vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

497 επισκέπτες, 8 χρήστες
petr@n, Tazz, dkostas, vasim, camber, grag, ipomonias, danys620

Twitter

Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #45 στις: Μαΐου 17, 2016, 23:32 »
ψήφισα άλλο γιατί η αντίδραση μου σε όλο αυτό που δεν ξέρουμε ακόμα την έκταση του ( τουλάχιστον εγώ και μάλλον και το θολωμένο μυαλό του “νομοθέτη")  είναι συνδυασμός από αυτά που αναφέρονται προς ψήφιση.

Με έχει καλύψει ο Ribot και ο e-spay στο ηθικό κομμάτι, όχι μόνο δεν αισθάνομαι ενδοιασμό αλλά αισθάνομαι  και υποχρέωση απέναντι σε ένα τέτοιο ληστρικό κράτος να προστατέψω τον εαυτό μου.
κάποια στιγμή πιστεύω τα πράγματα θα ισορροπήσουν, σε ευρωπαϊκό  άλλα κι σε παγκόσμιο επίπεδο, και αναγκαστικά θα ακολουθήσουμε, σε ένα προϊόν με τέτοια διάδοση πλέον,η αγορά θα βρει το δρόμο της και θα εξομαλυνθεί.

Για το δύσκολο μεσοδιάστημα έχω κάνει ότι δεν φανταζόμουνα ότι θα κάνω ποτέ σαν ατμιστής.
ατμοποιητες,  βάση σε ψυγείο έκτος σπιτιού σε χώρο που κλειδώνει (δεν φταίνε οι υπόλοιποι σε τίποτα για την εξάρτηση μου) και όλα αυτά τα καραγκιοζιλίκια.
όλα αυτά γιατί δεν μπορώ να με φανταστώ, ακόμα τουλάχιστον, να μην με καλύπτει το  ητ .
δεν μπορώ να υποβαθμίσω το άτμισμα μου μέχρι να βρεθούνε οι δρόμοι, νόμιμοι - παράνομοι οποίοι και να είναι θα τους ακολουθήσω.

Ελπίζω νόμιμοι για να μπορούν να μπουν και νέοι ατμιστές στο χώρο, αν και αυτοί που θα έρθουν θα αντιμετωπίσουν μια άλλη  πραγματικότητα και θα μάθουν να πορεύονται με αυτή.

 Ανάμικτα συναισθήματα τον τελευταίο καιρό και ανάλογες και οι αντιδράσεις, σπασμωδικές ίσως κάποιες από αυτές, οδηγούμενες από ανασφάλεια ? ίσως.
Έχω κόψει και τις συνεδρίες, έδωσα  όλα μου τα λεφτά για βάση.

   

Αποσυνδεδεμένος spitha

  • *
  • 41
  • Φύλο: Γυναίκα
    • MyFilms-In
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #46 στις: Μαΐου 17, 2016, 23:33 »
η απαντηση της zelatini με καλυπτει
ψηφιζω αλλο
διοτι θα προσπαθησω για την αλλαγη του νομου και το καλυτερο αυτου του τοπου
με οποιο τροπο μπορω

Αποσυνδεδεμένος herco

Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #47 στις: Μαΐου 17, 2016, 23:41 »
Δεν προκειται να γινω τωρα στα "γεραματα", παρανομος ή αηθης, ουτε να προδωσω αυτα που αποφασισα να ακολουθησω απο παιδι. Θα συμπορευτω με τους νομους του κρατους οσο αδικοι και λανθασμενοι και αν ειναι. Μια ζωη πληρωνα και πληρωνω δεν θα κερδισω τιποτα αν το αλλαξω αυτο ακομα και τωρα μετα απο 6 χρονια στην ανεργια με τα χαρτζηλικια.

Επισης, τωρα και περισσοτερο απο ποτε πρεπει να στηριχτει η εγχωρια αγορα (υγρων και hardware). Η λογικη του βλεπω κατι και πρεπει οπωσδηποτε να το αγορασω κοψοχρονια απο καποιο μικρο ή μεγαλο κινεζομαγαζο δεν φερνει καλα αποτελεσματα στο εγχωριο εμπορικο ισοζυγιο ουτε στην (διαλυμενη) οικονομια μας.Οι σωστοι εγχωριοι εμποροι και κατασκευαστες πρεπει να στηριχτουν και ειναι στο χερι μας.

Αποσυνδεδεμένος t@sos

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #48 στις: Μαΐου 17, 2016, 23:44 »
εγω θα στοκαρω οσο γινεται σε λογικα πλαισια πχ εχω εκτος απο τα ετοιμα υγρα μου και δυο βασεις vape or diy(2λιτρα) και αρωματακια και αναλογα μπορει να τσιμπησω και τιποτα εξτρα βασεις και μετα βλεπουμε αναλογα προς τα που το εχουν παει το θεμα.μεγαλες ελπιδες δεν τρεφω γιατι οπως εχω γραψει και αλλου απο τη στιγμη που ειναι το χρημα στη μεση δεν νομιζω να καταφερουμε και πολλα θα πολεμησουμε και οπου μας βγαλει,το μονο σιγουρο για τον εαυτο μου ειναι οτι δεν γυριζω στο τσιγαρο με την καμια

Αποσυνδεδεμένος rodokanator

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #49 στις: Μαΐου 17, 2016, 23:45 »
Τον τελευταιο καιρο καταφερα να ριξω τη νικοτινη μου στο 0 οποτε και απο φαρμακειο θα εξυπηρετουμαι για βασεις.
Αρωματα απο εξω και ατμοποιητες και μοντακια φτιαχνω δικα μου.
Οποτε οι ασκουντες την εξουσια μπορουν να ανεβουν στην Παρνηθα και να παρουν φορα...

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #50 στις: Μαΐου 17, 2016, 23:49 »
Εγώ πήρα μισο λίτρο 100άρα με σκοπό να βγάλω 2-3 χρόνια. Σιγά μην βγάλω χρόνο από την στιγμη που θα/αν εφαρμοστούν τα "μέτρα".  Όλο και κάποιον φίλο θα χρειαστεί να βολέψω :)) Στόχος μου είναι η μηδενική σε 2 χρόνια.
 
Ψήφισα "θα ξαναρχίσω το τσιγάρο" γιατί 2-3-5 τσιγάρα την βδομάδα σε κάνουν καπνιστή και έχω σκοπό κάποια στιγμή να καταφέρω να καπνίζω ή να ατμίζω έτσι: 2-3 max 5 φορές την βδομάδα.


Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #51 στις: Μαΐου 18, 2016, 00:36 »
Επέλεξα την απάντηση «θα βασιστώ σε άλλες οδούς για τα αναγκαία», υπό την προϋπόθεση ότι τα μέτρα είναι όντως ανυπόφορα. Ελπίζω ότι θα βρεθεί η χρυσή τομή, τουλάχιστον στις βάσεις, γιατί πραγματικά δεν έχω ούτε την όρεξη, αλλά ούτε και τον χρόνο για να στοκάρω σε βάσεις κτλ. 

Επίσης πιστεύω ότι, τα μέτρα όσο σκληρά και αν φαίνονται, δεν θα εφαρμοστούν, τουλάχιστον όχι στο ακέραιο. Στο χειρότερο σενάριο που εφαρμοστούν κατά γράμμα, στην τελική θα κόψω τα πάντα και τέλος. Το μόνο που με προβληματίζει είναι η μητέρα μου, η οποία κάπνιζε επί 30 χρόνια και το τελευταίο εξάμηνο το γύρισε στο άτμισμα...  :-\

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #52 στις: Μαΐου 18, 2016, 00:52 »
Κι εγώ ψήφισα άλλο....όχι για κάνα συγκεκριμένο λόγο.... απλά γενικά είμαι στο άλλο.... :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος χολερας

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #53 στις: Μαΐου 18, 2016, 01:18 »
θα ήθελα να μπορούσα να απαντήσω ότι θα καταφύγω στο άλλο μου σπίτι στην ελβετια αλλά δεν έχω.
είμαι λοιπόν αναγκασμένος να υπομείνω μαζί με αρκετούς αηδιασμένους συμπατριώτες μου μια παράλογη πραγματικοτητα που λέγετε Ελλάδα.
στο τσιγάρο σίγουρα δεν θα γυρίσω όχι για την υγεία μου αλλά μόνο για να μην πάρουν ούτε ένα φράγκο για φόρους.
στο λαθρεμπόριο επίσης όχι γιατι και αυτό συντηρη τα κρατικά ταμεία.
η λύση πού έχω για την δεδομένη στιγμή είναι vg και pg από φαρμακείο που είναι και πιο καθαρό και γευστικό (υλικό)
καβατζάρισμα μιας μεγάλης ποσότητας νικοτινούχας βάσης.
τα συμπυκνωμένα αρωματικά δεν έχω καταλάβει αν θα επηρεαστούν με κάποιον τρόπο οπότε Ιδομεν.
και φυσικά προσπάθεια ευρεσεις λύσεις που να μην εμπλεκεται ο κρατικός εισρακτικος μηχανισμός αναλόγως της πόρτες που θα μου κλείνουν κάθε φορά.(οι κυβερνώντες) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #54 στις: Μαΐου 18, 2016, 01:19 »
Έγιναν αλλαγές στην ψηφοφορία.
  • Μπορείτε να επιλέξετε έως και 3 επιλογές.
  • Μπορείτε να αλλάξετε την ψήφο σας.
  • Η δυνατότητα να μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα χωρίς να ψηφίσετε ήταν ενεργοποιημένη ήδη.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #55 στις: Μαΐου 18, 2016, 01:28 »
το κουκι το ριξα στο παρανομο...
τι να κανω? παντα με εξιταρει το παρανομο... απο μπαρμπουτι, μεχρι βασεις... :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #56 στις: Μαΐου 18, 2016, 01:36 »
Αυτή τη στιγμή βλέπω 3 ψήφους(1,6%) στο "θα ξαναρχίσω το κάπνισμα".
Είναι πολύ λυπηρό, ακόμη κι αν ήταν μία ψήφος.
Γιατί ρε παιδιά, γιατί?
Αν είναι επειδή αυτό γουστάρετε τελικά, πάω πάσο, αλλά αν είναι επειδή κάποιοι ανεγκέφαλοι τεχνοκράτες των Βρυξελλών και οι ντόπιοι οσφυκάμπτες και γιαλαντζί αριστεροί -μη χέσω- όψιμοι εξουσιολάγνοι, βρήκαν τρόπο να μας πάρουν και τα ψιλά που μας έχουν απομείνει, είναι το απόλυτο κρίμα. :(

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #57 στις: Μαΐου 18, 2016, 01:50 »
επισεις καλο ειναι να ψαχνουμε και για κανα οικονομικο μηχανουργειο...

ενας ατμοποιητης που να χωραει ολοκληρο το 30μελο ειναι οτι πρεπει για να δειξω το σεβασμο που τρεφω στην εε

Αποσυνδεδεμένος rezwalker

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #58 στις: Μαΐου 18, 2016, 01:58 »
νομιζω οτι για να γινεις νομοταγης πολιτης
πρεπει να υφιστατε πρωτα απο ολα μια αγορα
 επειδη κατι τετοιο δεν υπαρχει ,οπως ολα εδω ειναι ενα αχανες
πανηγυρι ,θα βρω αλλους τροπους

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #59 στις: Μαΐου 18, 2016, 02:01 »
Sorry, να ρωτησω... η εν λογο ψηφοφορια ειναι να υποθεσω μονο 'προς εκτονωση' του group μας προς τα νεα μετρα που ερχονται;

Η προκειται να βγαλει σε κατι αλλο;

Διοτι διαβαζω καποιες πολιτικες κορωνες σε μηνυματα & εχω την αισθηση οτι αν πεσουμε σε αυτη τη λουμπα θα χασουμε γενικοτερα την ολη αισθηση που μας δινει το forum O0

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1454 171615 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:15
από Olga68
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275582 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15259 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13965 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9295 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42818 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35068 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557821 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182121 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9232 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364