vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

508 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, tony1976, camber, antiklitos140, petr@n, Sergios

Twitter

Corolla RTA By SXK

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Corolla RTA By SXK
« στις: Απριλίου 09, 2016, 01:51 »
Η κινέζικη εταιρία SXK, που έγινε κυρίως γνωστή για την κατασκευή κλώνων, προχωρά στην κατασκευή ενός επισκευάσιμου ατμοποιητή (τανκ) δικής της έμπνευσης, στα χνάρια του Nectar RTA και άλλων παρόμοιας φιλοσοφίας ατμοποιητών. Ας ξεκινήσουμε να τα βλέπουμε βήμα- βήμα...

Χαρακτηριστικά:
Διάμετρος: 22 mm
Ύψος (μαζί με το ντριπ τιπ): 45,3 mm
Ύψος ντριπ τιπ: 11 mm
Διάμετρος ντριπ τιπ: 6 mm
Σπείρωμα: 510
Υλικό κατασκευής: 316 SS
Υλικό τανκ: Πολυκαρβονικό
Υλικό τοπ καπ και επένδυση ντριπ τιπ: Ακρυλικό
Υλικό κεντρικού πόλου: Brass
Χωρητικότητα: 2,5 ml
Ρυθμιζόμενος κεντρικός πόλος: Όχι
Διαθέσιμα χρώματα: Διάφορα (Το παρών της παρουσίασης χαρακτηρίζεται ως ιριδίζον μπλε)
Τιμή: 29 ευρώ
Site: https://www.facebook.com/shenxingkang/timeline
Διάθεση στην Ελλάδα: www.vape-spot.gr, www.xsmokers.gr

Συσκευασία
Ο ατμοποιητής έρχεται σε μεταλλική συσκευασία που σφραγίζει κουμπωτά. Πρέπει να είναι ίδια η παρόμοια με αυτή που χρησιμοποιεί η Wotofo στους ατμοποιητές της. Ανοίγοντας βλέπουμε τον ατμοποιητή να βρίσκεται ενσωματωμένος σε αφρώδες υλικό και δίπλα του ακριβώς ένα κλειδάκι άλεν το οποίο χρησιμεύει στην τοποθέτηση της αντίστασης. Αφαιρώντας τα παραπάνω, στο κάτω μέρος υπάρχει ένα πλαστικό σακουλάκι που περιέχει ένα πλήρες σετ από τα spares του ατμοποιητή (o-rings και βιδάκια).

Παρατηρώντας τον ατμοποιητή από κοντά
Όπως γίνεται διακριτό από την φωτό, ο ατμοποιητής αποτελείται από 5 κομμάτια τα οποία κουμπώνουν αρμονικά μεταξύ τους χωρίς να αντιμετωπίσει κανείς το οποιοδήποτε πρόβλημα. Πρόκειται για έναν ατμοποιητή τύπου genesis ο οποίος όμως δουλεύει απροβλημάτιστα και με βαμβάκι. Και το στοιχείο που τον διαφοροποιεί και του χαρίζει για ξεχωριστή όψη, είναι η χρωματιστή πινελιά που έχει προστεθεί στο τοπ καπ και το ντριπ τιπ.

Deck
Πάνω στο ντεκ υπάρχουν: α) Οι υποδοχές μαζί τις βίδες δέσμευσης του σύρματος β) Δύο τρύπες τοποθέτησης του υλικού τροφοδοσίας αρκετά ευμεγέθεις γ) Δύο τρύπες εισαγωγής αέρα κάτω από το σημείο από το οποίο τοποθετείται η αντίσταση δ) μία οπή αναπλήρωσης υγρού ε) μία οπή για την έξοδο του αέρα καθώς αναπληρώνουμε με υγρό.

Βάση
Στη βάση αναγράφεται μοναδικός σειριακός αριθμός, το όνομα του ατμοποιητή (στα αγγλικά και τα ιαπωνικά) καθώς επίσης και το λογότυπο της εταιρίας.

Ροή/ Ρύθμιση της ροής του αέρα
Περιμετρικά του ντεκ υπάρχουν 2 τρύπες εισαγωγής αέρα, διαμέτρου 2 mm, τοποθετημένες αντιδιαμετρικά η μία από την άλλη. Οι τρύπες αυτες καταλήγουν πάνω στο ντεκ, στο χώρο κάτω από το σημείο που τοποθετείται η αντίσταση. Παρομοίως, επάνω στο τοπ καπ υπάρχουν 3 τρύπες ίδιας διαμέτρου, 2 από τη μία και 1 από την άλλη μεριά. Έτσι περιστρέφοντας το τοπ καπ μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει και τις δύο τρύπες εισαγωγής αέρα (4 mm συνολικά), τη μία τρύπα εισαγωγής αέρα (2 mm συνολικά) ή τέλος να ένα κομμάτι της μίας τρύπας (<2 mm συνολικά). Η τζούρα του με τη μία τρύπα ανοιχτή είναι παρόμοια με αυτή ενός Kayfun (τσιγαρίσια) ενώ στις 2 τρύπες επιτρέπει στον ατμιστή να πάρει ελαφρώς πνευμονική τζούρα. Φυσικά, όπως αναφέρθηκε παραπάνω, υπάρχει η δυνατότητα να σφίξει ακόμη παραπάνω η τζούρα του αναλόγως των απαιτήσεων. Γενικά πάντως το σύστημα ρύθμισης της εισαγωγής του αέρα είναι πολύ εύχρηστο και καλύπτει μεγάλο ποσοστό ατμιστών κατά την άποψή μου.

Σετάρισμα
Το στήσιμο του ατμοποιητή, όπως γίνεται φανερό και από την παρατήρηση του ντεκ, δεν είναι απαιτητικό. Οι αλλενόβιδες που χρησιμοποιούνται δεσμεύουν με ευκολία ακόμη και χοντρά σύρματα οπότε η τοποθέτηση του κόιλ μοιάζει παιχνίδι. Ο χώρος επίσης που τοποθετείται η αντίσταση είναι αρκετά μεγάλος ώστε να χωράει μέχρι και 4 mm διαμέτρου κόιλ. Λίγο περισσότερη προσοχή απαιτείται στην τοποθέτηση του απορροφητικού υλικού (βαμβάκι) ώστε να μην φράζουν τελείως οι τρύπες τροφοδοσίας υγρού αλλά να υπάρχει πάντα ένα κάποιο κενό. Σημαντικό είναι επίσης να αναφερθεί και ότι δεν παρατήρησα κανένα σκαμπανέβασμα στην τιμή της αντίστασης ούτε στις δοκιμές που έκανα με σύρμα Kanthal αλλά ούτε και σε αυτές με κράμματα νικελίου και λειτουργία σε έλεγχο θερμοκρασίας (που πιστεύω ότι αποδίδει και καλύτερα).
Επί του παρόντος, ο ατμοποιητής είναι στημένος με Kanthal A1 0.28 mm, 6 σπείρες, 2.5 mm διάμετρο στα 1,43 ohm και 12 watt με τη μία τρύπα εισαγωγής αέρα ανοικτή για τσιγαρίσια τζούρα. Παραθέτω επίσης μία φωτογραφία σχετικά με το συνολικό μήκος του βαμβακιού (Cotton Bacon V2) που χρησιμοποίησα στο στήσιμο, έτσι ώστε το βαμβάκι ίσα ίσα να ακουμπάει το πάτο του ντεκ. Έτσι φάνηκε σε εμένα να δουλεύει καλύτερα από άποψη τροφοδοσίας.

Αναπλήρωση υγρού
Ο κατασκευαστής έχει τοποθετήσει την μικρή τρύπα που ανέφερα στην αρχή για την αναπλήρωση του υγρού. Παρόλλα ταύτα όμως δεν είναι καθόλου εύκολο να γεμίσει κανείς από εκεί λόγω της πολύ μικρής διαμέτρου και για αυτόν τον λόγο προτίμησα να χρησιμοποιήσω ένα από τα δύο κεντρικά κανάλια τροφοδοσίας (Αυτά στα οποία τοποθετείται το υλικό τροφοδοσίας), όπου και γέμισα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Ατμιστική εμπειρία- Γενικότερα σχόλια
Αρχικά, αυτό που ξεχώρισα και με κέντρισε ώστε να τον αγοράσω είναι η εξωτερική του εμφάνιση, μιας και είναι πολύ όμορφος. Ο ατμοποιητής αποδείχθηκε τελικά καλύτερος από το αναμενόμενο για εμένα. Η ποιότητα κατασκευής του είναι πάνω του μετρίου και η γεύση του ανταγωνίζεται ακόμη και ατμοποιητές πολύ μεγαλύτερης αξίας. Η τροφοδοσία του είναι πολύ καλή και ακόμη και σε απανωτές τζούρες δεν στεγνώνει εύκολα το βαμβάκι. Εξαιρετική επίσης είναι η παραγωγή ατμού ανάλογη φυσικά και της ρύθμισης του αέρα. Όσον αφορά τις διαρροές, κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα με άλλους ατμοποιητές της κατηγορίας του. Δηλαδή αν μείνει αναποδογυρισμένος για ώρα είναι πιθανόν να υπάρξουν διαρροές αλλά υπό κανονικές συνθήκες δεν παρατήρησα το οτιδήποτε. Σημαντικό επίσης το ότι καλύπτει από πολύ σφιχτή τσιγαρίσια μέχρι πνευμονική τζούρα, κάτι το οποίο με ευχαρίστησε πολύ μιας και αναλόγως της διάθεσης σου επιτρέπει να τον χρησιμοποιήσεις όπως θέλεις. Το μόνο πράγμα που με προβλημάτισε είναι ότι το υγρό έρχεται σε επαφή με το υλικό του κεντρικού πόλου το οποίο είναι brass, παρόλλο που δεν παρατήρησα οτιδήποτε αξιοπερίεργο (αλλαγή χρώματος υγρού ή οτιδήποτε τέτοιο).

Αξιολόγηση:
Θετικά:
1) Γεύση σε πολύ καλό επίπεδο
2) Ρύθμιση αέρα ακόμη και για τους πιο απαιτητικούς

Αρνητικά:
1) Όχι και τόσο εύχρηστος τρόπος αναπλήρωσης υγρού
2) Υλικό κεντρικού πόλου που έρχεται σε επαφή με το υγρού

Βαθμολογία:
Ποιότητα κατασκευής: 7/10
Ευκολία στησίματος: 9/10
Ροή αέρα: 8/10
Αναπλήρωση υγρού: 3/10
Παραγωγή ατμού: 7/10
Απόδοση γεύσης: 8/10
Δείκτης τιμής/ απόδοσης: 8/10

Εν κατακλείδι, πρόκειται για μία πολύ τίμια πρόταση σε τανκ ατμοποιητή που υπόσχεται να προσφέρει πολλά στον υποψήφιο ατμιστή με μικρό κόστος.

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Corolla RTA By SXK
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 09, 2016, 02:13 »
Το χρωμα που εχουν βαλει απο πανω το βρισκω πολυ κιτς! Οχι το συγκεκριμενο, απλα γενικα το οτι βαλανε χρωμα.
Για πνευμονικες σιγουρα κανει; Γιατι τις βλεπω λιγο μικρες τις τρυπες γενικα.

Αποσυνδεδεμένος simous caesar

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Veni,Vidi,Vici
Απ: Corolla RTA By SXK
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 09, 2016, 02:19 »
Βγαινει και σε κοκκινο,κατεξοχην χρωμα της TOYOTA μαζι με το ασπρο!!!!!!!!!  ;)
Θα αποκτηθει παρ' αυτα μετα και απο αυτη την παρουσιαση!!!!!!!!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Corolla RTA By SXK
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 09, 2016, 02:31 »
Ο αέρας τέρμα ανοιχτός (4 mm) σου επιτρέπει να κάνεις ελαφριά πνευμονική τζούρα. Σίγουρα δεν συναγωνίζεται τα θηρία και τους ντρίπερς της σημερινής αγοράς αλλά σου επιτρέπει να κάνεις πνευμονική τζούρα.

Αποσυνδεδεμένος mamutsis

  • **
  • 309
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Corolla RTA By SXK
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 09, 2016, 11:06 »
Εξαιρετικός ατμο ο συγκεκριμένος τον χρησιμοποιώ εδώ και κοντά ένα μήνα και μόνο καλά έχω να πω. Αρχικά να πω ότι τον πήρα με σκοπό να τον έχω για τριτο-τεταρτο αλλά με το πρώτο στήσιμο που του εκανα με κέρδισε και έκτοτε αν εξαιρέσουμε τον κλώνο calix που τον χρησιμοποιώ με την ίδια συχνότητα, οι λοιποί που έχω έχουν μπει στο συρτάρι ( aqua se , hurricane clone, kayfun,tube rta και κάποιοι ακόμα που μου διαφεύγουν). Λοιπόν οι δικές μου παρατηρήσεις είναι οι εξής: έχω δει ότι γευστικά δεν αποδιδει τόσο καλά με λεπτά σύρματα (0.25 , 0.28) αλλά θέλει λίγο πιο χοντρό (0.32 ) οπου κατά την προσωπική μου άποψη τα πάει καλύτερα, μία ένσταση έχω σχετικά με τις βίδες που πιάνουν το σύρμα οι οποίες θέλουν λίγη προσπάθεια για να πιάσουν καλά το σύρμα. Δοκιμασα και στήσιμο με κλαπτον όπου πήρα το κάτι παραπάνω αλλά το να κρατήσω το σύρμα βιδωμενο ήταν σκέτος εφιάλτης. Τώρα για το γέμισμα δεν έχω κανένα θέμα και γεμιζω με μπουκαλάκι με πλαστικό πιν. Πραγματικά ένας πανευκολος στο στήσιμο όμορφος και μικρός ατμοποιητης γεύσης.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Corolla RTA By SXK
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 09, 2016, 11:38 »
Μπράβο στον dallaskdp! Αυτό που κατάλαβα από την παρουσίασή του:
Ο ατμοποιητής είναι μικρός σε μέγεθος και όμορφος για τα δικά μου γούστα. Ειδικά σε κόκκινο (shadowjump, σε καλώ σε μονομαχία!!!  :)) )
Στήνεται εύκολα, καθώς υπάρχουν και οδηγοί για το βαμβάκι. 
Θα προτιμούσα κανονικές σταυρόβιδες, για να μη κυκλοφορώ με 2 κατσαβίδια, αλλά με τον κάλυξ ξαναβάλαμε το άλλεν στο κουτάκι μας. 
Η τιμή του είναι πολύ προσιτή. 
Είναι ευέλικτος στο θέμα της τροφοδοσίας με αέρα. 
Δεν έχει ή δεν είδα ρύθμιση ροής υγρού;
Πάσχει από κρίση ταυτότητας. Αν και κινέζικος, έχει τα πάντα γραμμένα σε Αγγλικά για όλο τον κόσμο και Ιαπωνέζικα.  :confused1:

Ευάτμιστος!

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Corolla RTA By SXK
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 09, 2016, 13:02 »
Α πα πα! Κοκκινο!  Εγω εχω ενα Corolla πρασινο, οποτε πρασινο θα επερνα! 

Για καποιο λογο δεν μου το γεμιζει το ματι ο ατμοποιητης! Δεν θα τον εφαιρνα σε μονομαχια παντως  ;D

Αποσυνδεδεμένος kaklis

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Corolla RTA By SXK
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 09, 2016, 13:09 »
Πολύ ωραία παρουσίαση! Το σκεφτόμουν κι εγώ να τον πάρω. Αν πράγματι είναι καλός στην γεύση θα τον πάρω άμεσα νομίζω.

Αποσυνδεδεμένος simous caesar

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Veni,Vidi,Vici
Απ: Corolla RTA By SXK
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 09, 2016, 13:17 »
Α πα πα! Κοκκινο!  Εγω εχω ενα Corolla πρασινο, οποτε πρασινο θα επερνα!

Για καποιο λογο δεν μου το γεμιζει το ματι ο ατμοποιητης! Δεν θα τον εφαιρνα σε μονομαχια παντως  ;D

Μου φαινεται οτι καπου παιζει και πρασινος-σε εξωτερικου σαιτ-εχει τεσσερα χρωματα συνολο!!!!
Κοιτα,εμενα ειναι οι βασικοι μου ατμο αυτου του ειδους.κατοχος bf99 cl,origen v2 cl,avocado....ειμαι λατρης αυτου του ειδους τζουρας-γευσης.αυτου του στυλ η τους αγαπας η τους μισεις!!!!!!!!!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος arisagras

  • **
  • 198
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Corolla RTA By SXK
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 09, 2016, 14:13 »

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Corolla RTA By SXK
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 09, 2016, 15:11 »
Σωστα απο γευση τι λεει?

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Corolla RTA By SXK
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 09, 2016, 16:12 »
Πολυ καλη παρουσιαση!
Δεν τον εχω αλλα λογικα σαν τον Νεκταρ θα ατμιζει, δηλαδη πολυ γευση!

Αποσυνδεδεμένος nikolis2000

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Corolla RTA By SXK
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 09, 2016, 16:33 »
Λογικα εγω πρεπει να πηρα τον κοκκινο :tongue_smilie:


Θα συμφωνησω με το review του dallaskdp σε γενικες γραμμες.Δεν εχω προβλημα με τα αρνητικα που του βρηκε.Γεμιζω μια χαρα με μπουκαλακι με μυτη ειτε μεταλικη ειτε πλαστικη , αυτο με το κεντρικο πολο εφοσον δεν εχει βγαλει θεμα και αυτο στα ψιλα περναει.Ασε που αμα θες σταζεις και ενδιαμεσα απο πανω και τον εχεις και σαν dripper αν θες ωρες ωρες πιο εντονη γευση ή αν νομιζεις οτι ισως δεν εχεις καλη τροφοδοσια.
Και επειδη δεν εχω Datsun τα εβγαλα βολτα με το corolla :)) :))

Και επειδη ολοι καταληγουμε να "πειραζουμε" τις κορολες μας αλλοι με αεροτομες αλλοι με σποιλερ εδω ειμαι σε πρωτη φαση χωρις τα τουρμπο κτλ :laugh1: :idiot1:


Αποσυνδεδεμένος mamutsis

  • **
  • 309
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Corolla RTA By SXK
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 09, 2016, 22:44 »
Τελικα με κλαπτον δινει ρεστα ο κορολας στησιμο 5 σπειρες σε 2.5 κατσαβιδακι με τα βαμβακια ως την μεση του τανκ τελεια τροφοδοσια καμενο ουτε για πλακα,απλα με μια μικρη αλλαγη του drip tip γιατι με το δικο του ανεβαινε επικινδυνα η θερμοκρασια.











Στάλθηκε από το X98 Air III(M5C5) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος simous caesar

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Veni,Vidi,Vici
Απ: Corolla RTA By SXK
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 09, 2016, 22:55 »
Πολυ καλη παρουσιαση!
Δεν τον εχω αλλα λογικα σαν τον Νεκταρ θα ατμιζει, δηλαδη πολυ γευση!

Εχεις δικιο!!!!τους εχουν στα ιδια επιπεδα νοοτροπιας-λειτουργιας-αποδοσης. :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1456 171707 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:15
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275665 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13972 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9309 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42844 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35135 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557943 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9280 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364