δεν περιέχουν?Μακάρι βέβαια θα είναι μεγάλη νίκη.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3421 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 15:23 »
Εύκολο φίλε Πάνο: πωλούνται σαν έτοιμα υγρά, στο δεκαμελάκι τους, με τη νικοτίνη τους και όλες τις TPD υποχρεώσεις. Βλέπε πχ τα Uprising, που πωλούνται σε συσκευασία 2*10ml με νικοτίνη κανονικά και άνετα σηκώνουν αραίωση 1/10.

Αποσυνδεδεμένος kogos

  • **
  • 173
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3422 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 15:46 »
Κάνεις λάθος νομίζω, είναι πάρα πολλά αρώματα ζαχαροπλαστικής που είναι ακατάλληλα και ίσως υποχρεωθούν τα καταστήματα που τα πουλάνε, να έχουν μόνο τέτοια, που δεν κάνουν δηλαδή για τους ατμιστές. :dontknow:
[member=22310]kogos[/member]

Εσύ αν θέλεις, μπορείς να πας να μαζέψεις μαργαρίτες, να τις κάνεις εκχύλιση σε χλωρίνη, να προσθέσεις και αποσκληρυντικό νερού και να το ατμίσεις. Αυτό, δεν τα κάνει υλικά ιδιοκατασκευών ή αρώματα. Αν όμως το κράτος αυξήσει πχ το ελάχιστο όριο συγκέντρωσης αρώματος σε PG από κάτω του 1% που είναι σήμερα σε πχ 40% και θες €800 για ένα δεκάμελο άρωμα που θα σου βγάλει 100 λίτρα υγρού, τι θα κάνεις? Ή έχεις την εντύπωση ότι το δεκάμελο αρωματάκι που αγοράζεις είναι καθαρό άρωμα? Δεν τα γράφω ειρωνικά όλα αυτά, ούτε προτείνω να ατμίσεις χλωρίνη. Αντικρούω το "εγώ θα κάνω ότι γουστάρω γιατί μπορώ και ξέρω". Το θέμα είναι ότι για να κάνεις αυτό που θες, θα πρέπει να μπορείς να βρεις και τις πρώτες ύλες. Επιπλέον, αναφέρεις ότι "θα ήταν παράλογο". Είναι η πρώτη φορά που βλέπεις κάτι παράλογο στη Νομοθεσία της χώρας μας?

Έτσι όπως τα γράφεται και οι δύο φαίνεται πως όντως έχω λάθος... Δεν μπορώ όμως να σταματήσω να σκέφτομαι το παράδειγμα της Capella, τα οποία είναι αρώματα για τρόφιμα και ποτά, τα οποία ακριβώς ίδια και χωρίς αλλοίωση τα πουλούν και τα ατμομάγαζα. Μάλιστα, και η ίδια η εταιρεία ως αρώματα για drinks & beverages τα πλασάρει στο site. Αυτά λοιπόν θεωρώ πως δεν θα μπορούν εύκολα να τα κόψουν.

Τώρα θα ρωτήσει κανείς πόσα είναι πια αυτά που μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε άλλες χρήσεις; Προσωπικά δεν έχω ιδέα, θεωρώ πως δεν είναι πολλά όμως. Πάντως η ελάχιστη συγκέντρωση αρώματος σε PG είναι κάτι που δεν νομίζω να αγγίξουν, καθώς θα επηρεάσει πολλά διαφορετικά προϊόντα που χρησιμοποιούνται σε πολλές διαφορετικές περιπτώσεις, και φυσικά δεν μιλώ για το άτμισμα.

[member=7454]Cruiser79[/member]
για να το ρίξουμε και λίγο στην πλάκα ........ μου έβαλες ιδέες, πάω να μαζέψω παπαρούνες   :idiot1:


Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3423 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 16:06 »
Πολύ αμφιβάλλω αν τα ζαχαροπλαστεία και η βιομηχανία τροφίμων χρησιμοποιούν capella στα προ'ι'όντα τους. Μάλλον χρησιμοποιούν τις πρώτες που χρησιμοποιεί και η κάθε capella για να μας δώσει στη συνέχεια, σε πολύ μεγαλύτερη αραίωση φυσικά, τα αρώματα που χρησιμοποιούμε εμείς.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3424 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 16:14 »
Στεκόμαστε πολύ στις διαφορές αρωμάτων ζαχαροπλαστικής/ατμίσματος αλλά το Υπουργείο δεν μπαίνει στην ουσία.

