vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

358 επισκέπτες, 8 χρήστες
TasMan, Tem, mode plagal, dkostas, panoskapa, zamploutos, camber, Ελένη Π

Twitter

Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #60 στις: Μαΐου 18, 2016, 02:27 »
Χάνουμε και κατι ακόμη.. Ολη αυτή η Ιστορια με το κυνηγι ενάντια στο Ατμισμα Αμερική, Ευρώπη και εδώ που το παραχεσαμε μπορει να φερει και κατι καλο.
Δεν είμαι ρομαντικα αισιόδοξος, αλλα θυμάστε άλλοτε να γίνεται τόσος ντορος και τέτοια κινητοποίηση από ατμιστες σε ολον τον κοσμο.. Η Αμερική αρχισε τις μηνήσεις, στην Ευρώπη συνταγογραφούν και επιτρέπουν σε δημόσιους χώρους, περισσότεροι ερευνητές ασχολούνται κλπ...Η ιστορια είναι γεμάτη από παραδείγματα μεγαλα ή μικρά, που το κυνηγι και η αδικία δημιούργησε αντίσταση και επαναστάσεις.. Οι νομοι αλλάζουν γιατι και αυτοι που νομοθετούν ζουν στην ιδια κοινωνία. Χρειάζεται να εχεις  δικιο και να μπορείς να το αποδείξεις, επιχειρήματα και πληθος κοσμου με το μερος σου. Όλα τα έχουμε, αυξανόμενα μερα με την μέρα..Το ατμισμα δεν εχει σχεση με το καπνισμα και αυτό είναι κατι που αργα ή γρηγορα θα αναγκαστεί ο νομος να το αντιμετωπισει.
Αρα δικιο εχει ο Valsam που στοκαρει για δυο χρονακια, θα εχει βρεθει λυση μεχρι τοτε... :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #61 στις: Μαΐου 18, 2016, 02:33 »
Ναι θα είναι νίκη Valsam-o  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #62 στις: Μαΐου 18, 2016, 08:17 »
Λίγο απ' όλα, χωρίς πανικό.
Νικοτινούχες βάσεις για λίγους μήνες πήρα. Χαμηλότερες από αυτές που κάνω, με σκοπό να ελαττώσω σταδιακά. Αν θα βγω στην παρανομία? Θα δούμε, ανάλογα που θα φτάσει το ύψος των αυξήσεων και τι κινδύνους αυτή εμπεριέχει. Σε μηδενική θα φτάσω, στο τσιγάρο ποτέ ξανά :nope:

Αποσυνδεδεμένος ambient

  • **
  • 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #63 στις: Μαΐου 18, 2016, 11:34 »
Έδωσα 3 απαντήσεις τις οποίες και θα εξηγήσω.
3. Θα στοκάρω ότι προλάβω. Ήδη έχω 4 x 100 ml που ωριμάζουν και δεν έχει να κάνει με την απαγόρευση γιατί τα είχα πάρει ήδη.
4. Θα βασιστώ στην μαύρη αγορά, το λαθρεμπόριο, κλπ. Αν δω τα πολύ σκούρα θα κάνω τις αγορές μου από το εξωτερικό. Έτσι κι αλλιώς από έξω έχω αγοράσει τη συντριπτική πλειοψηφία των ατμοποιητών,mod,σύρματα, βαμβάκια κ.α. Το μόνο που δεν έχω αγοράσει απ έξω είναι υγρά, βάσεις και αρώματα. Ψωνίζω έτσι κι αλλιώς απ έξω τα τελευταία 10 χρόνια.
6. Άλλο (γράψτε δυο λόγια). Σκέφτομαι ακόμη και την περίπτωση να πάρω VG - PG από το φαρμακείο και να προσθέσω νικοτίνη. Τώρα είμαι σχετικά χαμηλά , μιας και ατμίζω στο 0,6% , και ο σκοπός είναι να φτάσω στο ΦΛΩΡΕΞ (0%).
Με την μέση κατανάλωσή μου στα 4 - 5 ml δεν φαντάζομαι να υπάρχει τόσο έντονο πρόβλημα. Στο τσιγάρο δεν ξαναγυρνάω μιας και το απέφυγα επιτυχώς τους τελευταίους 6 μήνες. Ελπίζω και εύχομαι αυτό το κράτος που τα έχει κάνει μπάχαλο παντού να ξανασκεφτεί και να τροποποιήσει το νόμο έτσι ώστε να βοηθήσει και άλλους να σταματήσουν το κάπνισμα μέσω του ατμίσματος και να μην λειτουργεί σαν εκπρόσωπος των καπνοβιομηχανιών. :yes:

Αποσυνδεδεμένος barba_bill

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #64 στις: Μαΐου 18, 2016, 11:49 »
Ακριβώς οτι και ο αποπάνω (μεσ το μυαλό μου είναι)...

Αποσυνδεδεμένος Fiestaris

  • **
  • 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #65 στις: Μαΐου 18, 2016, 12:36 »
Νομίζω ότι στο πρώτο ποστ θα έπρεπε να αναφερθούν συνοπτικά τα χαρακτηριστικά των νέων νόμων διότι το αντίστοιχο νήμα είναι άπειρο οπότε θα βοηθούσε.

Αν η νέα νομοθεσία έχει να κάνει με τις τιμές και μόνο, τότε θα στοκάρω ό,τι μπορώ και στη συνέχεια (όταν τελειώσει το στοκ) θα συμβιβαστώ με τις νέες τιμές αν δε βρω εναλλακτική αγορά προιόντων βάσεων. Νομίζω κάτι τέτοιο κάνει και ο κόσμος που καπνίζει σήμερα. Όσο και να ακριβύνει, αυτός που καπνίζει, θα το αγοράσει και ακριβά. Ε και γω που ατμίζω, θα το αγοράσω και ακριβότερα αν χρειαστεί αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

Ναι, είναι κοντόφθαλμό να στοκάρει κανείς αλλά αυτό δε σημαίνει ότι εμποδίζεται η πορεία προς αλλαγή νόμων και καις τον υπόλοιπο κόσμο ούτε και ότι αποδέχεσαι μέσα σου τη νομοθεσία. Απλώς κάνεις εξοικονόμηση κάποιων χρημάτων στο μεταξύ στους δύσκολους καιρούς που είμαστε.

Το άτμισμα δε θα ήθελα με τίποτα να το σταματήσω και αυτό κατ'επιλογήν διότι πλην της ανάγκης που καλύπτει, μου αρέσει.

Αυτό που θα με ενοχλούσε περισσότερο θα ήταν η απαγόρευση πώλησης βάσεων μεγάλης περιεκτικότητας σε νικοτίνη, όπου εκεί φυσικά και αν βρω εναλλακτική πώληση τέτοιων βάσεων από αλλού, θα αγοράσω από το αλλού. Διότι δε μπορεί ο νόμος να θεωρεί ότι πωλούνται τσιγάρα με υψηλή περιεκτικότητα νικοτίνης αλλά όχι βάσεις. Κάτι δε μου κολλάει...

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #66 στις: Μαΐου 18, 2016, 12:49 »
Σε κάποια θα προσαρμοστώ. Δεν είναι ρεαλιστικό να πω πως δεν θα ξαναγοράσω τίποτα από την "νέα" αγορά που θα διαμορφωθεί -δεν θα μπορέσω να το αποφύγω.
Αν χρειαστεί θα στραφώ και σε υπόγειους τρόπους αγορών. Δεν έχω ενδοιασμό.
Δεν μου αρέσει να στοκάρω γενικότερα. Σε κάποιο βαθμό δεν θα το αποφύγω.
Άλλο: θα κάνω ότι μπορώ να βοηθήσω στην υπεράσπιση του ατμίσματος και στην προσπάθεια να παραμείνει θελκτικό και προσιτό για όσους θέλουν να ατμίσουν.

Αποσυνδεδεμένος lakis3

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • The Only One ALIVE !!!
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #67 στις: Μαΐου 18, 2016, 13:04 »
Στα 2 και πλέον χρόνια που ατμίζω (τους τελευταίους 3 μήνες με ΦΛΩΡΕΞ) δεν μπορώ να διανοηθώ πλέον να γυρίσω πίσω στον πνευμονοφάγο!
Στην χώρα την οποία αγαπώ (μονόπλευρα όπως φαίνεται) οι "κυριοι" νομοθέτες θεώρησαν να απαγορεύσουν κάτι το οποίο πραγματικά "σώζει" ζωές με αφήνει άναυδο. Με κλωτσά στον τοίχο αυτή η απόφαση και μου λέει τελεσίδικα "φιλαράκι τέρμα τα δίφραγκα σε θέλω στο χώμα και σύντομα".
Ε όχι λοιπόν.
Θα σε κλέψω, θα φοροδιαφύγω, θα αγοράζω από Κίνα και λοιπές ασιατικές και μη Ευρωπαϊκές χώρες όλο τον ατμιστικό και μη εξοπλισμό μου και θα το κάνω αυτό ατμίζοντας εισαγόμενο Castle Long Grand Reserve στον αγαπημένο μου Kayfun V4 με το τανκ των 4,5ml.
Και κάπου εκεί θα με παρακολουθούν όλοι αυτοί, που χρόνια τους ψήφιζα δοκιμάζοντας και εγώ λύσεις, προσπαθώντας να με δελεάσουν με ψέματα για να τους χαρίσω την πολυπόθητη καρέκλα.
Θα έρθει όμως και η στιγμή που όλοι μαζί θα τους κάνουμε δώρο από μια καρέκλα στην οποία θα έχουμε συνδέσει όλα τα απαγορευμένα μας μοντάκια και θα είμαστε έτοιμοι να πατήσουμε το FIRE για μια ακόμα φορά. Αλλά αυτή τη φορά με αυτούς επάνω τυλιγμένους με Ni200 και σε POWER MODE.
Αϊ σιχτίρ :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος tibolaso

  • **
  • 482
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #68 στις: Μαΐου 18, 2016, 13:18 »
Ψήφισα πως θα βασιστώ στο λαθρεμπόριο και πως θα προσαρμοστώ στην νέα νομοθεσία.

Τσιγάρο ξανά ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!

Θα δω πως θα διαμορφωθούν οι καταστάσεις μετά την εφαρμογή του νόμου και ανάλογα θα πράξω. Διασφαλίζεται, ας πούμε, η ποιότητα αλλά το κόστος ανεβαίνει. Θα είναι απαγορευτικό; Δεν το πιστεύω αλλά θα δείξει.
Υποθέτω πως οι παραγγελίες από τρίτες χώρες θα είναι σχετικά συχνές.

Έχω και μια μικρή καβάντζα αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο.

Αποσυνδεδεμένος joker7

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #69 στις: Μαΐου 18, 2016, 13:33 »
Τραγικο να φορολογουν κατι που μπορει να σωσει ζωες.Και με ΟΛΑ αυτα που κανουν (γενικοτερα,οχι μονο στο ΗΤ) σε σπρωχνουν στην παρανομια. :idiot1: :idiot1: :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος Zizik

  • **
  • 143
  • Φύλο: Άντρας
  • Smurfer
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #70 στις: Μαΐου 18, 2016, 13:46 »
Θα στοκάρω τρεις-τέσσερις λίτρες έτοιμα, μετά θα προσαρμοστώ στη νέα νομοθεσία και συγχρόνως θα βασιστώ στην μαύρη αγορά, το λαθρεμπόριο, κλπ, μετά θα κόψω και το άτμισμα, και πιό μετά άλλο (γράψτε δυο λόγια). :tongue_smilie:
Το κάπνισμα πάντως δεν το ξαναρχίζω.-

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #71 στις: Μαΐου 18, 2016, 14:00 »
 :lotpot: :lotpot: :lotpot:  :respect:   :respect:   :respect:

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #72 στις: Μαΐου 18, 2016, 14:01 »
Συγνώμη Κύριοι αλλά χέστηκα βασικά!


Στο 5 θα είμαι έτσι κ αλλιώς,  αλλά αυτό παντρεύεται αυτοματως με το κάτι "άλλο" του 6, επειδή θα είναι  όντως μια άλλη κατάσταση.

Νόμοι και τιμωρίες και κουραφέξαλα και ελέγχοι.
Όσο με σταμάτησε ο αντικαπνικός να καπνίζω, αλλά τόσο αυτός θα αλλάξει τον τρόπο που ατμίζω.

Θα συνεχίσω να βοηθάω κόσμο με τον τρόπο μου όσο μπορώ,

θα στάζω με  φειδώ στα αρ-του-ντι-του μου.
Δν χάθηκε ο κόσμος με τα δεκάμελα.
Δεν χάθηκε ο κόσμος αν δεν μπορώ να ντουμανιάσω το πούλμαν σαν να πήρε φωτιά, γιατί δεν μπαίνω σε πούλμαν.
Νευριάζω που βλέπω λίκουα στα φαρμακεία και στα περίπτερα.
Βλέπω και την καλή μεριά εννοείται των πραγμάτων.

Στην εποχή του διαδυκτίου και της πληροφόρησης, η δεύτερη δεν μπορεί να σταματήσει.


Και γενικά δεν βλέπω να αλλάζει ΤΙΠΟΤΑ τουλάχιστον τους προσεχείς μήνες. Απο χειμώνα είδωμεν.

6 δαγκωτό ήμουν από πριν διαβάσω τις ωραίες απαντήσεις που δώθηκαν.


ΘΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΩ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΛΟΙΠΟΝ. 5-6 ΜΑΖΙ
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 19, 2016, 03:42 από savo »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #73 στις: Μαΐου 18, 2016, 14:07 »
Εκτός από κούφιες γενικολογίες από ανθρώπους που αποδεδειγμένα δεν γνωρίζουν τα βασικά για το αντικείμενο δεν έχουμε καμία ένδειξη πως εξασφαλίζεται η ποιότητα σε τίποτα.
Ποιότητα είναι υγρά χωρίς ύποπτες ουσίες, όχι βαλμένα σε μικρά μπουκαλάκια για να "προστατέψουμε τα παιδιά".
Ποιότητα είναι ατμοποιητές με ασφαλή υλικά κατασκευής, όχι μικροσκοπικοί με το ζόρι και με ασαφή κριτήρια για "πλήρη" έλλειψη διαρροών (που μόνο φυσίγγια από άθλια cigalikes μεγάλων καπνοβιομηχανιών μοιάζει να μπορούν να έχουν).
Η απαγόρευση διαφήμισης δεν διασφαλίζει ποιότητα: ενισχύει το τσιγάρο.
Η διαβλεπόμενη πιθανότητα απογόρευσης του ΗΤ όπου απαγορεύεται το τσιγάρο δεν διασφαλίζει ποιότητα: ενισχύει το τσιγάρο.
Η απαγόρευση διακρατικού εμπορίου δεν διασφαλίζει ποιότητα: ενισχύει το τσιγάρο και καταπνίγει τα βασικά οφέλη που έχουν απομείνει στο εξαθλιωμένο παγκόσμιο οικονομικό σύστημα.
Το να πεταχτούν λεφτά για φορείς που θα ελέγχουν (και καλά...) αν το άτμισμα οδηγεί στο κάπνισμα  δεν διασφαλίζει ποιότητα: είναι άχρηστη και δαπανηρή ηλιθιότητα.

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #74 στις: Μαΐου 18, 2016, 14:21 »
Πέστα BigSur.
Όλα είναι θεμα δυναμικής και συσχετισμών.
Πίσω από την big tobacco industry, βρίσκεται η ακόμα πιο big φαρμακοβομηχανία. Φαντάζομαι ότι Νovartis ,Βayer και δεν ξέρω εγώ πια άλλη είναι τακίμια με την φίλιπ και πάει λέγοντας.
Έκοψα το ριμάδι, και ταυτόχρονα σταμάτησα και ένα κάρο κουμπιά για διαφρες παθήσεις.
Η κατάσταση είναι ιεραρχική . ΜΗΝ ΧΑΣΟΥΜΕ Κ ΑΛΛΟΥΣ ΙΣΟΒΙΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ.
Χτυπήσανε και πατήσανε πάνω στην αδυναμία μας για την νικοτίνη από εποχή που είμασταν στην μήτρα ακόμη!!
Ε θα την πετάξουμε κ αυτή και θα βγω γυμνος στους δρομους να φωνάζω για την ελευθερία μου.
Α στα διάλα όλοι τους που θέλουν και το καλό μας.
Ότι μπορούμε θα κάνουμε με τις όποιες δυνάμεις έχουμε.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 62967 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3683 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 974 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172541 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277615 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15473 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14116 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43583 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 451 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36268 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem