vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

515 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, takoulas, panoskapa, Milarepa, Jorge

Twitter

ΖΩΝΤΑΝΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ με συμμετοχή ΔΡ.ΦΑΡΣΑΛΙΝΟΥ & Δ.ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
από οτι κατάλαβα εχτες που ψηφίστηκε ο νόμος θα έχουμε μέσα σε αυτό και φόρο στα μη νικοτινουχα ,,, ελπίζω  οι πήγες μου να μην είναι σωστές ..  θα δουμε στην εφαρμογη του

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Λογικα θα πληρωνουν φορο όλα τα υγρα,
Φορους θελουν να παρουν όχι μονο από τα νικοτινουχα.
Αλλιως θα περνουμε με φορο ένα με 20 σαρα νικοτινη και τέσσερα υγρα με μηδενικη χωρις φορο και θα καναμε την δουλεια μας.
Εδώ υπαρχει και ένα πρόβλημα με την VG του Φαρμακειου.
Τι θα κανουν?τι θα προτεινουν οι εμποροι?να βαλουν φορο κι εκει με καθαροτητα πανω από 99,5%?
Πετρος

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Δεν ατμίζουν όλοι 4ρα νικοτίνη. Πολύ λίγοι είναι αυτοί που ατμίζουν μόνο τόσο, άσε που οι περισσότεροι εξ αυτών κατέβηκαν στα 4μιτζι λόγω πνευμονικών ατμοποιητών, οπότε θέλουν 10-15 μλ την ημέρα. Ουσιαστικά δηλαδή καταναλώνουν αρκετή 20ρα βάση. 

Το φαρμακείο πουλάει γλυκερίνη για τους διαβητικούς και για καλλυντικά (μη βρώσιμη/μη ατμίσιμη) 
Θράσος 1000 πιθήκων μπορεί να έχουν, αλλά για να φορολογήσεις τη γλυκερίνη των διαβητικών χρειάζεται θράσος 1000 κινγκ κονγκ. Και με τι αιτιολογιτικό; Οτι μπορεί να κάνουν ντου οι ατμιστές στο φαρμακείο και να την πάρουν για τα η.τ. τους;
Σκέφτεστε να ζητάτε γλυκερίνη από το φαρμακείο και να σας ζητάνε να σας τρυπήσουν το δάκτυλο, να σας ελέγξουν το ζάχαρο για να σας τη δώσουν;
Ή να τη δίνουν με κόκκινη συνταγή γιατρού; 

Αλλά ότι μπορούν να φορολογήσουν το ίδιο προιόν αν πάνω γράφει "ατμίστε την" αυτό μπορούμε να το περιμένουμε. Μετά το 1 ευρώ φόρο στο πετρέλαιο θέρμανσης, εδώ θα κολλήσουν;

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Μα καλά,ενα μέρος τουλάχιστον του φόρου, δεν μπορουν να το απορροφήσουν οι επιχειρησεις- μαγαζια , οπως κανουν πολλοι άλλοι επιχειρηματίες άλλων προιόντων?
Μάλιστα με μικρότερο κερδος απο τις επιχειρησεις τους ,συγκριτικα με τα υπερκέρδη  των επιχειρηματιών του η.τ...

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Τι θα πει παλιός και νέος? Αφού το νήμα αφορά τη φορολόγηση του η.τ. και η φορολόγηση αφορά την δημοσιονομική πολιτική, θέλουμε δε θέλουμε θα πολιτικολογήσουμε ως ένα βαθμό. Αλλιώς να διαγράψουμε το νήμα και να ξαμολυθούμε να βρούμε staff να στοκάρουμε και μετά να λέμε στα @@ μας για τους άλλους.
Εμείς καβαντζωθήκαμε για τα επόμενα χρόνια κι είμαστε οι μάγκες που δεν πληρώνουμε φόρους και κοροϊδέψαμε το κράτος.
Ε δε γίνεται δουλειά έτσι. :dontknow:
Επαυξανω Ribot! Με εκφραζδι πληρως η τοποθετηση σου και η προηγουμενη.
Και θα το πω δεν κρατιεμαι!!! 
Ασυδοσια χαρακτηριζει την αγορα ναι γιατι αυτο ειναι το ιδιον οποιασδηποτε αγορας. Καμια επαφη με αυτο που λενε πολλα ποστ για να κοιταξει το κρατος για δημοσια υγεια και τα συναφη.
Το κρατος και το δικο μας και ολα δυστυχως αυτη την στιγμη ανα τον κοσμο δεν ειναι κατι αοριστο. Υπαλληλοι του συστηματος ειναι. Και αυτο εχει ονομα ρε σεις. Καπιταλισμος. Εκμεταλλευση ανθρωπου απο ανθρωπο για ξεζουμισμα. Οσο το κρατος εξυπηρετει τις χ-ψ κοσκο,μοτορ οιλ,νταβιντοφ,παπαστρατος,μαικροσοφτ και εμεις που δουλεουμε σαυτες βγαζουμε τετοιες κυβερνησεις ε.... συγγνωμη. Σφαξε με αγα μου ναγιασω. 

Με εναν( μονο ΕΝΑΝ) επιστημονα στο πλευρο των ατμιστων ,που διαβαζω ποστ και τον εχουμε σαν " μπαμπα" μας ενα πραγμα, δεν γινεται ρε παιδια τιποτα. Χθες ψηφιστηκε φοροκαταιγιδα και ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΕ ΜΥΤΗ!
Σε ενα νημα αυτο χανεται...αλλα ναι για τους μελοντικους καρκινους των παιδιων μας,τους πολεμους,την ανεργια και την εξαθλιωση ...one solution revolution. Να τους παρουμε φαλαγγι λεμε.  Ολοι οσοι εχουν συμφερον να το κανουν.
Τεσπα. Τι θα κανω εγω η ανεργη κι ανασφαλιστη ... ατμιστρια; παντως ΔΕΝ θα παρω "τηλεφωνο κανα γνωστο για να μην περασει ο νομος 24"!!! Μας τα εκανε τουμπανο ρε φιλε! 
Και η νομικη οδος δεν ειναι λυση οσο τα κορακια κυβερναν τον κοσμο. Απειρα δικαστηρια που ξερω δικαιωσαν εργοδοτες που αφησαν απληρωτους χιλιαδες εργαζομενους. Ποιον δικηγορο αληθεια να προσλαβουμε που οι μισοι και παραπανω βγαινουν στην ανεργια για να τα βαλει με ποιον; Τα συμφεροντα ΚΟΛΟΣΣΩΝ; Και η ιατρικη κοινοτητα πλην ΕΝΟΣ εξαιρουμενου απεναντι μας!
Τιποτα. Επανασταση ΤΕΛΟΣ. 
Ειναι μακαβριο ribot αλλα ειναι η αληθεια μας θελουν εξαρτημενους ,να κανουμε παιδια απο τα 16 και να πεθαινουμε στα 40 ισα ισα να ανανεωνεται το εξαρτημα της μηχανης τους.
Σεντοναρα ναι.αλλα κι αυτο δεννφτανει. Ελπιζω να τα πουμε και στους δρομους..

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Η αγορά από Κίνα δεν πρόκειται να πεθάνει, θα παραλαμβάνεις με απλό ταχυδρομείο χωρίς αυτοκόλλητα και άλλα τέτοια και θα γράφει ότι είναι και δώρο αντί για τιμή. Όσοι έχετε αγοράσει κινητό από Κίνα καταλαβαίνετε τι ακριβώς λέω, αυτά για ατμοποιητές και μοντάκια, άλλωστε δεν αγοράζεις κάθε μέρα ατμοποιητή και μοντάκι. Όσο για τα υγρά θα υπάρξουν λύσεις για όλα, ορίστε μια για έτοιμα εδώ, για δείτε τιμούλες και  με όλα τα έγγραφα, πόσο θα πάνε με το φόρο. Εγώ μέχρι τώρα δεν έχω κάνει καμιά αγορά η.τ. από Κίνα, όλες μου τα μοντάκια και τους ατμό τους έχω αγοράσει από ελληνικά καταστήματα, από τώρα μόνο από Κίνα, πάντως δεν θα πάω να πάρω Cubis που να τον λένε Α8 κάτι, και ο νοών νοείτω.

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Μπράβο ρε ati που το βρήκες αυτό;
Υπάρχει νήμα στο φόρουμ;
Άντε για να καταλαβαίνουμε τι αισχροκέρδεια γίνετε στη πλάτη μας στα υγρά.
Sorry για το off topic.


Αποσυνδεδεμένος rezwalker

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
με επικοινωνια μου με μεγαλη
εταιρεια αρωματων ,μου ειπαν οτι ειναι ειδη εγγεκριμενα απο fda
σαφως και πολλες αλλες λογικα ,οποτε ηρεμια
thekal τωρα το πηρες πρεφα :P ,φιλοι μου που με εβαλαν στο ητ
ατμιζαν 6 μηνες και δεν καταλαβαιναν γιατι τους φευγουν τοσα λεφτα

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Σκέφτεστε να ζητάτε γλυκερίνη από το φαρμακείο και να σας ζητάνε να σας τρυπήσουν το δάκτυλο, να σας ελέγξουν το ζάχαρο για να σας τη δώσουν;

Εντάξει είμαστε αρκετοί εδώ μέσα που περνάμε τον έλεγχο, we got you covered και τους υπόλοιπους αν γίνει στραβή  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Κάποιοι από μας έχουν συγγενείς φαρμακοποιούς κάποιοι άλλοι θα έχουν μπάρμπα στην Κορώνη  ;D όλοι θα βολευτούν στο τέλος, εγώ δεν αγχώνομαι θα βρεθούν οι λύσεις άλλοι θα χάσουν τελικά.

@thekal είχα δει τα θέματα, τα  link των οποίων έβαλε  ο nikosallos,  αν και κάνω DIY, αυτές τις μέρες που γίνεται ο ντόρος για εναλλακτική αν κάτι αργότερα στραβώσει παράγγειλα δοκίμασα και μου άρεσαν.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 24, 2016, 02:34 από ati »

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Και εγώ φίλε μου ati diy κάνω με κόστος λιγότερο από 5€ τα 100ml 10mg nic.
Απλά έβλεπα τα οικονομικά υγρά στα ελληνικά ατμομαγαζα να στοιχίζουν περίπου 15€ τα 30μελα, και απορούσα που δε βρισκόταν κανείς να σπάσει τις τιμές. Τελικά έγινε και αυτό, στο χερι μας είναι να τον στηρίξουμε και σύντομα θα αναγκαστούν και οι υπόλοιποι να προσαρμοστούν.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ:
« Απάντηση #177 στις: Μαΐου 24, 2016, 10:47 »
από οτι κατάλαβα εχτες που ψηφίστηκε ο νόμος θα έχουμε μέσα σε αυτό και φόρο στα μη νικοτινουχα ,,, ελπίζω  οι πήγες μου να μην είναι σωστές ..  θα δουμε στην εφαρμογη του
Αν επιτρεπεται που διαβασες για τις μηδενικες?

Αποσυνδεδεμένος Γιαννης1964

  • **
  • 246
  • Φύλο: Άντρας
Και εγώ φίλε μου ati diy κάνω με κόστος λιγότερο από 5€ τα 100ml 10mg nic.
Απλά έβλεπα τα οικονομικά υγρά στα ελληνικά ατμομαγαζα να στοιχίζουν περίπου 15€ τα 30μελα, και απορούσα που δε βρισκόταν κανείς να σπάσει τις τιμές. Τελικά έγινε και αυτό, στο χερι μας είναι να τον στηρίξουμε και σύντομα θα αναγκαστούν και οι υπόλοιποι να προσαρμοστούν.
Και έχει καλά υγρά φίλε, δεν κοροϊδεύουν τον κόσμο!!!

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Ενα μέρος του φόρου γιατί δεν απορροφείται απο απο τις επιχειρήσεις - μαγαζιά?
Γενική είναι η αντίληψη οτι πολλά περθώρια κέρδους.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172321 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276826 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15429 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14053 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9418 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43301 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35898 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559590 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182803 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10789 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364