Είναι ενήμεροι πως δεν μπορεί να αποδειχτεί πρόθεση χρήσης, είναι ενήμεροι πως δεν μπορεί να υπάρξει πλήρης απαγόρευση ουσιών που έχουν διάφορες χρήσεις (δηλαδή κει πέρα από το άτμισμα), είναι ενήμεροι πως απλά ανοίγουν δρόμους για κρυφτούλι. Αν δεν ήταν πριν τις συναντήσεις μας, σίγουρα το κατάλαβαν από τις εισηγήσεις και της ΚΕΑ και του ΣΕΕΠΑ. Στην πράξη απλά τσουλάνε το μπαλάκι λίγο παρακάτω, αντί να ρυθμίζουν με ρεαλιστικό τρόπο τα του ατμίσματος. Τόσοι μήνες για να προκύψει κάτι τόσο ασαφές, διάτρητο και αναποτελεσματικό...

Περιμένω πως η αγορά θα αντιδράσει με κόλπα και πατέντες (γιατί προς τα εκεί την εξαναγκάζει ο νέος νόμος), τις οποίες η εκάστοτε πολιτική βούληση θα προσπαθεί να τις ταπώσει με διάφορες φλου εγκυκλίους.

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3425 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 16:22 »
Ειλικρινά περίμενε κανείς ξεκάθαρο ρυθμιστικό πλαίσιο? Εγώ περίμενα ένα φοροεισπρακτικό πλαίσιο και αυτό τελικά θα γίνει.

Για άλλη μια φορά ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ. Το ΦΠΑ να μπαίνει στο ταμείο και ας καπνίζει ο Υφυπουργός φόρα παρτίδα.

Εδώ δεν μπορεί να βρεθεί λύση για τον κοσμάκη που χάνει τα σπίτια του, θα ασχοληθούν με σένα που θέλεις να ατμίσεις Καρπούζι-φέτα  και να ακούς την καρπουζόφλουδα να σου σκάει umami 

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3426 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 16:33 »
έρχονται εκλογές η ατμοιστηκη κοινότητα πρέπει να αφήσει την παθητική στάση και να βγει μαχητικά μπροστά , να σταματήσει το γλείψιμο και να απειλήσει . να γίνουμε λόμπι :fight_shot_bandana: :fight_shot_bandana: :fight_shot_bandana: .
 προσπαθούμε να αναλύσουμε νόμους που έγραψαν ψυχοσωματικά διεστραμμένα άτομα που την γλυκερίνη την χρησιμοποιούν ως λιπαντική ουσία στο πλαδαρό σε σχήμα καρέκλας π!σ!νο τους .
 
προσωπικά δεν θα χαλαστω ούτε θα σκάσω γιατί πάντα τους θεωρούσα λήσταρχους .
επικεντρώνω τα χέρια μου στο ιδιαίτερο σημείο μου και του λέω , (θα πάρετε τα @ρχ!δ!@ μου ) :cigar: :cigar: :cigar:

όσο για το κούφιο ενδιαφέρον του υπουργείου για την υγειά  μας  εγώ το ζω καθημερινά ως ΑΜΕΑ  . απο την τόση   στήριξη που πήρα ξεχάσαμε εγώ και η οικογένεια μου την έννοια της λέξης αξιοπρέπεια . :sad_eyes: :sad_eyes:

βρε ουστ από δω κατσαπλιάδες . :tongue_move_02: :tongue_move_02: :tongue_move_02:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3427 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 17:36 »
Βγήκε ο δρ. Φαρσαλινός από την επιτροπή. Είχε 5 λεπτά να μιλήσει. Αν κατάλαβα καλά δεν δόθηκε χρόνος ούτε καν στον πρόεδρο του ΣΕΕΠΑ. Συνολικά, καμιά 40αριά εξωκοινοβουλευτικοί να στριμωχτούν στην συζήτηση για όλο το νομοσχέδιο... Δυστυχώς, τώρα δεν μου κάνει εντύπωση που δεν δέχτηκαν την ΚΕΑ.  :(

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Γ

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής από Φεβ 2013
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3428 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 18:10 »
Το πράγμα είναι απλό γι' αυτούς και δεν πρόκειται ν' ακούσουν κανέναν: τυποποίηση προϊόντος - επιβολή φόρου - είσπραξη αναμενόμενων. 

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3429 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 18:37 »
Το θέμα είναι ότι όπως το πάνε  πάλι δεν πρόκειται να εισπράξουν τίποτα. Και όπως έχουν πάρει φόρα με τις απαγορεύσεις, τους έχω ικανούς για όλα. Αφού δεν μπορούμε να πάρουμε τους ίδιους φόρους ανά ατμιστή, όπως ανά καπνιστή, ή φόροι στο θεό, μέχρι και απαγόρευση ατμίσματος στα πρότυπα Τουρκίας είναι ικανοί να νομοθετήσουν...

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3430 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 18:47 »
το φτασαμε στην υπερβολη πάλι...

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3431 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 18:54 »
Σχήμα καθ`υπερβολήν είναι, για αυτό λέω "μέχρι και", αλλά υπάρχει βάση σε αυτό που λέω. Υπάρχει σειρά νομοθετικου πλαισίου και εγκυκλίων για το άτμισμα τα τελευταία χρόνια, όλα με επίκεντρο τη φορολογία, και τα έσοδα.

Πόσο πιο παράλογη είναι η απαγόρευση του ατμίσματος γενικά, από την απαγόρευση πώλησης μηδενικών υγρών; Από την απαγόρευση εισαγωγής ατμιστικών ηλεκτρονικών ειδών; Την "επιστημονική" αιτιολογία την έχουν. Την έχουν επικαλεστεί ήδη. Έρευνες που δείχνουν ότι το άτμισμα είναι επικίνδυνο, βγάζει 3 κιλά φορμαλδεύδη κλπ. Δεν χρειάζονται κάτι παραπάνω. Αν θέλουν το κάνουν.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3432 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 19:05 »
Σε γενικές γραμμές η εκάστοτε κυβέρνηση ό,τι θέλει μπορεί να το κάνει: η πλειοψηφία των εισηγήσεών της υπερψηφίζεται στην ολομέλεια της Βουλής.

Δεν αντιμετωπίζουμε απαγόρευση πώλησης μηδενικών υγρών. Δεν υπάρχει έρισμα στο ευρωπαϊκό κλίμα για απαγόρευση, δεν εκφράζεται ανάλογη στάση από την κυβέρνηση ούτε από την αντιπολίτευση. Ήδη αντιμετωπίζουμε άσχημη κατάσταση, δεν βρίσκω λόγο να εικάζουμε πολύ χειρότερα σενάρια, εφόσον δεν φαίνονται ρεαλιστικά.

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3433 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 19:16 »
BigSur τι εννοείς δεν αντιμετωπίζουμε πρόβλημα με τα μηδενικά υγρά αναπλήρωσης; όλο το καλαμπούρι γίνετε μόνο για το diy δηλαδη; εγώ το μόνο που βλέπω είναι ότι θέλουν πακετοπιοιηση βλέπε κάτι λικουα 4χ10 και αν μας αρέσει κιόλας. ίσως να είμαι λάθος αλλά εδώ και  καιρό αυτό διαπιστώνω, και εννοείται ότι όποιος και να θέλει να συμβεί το αντίθετο Κέα λέγετε σέπα η δεν ξέρω και εγώ τι, η μίζα έπεσε και πρέπει να γίνει το "σωστο"

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3434 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 19:28 »
[member=20597]tzavardin[/member] μέχρι και απαγόρευση ατμίσματος στα πρότυπα Τουρκίας είναι ικανοί να νομοθετήσουν..

H Τουρκία δεν ανήκει στην ευρωπαϊκή ένωση.

Και αν το τραβήξουν υπάρχουν και τα ευρωπαϊκά δικαστήρια.

Το θέμα εχει πάρει όντως μεγάλο δρόμο και δύσκολο για εμάς αλλά δεν  ανησυχώ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 97 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 113 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20505 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280670 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207838 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65419 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173917 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312566 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13762 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124603 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4140 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix