vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

308 επισκέπτες, 8 χρήστες
tibolaso, Jorge, dkostas, pngtszs1976, manoslykos, djfloor, dvelev, Stedorian93

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #45 στις: Μαΐου 10, 2016, 20:14 »
Καλησπέρα παιδια. Είμαι ο μόνος που δεν μπορώ να καταλάβω πως θα επηρεαστούν οι καταστηματάρχες πώλησης προϊόντων ατμίσματος
πέραν των θεμάτων με τα μπουκαλάκια των 10ml και του θέματος προώθησης ;

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #46 στις: Μαΐου 10, 2016, 20:26 »
@Psitgr
Μας χαλαει να ξερουμε οτι τα υγρα, τα μοντακια και οι ατμοποιητες ειναι ελεγμενα και καταλληλα για χρηση? Μας πειραζει να μπαινουμε στο youtube και να βλεπουμε κριτικες για τα προιοντα? Ο aresmares μπορει να το βλεπει απο τη σκοπια του αλλα και η δικη μας σκοπια δεν ειναι ιδια? Μην λεμε μονο να ψοφησει η κατσικα του γειτονα... αν αρπαξει φωτια ο γειτονας θα καουμε κι εμεις. Ας αλλαξουμε λιγο την νοοτροπια μας. Δεν ειμαστε αντιπαλοι οι ατμιστες με τα μαγαζια και τους reviewers. Ολοι μαζι στον πολεμο πρεπει να παμε. Ολοι χαμενοι θα βγουμε λιγο πολυ απο τον νομο περι ΗΤ.
Με καλη διαθεση, χωρις αντιπαραθεσεις ας δουμε ΟΛΟΙ μαζι τι μπορουμε να κανουμε. Εγω προσωπικα κατεθεσα την αποψη μου στο opengov. Δεν αρκει ομως μονο αυτο.

Στάλθηκε από το GT-S7582 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #47 στις: Μαΐου 10, 2016, 20:28 »
Το σχολιο μου στη σελιδα του υπουργειου για το νομο:
"Σχετικα με:

2. δ) "...υπό κανονικές ή ευλόγως προβλέψιμες συνθήκες..."
Ασαφες και εντελως αοριστο. Ποιες ειναι οι κανονικες ή ευλογως προβλεψιμες συνθηκες;;; Οι παραμετροι ειναι πολλες και ειναι σχεδον αδυνατο να προσδιοριστει το ανωτερω με καποια σχετικηακριβεια. Ο οποιοσδηποτε χρηστης ΗΤ το αντιλαμβανεται αυτο. Οι συντακτες προφανως της ΕΟ οχι. Εσεις;

3. α)Το οριο των 10 ml το μπουκαλακι και 2 ml χωρητικοτητα ο ατμοποιητης ειναι χωρις κανενα νοημα. Το μονο που πετυχαινει ειναι να δυσκολευει (και να ακριβαινει) τη διαδικασια αφου ο χρηστης την ποσοτητα που θελει να ατμισει, θα την ατμισει. Επισης επιβαρυνεται το περιβαλλον ασκοπα με πλαστικα μπουκαλακια, συσκευασιες, κτλ.

Ολο το 5.
Ολα αυτα τα απαγορευεται στην προωθηση των ΗΤ δειχνουν οτι τα εξισωνετε με τα ΚΤ. Εδω εχουμε για πρωτη φορα ενα αποτελεσματικο τροπο διακοπης του καπνισματος με τον οποιο σωζωνται κυριολεκτικα ηδη εκατομμυρια ανθρωπινες ζωες παγκοσμιως και απογορευετε την προωθηση του; Δεν αντιλαμβανεστε οτι απαγορευοντας τη προωθησητου ΗΤ ουσιαστικα αποκλειετε τους καπνιστες απο την πληροφορια μιας εναλλακτικης αποτελεσματικης λυσης στο προβλημα τους, ενισχυωντας ετσι στην ουσια το ΚΤ;

7. iv)
"...Το Υπουργείο Υγείας παρακολουθεί τις εξελίξεις της αγοράς σχετικά με τα ηλεκτρονικά τσιγάρα καθώς και τους περιέκτες επαναπλήρωσης, συμπεριλαμβανομένων τυχόν στοιχείων που αποδεικνύουν ότι η χρήση τους από νέους και μη καπνιστές οδηγεί στον εθισμό στη νικοτίνη και τελικά στην παραδοσιακή κατανάλωση καπνού..."

Η θεωρια που λεει οτι το ΗΤ μπορει να λειτουργησει ως πυλη για το ΚΤ βρισκεται μονο στους εγκεφαλους αυτων που την συνελαβαν. Ολες οι μεχρι τωρα ερευνες και τα δεδομενα (αλλα και η κοινη λογικη) δειχνουν ακριβως το αντιθετο. Το ΗΤ αποτελει τον ασφαλεστερο τροπο προσληψης νικοτινης και μακραν πιο ευχαριστο απο το ΚΤ. Δεν υπαρχει πραγματικα κανενας λογος να μεταπηδησει καποιος μη καπνιστης απο το ΗΤ στο ΚΤ.

Ολοκληρωνοντας θα ηθελα να σας επιστησω την προσοχη σε αυτο το πολυ σημαντικο ζητημα για την ανθρωπινη υγεια. Η χωρα μας απο τους πρωταθλητες καταναλωσης τσιγαρων παγκοσμιως, μονο θετικα εχει να παρει αν υποδεχθει θετικα και προωθησει το ΗΤ, οπως το ιδιο εκρινε και η αγλικη κυβερνηση. Τα οφελη στην υγεια, την οικονομια και τη γενικοτερη βελτιωση του επιπεδου ζωης ειναι τεραστια. Διατηρηστε την αντικειμενικοτητα σας, ερευνηστε τη παγκοσμια βιβλιογραφια που υπαρχει και ειναι συντριπτικα υπερ του ΗΤ. Επισης λαβετε υποψη τα πανισχυρα συμφεροντα των καπνοβιομηχανιων και φαρμακοβιομηχανιων που θιγονται γιατι χανουν πελατες με γοργους ρυθμους και αποφασιστε το μερος ποιου θελετε να παρετε. Της υγειας του πολιτη που σας ψηφισε ή των διεθνων λομπι που αποσκοπουν στο κερδος αδιαφορωντας εδω και δεκαετιες για τις ζωες που χανονται;"

Το ανεβαζω και εδω για να παροτρυνω ολους τους συνατμιστες να στειλουν και αυτοι το δικο τους σχολιο. Ξερω οτι πολλοι δεν πιστευουν οτι μπορει να αλλαξει κατι, αλλα ειπαμε, τη μαχη μας θα τη δωσουμε με ολους τους δυνατους τροπους. Να μη τους αφησουμε σε ησυχια. Εμπρος λοιπον πεδιον δοξης λαμπρο, μπορειτε να στειλετε σχολιο μεχρι τις 12 Μαϊου στις 13:59. Μην το αναβαλλετε, μη μεμψιμοιρειτε, αντιδραστε!

Αποσυνδεδεμένος spitha

  • *
  • 41
  • Φύλο: Γυναίκα
    • MyFilms-In
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #48 στις: Μαΐου 10, 2016, 20:41 »
καλησπερα σας
δεν βλεπω σχολια στο open gov
μονο τεσσερις εχουν σχολιασει και απομενει μια μερα ακομα για αντιδρασεις
βρε παιδια εγω ειμαι καινουργια στο ατμισμα, δεν ξερω πως να εκφραστω, εσεις που ειστε παλιοι
και ξερεται πως να τα πειτε, πατε ολοι να γραψετε την γνωμη σας
:wall:

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #49 στις: Μαΐου 10, 2016, 20:45 »
Και εσυ μπορεις να γραψεις κατι απλο και κατανοητο. Δεν ειναι δυσκολο ;) . Το δικο μου σχολιο παντως ακομη περιμενει εγκριση απο το διαχειριστη για να δημοσιευτει, το εγραψα πριν απο λιγο....

Αποσυνδεδεμένος spitha

  • *
  • 41
  • Φύλο: Γυναίκα
    • MyFilms-In
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #50 στις: Μαΐου 10, 2016, 20:50 »
οκ ευχαριστω caros για την ενθαρυνση, θα κατσω να γραψω κατι απλο και ετσι οπως εγω αισθανομαι και θα το στειλω

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #51 στις: Μαΐου 10, 2016, 20:54 »
Τον διαχειριστή που θα μπει όλως τυχαίως μεθαύριο λες..?? :laugh1: :laugh1:

Πέραν της πλάκας τώρα και εγώ έγραψα, αν και δεν πιστεύω πως θα διαβαστούν καν..

Ακαπνε, δεν είπα εγώ πως δεν θέλω ριβγιού ή πως διαφωνώ με αυτό..
Απλά θεωρώ ΗΛΙΘΙΟ , να βγαίνεις να κάνεις ένα βίντεο, για να πεις πως όλος ο νόμος είναι τελειος, εκτός από το κομμάτι που ακουμπάει την δουλειά σου και τα λεφτάκια που βγάζεις..


Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #52 στις: Μαΐου 10, 2016, 20:56 »
3. α)Το οριο των 10 ml το μπουκαλακι και 2 ml χωρητικοτητα ο ατμοποιητης ειναι χωρις κανενα νοημα. Το μονο που πετυχαινει ειναι να δυσκολευει (και να ακριβαινει) τη διαδικασια αφου ο χρηστης την ποσοτητα που θελει να ατμισει, θα την ατμισει. Επισης επιβαρυνεται το περιβαλλον ασκοπα με πλαστικα μπουκαλακια, συσκευασιες, κτλ.
Η λογική είναι να αποφύγεις συμβάν του στυλ "30+ml γυάλινο μπουκαλάκι 20+αρας νικοτίνης πέφτει-σπάει και το υγρό πάει σε κάποιο πόδι αθώου ή το γλύφει ο σκύλος σου"
Ελπίζω να μην έγραψες ΚΤ και ΗΤ στο opengov :))

Λυπάμαι, αλλά σε σχέση με τα πρόσφατα νομοθετήματα το συγκεκριμένο είναι by far το πιο "βελούδινο"

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #53 στις: Μαΐου 10, 2016, 21:03 »
Για κάποιο λόγο εμφανίζονται μόνο 4 σχόλια στη σελίδα. Αν το έκαναν και αυτό, να μένουν δηλαδή μόνο τα 4 τελευταία, τα θερμά μου συγχαρητήρια! Και η σεντονάρα μου εξαφανίστηκε! :angry_orange: :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος skordoman

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Τι δεν καταλαβαίνεις ;
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #54 στις: Μαΐου 10, 2016, 21:05 »
Καλησπέρα την παρέα και εγώ σε κατάσταση έγκρισης από τον διαχειριστή είμαι. Μάλλον έχει παρέλθει η ώρα λειτουργίας του δημοσίου  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #55 στις: Μαΐου 10, 2016, 21:05 »
Πλέον η μόνη λύση  διέξοδος, θα μπορούσε να είναι ο διαχωρισμός μέσα στο ΗΤ κι όχι απο το ΚΤ, αυτό χάθηκε καιρό τώρα.Να διαχωρίζει η ασπάιρ πχ τα προϊόντα της σε greens και blacks :laugh1: :nope:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 10, 2016, 21:13 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #56 στις: Μαΐου 10, 2016, 21:14 »
Τον διαχειριστή που θα μπει όλως τυχαίως μεθαύριο λες..?? :laugh1: :laugh1:

Πέραν της πλάκας τώρα και εγώ έγραψα, αν και δεν πιστεύω πως θα διαβαστούν καν..

Ακαπνε, δεν είπα εγώ πως δεν θέλω ριβγιού ή πως διαφωνώ με αυτό..
Απλά θεωρώ ΗΛΙΘΙΟ , να βγαίνεις να κάνεις ένα βίντεο, για να πεις πως όλος ο νόμος είναι τελειος, εκτός από το κομμάτι που ακουμπάει την δουλειά σου και τα λεφτάκια που βγάζεις..


Βρε ας κανουμε εμεις το χρεος μας να μην μπορει να μας πει κανεις (ουτε η συνειδηση μας) "εσεις τι κανατε οταν βγηκε ο νομος" και απο εκει και περα βλεπουμε. Το μονο που πιστευω οτι θα τους κουνησει λιγο θα ειναι ο ογκος των σχολιων = ψηφοι. Και μεχρι στιγμης ογκος δεν υπαρχει δυστυχως, το μπαλακι ειναι σε εμας και δεν το πεταμε στην αλλη πλευρα. Αυτο τους δινει τη δυνατοτητα να αλωνιζουν αδιακριτως. Αντε λοιπον να ξυπναμε σιγα σιγα και να δηλωνουμε την υπαρξη μας :yes: .


Ελπίζω να μην έγραψες ΚΤ και ΗΤ στο opengov :))
Λυπάμαι, αλλά σε σχέση με τα πρόσφατα νομοθετήματα το συγκεκριμένο είναι by far το πιο "βελούδινο"

Ετσι ακριβως το εγραψα. Δε χρειαζεται και πολυ νιονιο να καταλαβεις τι ειναι τι, ακομη και απο τα συμφραζομενα. Εσυ εστειλες σχολιο;

Πλέον η μόνη λύση είναι ο διαχωρισμός μέσα στο ΗΤ κι όχι απο το ΚΤ, αυτό χάθηκε καιρό τώρα.Να διαχωρίζει η ασπάιρ πχ τα προϊόντα της σε greens και blacks :laugh1: :nope:

Δε χαθηκε τιποτα. Εσυ εστειλες σχολιο ή θεωρεις χαμενο τον αγωνα πριν καν τον ξεκινησεις;

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #57 στις: Μαΐου 10, 2016, 21:17 »
συγχαρητήρια! :)

Αποσυνδεδεμένος spitha

  • *
  • 41
  • Φύλο: Γυναίκα
    • MyFilms-In
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #58 στις: Μαΐου 10, 2016, 21:32 »
μόλις εστειλα κι εγω το μηνυμα μου
εξακολουθει ομως να δειχνει μονο 4 μηνυματα
μαλλον οπως ειπε ο skordoman
έχει παρέλθει η ώρα λειτουργίας του δημοσίου :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #59 στις: Μαΐου 10, 2016, 21:38 »
Το θέμα είναι ότι και τα 4 μηνύματα που δείχνει, είναι τουλάχιστων 3 ώρες μεταγενέστερα του δικού μου!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 23 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8745 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181214 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34263 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537726 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60213 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238402 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 709 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16533 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137234 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085775 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35704 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro