vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

587 επισκέπτες, 8 χρήστες
manoslykos, white varadero, bakoulini, Giannis.B, Panokali, dimitraf, Tazz, redvw74

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #885 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 14:38 »
Τα όργανα έχουν αρχίσει εδώ και πολύ καιρό. Το συγκεκριμένο άρθρο, είναι το τελευταίο που πρέπει να μας απασχολεί καθώς αναφέρεται στην εφαρμογή του ήδη υπάρχοντος αντικαπνιστικού Νόμου. Επειδή είδα ολόκληρη τη συνεδρίαση της επιτροπής στη Βουλή, σύνοψη της οποίας έχω κάνει εδώ, έγινε μια πρόταση για να δουν καλά τους τρόπους επιβολής των αντικαπνιστικών μέτρων. Επιθυμία μας, είναι όντως να εφαρμοστεί ο αντικαπνιστικός Νόμος. Με την προϋπόθεση φυσικά να μην υπάρξει σε κανένα βαθμό η εξίσωση του ατμίσματος με το κάπνισμα.

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #886 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 14:46 »
Φυσικά... Υπάρχει όμως απ ότι βλέπω έντονη παραπληροφόρηση και τάση να το εξισώσουν...
π.χ. η άποψη του αντιπροέδρου της ΕΚΕ για το ρόλο του η.τ. ως "Δούρειου Ίππου". 
Οι "δικοί" μας γιατροί είναι μέλη της ΕΚΕ; Υπάρχει δυνατότητα να παραστούν και να ενημερώσουν με βάση τεκμηριωμένες επιστημονικές έρευνες;

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #887 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 14:50 »
Φοβάμαι πως οι "δικοι μας" γιατροι αγνοούνται επιδεικτικά και αποκλέιονται απο τις συζητήσεις χωρίς καμμία αιτιολόγηση ακριβώς επειδή έχουν τεκμηριωμένη και πολύ δυσκολο να αντικρουστεί άποψη η οποία διαφέρει απο την "πολιτικά ορθή" δηλαδή αυτή που θα γεμίσει χρήμα τους παλιότερους πάικτες στο χώρο της "καπνιστικής συμπεριφοράς" για να χρησιμοποιήσω και τον φασιστικότατο "πολιτικά ορθό" όρο.

Οπως γραφω και αλλου έχουμε 4 λυκους και ένα πρόβατο που . . . δημοκρατικότατα ψηφίζουν τι θα φάνε το μεσημέρι.

Είμαι σίγουρος πως δεν θα φάνε χορταράκια δυστυχώς.

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #888 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 14:55 »
Sad but true φίλε Πάνο... Πολύ εύστοχα το έθεσες...

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #889 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 15:11 »
Δυστυχώς, ανίδεοι με το άτμισμα αποφασίζουν και νομοθετούν για αυτό...κάπως έτσι δηλαδή


Αποσυνδεδεμένος VRD96

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #890 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 15:31 »
Παιδια ειναι πολυ απλο. Ειναι λογικο καποιες κυβερνησεις να μην θελουν ο κοσμος να σταματησει το καπνισμα. Ενα 30% των Ελληνων καπνιζει. Τα εσοδα είναι πολλα! Εκτος απο αυτο ενας καπνιστης πεθαινει 10 χρονια νωριτερα απο εναν υγιη ανθρωπο και συνηθως απο επιθετικο καρκινο. Εκει να δεις μειωση σπαταλης. Εγω πιστευω πως με τετοια κριση, αν δεν ηταν στην μεση ο ΠΟΥ και η ΕΕ, η χωρα θα εδινε και φοροαπαλλαγη στους καπνιστες   :)) 
Δυστυχως ειμαστε ο εχθρος...

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #891 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 15:33 »
Δυστυχώς, ανίδεοι με το άτμισμα αποφασίζουν και νομοθετούν για αυτό...κάπως έτσι δηλαδή



Δεν είναι έτσι ακριβώς... Θεωρώ ότι αυτοί που νομοθετούν έχουν πλήρη επίγνωση για αυτό που κάνουν και γιατί το κάνουν ....
Ένα πολύ μεγάλο μέρος της συζήτησης αφορούσε ξεκάθαρα στο ΗΤ και όσοι μίλησαν, θετικά ή αρνητικά είχαν άποψη και κίνητρα. Το πρόβλημα είναι ότι αυτήν την χρονική στιγμή, οι σχέσεις των ενάντιων είναι μεγαλύτερες και καλύτερες από τις ανύπαρκτες των υπέρ.

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #892 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 15:44 »
Υπάρχει και soundtrack για την όλη παρωδία: "Φοβάμαι όλα αυτά που θα γίνουν για μένα χωρίς εμένα", "Για το καλό μου" κτλ

Αποσυνδεδεμένος Lisnya

  • **
  • 151
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #893 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 16:49 »
Είναι απλά ντροπή ανάμεσα σε τόσα κόμματα να βγάζει νόημα ουσιαστικά μόνο η ΧΑ. Ντροπή. Με λύπησε αφάνταστα που αναγκάστηκα να συμφωνήσω μ' αυτούς.
Το να λες ότι απαγορεύονται εισπνεόμενα δημοσίως γιατί είναι μιμητική συμπεριφορά είναι απλά γελοίο. Ας απαγορευτεί και η μπύρα χωρίς αλκοόλ, τότε ή ακόμα και η πορτοκαλάδα γιατί βλέπουν τα παιδάκια ενήλικες να πίνουν και κάπως έτσι γίνονται οι αλκοολικοί.
Προσωπικά γνωρίζω τρία άτομα που δοκίμασαν ητ: ο πρώτος το'κοψε, ο δεύτερος είχε σκοπό απλά να το μειώσει και το'κανε και η τρίτη ξαναγύρισε στο κτ γιατί έκανε τις ίδιες βλακείες που έκανα κι εγώ στην αρχή: επειδή την ενδιέφερε μόνο το οικονομικό κι επειδή τα 10 πακέτα κτ της κοστίζουν 17€, κοίταξε να πάρει ό,τι πιο φτηνό μπορούσε. Όταν κάνεις 2+ πακέτα τη μέρα, δεν το κόβεις με ego των 650mAh... Τέλος, εγώ ξεκίνησα επίσης με σκοπό έστω να το μειώσω και το έκοψα από'κει που δεν το περίμενα. Μάλιστα, την προηγούμενη βδομάδα που νοσηλευόμουν για εισπνοή καπνού, νοιώθω ευτυχής που βρέθηκε στον δρόμο μου το ητ. Προσπαθώ να φανταστώ πώς θα ένοιωθα αν πέρα απ'τα συμπτώματα της εισπνοής καπνού είχα και τις παρενέργειες του καπνίσματος και δεν μπορώ. Αφήστε που είμαι σίγουρη ότι θα κάπνιζα ακόμα και μέσα στο νοσοκομείο, εικόνα τραγική. Βέβαια, κάποιοι θα επωφελούνταν απ'τον πόνο της εθισμένης, οπότε...
Να πω επίσης ότι τις πρώτες μέρες στο νοσοκομείο αναγκάστηκα να δοκιμάσω για πρώτη φορά διάφορα υποκατάστατα νικοτίνης, γιατί δεν επιτρεπόταν ούτε το άτμισμα. Όποιος θεωρεί ότι όλα αυτά είναι αποτελεσματικά, μάλλον δεν έχει υπάρξει εθισμένος.

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #894 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 17:03 »
Εγώ πάντως από το βίντεο κατάλαβα πάρα πολλά πιο πολύ όμως με στεναχωρεί το γεγονός ότι κάποιοι τοποθετήθηκαν με βάση το προσωπικό τους συμφέρον και προβολή και όχι με γνώμονα το κοινό καλό. Αυτό φάνηκε και από τις φιλοφρονήσεις μεταξύ τους. Μου προκάλεσε μεγάλη έκπληξη ότι η υποστήριξη και το δίκιο προήλθε από εκεί που δεν το περίμενα.

Αποσυνδεδεμένος Lisnya

  • **
  • 151
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #895 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 17:22 »
Είχες καμία αμφιβολία; Γίνεται κάτι από όλο αυτό και από όσα γίνονται τα τελευταία χρόνια γενικότερα για το κοινό καλό;

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #896 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 17:25 »
Όλα στο όνομά του γίνονται αυτό θα τους ξέφευγε; Να μην ενδιαφερθούν οι άνθρωποι για μας χωρίς εμάς;

Αποσυνδεδεμένος VRD96

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #897 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 17:59 »
Ποιο κοινο καλο βρε παιδια... σε αλλο πλανητη ζουμε? Περα απο αυτα που εγραψα πανω για το κερδος του κρατους, υπαρχει και το κερδος των φαρμακοβιομηχανιων. Αυτοκολλητα, τσιχλες, μπιλιες και ουτε εγω ξερω τι αλλο πουλανε στους καπνιστες, τους αποφερουν κερδος. Πιστευετε οτι το Ελληνικο κρατος θα δεχτει να χαμηλωσει τα εσοδα του, να αυξησει τα εξοδα του και να χτυπησει φαρμακοβιομηχανιες και καπνοβιομηχανιες? Δεν προκειται να συμβουν αυτα τα πραγματα ποτε. 
Εμενα προσωπικα δεν με πειραζει που εξισωνουν το ητ με το κτ. Ο αγοραστης θα διαβασει μια ερευνα και θα δοκιμασει απο τον κολλητο του και θα αγορασει... δεν θα ακουσει το κρατος, οπως δεν το ακουει ποτε και πουθενα. Αυτο που θελω εγω ειναι τα ωραια μου τα υγρακια και τα modακια. Ετσι και αλλιως δεν ατμιζω στην μαπα του αλλου για λογους ευγενιας. Οπως και να το κανουμε, να σου ερχεται το ντουμανι στην μαπα δεν ειναι ωραιο, ακομα κι αν μυριζει μηλο. 
Το να ξεκινας μια συνηθεια και μεσα στους 4-5 μηνες να πανε να στην κοψουν ειναι το χειροτερο. Αν το ειχα ευχαριστηθει ρε παιδι μου θα λεγα παει στο διαλο. Αλλα μεσα στην τρελα ειναι δυσκολο...

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #898 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 19:42 »
Το ότι τα έγραψες παραπάνω δεν πάει να πει πως είναι και ολόσωστα.
Δεν θα κουραστώ όμως να τα αντικρούσω. Χαμένο θα πάει το typing. :grapse:

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #899 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 20:29 »
Στην μαπα του αλλου και γενικα σε κλειστους χωρους (τράπεζες-υπηρεσίες-νοσοκομεια-κ.τ.λ)αποφευγω να ατμιζω πλην εστιατορίων-καφενείων-ταβέρνες-μπαρ-κ.τ.λ,μεχρι εκει θα τηρησω (δηλ. εν μερη)τον νομο απαγόρευσης ατμισματος σε δημοσιους χωρους!
Σε όλα τ'αλλα που μας ερχονται  (ελληνική νομοθεσία)θα κανω ότι περναει από το χερι μου να μην συμορφωθω,δηλ. φορος στα υγρα,περιορισμος ml-mg,διασυνοριακες αγορες και ότι άλλο σκαρφιστηκαν τα εχω γραμενα στα παλια μου τα παπούτσια!
Εχω φαει χοντρη τσατιλα,εχω κανει τρεις φιλους-συγγενεις βαριοκαπνιστες σε ατμιστες και ηταν  τωρα δηλ. ειχα ετοιμο-ψημενο να κανω και αλλον έναν κολλητο μολις του ειπα όμως  ότι θα μπει φορος στα υγρα και ότι αν ατμιζει σαν και΄μενα δηλ. 5-6 ml την ημερα  από εκει που μου βγαινει π,χ  σημερα το DIY 5-10 ευρω τον μηνα θα του κοστιζει απο τον φορο και μονο 23 ευρω ,βαλε και το τερμα τα DIY και το αυξημενο κοστος των ετοιμων 10μελον μπουκαλιων "υπολογιζε στο κατοσταρικο τον μηνα" του'πα,"100 ευρω???? 100 ευρω  δεν μου βγαινουν τα τσιγαρα ,ασ'το καλυτερα " μου'πε(100 ευρω με αβαβα-αφορολογητα .κ.τ.λ)!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 20:46 από valsam »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 96 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 112 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20499 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280573 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207837 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173907 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312541 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13738 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124579 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93457 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix